هزینه های زندگی در کشور هلند

در سال های اخیر بسیاری از علاقه مندان مهاجرت به کشور های اروپایی، هلند را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب می کنند. دلایل زیادی موجب گزینش این کشور برای مهاجرت می باشد. در این مقاله به بررسی هزینه های زندگی در این کشور خواهیم پرداخت. امیدواریم با مطالعه ی این مقاله پاسخ سوالات خود را در این زمینه کسب نمایید.

هزینه های زندگی در کشور هلند به نسبت سایر کشور هایی که در غرب اروپا قرار دارند مقرون به صرفه می باشد. لازم به ذکر است که هزینه های زندگی در آمستردام و شهر های بزرگ این کشور بالاتر می باشد. اگر فرد به قصد زندگی، کار و یا ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت می کند باید این نکته را در نظر بگیرد که او در ازای کاری که انجام می دهد، یورو دریافت می کند و یورو نیز پرداخت می نماید. بنابراین جای نگرانی نیست و کافی است که افراد از مقایسه هزینه های زندگی در این کشور با کشور خود دست بردارند. البته این مساله در چند ماه اولیه کمی سخت به نظر می رسد و پس از گذشت چند ماه افراد خود را به طور کامل با مسائل اقتصادی وفق می دهند و متوجه درآمد بالای خود به نسبت کشور قبلی می شوند. میانگین حقوق خالص به صورت ماهیانه 2353.26 یورو می باشد. نرخ بهره وام 2.30 است و این مقدار برای بیست سال ثابت می باشد.

هزینه های زندگی در کشور هلند

در ادامه به بررسی موارد زیر می پردازیم:

  •  هزینه حمل و نقل
  • هزینه مواد غذایی
  • هزینه تحصیل
  • هزینه اقامت (اجاره بها)
  • هزینه بیمه درمانی

هزینه حمل و نقل در هلند

امکان دسترسی راحت و سریع به وسایل نقلیه عمومی در کل این کشور وجود دارد و افراد به راحتی می توانند با استفاده از وسایل نقلیه عمومی جا به جا شوند. استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی و دوچرخه هزینه های افراد را تا میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. خرید کارت تخفیف برای بلیط قطار نیز در کاهش هزینه ها تاثیرگذار می باشد. برخی از هزینه های مرتبط با حمل و نقل به شرح زیر می باشد:

3.00 یورو

 

بلیط یک طرفه (سیستم حمل و نقل بین شهری)
3.60 یورو کرایه تاکسی
81.00 یورو رفت و آمد ماهیانه
1.64 یورو بنزین هر لیتر

هزینه مواد غذایی در هلند

مواد غذایی در این کشور از طریق سوپر مارکت های متعدد به راحتی در اختیار افراد قرار می گیرد. معمولا قیمت اقلامی که به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد مقرون به صرفه است. آلبرت هاین، یومبو و پلوس از جمله سوپرمارکت هایی است که محصولات با کیفیت ارائه می دهند. لازم به ذکر است که حراج هایی نیز در این سوپرمارکت ها گذاشته می شود و افراد می توانند محصولات با کیفیت آن ها را با تخفیف قابل ملاحظه ای خریداری نمایند. آلدی و لیدل از جمله ارزان ترین سوپرمارکت ها در این کشور می باشند.

قیمت برخی از مواد غذایی به شرح زیر می باشد:

قیمت (یورو) مواد غذایی
0.89 یورو شیر (یک لیتر)
1.84 یورو برنج سفید (یک کیلوگرم)
2.30 یورو تخم مرغ (12 عدد)
10.31 یورو پنیر (یک کیلوگرم)
8.35 یورو فیله مرغ (یک کیلوگرم)
14.26 یورو گوشت قرمز (یک کیلوگرم)
2.25 یورو سیب (یک کیلوگرم)
1.53 یورو  پرتقال (یک کیلوگرم)
1.87 یورو موز (یک کیلوگرم)
2.41 یورو گوجه فرنگی (یک کیلوگرم)
1.36 یورو سیب زمینی (یک کیلوگرم)
1.26 یورو پیاز (یک کیلوگرم)
1.04 یورو کاهو (یک عدد)
0.77 یورو آب (1.5 لیتر)
1.08 یورو آبجو (نیم لیتر)
1.71 یورو آبجو وارداتی (0.33 لیتر)
2.38 یورو پپسی/ کوکاکولا (0.33 لیتر)
2.82 یورو کاپوچینو
7.00 یورو سیگار مالبرو (بسته 20 عددی)
15.00 یورو وعده غذایی در یک رستوران ارزان
8.00 یورو مک دونالد

هزینه تحصیل در هلند

تحصیل در این کشور رایگان نمی باشد و دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا ملزم به پرداخت شهریه ای بالاتر از دانشجویان اروپایی می باشند. شهریه دانشگاه سالیانه بین 14000 تا 22000 یورو می باشد. لازم به ذکر است که شهریه با توجه به دانشگاه و برنامه تحصیلی مورد نظر دانشجو متفاوت می باشد. امکان کار دانشجویی به صورت پاره وقت در حین تحصیل وجود دارد و دانشجویان می توانند بخشی از هزینه های خود را از این طریق تامین نمایند.

هزینه های زندگی در کشور هلند

هزینه اقامت (اجاره بها) در هلند

همانطور که قبلا نیز گفته شد هزینه های زندگی از جمله اجاره بها در شهرهای بزرگ این کشور نظیر آمستردام، روتردام و اوتریخت بالاتر است و هزینه های زندگی در شهرک های اطراف ارزان تر می باشد.  هزینه های قبوض (برق، آب، اینترنت، تلفن و …) معمولا بر روی مبلغ اجاره بها محاسبه می شود.

آپارتمان اجاره ماهیانه
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 1,056.66 یورو
آپارتمان یک خوابه خارج از شهر 839.64 یورو
آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 1,705.46 یورو
آپارتمان سه خوابه خارج از شهر 1,279.27 یورو

قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر 4,102.82 یورو و در خارج از شهر 3,081.81 یورو می باشد. قبوض برق، سیستم گرمایشی و سرمایشی، آب و … ماهیانه حدود 166.26 یورو می باشد. هزینه اینترنت 60 مگا بایت و یا بیشتر و حجم نامحدود (کابل و ADSL) حدود 37.90 یورو در ماه می باشد.

هزینه بیمه درمانی در هلند

این کشور به لحاظ خدمات درمانی و مراقبت های پزشکی در سال 2005 در میان سه کشور برتر در حوزه سلامت و بهداشت بود و این کشور در  2015 رتبه اول را در این زمینه در میان سایر کشور های اروپایی کسب کرده است. این کشور 9/11 درصد از تولید ناخالص داخلی را به بهداشت و سلامت اختصاص می دهد. بسیاری از بیمارستان های این کشور وابسته به دانشگاه های علوم پزشکی می باشد که به تجهیزات درمانی و پزشکی پیشرفته مجهز می باشند. افراد با استفاده از بیمه می توانند از خدمات بیمارستان های پیشرفته هلند استفاده کنند. افرادی که به سن قانونی نرسیده اند (زیر 18 سال) توسط دولت به صورت خودکار تحت پوشش بیمه قرار می گیرند. افراد بالای 18 سال نیز ماهیانه با پرداخت هزینه ای تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.