سیستم بهداشت کشور سوئد در سطح ملی تنظیم شده و به صورت محلی اداره می شود. وزارت بهداشت و امور اجتماعی سیاست های کلی بهداشت را تنظیم می کند؛ مناطق، خدمات مالی و خدمات بهداشتی را ارائه می دهند و شهرداری ها مسئول سالمندان و معلولین هستند. بودجه در درجه اول از طریق مالیات های سطح منطقه ای و شهرداری تأمین می شود. کمکهای مالی نیز از طرف دولت مرکزی ارائه می شود و ثبت نام به صورت خودکار انجام می شود. خدمات تحت پوشش شامل بستری، درمان های سرپایی، دندانپزشکی، بهداشت روان و مراقبت طولانی مدت و همچنین داروهای تجویز شده است. مناطق، هزینه های ارائه خدمات را در تمام سطوح مراقبت و همچنین نرخ مشارکت برای خدماتی مانند ویزیت مراقبت های اولیه و بستری ها در بیمارستان را تعیین می کنند. مزایای دندانپزشکی و دارویی در سطح ملی تعیین می شود و مبلغ یارانه بر روی آن ها اعمال می شود. تقریباً 13 درصد از ساکنان شاغل دارای پوشش تکمیلی خصوصی هستند که بیشتر برای دسترسی بهتر به متخصصان خصوصی است.

هر کسی که در سوئد زندگی یا کار می کند دسترسی مساوی به خدمات بهداشتی و درمانی ارائه شده توسط دولت مرکزی، شورای شهرستان و شهرداری را دارد. هر یک از این سازمان ها مسئولیت های مختلفی در رابطه با مراقبت های بهداشتی دارند.

بسته به اینکه اهل کجا هستید و چه مدت قصد اقامت در سوئد را دارید ، ممکن است به خدمات درمانی که برای شهروندان سوئدی ارائه می شود دسترسی داشته باشید. این امر اگر شما اهل کشور های شمال اروپا، اتحادیه اروپا یا سوئیس هستید یا از کشور های غیر اتحادیه اروپا هستید ؛ اما می خواهید بیش از یک سال در سوئد اقامت داشته باشید، صادق است.

 

بیمه سلامت برای دانشجویان خارجی در سوئد  

 

پوشش بهداشت کلی چگونه کار می کند؟

قانون بهداشت و خدمات پزشکی بیان می کند که سیستم بهداشتی سوئد باید کلیه کسانی که اقامت قانونی دارند را تحت پوشش خود قرار دهد. پوشش بهداشت به صورت کلی و اتوماتیک است. پوشش اضطراری برای کلیه بیماران اتحادیه اروپا، کشورهای منطقه اقتصادی اروپا و 9 کشور دیگر که سوئد با آن ها توافق نامه های دوجانبه دارد، ارائه می شود. کودکان متقاضی پناهندگی و فاقد اسناد و مدارک حق دارند مانند کودکان ساکن دائمی از خدمات بهداشتی برخوردار شوند. پناهجویان بزرگسال و بزرگسالان فاقد سند و مدارک حق دارند از مراقبت های غیر قابل تعویق مانند مراقبت های زایمان برخوردار شوند.

سه اصل اساسی که برای کلیه مراقبت های بهداشتی در سوئد اعمال می شود شامل:

 • کرامت انسانی: همه انسان ها از کرامت برابری برخوردارند و فارغ از جایگاه خود در جامعه دارای حقوق یکسانی هستند.
 • نیاز و مسئولیت مشترک: کسانی که شرایط ضروری تری دارند، در اولویت هستند.
 • مقرون به صرفه بودن: هنگامی که هزینه ها برآورد می شوند، باید تعادل منطقی بین هزینه ها و درآمد ها وجود داشته باشد، هزینه هایی که در رابطه با بهبود سلامت و کیفیت زندگی باید منطقی باشند و با درآمد متوسط مردم هماهنگی داشته باشند.

نقش دولت: هر سه سطح نظام حکومتی سوئد در سیستم مراقبت های بهداشتی دخیل هستند.

 • در سطح ملی، وزارت بهداشت و امور اجتماعی مسئول سیاست و مقررات کلی مراقبت های بهداشتی است و بودجه هایی را برای سازمان های دولتی تنظیم می کند و به مناطق اعطا می کند که با هشت آژانس دولتی ملی همکاری می کند.
 • در سطح منطقه ای، 21 نهاد منطقه ای مسئول تأمین مالی و ارائه خدمات بهداشتی به ساکنان هستند.
 • در سطح محلی، 290 شهرداری مسئول مراقبت از سالمندان و معلولان، از جمله مراقبت های طولانی مدت هستند.

مقامات محلی و منطقه ای در تصمیم گیری های خود با اولویت های محلی و مقررات ملی هدایت می شوند.

در سطح ملی، آن ها توسط اتحادیه مقامات محلی و مناطق سوئد (SALAR) نمایندگی می شوند. هشت آژانس دولتی مستقل که مستقیماً در مراقبت های پزشکی و بهداشت عمومی نقش دارند:

 • شورای ملی بهداشت و رفاه بر کلیه پرسنل مراقبت های بهداشتی نظارت می کند و مجوز می دهد، اطلاعات را پخش می کند، هنجارها و استاندارد هایی را برای مراقبت های پزشکی تهیه می کند (به عنوان مثال ، دستورالعمل های ملی برای مناطق خاص درمانی)، و از طریق جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها، اطمینان می دهد که این هنجارها و استانداردها به درستی برآورده شده اند. آژانس همچنین وظیفه ثبت داده های بهداشتی و آمار رسمی را بر عهده دارد.
 • آژانس سلامت الکترونیکی سوئد به اشتراک گذاری اطلاعات در میان متخصصان بهداشت و مراقبت های اجتماعی و تصمیم گیرندگان کمک می کند. نسخه های الکترونیکی صادر شده در سوئد را ذخیره و انتقال می دهد و مسئول انتقال نسخه های الکترونیکی به خارج از کشور است. این آژانس همچنین مسئول آمار مربوط به فروش داروها و ملزومات پزشکی است.
 • بازرسی بهداشت و مراقبت های اجتماعی مسئول نظارت بر مراقبت های بهداشتی، خدمات اجتماعی و فعالیت های مربوط به پشتیبانی و خدمات برای افراد معلول است. همچنین صدور مجوز در آن مناطق بر عهده آن هاست.
 • آژانس سوئد برای تجزیه و تحلیل خدمات بهداشتی و مراقبت ، سیاست بهداشت و در دسترس بودن اطلاعات مراقبت های بهداشتی برای شهروندان و بیماران را تجزیه و تحلیل و ارزیابی می کند.
 • آژانس بهداشت عمومی دانش مبتنی بر شواهد در زمینه کنترل بیماری های عفونی و بهداشت عمومی را به دولت ملی، سازمان های دولتی، شهرداری ها و مناطق ارائه می دهد.
 • شورای ارزیابی فناوری در مراقبت های بهداشتی سوئد استفاده از فن آوری های مراقبت های بهداشتی با هزینه مقرون به صرفه را گسترش می دهد. این شورا از نظر پزشکی، اقتصادی، اخلاقی و اجتماعی درمان های جدید را بررسی و ارزیابی می کند.
 • آژانس مزایای دندانپزشکی و دارویی آژانس اصلی ارزیابی داروها است. از سال 2002، این آژانس تصمیم دارد دارو های خاص و تجهیزات پزشکی را تحت پوشش بیمه دربیاورد. بخشی از قیمت گذاری این موارد بر اساس قیمت اصلی آن هاست. ماموریت این آژانس همچنین شامل مراقبت های دندانپزشکی هم می شود.

 

بیمه سلامت برای دانشجویان خارجی در سوئد  

 

اقامت یک سال یا بیشتر:

دانشجویانی که قصد مهاجرت به سوئد و اقامت یک سال یا بیشتر را دارند باید برای دریافت پرسونال نامبر توسط اداره مالیات سوئد ثبت نام کنند. هنگامی که دانشجویان پرسونال نامبر خود را دریافت می کنند، تحت سیستم ملی بهداشت و درمان سوئد قرار می گیرند. برای دریافت ویزای سفر به سوئد پوشش پزشکی و کمک خصوصی لازم است. همچنین به محض ورود به سوئد ، لازم است تا زمانی که توسط آژانس مالیاتی سوئد به طور صحیح ثبت نام نشوید، پوشش پزشکی و کمک خصوصی خود را داشته باشید. اما به طور کلی، داشتن پوشش پزشکی و کمک خصوصی در کل مدت تحصیل در سوئد توصیه می شود.

 برای آگاهی از بیمه درمانی نروژ و هلند بر روی لینک کلیک کنید

اقامت کمتر از یک سال:

دانشجویانی که قصد تحصیل در این کشور را به مدت کمتر از یک سال داشته باشند نمی توانند شماره پرسونال نامبر آژانس مالیاتی سوئد را دریافت کنند و بنابراین نمی توانند به سیستم مراقبت های بهداشتی ملی سوئد دسترسی پیدا کنند. با این حال ، بسیاری از دانشگاه ها و کالج های سوئد دانشجویان خود را از طریق طرح FAS Kammarkollegiet تحت پوشش قرار می دهند ، بنابراین باید با دانشگاهی که پذیرفته شده اید تماس بگیرید تا ببینید آیا آنها این طرح را ارائه می دهند یا خیر.  سوئد علاوه بر بیمه  Kammarkollegiet ، با تعدادی از کشورهای مختلف توافقنامه های متقابل برای مزایای پزشکی دارد. برای اطلاع از اینکه آیا کشور شما این نوع توافق نامه را با سوئد دارد یا نه با دفتر بیمه اجتماعی در کشور خود تماس بگیرید. اگر این کار را انجام دهید ، فقط در صورت درخواست کمک پزشکی باید گذرنامه و گواهی خود را از اداره امنیت اجتماعی کشور ارائه دهید. اگر تحت پوشش هیچ یک از این توافق نامه ها نباشید، باید بیمه خصوصی دریافت کنید.

بیمه خدمات درمانی خصوصی به دلایل زیر ضروری می باشد و توصیه می شود:

 • برای اخذ ویزای سفر به سوئد.
 • برای تأمین هزینه های پزشکی تا زمان ثبت نام در صندوق های ملی سوئد.
 • برای برخورداری از کلیه مزایای بیمه در طول تحصیل در خارج از کشور مانند:
 1. درمان های پزشکی (بیماری و تصادف) که تحت پوشش بودجه ملی سوئد نیستند.
 2. بازگشت به کشور خود
 3. آمبولانس از طریق راههای هوایی، دریایی و زمینی
 4. جستجو و نجات
 5. مزایای مرگ تصادفی و معلولیت
 6. بیمه مسئولیت شخص ثالث

 

بیمه سلامت برای دانشجویان خارجی در سوئد  

 

خدمات تحت پوشش بیمه عمومی:

در این کشور هیچ بسته پوششی مشخصی وجود ندارد. از آنجا که مسئولیت سازماندهی و تأمین هزینه های مراقبت های بهداشتی به عهده مناطق و شهرداری ها است ، خدمات تا حدودی در سراسر کشور متفاوت است. به طور گسترده ای ، سیستم بهداشت عمومی با بودجه عمومی موارد زیر را پوشش می دهد:

 • بهداشت عمومی و خدمات پیشگیری
 • مراقبت های اولیه ، از جمله مراقبت های دوران بارداری
 • مراقبت های تخصصی بستری و سرپایی
 • مراقبت های اضطراری
 • داروهای تجویزی سرپایی و بستری
 • مراقبت های بهداشت روان
 • خدمات توانبخشی ، از جمله فیزیوتراپی
 • خدمات پشتیبانی از معلولیت ، از جمله تجهیزات پزشکی با دوام مانند صندلی چرخدار و سمعک
 • خدمات پشتیبانی از حمل و نقل بیمار
 • مراقبت در منزل و مراقبت طولانی مدت ، از جمله مراقبت در خانه سالمندان و مراقبت در بیمارستان
 • مراقبت از دندان و بینایی سنجی برای کودکان و جوانان
 • مراقبت از دندان بزرگسالان با یارانه محدود.

مراقبت های اولیه: مراقبت های اولیه حدود 17 درصد از کل هزینه های بهداشتی را تشکیل می دهد و حدود 16 درصد از کل پزشکان در این زمینه کار می کنند. حدود 1200 برنامه مراقبت های اولیه وجود دارد. 60 درصد متعلق به مناطق و بقیه متعلق به بخش خصوصی است.

به مراکز مراقبت های اولیه (دولتی و خصوصی) از طریق ترکیبی از روش ها پرداخت می شوند:

 • سرانه ثابت برای افراد ثبت نام شده (با احتساب 60٪ – 95٪ از کل پرداخت)
 • هزینه خدمات (5٪ تا 38٪ از کل پرداخت)
 • پاداش های مربوط به عملکرد (0٪ -3٪ پرداخت ها) برای دستیابی به اهداف کیفی مربوط به رضایت بیمار، هماهنگی برای مراقبت از بیمار، انطباق با دستورالعمل های مبتنی بر شواهد و سایر معیارها.

بیمه سلامت برای دانشجویان خارجی در سوئد  

 

مراقبت های ویژه سرپایی: خدمات تخصصی سرپایی در بیمارستان های دانشگاهی و منطقه ای و کلینیک های خصوصی ارائه می شود. در هر دو مورد، متخصصان کارمند حقوق بگیر (بیمارستان ها و کلینیک ها) هستند. بیماران در انتخاب متخصص آزاد هستند.

مکانیسم های اداری برای پرداخت مستقیم بیمار به خدمات دهندگان: بیماران به طور معمول برای مراقبت های اولیه و سایر ویزیت های سرپایی، از جمله ویزیت های پزشک متخصص، بیمار به طور مستقیم هزینه ها را پرداخت می کنند. در بیشتر موارد، امکان پرداخت با تاخیر برای بیماران نیز وجود دارد.

مراقبت های بعد از ساعت اداری: ارائه دهندگان مراقبت های اولیه موظفند مراقبت های بعد از ساعت اداری را انجام دهند. ارائه دهندگان از طریق وب سایت ها و خدمات تلفنی خود به بیماران ثبت شده توصیه می کنند که برای مراقبت به کجا مراجعه کنند. مناطق و ارگان های منطقه ای همچنین اطلاعاتی را در مورد چگونگی و مکان مراقبت از طریق وب سایت های خود و یک خط تلفن ملی ارائه می دهند، کارکنان پزشکی در تمام طول روز برای مشاوره درمان در دسترس هستند.

بیمارستان ها: هفت بیمارستان دانشگاهی وجود دارد که همگی دولتی هستند و حدود 70 بیمارستان عمومی در اختیار مناطق است. همچنین شش بیمارستان خصوصی وجود دارد که از این تعداد سه بیمارستان غیرانتفاعی هستند. بیمارستان های خصوصی شامل مراکز اورژانس، ارتوپدی و جراحی هستند. همه کارکنان بیمارستان کارمند حقوق بگیر هستند.

مراقبت های بهداشت روان: مراقبت های بهداشتی ذهنی بخشی یکپارچه در سیستم مراقبت های بهداشتی است و همان قانون و هزینه های کاربری را دارد که سایر خدمات بهداشتی درمانی را دریافت می کند. مراقبت های ویژه روانپزشکی سرپایی و طولانی مدت، از جمله خدمات مربوط به اختلالات مصرف مواد، برای بزرگسالان، کودکان و نوجوانان در دسترس است. افرادی که دارای مشکلات جزئی روانی هستند معمولاً در مراکز مراقبت های اولیه یا توسط پزشک عمومی یا توسط یک روانشناس یا روان درمانگر مورد مراقبت قرار می گیرند.

مراقبت های طولانی مدت و حمایت های اجتماعی: مسئولیت تأمین مالی و سازماندهی مراقبت های طولانی مدت از سالمندان و حمایت از افراد معلول بر عهده شهرداری ها است (از طریق مالیات تأمین می شود). با این حال، مناطق مسئول مراقبت های بهداشتی معمول بیماران هستند. دولت برای افراد مسن و معلول برای خدمات سفارش داده شده توسط شهرداری ها حداکثر پرداخت مشترک را انجام می دهند که در سال 2016 1777 کرون (194 دلار آمریکا) بود.

 

بیمه سلامت برای دانشجویان خارجی در سوئد   

 

                                     مشارکت معمول بیمار و بسته های پوششی بیمه

حداکثر هزینه های به عهده بیمار در سال (شبکه ایمنی) هزینه های هر ویزیت(خدمات)             سرویس
حداکثر هزینه های به عهده بیمار برای ویزیت های مراقبت بهداشتی: 1100 کرون (120 دلار آمریکا) 200-400  کرون (22-44 دلار آمریکا) بدون فرم ارجاع مراقبت های اولیه

0-400 کرون (0-33 دلار آمریکا) همراه فرم ارجاع مراقبت های اولیه

      مشاوره متخصص
حداکثر هزینه های به عهده بیمار جهت  دارو ها برای بیماران سرپایی: 2250 کرون (246 دلار آمریکا)؛ کودکان زیر 18 سال از پرداخت مالیات معاف هستند. داروهای تحت پوشش طرح ملی منافع دارو: افراد هزینه حداکثر

1125 کرون (123 دلار آمریکا) را سالانه را پرداخت می کنند. پس از آن یارانه به تدریج به 100% افزایش می یابد.

داروهای تجویز شده و محصولات پزشکی که تحت طرح ملی منافع دارویی نمی باشند: بیمار تمام هزینه را پرداخت می کند.

 

داروهای تجویزی (سرپایی)
مراقبت های دندانپزشکی رایگان برای کودکان / جوانان زیر 23 سال

بدون محدودیت برای کاربران بزرگسال هزینه دندان پزشکی

یارانه ثابت سالانه بزرگسالان که 300-600 کرون (33-66 دلار آمریکا) برای کمک به پرداخت هزینه های مراقبت های دندانپزشکی پیشگیرانه ، بسته به سن          دندانپزشکی
معافیت پرداخت برای بیماران سرپایی، کودکان، جوانان زیر 20 سال و بزرگسالان بالای 85 سال 50-100 کرون (5.5 -11 دلار آمریکا) (بزرگسالان) بستری در بیمارستان (روزانه)

شامل هزینه دارو ها می شود

حداکثر پرداختی بیمار برای داروهای سرپایی 2250 کرون (246 دلار آمریکا)

کودکان زیر 18 سال از پرداخت این هزینه معاف هستند.

داروهای تحت پوشش طرح ملی مزایای دارویی؛ افراد سالانه هزینه حداکثری را به طور کامل را پرداخت می کنند 1125 کرون (123 دلار آمریکا) پس از آن یارانه به تدریج 100 % افزایش می یابد.

داروهای با نسخه و لوازم پزشکی تحت پوشش بیمه نمی باشد و بیمار هزینه کامل را پرداخت می کند.

دارو های تجویز شده برای بیماران سرپایی