اعزام کادر درمانی به کشور سوئد

در سال های اخیر بسیاری از علاقه مندان به مهاجرت به کشور های اروپایی، سوئد را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب می کنند. دلایل زیادی موجب گزینش این کشور برای مهاجرت کاری می باشد. در این مقاله به بررسی شرایط اعزام کادر درمانی به این کشور می پردازیم. امیدواریم با مطالعه ی این مقاله پاسخ سوالات خود را در این زمینه کسب نمایید.

کشور سوئد اهمیت بسیار زیادی برای بهداشت و درمان قائل است و از این رو با آغوش باز پذیرای مهاجرت کادر درمانی به سوئد هستند. کادر درمان شامل فارغ التحصیلان در رشته های پزشکی، دندان پزشکی، پرستاری و … می باشد. جمعیت این کشور به ویژه سالخوردگان رو به افزایش است و این گونه به نظر می رسد که این کشور با کمبود کادر درمانی در بلند مدت روبرو خواهد شد از این رو در صدد جذب نیروی متخصص در این حوزه می باشد. فعالیت در این حوزه مستلزم دریافت مجوز از این کشور می باشد.

اعزام کادر درمانی به کشور سوئد

کادر درمانی (پزشکان، دندان پزشکان، پرستاران و …) که قصد دارند که در کشور سوئد مشغول به کار درمانی شوند می بایست مجوز پزشکی را از اداره رفاه و سلامت این کشور دریافت نمایند. لازم به ذکر است که تسلط به زبان سوئدی در سطح C1 به منظور دریافت مجوز طبابت الزامی است. متقاضیان می توانند در یک دوره زبان سوئدی به مدت یک سال شرکت نمایند تا آمادگی لازم را بدست آورند و سپس اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل کنند. این دوره ها معمولا دو مرتبه در سال (ترم بهار و پاییز) برای متقاضیان ارائه می شود. لازم به ذکر است که به دلیل استقبال زیاد متقاضیان یک دوره در اسفند ماه (ماه مارچ) نیز برگزار می شود. هزینه دوره زبان سوئدی حدود 10000 یورو در سال می باشد و متقاضی می تواند به همراه همسر و فرزند زیر هجده سال خود به طور همزمان وارد این کشور شود. در طول این دوره، تحصیل فرزندان (زیر 18 سال) نیز رایگان می باشد.
شنوایی سنجی، بینایی سنجی، ارتوپدی، دارو سازی، ارتوپدی، رادیولوژیست، روان پزشک، زیست پزشکی، پزشک مفصلی، دندان پزشک، متخصص تغذیه، مامایی، پرستاری و … از جمله رشته هایی هستند که امکان اقدام برای کار دارند.تقاضای ارزیابی مدارک تحصیلی و سابقه شغلی از سوی اداره بهداشت و رفاه سوئد می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت اقدام:

  • اسکن پاسپورت
  • اصل و ترجمه رسمی مدارک و ریز نمرات (دیپلم، پیش دانشگاهی و لیسانس) به همرا مهر دادگشتری و وزارت امور خارجه
  • رزومه کاری
  • سوابق کاری که شامل گواهی اشتغال به تحصیل، سابقه بیمه و آخرین فیش حقوقی می باشد.
  • نامه تمکن مالی

مراحل به شرح زیر می باشد:

  • ارائه گواهی معتبر زبان سوئدی در سطح C1
  • قبولی در آزمون نظری و عملی مرتبط با رشته
  • گذراندن دوره قوانین بهداشتی سوئد یه مدت 2 هفته
  • گذراندن دوره انترن شیپ

همان طور که قبلا نیز گفته شد اخذ پذیرش و اقامت تحصیلی قدم اولیه و صحیح برای افرادی است که تمایل به اشتغال و زندگی در کشور سوئد را دارند. بعد از اتمام دوره زبان یک ساله سوئدی و قبولی در آزمون های نظری و عملی مرتبط دوره کارآموزی آغاز می شود. این دوره برای پزشکان 6 ماه و برای پرستاران 3 ماهه می باشد. پس از گذراندن دوره کارآموزی در صورت داشتن پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای سوئدی آن ها به عنوان پزشک و پرستار در سیستم درمانی مدرن مشغول به کار می شوند و لازم به ذکر است که افراد پس از چهار سال می توانند اقدامات لازم را جهت دریافت اقامت دائم انجام دهند.
روش دیگر به این صورت است که متقاضیان پیش از انجام اقدامات لازم برای دریافت مجوز آموزش های تکمیلی را در برخی از کالج ها بگذرانند.

اعزام کادر درمانی به کشور سوئد

یکی از عوامل مهم در تصمیم گیری و برنامه ریزی در مورد آینده شغلی هر فرد میزان حقوق دریافتی اش می باشد. متوسط حقوق ماهیانه برای کادر درمانی 30000 تا 50000 کرون می باشد. البته این مبلغ به میزان سابقه کاری، کیفیت مدارک تحصیلی، تخصص ها و مهارت ها و شهر محل کار بستگی دارد. برای مثال یک پرستار در یک شهر کوچک در اطراف مالمو ممکن است حدود 25000 کرون دریافت نمایند در حالیکه یک پرستار متخصص با سابق کار در مرکز شهر اوپسالا 80000 کرون دریافت می کند.