هزینه تحصیل در سوئد

در سال های اخیر بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در کشور های اروپایی، سوئد را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب می کنند. دلایل زیادی از جمله دانشگاه های معتبر موجب گزینش این کشور برای ادامه ی تحصیل می باشد. در این مقاله به بررسی هزینه تحصیل در این کشور می پردازیم. امیدواریم با مطالعه ی این مقاله پاسخ سوالات خود را در زمینه ی تحصیل در این کشور کسب نمایید.

کشور سوئد در شمال قاره ی اروپا و در مرکز اسکاندیناوی واقع شده است و چهارمین کشور بزرگ این قاره می باشد. استاندارد بالای زندگی و رفاه اجتماعی در سطح بالایی در این کشور قرار دارد و از این رو شرایط مناسبی برای تحصیل (تحصیل در کشور سوئد) در آن وجود دارد. تحصیلات با کیفیت بالا و پژوهش های عالی و برجسته از جمله دلایلی است که بسیاری از دانشجویان به ویژه دانشجویان بین المللی این دانشگاه را به عنوان مقصدی نهایی خود برای تحصیل انتخاب می کنند و این کشور حدود 1000 برنامه ی تحصیلی را در 35 دانشگاه  به زبان انگلیسی ارائه می دهد. بسیاری از رشته های لیسانس و فوق لیسانس به زبان انگلیسی ارائه می شود. از این رو تعداد دانشجویان بین المللی  که خواهان تحصیل در این کشور هستند رو به افزایش است.

دانشگاه های گوتنبرگ، لینشوپینگ، اوپسالا، سلطنتی فناوری کی تی اچ، اومئو، استکهلم، چارلمرز، لوند، کارولینسکا و … از جمله دانشگاه های این کشور می باشند که از نظر علمی در رتبه بالایی قرار دارد و جزو معتبرترین دانشگاه های اروپا به شمار می رود. این دانشگاه ها طیف وسیعی از برنامه های تحصیلی در حوزه ی علوم فنی و مهندسی، علوم اجتماعی، علوم انسانی، علوم پزشکی و سایر رشته ها در جهان را دارا می باشند.

1 هزینه تحصیل در سوئد

هزینه ی تحصیل برای تمامی دانشجویان تا سال 2010 رایگان بود. اکنون هزینه ی تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا و سوسیس رایگان است. دولت سوئد از سال 2011 برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا شهریه ای را در نظر گرفته است. این مساله این کشور را به مقصدی پرهزینه نسبت به قبل تبدیل کرده است. دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی (لیسانس، فوق لیسانس و دکتری) که از کشور های عضو اتحادیه اروپا به به قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی به این کشور وارد می شوند ملزم به پرداخت شهریه نمی باشند.

بسیاری از دانشگاه های این کشور با دانشگاه ها در سراسر جهان از جمله آسیا، افریقا، امریکا، استرالیا و سایر دانشگاه های اروپا قرارداد همکاری دارد و دانشجو می تواند یک ترم تحصیلی خود را به منظور انجام پژوهش و تحقیق در این دانشگاه ها بگذراند. این دانشجویان نیز ملزم به پرداخت شهریه نمی باشند.

دانشجویان بین المللی ملزم به پرداخت شهریه بین 7500 تا 25500 یورو (80000 تا 190000 کرون) در سال می باشند. لازم به ذکر است که این مبلغ با توجه به دانشگاه و رشته مورد نظر فرد متفاوت می باشد. برای مثال رشته های معماری و تجارت جزو رشته هایی که دارای شهریه بالاتری می باشد. لازم به ذکر است که این مبلغ با توجه به تصمیمات دانشگاه ها و موسسات آموزشی مشخص می شود.

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در هنگام ثبت نام  ملزم به پرداخت هزینه ای تحت عنوان هزینه ثبت نام می باشند که مبلغ هزینه ثبت نام حدود 900 کرون (100 یورو) و غیر قابل بازگشت می باشد. تعداد رشته های انتخابی در این مبلغ تاثیری ندارد. لازم به ذکر است که این مبلغ با توجه به دانشگاه انتخابی متفاوت می باشد و دانشگاه ها و موسسات آموزشی در خصوص آن تصمیم گیری می نمایند.

معمولا اکثر رشته ها در مقطع لیسانس به زبان سوئدی برگزار می شود و شهریه آن ها کمتر می باشد. در مقطع فوق لیسانس شهریه دوره هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شود بیشتر می باشد. لازم به ذکر است که امکان دریافت بورسیه برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در مقطع فوق لیسانس نیز وجود دارد. مدرک لیسانس از دانشگاه معتبر، نمره زبان آیلتس 6.5 و معدل بالا از جمله شرایط دریافت بورسیه می باشد. بورسیه ها معمولا شهریه و هزینه زندگی را تحت پوشش قرار می دهد. مدت زمان درخواست برای دریافت بورسیه در هر دانشگاه متفاوت است.

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارند باید بدانند که نیازی به پرداخت شهریه و هزینه ثبت نام نمی باشند به این سبب که تحصیل در این مقطع برای تمامی دانشجویان رایگان می باشد

همانطور که قبلا نیز گفته شد برای دانشجویان اتحادیه اروپا و سوسیس شهریه دانشگاه رایگان است. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا موظف به پرداخت شهریه هستند. لازم به ذکر است که شهریه با توجه به رشته و دانشگاه مختلف متفاوت می باشد. شهریه برخی از رشته ها به شرح زیر می باشد:

  • علوم اجتماعی 8000 تا 11000 یورو
  • رشته های مهندسی و تکنولوژی شهریه 12000 تا 15000 یورو
  • رشته های معماری و طراحی شهریه 19000 تا 27000 یورو