محتوای رشته داروسازی در آلمان

تحصیل در رشته داروسازی یک رویا برای بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان است. برای کسانی که آلمان را به عنوان یک تجربه بین المللی انتخاب می کنند که محیط های مطالعاتی عالی، آزمایشگاه های نوآورانه و قابل دسترس، اساتید و محققان بسیار عالی و هزینه های پایین شهریه را ارائه می دهد، این انتخاب باعث پشیمانی نخواهد شد. داروسازی بخش مهمی از زنجیره مراقبت های بهداشتی است که بازار کار گسترده ای را برای کسانی که عنوان و حق عضویت در این مدار بزرگ را با موفقیت به دست می آورند، ارائه می دهد.

تحصیل در رشته داروسازی در آلمان

در رشته داروسازی، شما دانش علوم طبیعی و پزشکی را برای درک نحوه عملکرد داروها و همچنین مشکلات فیزیولوژیکی تشریحی مطالعه می کنید. شما تجربه تحقیق در مورد داروها و تحویل ایمن آن ها به پزشکان و بیماران را به دست خواهید آورد. موضوعات و رشته های بعدی به عنوان مثال، زیست شناسی دارویی، یافتن و استفاده از مواد فعال در حیوانات و گیاهان، برنامه ریزی شیمی مولکولی دارویی، آزمایش، و ساخت مواد فعال در آزمایشگاه، و همچنین در حوزه های تأثیر تقسیم می شوند. تجزیه و تحلیل: فارماکولوژی و سم شناسی برای تعیین اثر مواد دارویی، چگونگی اثر این اثرات و سازگاری آن با سایر مواد دارویی و این امر تعیین کننده اثرات درمانی مواد دارویی است و به ایمنی و کیفیت مدیریت دارو می پردازد. موضوعات دیگر ایمنی شناسی، آناتومی و فیزیولوژی انسان، گیاه شناسی است. اگر می خواهید در علوم طبیعی کار کنید و به پزشکی علاقه مند هستید، داروسازی با فرصت های شغلی عالی انتخاب مناسبی است.

مهمترین موضوعاتی که در رشته داروسازی گنجانده شده است

 • شیمی طبیعی
 • تجزیه و تحلیل داروها
 • فارماکولوژی و سم شناسی
 • شیمی بالینی و بیوشیمی
 • شیمی عمومی، معدنی و آلی
 • مبانی فیزیک و شیمی فیزیک
 • زیست شناسی دارویی

مدت زمان تحصیل داروسازی در آلمان

تحصیل در رشته داروسازی 8 ترم یعنی چهار سال به طول می انجامد. در طول تحصیل، شما باید دو دوره آموزشی که هر کدام 4 هفته به طول می انجامد را بگذرانید. یکی از این دوره های آموزشی در داروخانه های عمومی برای آشنایی با جنبه کاربردی این تخصص خواهد بود. پس از اتمام دوره های اصلی که 4 ترم طول می کشد، می توانید اولین آزمون سراسری خود را قبول کنید. پس از اتمام دوره دوم که 4 ترم نیز طول می کشد، می توانید در آزمون سراسری دوم قبول شوید. برای کار به عنوان داروساز پس از تحصیل در رشته داروسازی، همچنان باید یک سال آموزش عملی در رشته داروسازی را بگذرانید. برای اخذ مجوز حرفه داروسازی باید بعد از این سال عملی آزمون داروسازی گرفته شود و پس از آن می توان درخواست مجوز داد.

آینده شغلی پس از اتمام تحصیلات داروسازی

فارغ التحصیلان رشته داروسازی عمدتاً به عنوان داروساز یا در داروخانه های بیمارستانی کار می کنند. مدرک داروسازی همچنین امکان فرصت های شغلی در تحقیق و توسعه، تولید و تضمین کیفیت در صنعت داروسازی را ارائه می دهد. علاوه بر این دومین زمینه شغلی عمده برای داروسازان، فرصت های شغلی با مقامات بهداشتی، در بهداشت عمومی و خدمات بهداشتی یا با موسسات آزمایش برای تجزیه و تحلیل پزشکی قانونی، حفاظت از محیط زیست، در تجارت داروسازی، در آموزش و آموزش در مدارس حرفه ای وجود دارد. و آکادمی ها و همچنین ناشران و مجلات تخصصی. فرصت کار در زمینه تحقیقاتی و آموزشی اما پس از تحصیلات تکمیلی و دکتری وجود دارد.

میانگین درآمد بعد از فارغ التحصیلی چقدر است؟

حقوق ماهیانه از 3300 یورو در ماه متغیر است. پس از چند سال، حقوق شما به طور متوسط ​​به 4200 یورو در ماه افزایش می یابد.

تحصیل در رشته داروسازی در آلمان

برای مطالعه مقاله تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان اینجا کلیک کنید

برای تحصیل در این تخصص چه شرایطی باید کسب کرد؟

همانطور که گفته شد، شما نیاز به دانش بسیار خوب زبان آلمانی دارید، که باید آن را با نمره قوی در آزمون هایی مانند TestDaF یا DSH اثبات کنید. اگر مهارت های زبانی شما هنوز به حدی نرسیده است، نگران نباشید: می توانید در دوره پیش از تحصیل آلمانی ثبت نام کنید تا مهارت های زبانی خود را به سطح مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در آلمان برسانید اما در کل شما به C1 زبان آلمانی احتیاج دارید.  شما همچنین نیاز خواهید داشت:

 • مدرک ورود به دانشگاه / گواهی پایان تحصیلات متوسطه شما. اگر از اتحادیه اروپا هستید، گواهی خروج شما باید به طور کلی به عنوان معادل گواهی آلمانی پذیرفته شود. با این حال، دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید واجد شرایط بودن مدرک آنها را بررسی کنند. اگر اینطور نیست، ممکن است لازم باشد در یک Studienkolleg (دوره مقدماتی یک ساله) شرکت کنید و در Feststellungsprüfungexam شرکت کنید.

اگر شما در ایران در کنکور سراسری شرکت کرده اید و اکنون در حال تحصیل در این رشته در دانشگاه هستید، احتیاجی به شرکت در دوره های کالج ندارید.

 • دانش قوی انگلیسی برای درک ادبیات تخصصی. همچنین داشتن دانش لاتین مفید است اما ضروری نیست.
 • دانش گسترده دبیرستان از زیست شناسی، شیمی و فیزیک.
 • توانایی کنار آمدن خوب با استرس، زیرا برنامه های پزشکی اغلب وقت گیر و فشرده هستند، با حداکثر 25 تا 30 ساعت کلاس های اجباری در هفته.
 • دانشجویان غیر اتحادیه اروپا ممکن است به ویزای دانشجویی و اجازه اقامت نیاز داشته باشند.
 • برخی از دانشگاه ‌ها ممکن است از دانشجویان غیر اتحادیه اروپا نیز بخواهند که نتایج آزمون TestAS را ارائه دهند، در حالی که آزمون مطالعات پزشکی (TMS) داوطلبانه است اما می‌ تواند با نشان دادن پتانسیل تحصیلی ‌تان به شما در برتری نسبت به سایر داوطلبان کمک کند.

بهترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل در رشته داروسازی در آلمان

با توجه به رتبه بندی Zeit Online برای سال 2013/2014، معیارهای متعددی با دقت انتخاب شده اند تا بهترین دانشگاه آلمان برای تحصیل داروسازی انتخاب شود. از میان مجموعه استانداردهایی که انتظار می‌رود رعایت شود، من پنج مورد زیر را انتخاب کردم تا فهرستی از بهترین دانشگاه‌های موفق آلمان برای تحصیل در رشته داروسازی ارائه کنم.

 1. آزمایشگاه ها: دانشجویان پزشکی و علوم طبیعی در دسترس بودن و وضعیت ایستگاه های کاری آزمایشگاه را ارزیابی کردند.
 2. حمایت از اقامت در خارج از کشور: دانشجویان جذابیت برنامه تبادل، جذابیت دانشگاه های همکار، کافی بودن تعداد مکان های مبادله، حمایت و راهنمایی در آماده سازی اقامت در خارج از کشور، حمایت مالی (بورسیه تحصیلی، معافیت از هزینه تحصیل) را ارزیابی کردند. اعتبارسنجی مطالعات انجام شده در خارج از کشور و ادغام اقامت در خارج از کشور با تحصیل (بدون اتلاف زمانی ناشی از اقامت در خارج از کشور).
 3. شهرت پژوهشی: بر اساس نظر اساتید پژوهشی کدام مؤسسات عالی رتبه اول هستند؟ نام نهاد سوم خود در نظر گرفته نشد.
 4. سازمان مطالعه: دانشجویان از جمله کامل بودن دروس ارائه شده با توجه به مقررات تحصیلی، فرصت های دسترسی به رویدادهای اجباری و هماهنگی دروس ارائه شده با مقررات امتحانی را ارزیابی کردند.
 5. آماده سازی بازار کار: دانشجویان برنامه های ارائه شده توسط کالج خود را برای ارتقای ارتباط با زمینه حرفه ای و بازار کار ارزیابی کردند. این شامل رویدادهای اطلاعاتی در زمینه‌های حرفه‌ای و بازار کار، برنامه‌ها و سخنرانی‌های خاص برای ارائه صلاحیت‌های جامع مرتبط با شغل و موضوع، پشتیبانی در جستجوی موقعیت‌های کاری، ترتیب موضوعات کاری دیپلم در همکاری با دنیای کار کمک در هنگام جستجوی شغل بعد از اتمام تحصیل

Zeit Online معیارها را بر اساس قضاوت ‌های دانشجویان، فارغ‌ التحصیلان و اساتید به‌ طور تصادفی و همچنین داده‌ های واقعی و دقیق استوار کرد. فهرست زیر شامل هشت دانشگاه آلمانی است که معیارهای انتخاب شده را برآورده می کنند و بهترین انتخاب امسال برای تحصیل در رشته تعیین شده است.

تحصیل در رشته داروسازی در آلمان

برای مطالعه مقاله دانشگاه های رایگان آلمان اینجا کلیک کنید

TU BRAUNSCHWEIG

داروسازی از سال 1835 در TU Braunschweig تدریس می ‌شود. امروزه این محوطه میزبان بیش از 600 دانشجوی داروسازی است. این یکی از بزرگترین مراکز داروسازی در بین دانشگاه های آلمان و تنها در ایالت نیدرزاکسن است. مطالعه مراکز داروسازی پیرامون مبانی علمی داروهای پزشکی از تهیه مواد فعال زیستی، تجزیه و تحلیل شیمیایی و فرمولاسیون دارویی آن ها تا اثرات آن ها بر انسان. دانش ‌آموزان همچنین در مورد جنبه‌ های مختلف تحقیقات فعلی که در مؤسسات دارویی تحت تمرکز تحقیقات مشترک «مولکول‌های زیست فعال و توسعه دارو» انجام می‌ شود، بینش کسب می ‌کنند. موضوعات اصلی تحقیقاتی شامل، به عنوان مثال، طراحی منطقی دارو، فارماکولوژی مولکولی بیماری‌ های قلبی عروقی، و توسعه میکروذرات کلوئیدی مانند سیستم‌ های دارورسانی و بیوتکنولوژی ترکیبات فعال زیستی از گیاهان است.

دانشگاه ماربورگ

Philipps-Universität نه تنها یک دانشگاه آلمانی غرق در سنت، بلکه قدیمی ترین دانشگاه در جهان است. این دانشگاه به عنوان یک موسسه پروتستان در سال 1527 شروع به کار کرد. برای نزدیک به پنج قرن در حال حاضر دانشگاه به عنوان محل تحقیق و تدریس خدمت کرده است. در حال حاضر نزدیک به 25000 دانشجو در ماربورگ تحصیل می کنند که 12 درصد آن ها از سراسر جهان هستند. به جز بخش ‌های مهندسی، دانشگاه تقریباً میزبان سایر رشته های تحصیلی علمی است. رشته های مختلف به دانشکده های مختلف اختصاص داده شده است. دانشگاه فیلیپس به عنوان مهد شکوفایی و رهایی در منطقه ماربورگ آلمان در نظر گرفته می شود.

دانشگاه گریفسوالد

دانشگاه گریفسوالد که در سال 1456 تأسیس شد، یکی از قدیمی ترین مؤسسات دانشگاهی در اروپا بوده و هست که به چندین دهه سنت افتخار می کند. بیش از 12000 دانش آموز از سراسر جهان مدرن ترین راهنماهای آموزشی و فرصت های تحقیقاتی هیجان انگیز را در یک محیط یادگیری دوستانه دریافت می کنند. اولویت های پژوهشی در دانشگاه گریفسوالد در علوم زیستی، فیزیک و علوم زمین، تعامل فرهنگی در منطقه بالتیک/اسکاندیناوی و همچنین حقوق و اقتصاد است. دانشجویان در همکاری‌ های بین رشته ‌ای در دانشکده‌ ها شرکت می ‌کنند و هدفشان برتری در پژوهش و تدریس است.

دانشگاه فرانکفورت

دانشگاه گوته فرانکفورت که در میان برترین دانشگاه‌ های تحقیقاتی بین ‌المللی قرار دارد، برنامه ‌های آکادمیک متنوع، گروه ‌های متنوعی از موسسات تحقیقاتی و تمرکز بر رویکردهای بین ‌رشته ‌ای برای حل مشکلات پیچیده را ارائه می‌ دهد. این دانشگاه به افتخار یوهان ولفگانگ فون گوته، دانشمند متولد فرانکفورت که به دلیل مشارکت استثنایی خود در ادبیات، علم و فلسفه مشهور است، نامگذاری شده است. در گروه بیوشیمی، شیمی و داروسازی، 32 استاد به تحقیق و تدریس مشغول هستند. آنها توسط 215 کارمند دائمی پشتیبانی می شوند و در تدریس برای بیش از 1850 دانشجوی کارشناسی و 500 دانشجوی دکترا و فوق دکتری در چهار موضوع مختلف مشارکت دارند: داروسازی، شیمی و بیوشیمی.

دانشگاه فرایبورگ

در میان شرایط و شرایط تحصیلی عالی، دانشگاه فرایبورگ یک رویکرد عملی عالی به دانشجویان خود ارائه می دهد. آزمایشگاه بیوانفورماتیک دارویی در موسسه علوم دارویی الگوریتم ها و نرم افزارهایی را برای تحقیقات دارویی توسعه می دهد. زمینه های تحقیقاتی در این موسسه شامل مدل سازی برهمکنش های مولکولی، پیش بینی اثرات بیولوژیکی مولکول ها و شناسایی عوامل دارویی جدید بالقوه است. همچنین می توان واکنش ها و اثرات مختلف درمان را تحلیل و تبیین کرد. حوزه دیگری از کار در آزمایشگاه، ارزیابی حجم وسیعی از داده ‌ها است که با روش ‌های اندازه‌ گیری به ‌روز و فرآیندهای زیست ‌شناسی سیستم‌ ها تولید می‌ شوند.

دانشگاه کیل

بنیادهای دانشگاه کیلز که در شهر کیل آلمان واقع شده است، به سال 1665 باز می گردد. این موسسه به عنوان Academia Holsatorum Chiloniensis توسط کریستین آلبرت، دوک هلشتاین-گوتورپ، پیدا و تأسیس شد. امروزه حدود 24000 دانشجو در دانشگاه کیل تحصیل می کنند. دانشگاه کیل بزرگترین، قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه در ایالت شلزویگ-هولشتاین است. مؤسسه داروسازی متعلق به گروه داروسازی است و به بخش های فرعی داروسازی بالینی، زیست شناسی دارویی، شیمی دارویی و داروسازی و داروسازی زیستی تقسیم می شود.

تحصیل در رشته داروسازی در آلمان

دانشگاه وورزبورگ

همانطور که شعار دانشگاه می گوید، آموزش پژوهشی میان رشته ای، کلید موفقیت دانشمندان زندگی فردا است. دانشگاه وورزبورگ یک محیط کلاس جهانی از موسسات تحقیقاتی را فراهم می کند که دارای سنت طولانی و موفق همکاری در بین دانشکده ها هستند. دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم زندگی از ابتکار مشترک دانشکده های زیست شناسی، پزشکی، شیمی و داروسازی، فیزیک و فلسفه حاصل می شود. این روحیه بین رشته ای است که وورزبورگ را به بین چهار دانشگاه برتر آلمان در علوم زیستی سوق داد.

فو برلین

موسسه داروسازی در دانشگاه فرای برلین یکی از بزرگترین مراکز آموزشی داروسازی در آلمان است. در برلین-براندنبورگ فرای Universität تنها دانشگاهی است که رشته داروسازی دارد. تدریس و تحقیق در زمینه های زیست شناسی دارویی، شیمی دارویی، داروسازی بالینی، فارماکولوژی و فناوری داروسازی انجام می شود. این موسسه بر توسعه و آزمایش دارو، تجزیه و تحلیل مواد طبیعی، روش‌ های آزمایش جایگزین و سیستم ‌های نوآورانه تحویل دارو تمرکز دارد.

منبع: www.uni-heidelberg.de