اجازه اقامت برای افراد واجد شرایط برای جستجوی کار یا راه اندازی کسب و کار

اگر تحصیلات خود را در سطح پیشرفته را به پایان رسانده اید، می توانید اجازه اقامت را برای آمدن به سوئد و جستجوی کار یا بررسی فرصت هایی برای راه اندازی کسب و کار خود را دریافت کنید. این مجوز ممکن است برای حداقل 3 ماه و حداکثر 9 ماه اعطا شود. در طول مدتی که شما این اجازه اقامت را دارید، خانواده شما نمی توانند برای زندگی با شما به سوئد نقل مکان کنند.

 

شرایط ویزای جستجوی کار سوئد

 

شرایط لازم برای مجوز اقامت

برای کسب کردن اجازه اقامت برای جستجوی کار یا بررسی فرصت ها برای راه اندازی کسب و کار در سوئد، باید:

_ تحصیلات مربوط به مدرک را در سطح پیشرفته تکمیل کرده باشید.

_ برای جستجوی شغل یا بررسی فرصت هایی برای راه اندازی کسب و کار خود برنامه ریزی کرده باشید.

_ بتوانید در طول دوره ای که برای مجوز درخواست می کنید از خود حمایت کنید و پولی برای پوشش هزینه سفر به کشور خود داشته باشید.

_ بیمه درمانی جامع معتبر در سوئد داشته باشید.

_ پاسپورتی داشته باشید که برای تمام مدتی که قصد دارید در سوئد باشید معتبر باشد. (اگر گذرنامه شما رو به اتمام است، باید آن را تمدید کنید. زیرا نمی توانید برای مدت بیشتر از اعتبار پاسپورت خود مجوز دریافت کنید.)

_ اخیرا خارج از سوئد سکونت داشته باشید.

چه مدرکی به عنوان مدرک سطح پیشرفته محسوب می شود؟

برای اینکه یک مدرک به عنوان سطح پیشرفته محسوب شود، باید با مدرک کارشناسی ارشد 60 واحدی، مدرک کارشناسی ارشد با 120 واحدی، مدرک حرفه ای به ارزش 60 تا 330 واحد یا مدرک تحصیلات تکمیلی / دکترا مطابقت داشته باشد.

 

شرایط ویزای جستجوی کار سوئد

 

برای مطالعه مقاله ویزا تحصیلی سوئد اینجا کلیک کنید

الزامات برای درخواست

برای ایجاد یک درخواست، شما لازم است:

_ مدرک B2 زبان انگلیسی یا زبان سوئدی داشته باشید.

_ کپی صفحاتی در گذرنامه شما که شامل: اطلاعات شخصی، عکس، امضا، شماره پاسپورت، کشور صادرکننده، مدت اعتبار، مهر ورود و اگر اجازه زندگی در کشورهایی غیر از کشور مبدا خود را دارید (کپی ها باید شبیه باشند).

_ کپی گواهی ارزیابی

_ رونوشت رسمی سوابق تحصیلی که دوره های آموزشی شما را نشان می دهد.

_ کپی از صورتحساب های بانکی یا سایر اسنادی که نشان می دهد در طول دوره ای که برای اجازه اقامت درخواست می کنید، بودجه کافی برای تامین خود دارید. اگر مجوز بانک مرکزی یا معادل آن برای خروج پول از کشور شما مورد نیاز است، باید چنین مجوزی را داشته باشید.

_ کپی مدارکی که نشان می دهد شما بیمه درمانی جامعی دارید که در سوئد معتبر است.

قادر به پرداخت هرگونه هزینه برای برنامه از طریق کارت اعتباری یا کارت نقدی باشید. ممکن است لازم باشد برخی از اسناد را ترجمه کنید. توضیح بیشتر: اگر گواهی امتحان و ریز نمرات رسمی شما به زبانی غیر از انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی یا هر یک از زبان های نوردیک صادر شده باشد، باید به سوئدی یا یکی از زبان های فوق ترجمه شود. ترجمه باید توسط مترجم مجاز انجام شود. کپی مدارک اصلی و اسناد ترجمه شده را ضمیمه درخواست خود کنید.

قبل از اینکه درخواست خود را تکمیل کنید.

اطمینان حاصل کنید که اطلاعات اسنادی که پیوست می کنید به وضوح قابل مشاهده است. اطلاعات مهمی مانند نام شما باید در اسناد موجود باشد. اگر اسناد به زبان دیگری صادر شده باشند، همچنین باید توسط یک مترجم عمومی مجاز به زبان سوئدی یا انگلیسی ترجمه شوند. هنگام پیوست کردن یک سند ترجمه شده، همیشه باید یک کپی از سند اصلی ارائه دهید. مدارک باید تا حد امکان اخیرا صادر شده باشند. (اثبات بیمه، صورتحساب بانکی و هرگونه ترجمه). باید پاسپورت معتبر داشته باشید. مهم است که صفحات کامل گذرنامه روی کپی ها موجود باشد. اعداد و کاراکترها در بالا و پایین صفحات نیز باید به وضوح قابل مشاهده باشند.

شما باید بتوانید از خودتان حمایت مالی کنید.

شما باید نشان دهید که برای زمان مورد درخواست می توانید از خود حمایت مالی کنید و بودجه لازم برای این کار را دارید. این جمله به این معنی است که شما باید ثابت کنید که دارایی های بانکی شما معادل حداقل 13000 کرون برای هر ماهی که درخواست اجازه اقامت می کنید، می باشد. علاوه بر این مبلغ، شما باید پولی نیز در حساب خود داشته باشید تا بتوانید هزینه سفر خود را به کشورتان پرداخت کنید.

 

شرایط ویزای جستجوی کار سوئد

 

برای مطالعه مقاله مهاجرت پزشکان و پرستاران به سوئد از طریق اشتغال اینجا کلیک کنید

شما باید بیمه درمانی جامع داشته باشید.

بیمه باید کل دوره ای را که برای آن درخواست مجوز می کنید، پوشش دهد. بیمه باید هزینه های اورژانس، مراقبت های پزشکی، بستری شدن در بیمارستان، مراقبت های دندانی و بازگشت احتمالی به بیمارستان بنا به دلایل پزشکی را پوشش دهد. شرایط بیمه برای بیمه نامه ای که گرفته اید باید به درخواست شما پیوست شود.

چگونه درخواست شود؟

شما فرم اجازه اقامت برای افراد واجد شرایط برای جستجوی کار یا راه اندازی کسب و کار را پر می کنید. در فرم درخواست ذکر شده است که چه مدارکی را باید پیوست کنید. در فرم درخواست نامه رضایت نامه ای به شورای آموزش عالی سوئد برای تماس با مؤسسات آموزشی در کشور شما برای تأیید مدارک تحصیلی شما وجود دارد. مهم است که رضایت نامه را به درخواست خود پیوست کنید.

شما باید فرم و مدارک پیوست را در سفارت یا کنسولگری سوئد در کشور محل اقامت خود ارسال کنید. اگر امکان درخواست در کشور شما وجود ندارد، باید در سفارت یا سرکنسولگری که نزدیک ترین کشور به کشور محل زندگی شما است، درخواست دهید. برای اطلاعات بیشتر قبل از ارسال درخواست با سفارت یا کنسولگری تماس بگیرید.

اگر در سفارت یا کنسولگری کل درخواست می دهید، هزینه را هنگام تحویل درخواست خود پرداخت می کنید. برای کسب اطلاعات در مورد هزینه، با سفارت مورد نظر یا کنسولگری تماس بگیرید زیرا آن ها از مقررات هزینه ای مشابه با آژانس مهاجرت پیروی نمی کنند.

زمانی که درخواست شما را دریافت شد.

پس از ارائه درخواست برای اجازه اقامت، اداره مهاجرت سوئد در مورد پرونده تصمیم گیری می کند.

پس از تصمیم گیری

اگر بیش از سه ماه مجوز دریافت کنید، کارت اجازه اقامت دریافت خواهید کرد. این کارت مدرکی است مبنی بر اینکه شما مجوز حضور در سوئد را دارید و حاوی اثر انگشت و عکس شما و سایر اطلاعات است. اگر برای سفر به سوئد نیاز به ویزای ورودی دارید، باید به سفارت یا کنسولگری سوئد در کشور محل اقامت خود مراجعه کنید تا در اسرع وقت از شما عکس گرفته شود و اثر انگشت خود را ارائه دهید. لطفا قبل از مراجعه با سفارت یا کنسولگری تماس بگیرید. اگر نیازی به ویزای ورود ندارید، باید برای ارائه اثر انگشت و عکس گرفتن پس از ورود به سوئد وقت بگیرید. با این حال، لطفاً توجه داشته باشید که قبل از سفر به سوئد باید برای درخواست و دریافت مجوز خود اقدام کنید.

اگر برای جستجوی کار یا بررسی شرایط شروع کسب و کار به شما اجازه اقامت داده شده است، در زمانی که در سوئد هستید، اجازه کار ندارید.

 

شرایط ویزای جستجوی کار سوئد

 

اگر در سوئد شغلی پیدا می کنید یا کسب و کار خود را راه اندازی می کنید.

اگر در طول دوره مجوز در سوئد کار پیدا کنید، می توانید از داخل کشور برای مجوز کار اقدام کنید. قبل از درخواست مجوز جدید، مجاز به شروع کار نیستید. هنگامی که برای مجوز کار درخواست دادید، می توانید در حالی که اداره مهاجرت سوئد درخواست جدید شما را بررسی می کند، کار کنید. شما فقط مجاز به کار برای کارفرما و در حرفه ای هستید که برای آن درخواست مجوز داده اید.

اگر تصمیم به راه اندازی کسب و کار در سوئد دارید، می توانید برای اجازه اقامت به عنوان یک فرد خوداشتغال در سوئد درخواست دهید و کسب و کار خود را اداره کنید. در همین مدت، اداره مهاجرت سوئد درخواست شما را بررسی می کند.

منبع: www.migrationsverket.se