تحصیل در دانشگاه چالمرز سوئد

دانشگاه چالمرز در شهر گوتنبرگ در جنوب غربی کشور سوئد قرار دارد و یکی از بزرگ ترین دانشگاه های فنی در اسکاندیناوی می باشد. بندر گوتنبرگ که در سواحل غربی سوئد قرار دارد اصلی ترین مرکز فرهنگی این کشور و مکانی جذاب برای تحصیل می باشد. موزه ی هنر این شهر مجموعه ای جامع از هنر اسکاندیناوی با آثار هنرمندانی چون کارل لارسن می باشد. این دانشگاه در سال1829 توسط ویلیام چالمرز در شهر گوتنبرگ تاسیس شد. ویلیام چالمرز موسس مدرسه صنعت برای کودکان فقیر و بی بضاعت بود و امروزه این مدرسه به مکانی خصوصی و بخشی از این دانشگاه برای سمینار ها و جلسات تبدیل شده است. این دانشگاه دارای دو پردیس در شهر گوتنبرگ می باشد.

تحصیل در دانشگاه چالمرز سوئد

جدا از این دو پردیس اصلی، دانشگاه تحقیقات خود را در لابراتوار لوندبرگ در جنوب گوتنبرگ انجام می دهد که مرکزی مشهور برای پژوهش های مولکولی و سلولی می باشد.  سایر تحقیقات در حوزه ی نانوتکنولوژی، علوم مواد، تکنولوژی ارتباطات و … است. این دانشگاه مبلغی حدود 10 میلیارد از اتحادیه اروپا به منظور انجام این تحقیقات دریافت می کند. لازم به ذکر است که این دانشگاه در زمینه ی فیزیک و موسیقی موفق به دریافت جایزه ی نوبل شده است. این دانشگاه از اعتبار علمی بالایی برخوردار است و در میان 100 دانشگاه برتر فنی و مهندسی جهان قرار دارد. دانشگاه چالمرز تحقیق محور است و تحصیل در این دانشگاه با پژوهش ها و تحقیقات پیشرفته در حوزه ی مرتبط همراه می باشد. اتمسفر و محیط آموزشی این دانشگاه اجازه ی تفکر مستقل و خلاقانه را برای دانشجویان فراهم می آورد. بر اساس تحقیقی که صورت گرفته دانشگاه چالمرز مشهور ترین دانشگاه سوئدی است. این دانشگاه همچنین از نظر پذیرش دانشجویان بین المللی در رتبه ی بالایی قرار دارد و با آغوش باز پذیرای دانشجویان بین المللی می باشد به طوری که از 10000 دانشجویی که در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند 1000 نفر دانشجویان بین المللی در مقطع فوق لیسانس می باشند.

همان طور که گفته شد دانشگاه چالمرز تحقیقات زیادی را در زمینه های پیشرفته انجام می دهد و این دانشگاه با شرکت های پیشرفته و مشهور بین المللی نظیر ولوو، اریکسون و … مشارکت و همکاری دارد و رابطه ی نزدیکی بین صنعت و جامعه برقرار می کند. لازم به ذکر است که این دانشگاه علاوه بر امکانات آموزشی و پژوهشی، فرصت های شغلی بسیار عالی نیز برای دانشجویان در حین تحصیل و پس از آن فراهم می کند.

دانشگاه چالمرز امکانات زیادی را برای دانشجویان فراهم می کند. برای مثال بسیاری از دوره های آنلاین در دانشکده دیجیتال چالمرز  به صورت رایگان برگزار می شود. افراد از سراسر جهان می تواند ویدئو ها و سخنرانی ها را مشاهده کنند. علاوه بر این آن ها می توانند دانش خود را از طریق آزمون ارزیابی کنند و یا در بحث ها و مناظرات آنلاین با سایرین شرکت نمایند.

دانشکده های دانشگاه چالمرز سوئد

دانشگاه چالمرز دارای 13 دانشکده می باشد

دانشکده های معماری و مهندسی عمران، زیست شناسی و مهندسی زیست شناسی، شیمی و مهندسی شیمی، ارتباطات و یادگیری در علوم، مهندسی و علوم کامپیوتر، مهندسی الکترونیک، علوم صنعتی و مواد، علوم ریاضی، مکانیک و علوم دریایی، میکروفناوری و علوم نانو، فیزیک، فضا، زمین و محیط زیست، مدیریت و اقتصاد.

مهندسی کامپیوتر، معماری، مهندسی الکترونیک، مهندسی کامپیوتر، بیوتکنولوژی و مهندسی شیمی، مهندسی صنعتی و مدیریت، مهندسی اطلاعات، مهندسی عمران و سازه، اتوماسیون و مکاترونیک و … از جمله برنامه های تحصیلی در این دانشگاه می باشد.

تحصیل در دانشگاه چالمرز سوئد

تحصیل در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در دانشگاه چالمرز سوئد

این دانشگاه برنامه های تحصیلی خود را در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری ارائه می دهد. اکثر برنامه های تحصیلی در مقطع لیسانس به زبان سوئدی ارائه می شود. برنامه های تحصیلی در مقطع فوق لیسانس و دکتری به زبان انگلیسی ارائه می شود. بنابراین ارائه ی مدرک زبان معتبر آیلتس و یا تافل الزامی می باشد. بیش از یک سوم دانشجویان بین المللی در مقطع فوق لیسانس در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند. امکان دریافت بورسیه های تحصیلی بی شماری در این مقطع وجود دارد. طول مدت دوره های فوق لیسانس دو سال می باشد و در پایان دوره به دانشجو مدرک فوق لیسانس اعطا می شود. لازم به ذکر است که دانشجو در حیل تحصیل خود مجوز کار پاره وقت را دارد. هزینه ی تحصیل در مقطع دکتری رایگان است (تحصیل در سوئد) و حدود یک پنجم فارغ تحصیلان رشته های مهندسی و معماری در مقطع دکتری در این دانشگاه مشغول به تحصیل می شوند. دانشجویان دکتری با کمک سوپروایزر خود دوره ی مورد نظر را با توجه به رشته ی تحصیلی و علایق خود انتخاب می کنند. تحقیقات آنها به منزله ی آشنایی و معرفی آنها در مجامع بین المللی می باشد. نتایج تحقیق و پژوهش آن ها در مجلات علمی بین المللی چاپ می شود. دانشجو باید از پایان نامه اش دفاع کند و در نهایت مدرک دکتری را دریافت می کند و از این طریق به مجامع علمی بین المللی معرفی می شود.