تحصیل در دانشگاه آمستردام هلند

دانشگاه آمستردام واقع در شهر آمستردام پایتخت هلند بزرگ ترین موسسه آموزشی هلند است. این دانشگاه در سال 1632 تاسیس شد و به عنوان سومین دانشگاه قدیمی هلند شناخته می شود. این دانشگاه طی چهار قرن رشد و شکوفایی در حوزه های مختلف علمی در میان صد دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است. رتبه این دانشگاه در رده بندی های جهانی بدین صورت است:

رده بندی جهانی QS 64
رده بندی جهانی دانشگاه های آموزش عالی تایمز 62
رده بندی برترین دانشگاهها در اخبار ایالات متحده 40
رده بندی آکادمیک دانشگاه های جهان 105-101
رده بندی Leiden 79

تحصیل در دانشگاه آمستردام هلند

در این دانشگاه 30000 دانشجوی کارشناسی و کارشناسی ارشد 6000 کارمند و 300 دانشجوی دکتری دارد که در زمینه های مختلف علمی مشغول کسب علم و فعالیت هستند. تا کنون شش فارغ التحصیل این دانشگاه موفق به کسب جایزه نوبل شده اند که این دانشمندان در حوزه های فیزیک، شیمی، پزشکی و روان شناسی، اقتصاد و صلح بوده اند. علاوه بر این تاکنون پنج تن از نخست وزیران  هلند از فارغ التحصیلان این دانشگاه بوده اند (تحصیل به زبان انگلیسی در هلند).

دانشکده های دانشگاه آمستردام هلند

دانشگاه آمستردام به عنوان یکی از بزرگترین دانشگاههای تحقیقاتی اروپا شناخته می شود که سالیانه  600 میلیون یورو بودجه دارد و دارای هفت دانشکده به شرح ذیل می باشد:

1 دانشکده حقوق

با حدود 3500 دانشجو که در زمینه حقوق بین الملل، حقوق خصوصی، قانون محیط زیست، قانون کار و قانون اطلاعات تحصیل می کنند. این دانشکده سه مؤسسه آموزشی تحقیقانی دارد که در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد و مقاطع بالاتر دانشجو می پذیرد. این دانشکده یکی از قدیمی ترین دانشکده هاست که در سال 1877 تأسیس شد.

2 دانشکده اقتصاد و بازرگانی

این دانشکده  داری 4000 دانشجو می باشد که در دو مؤسسه آموزشی اقتصاد و مؤسسه آموزشی بازرگانی مشغول به تحصیل می باشند.

3 دانشکده دندانپزشکی

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آمستردام که با دانشگاه وریج ادغام شده است، به خاطر برنامه های آموزشی و تحقیقات علمی خود از برترین دانشکده های تحقیقات و آموزش دندانپزشکی در جهان می باشد.

4 دانشکده علوم انسانی

این دانشکده که در قلب شهر امستردام قرار دارد و در سال 1997 و با ادغام دانشکده های هنر، فلسفه و الهیات تاسیس شد و اکنون دارای 6000 دانشجو و 1000 کارمند می باشد. حوزه های فعالیت این دانشکده معمولا زبان های خارجه، مطالعات هلند، باستان شناسی، مطالعات تأتر و فلسفه می باشد و تحقیقاتی در زمینه هایی همچون رسانه های جدید، علوم انسانی دیجیتال و حفاظت نیز انجام می شود.

5 دانشکده پزشکی

این دانشکده سالانه 350 دانشجو می پذیرد و تقریبا در تمام تخصصهای پزشکی شناخته شده است. دوره های گوناگون مطالعاتی که در این دانشکده ارائه می گردد آن را مبدل به یکی از مهمترین و برترین مراکز بین المللی در زمینه پزشکی کرده است که در سه حوزه درمان، تحقیقات دانشگاهی پزشکی و آموزش پزشکی کار می کند.

6 دانشکده علوم

با 1200 محقق و استاد که در 8 مؤسسه تحقیقاتی کار می کنند. این تحقیقات در حوزه های فیزیک، ریاضیات، شیمی، نجوم، زیست، منطق و علوم کامپیوتر انجام می گیرد. محققان این دانشکده در پی کشف نحوه کار جهان، ذرات ابتدایی، تولد جهان و عملکرد مغز انسان هستند.

7 دانشکده علوم اجتماعی و رفتاری

بزرگترین دانشکده علوم اجتماعی و رفتاری اروپا با حدود 10000 دانشجو وهیأت علمی است. این دانشکده متشکل از 7 بخش؛ انسان شناسی، رشد و آموزش کودکان، جامعه شناسی، جغرافیای انسانی و توسعه بین الملل، علوم سیاسی، روانشناسی و علوم اجتماعی است.

تحصیل در دانشگاه آمستردام هلند

دانشگاه آمستردام در عرصه بین المللی

دانشگاه آمستردام  جهت گیری قوی بین الملی دارد که در دوره های تحصیلی مختلف، فعالیت های تحقیقاتی دانشگاه و فرهنگ سازمانی آن منعکس شده است.

از آنجایی که جهانی سازی بازار کار باعث افزایش تقاضا برای کارمندان بسیار ماهر و دارای مهارت های بین المللی و بین فرهنگی و تجربه علمی یا کاری بین المللی می شود، دانشگاه آمستردام دانشجویان خود را برای فعالیت در آینده و بازار جهانی کار اماده می کند. بدین منظور این دانشگاه کلاس های بین المللی مختلفی را در دوره کارشناسی ارشد و به زبان انگلیسی ارائه می دهد. این برنامه ها از نظر موضوعی و جغرافیایی فراتر از مرز هلند گسترش یافته است و با دعوت به همکاری دانشجویان از سراسر جهان شامل دیدگاههای جهانی شده است.

در این دانشگاه همچنین دانشجویان کارشناسی ترغیب می شوند که به خارج از کشور بروند و تجربه علمی بین المللی کسب کنندکه دانشگاه با هماهنگی با همکاران بین المللی این روند را تسهیل می بخشد از جمله همکاری های بین المللی این دانشگاه به عنوان یک مرکز تحقیقات فشرده شامل؛ پروژه های تحقیقاتی یا گروههای تحقیقاتی است که در آن از داده ها، دانش و زیر ساخت های یکدیگر استفاده می کنند. این همکاری ها موجب ایجاد هم افزایی و کیفیت تحقیقات می شود.

پارک علم و فناوری دانشگاه آمستردام

از بزرگترین مراکز تحقیقاتی اروپا پارک علم و فن آوری دانشگاه امستردام است که به عنوان مرکزی  برای نوآوری تحقیق و کارآفرینی شناخته می شود. این مرکز تحقیقاتی در کنار 120 شرکت در حال فعالیت است. این موسسه همچنین مرکز ورزشی دانشگاه نیز هست.

تحصیل در دانشگاه آمستردام هلند

کتابخانه دانشگاه آمستردام

ساختمان اصلی کتابخانه دانشگاه آمستردام در قلب شهر آمستردام قرار دارد و چندین ساختمان در دانشکده های مختلف این دانشگاه دارد. در این کتابخانه 4 میلیون کتاب و مجموعه ای عظیم از نسخ خطی نگه داری می شود.  همچنین این کتابخانه دارای پایگاه داده قوی است که در آن می توان اطلاعات کتابشناختی، کاتالوگ های کتابخانه، مجلات الکترونیکی، متن و تصویر، پایان نامه های الکترونیکی و مجموعه ای از وب سایت های با کیفیت دسترسی پیدا کرد.