تحصیل در رشته های فنی مهندسی در نروژ

در سال های اخیر بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در کشور نروژ را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب می نمایند. دلایل زیادی موجب گزینش این کشور برای ادامه ی تحصیل در این رشته می باشد که به بررسی آن خواهیم پرداخت. امیدواریم با مطالعه ی این مقاله پاسخ سوالات خود را در زمینه ی تحصیل در رشته ی علوم فنی و مهندسی در این کشور کسب نمایید.

نروژ کشوری نفت خیز است و به دلیل دارا بودن منابع نفتی و گازی از تولید کنندگان و صادر کننذگان نفت جهان می باشد و این مساله سبب رونق رشته هایی نظیر مهندسی نفت و گاز، مهندسی مکانیک، مهندسی برق و … در این کشور می باشد. دوره های مهندسی در نروژ طیف گسترده ای از موضوعات را پوشش می دهد و شامل رشته های مختلف نظیر مهندسی الکترونیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران و … می باشد. نروژ در حال تقویت زیر ساخت هایش است و به رشته های مهندسی به منظور حل مسائل و مشکلات نیازمند است.

تحصیل در رشته های علوم مهندسی در نروژ

دلایل زیادی موجب می شود که کشور نروژ به مقصدی مناسب برای علاقه مندان به رشته های فنی و مهندسی تبدیل شود. نروژ کشوری مدرن و پیشرفته است و برابری و تساوی به عنوان اصلی مهم ریشه در فرهنگ این کشور است. از یک سو برنامه های تحصیلی بی شماری به زبان انگلیسی در دانشگاه های این کشور ارائه می شود. از سویی دیگر دانشگاه های این کشور از سطح بالای علمی برخوردار می باشند به طوری که فارغ تحصیلان دانشگاه های نروژ موفق به دریافت جوایز نوبل شده اند. بنابراین این امکان برای دانشجویان وجود دارد تا از امکانات و استاندارد های تکنولوژی بالا بهره مند شوند. هزینه های تحصیل در این کشور برای کلیه دانشجویان اعم از دانشجویان اتحادیه اروپا و دانشجویان بین المللی رایگان می باشد. از دیگر مزایای تحصیل در این کشور اسکاندیناوی شرایط زندگی مطلوب و شرایط ایده آل کاری می باشد. تقاضا برای انواع رشته های مهندسی بالا است و دانشجو پس از اتمام تحصیل خود می تواند وارد بازار کار این کشور شود.

دانشگاه های مهندسی کشور نروژ

دانشگاه اسلو، دانشگاه علم و فناوری نروژ، دانشگاه استونگر، دانشگاه اسلو، دانشگاه آگدر، دانشگاه برگن، دانشگاه ترومسو و … دانشگاه هایی هستند که دارای دانشکده ی فنی و مهندسی می باشند. مهندسی نفت، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر و برق، فناوری اطلاعات و … از جمله رشته هایی است که در این دانشگاه ها تدریس می شود. پذیرش در دانشگاه های نروژ یک بار در سال است و آخرین مهلت پذیرش ماه دسامبر می باشد.

تحصیل در رشته های علوم مهندسی در نروژ

دانشگاه های این کشور خدمات رفاهی و دانشجویی در اختیار دانشجویان قرار می دهند. برای مثال امکانات تفریحی و ورزشی بسیاری در فضای باز و بسته برای دانشجویان وجود دارد. به سبب وجود رشته کوه های اسکاندیناوی امکان انجام ورزش های زمستانی نظیر اسکی، کوهنوردی و … برای دانشجویان وجود دارد. دانشجویان می توانند از خدمات درمانی رایگان استفاده نمایند. مرکز مشاوره نیز جهت استفاده رایگان برای دانشجویان وجود دارد. دانشجویان می توانند از سیستم های حمل و نقل عمومی با تخفیف استفاده نمایند.

پذیرش در مقطع لیسانس در نروژ

بسیاری از برنامه های تحصیلی در حوزه ی فنی و مهندسی در مقطع لیسانس به زبان نروژی ارائه می شود به همین علت دانشجویان بین المللی با محدودیت در انتخاب رشته در این مقطع به زبان انگلیسی روبرو هستند. لازم به ذکر است که امکان یادگیری زبان نروژی از طریق شرکت در دوره های یک ساله ی زبان نروژی وجود دارد. دانشجو مجوز کار پاره وقت را دارد.

پذیرش در مقطع فوق لیسانس در نروژ

برنامه های تحصیلی بی شماری در مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی ارائه می شود. بنابراین ارائه ی مدرک زبان با نمره ی 6.5 الزامی است. لازم به ذکر است که حداقل نمره ی زبان در هر دانشگاه و رشته متفاوت می باشد. برای پذیرش در مقطع فوق لیسانس ارائه ی مدرک لیسانس مرتبط الزامی می باشد. این دوره ی تحصیلی دو سال است و دانشجو مجوز 20 ساعت کار در هفته را دارد.

تحصیل در رشته های علوم مهندسی در نروژ

پذیرش در مقطع دکتری در نروژ

برای پذیرش در این مقطع دانشجو باید با یک استاد راهنما مکاتبات لازم را انجام داده و تایید وی را داشته باشد تا بتواند بر روی یک پروژه خاص تحقیقات خود را انجام دهد. ارائه ی رزومه علمی و کاری قوی، پروپوزال، مقالات و کنفراس ها و مدرک زبان معتبر با حداقل نمره ی 7.5-7  برای پذیرش در این مقطع الزامی می باشد.  لازم به ذکر است که برای تحصیل در مقطع دکترای، ارائه ی مدرک لیسانس و فوق لیسانس مرتبط الزامی است. طول این دوره سه تا پنج سال می باشد و دانشجو مجوز 30 ساعت کار در هفته را دارد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش

  • مدارک شناسایی (کارت ملی و شناسنامه)
  • اسکن پاسپورت
  • اصل و ترجمه ی مدرک و ریز نمرات مقاطع پیشین (دیپلم، پیش دانشگاهی، لیسانس و فوق لیسانس) به همراه مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
  • مدرک زبان معتبر (آیلتس یا تافل)
  • رزومه
  • انگیزه نامه
  • توصیه نامه
  • نامه ی تمکن مالی
  • سابقه ی کار