کشور انگلیس کشور نسبتا گرانی برای ادامه تحصیل است. ولی در چنین شرایطی بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی مختلفی برای دانشجویان بین المللی که به دنبال تحصیل در انگلیس هستند وجود دارد. این بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی، دانشجویان را از لحاظ مالی در تمامی طول تحصیلشان حمایت می کند.

مدارس، کالج ها، دانشگاه ها، مراکز دولتی و دیگر سازمان ها در بریتانیا طیف وسیعی از کمک هزینه تحصیلی را به دانشجویان بین المللی اعطا می کنند. درمورد شرایط اخذ بورسیه وهمچنین هریک از این بورسیه ها و کمک هزینه ها در مقاله زیر توضیح داده شده است.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در انگلستان

اخذ بورسیه تحصیلی در انگلستان برای دانشجویان بین المللی در مقاطع مختلف تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) امکان پذیر می باشد. البته 85 درصد بورسیه های تحصیلی در انگلستان به دانشجویان تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) ارائه می شود و تقریباً تعداد بورسیه تحصیلی کمتری در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین المللی ارائه می شود.

 

بورسیه های کشور انگلستان

 

با توجه به هزینه های بالای تحصیل در انگلستان بورسیه ی تحصیلی شدیدا توسط دانشجویان بین الملل متقاضی تحصیل در این کشوردنبال می شود. با توجه به این نکته مشخص است که اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور بسیار رقابتی است زیرا دانشگاه های این کشور به دنبال جذب دانشجویان مستعد و برتر بین المللی می باشد..

بنابراین متقاضیان اخذ بورسیه تحصیلی در کشور انگلستان مستلزم داشتن شرایط خاص و ممتاز می باشند. یکی از این موارد شرایط سنی مناسب افراد (نداشتن گپ تحصیلی زیاد) می باشد که توسط مؤسسه ارائه دهنده بورسیه تعیین می شود..

برای درخواست بورسیه تحصیلی در هر مقطعی باید معدل و ریز نمرات مدراک تحصیلی قبلی افراد در سطح عالی باشد؛ تسلط کافی به زبان انگلیسی با ارائه مدرک آیلتس یا تافل یکی از مولفه‌های اصلی در اخذ بورسیه  می باشد. همچنین در رقابت برای دریافت بورسیه تحصیلی در انگلستان ارائه مقالات بین المللی و تألیفات توسط متقاضی شانس فرد جهت اخذ بورسیه تحصیلی را بالا خواهد برد.

متقاضیان جهت واجد شرایط شدن دریافت بورسیه باید بتوانند ارتباط بین رشته تحصیلی مورد مطالعه و اهداف شغلی طولانی مدت خود را به اثبات برسانند.

ارائه انگیزه نامه، توصیه نامه از اساتید برجسته در مقطع تحصیلی قبلی (برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری) و همچنین ارائه پروپوزال یا پیشنهاد و طرح تحقیقاتی و مطالعاتی و رزومه قوی از دیگر شرایط مساعد کننده جهت اخذ بورسیه تحصیلی در انگلستان می باشد.

 

 • بورسیه های دانشگاه های مستقل

درسال 2012 تقریبا یک سوم از دانشجویان دانشکده های مستقل موفق به دریافت بورسیه تحصیلی و یا نوعی از کمک های مالی شدند. این بورسیه ها اغلب برای برتری در یک رشته علمی و یا برای مهارت ها و استعدادها در زمینه های دیگر مانند موسیقی، ورزش و نمایش ارائه شده است.

 

 • بورسیه های چونینگ بریتانیا

بورسیه های چونینگ بریتانیا، بورسیه های جهانی دولت بریتانیا محسوب می شوند. این بورسیه ها برای حمایت از تحصیل در دانشگاه های بریتانیا – اکثرا برای یک سال مقطع کارشناسی ارشد – و به دانشجویانی با پتانسیل قابل توجه برای تبدیل شدن به رؤسا، تصمیم گیران و ایده پردازان قابل در آینده ارائه می شود. بورسیه چونینگ به افراد مستعدی تعلق می گیرد که به عنوان رؤسای بالقوه آینده در طیف گسترده ای از زمینه ها، از جمله سیاست، بازرگانی، رسانه ها، جامعه مدنی و دین و مذهب از طرف دانشگاه شناخته شده هستند.

بورسیه های چونینگ در حال حاضر در حدود 110 کشور، در اکثر نقاط جهان ارائه شده است. در سال جاری تحصیلی، بیش از 700 دانشجوی چونینگ در دانشگاه های سراسر بریتانیا تحصیل می کنند.

 

 • بورسیه و برنامه کمک هزینه تحصیلی کشورهای مشترک المنافع(CSFP)

این بورسیه به شهروندان کشورهای مشترک المنافع اختصاص دارد که می توانند پس از تحصیل در بریتانیا نقش قابل توجهی در  کشور خود ایفا  کنند. اگر شما از کشوری در حال پیشرفت، جزو کشورهای مشترک المنافع هستید، حوزه منتخب کاری شما می بایست به طور مستقیم به اهداف توسعه ای معطوف باشد. در صورتی که  از یک کشور مشترک المنافع پیشرفته هستید، باید از پتانسیل ریاست در حوزه تخصصی خود برخوردار باشید.

بورسیه ها معمولا بین یک تا سه سال هستند. این بورسیه ها هزینه های رفت و آمد از بریتانیا، شهریه و مخارج زندگی را تحت پوشش قرار می دهد. در برخی موارد مقرری برای کمک به هزینه های همسر و خانواده دانشجو در بریتانیا نیز پرداخت می شود.

 

 • طرح بورسیه تحصیلی مشترک کشورهای مشترک المنافع

این طرح به دانشجویان کشورهای در حال توسعه مشترک المنافع برای بهره مندی از آموزش عالی در بریتانیا اعطا می شود. اگر شما به دلایل مالی قادر به تحصیل در بریتانیا نیستید و خارج از محدوده دیگر طرح های حمایتی دولت بریتانیا قرار دارید، می توانید از این بورسیه استفاده کنید.

 

 • بورسیه های انجمن سلطنتی

انجمن سلطنتی کمک هزینه های تحصیلی را به محققان از شمال امریکا و آسیا اعطا می کند. هدف از این بورسیه، جذب دانشمندان برجسته مقطع فوق دکترا برای انجام تحقیقات با کیفیت بالا و تحقیقات در آزمایشگاه های بریتانیا است.  این بورسیه برای پژوهشگران فوق دکترا در ایالات متحده آمریکا و کانادا  بیش از دو سال  و برای آسیا تا یک سال در دسترس هستند. تحقیقات انجام شده باید مربوط به موضوعی در زمینه علوم طبیعی باشد. بورسیه ها به حوزه های علوم اجتماعی و تحقیقات پزشکی بالینی اختصاص ندارد.

 

 • دانشگاه آکسفورد بروکز

این دانشگاه طیف وسیعی از بورسیه های تحصیلی را برای کمک به دانشجویان بین المللی خود با تامین هزینه های تحصیل در این دانشگاه ارایه می کند.

طیف گسترده ای از حمایت مالی برای کمک به پرداخت شهریه وهزینه های زندگی دانشجویان در دسترس است. شما می توانید با استفاده از بورسیه های تحصیلی، وام دانشجویی و یا کمک های مالی بخشی از هزینه ی تحصیل خود را تامین کنید.

 

 • بورسیه های دانشگاه آکسفورد

بورسیه های دانشگاهی فرصت های مالی است که در گروه ها و کالج های متعدد در دسترس می باشند.

 

 • هزینه ها بورسیه و کمک هزینه پژوهش
 • شامل نرخ هزینه سالانه برای تحصیل تمام وقت است مگر اینکه چیز دیگری قید شده باشد. بودجه مربوط به این هزینه ها به صورت سالانه افزایش می یابد.
 • پژوهش مشمول بورسیه های تحصیلی “دانشگاهی”، و کمک هزینه های کالج و دپارتمانی بیش از £ 2000 است.
 • دانشجویان علاقمند به رشته ی تحقیق در علوم پزشکی باید اول گروه ها وبرنامه های متناسب با موضوع های پژوهشی خود را مشخص کند.

این بورسیه ها معمولاً به طور کامل تمامی هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی را پوشش می دهد، هر چند برخی از آن ها جزئی هستند. بسیاری از بورسیه ها به شرایط فردی متقاضیان، به عنوان مثال ملیت و یا دوره مورد نظر آن ها در دانشگاه آکسفورد محدود می شود. اکثریت قریب به اتفاق بورسیه های تحصیلی در سطح دانشگاه تنها به داوطلبینی اختصاص می یابد که یک دوره تحصیلی جدید را آغاز می کنند، اگر چه گاهی اوقات ممکن است به تعداد اندکی از دانشجویانی که از پیش ثبت نام کردند نیز تعلق بگیرد. دانشجویانی که تحصیل خود را در آکسفورد به تعویق انداخته اند مجاز به استفاده از این بورسیه ها نیستند.

 

بورسیه های کشور انگلستان

 

 

 • بورسیه های خارجی

بورسیه های تحصیلی خارجی توسط سازمان های خارجی و نه بخشی از دانشگاه آکسفورد ارائه می شود. فرآیندهای درخواست و ضرب العجل آن ها معمولاً با دانشگاه متفاوت است. بنابراین برای باید به طور مستقیم با سازمان مربوطه تماس بگیرید و درخواست خود را برای این بورسیه های ارائه نمایید.

 

 • بورسیه های کالج

تقریباً تمامی کالج ها، کمک های مالی را برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارائه می کنند، و این بورسیه ها انواع مختلفی از هزینه ها اعم از خوابگاه رایگان تا شهریه و کمک مالی برای مخارج زندگی را در برمی گیرد. بورسیه های تحصیلی کالج ها اغلب در ارتباط با یک گروه و یا صندوق های دیگر، از جمله بورسیه های دانشگاهی کلارندون ارائه شده است.

اکثر بورسیه های تحصیلی کالج نیاز به فرآیند خاصی برای درخواست ندارند و تمامی داوطلبین پذیرفته شده توسط کالج که برای دریافت بورسیه واجد شرایط هستند، می توانند آن را دریافت نمایند.

 

 • بورسیه های دپارتمانی

بورسیه های دپارتمانی شامل بورسیه هایی با پوشش تمامی شهریه ها و هزینه های زندگی، تا کمک هزینه های تحصیلی می شود که (حدود £ 2.000) از میزان شهریه را دربرمی گیرد.

برخی از بورس های تحصیلی دپارتمانی به فرآیند خاصی برای درخواست نیاز ندارند و تمامی داوطلبین پذیرفته شده توسط کالج که برای دریافت بورسیه واجد شرایط هستند، می توانند آن را دریافت نمایند. در موارد دیگر، به ویژه در رشته های علوم، می توان با استفاده از فرم درخواست استاندارد برای بورسیه های دپارتمانی دانشجویی درخواست دهید. در اکثر موارد، باید به آخرین مهلت درخواست توجه داشته باشید تا درخواست خود را در زمان مناسب ارائه دهید.

 

 • دانشگاه ناتینگهام ترنت

دانشگاه ناتینگهام ترنت خود را به ارایه طیف گسترده ای از کمک هزینه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی مفتخر می داند.شما می توانید اطلاعات بیشتر در این زمینه را در ادامه مطالعه کنید.

 • بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی کارشناسی (غیر از اتحادیه اروپا)
 • بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی کارشناسی ارشد (غیر از اتحادیه اروپا)
 • بورسیه های کارشناسی

این بورسیه به دانشجویان فعلی و فارغ التحصیلان این دانشگاه تعلق می گیرد. چنانچه در حال حاضر مشغول تحصیل در یک دوره کارشناسی هستید و برای ورود به دوره کارشناسی ارشد ادامه تحصیل می دهید، و یا اگر از فارغ التحصیلان این دانشگاه هستید می توانید نسبت به دریافت بورسیه ی پیشرفت تحصیلی اقدام کنید.

 

 • دانشجویان با پیشرفت تحصیلی ان تی سی

در صورتی که دانشجویی با چنین پیشرفت تحصیلی هستید می توانید جهت بورسیه ممتاز یا سایر بورسیه ها اقدام کنید.

 

 • بورسیه های کارشناسی ارشد

طیف وسیعی از کمک هزینه ی تحصیلی برای دانشجویان بین الملل وجود دارد.

 

 • دانشگاه ناتینگهام

به عنوان یک دانشجوی بین المللی، شماری از طرح های کمک هزینه تحصیلی برای کمک به تأمین شهریه و هزینه های زندگی در دسترس شما است.

 

بورسیه های تحصیلی

این دانشگاه به نشان بین المللی سازی انجمن دانشجویی و تشویق تنوع در میان نهاد دانشجویی خود، قادر به ارائه طیف گسترده ای از بورس های تحصیلی بین المللی است.

 • بورسیه تحصیلی خانوادگی، بورسیه هایی با 10% تخفیف نسبت شهریه

این بورسیه برای دانشجویانی است که اعضای خانواده آن ها از فارغ التحصیلان، و یا دانشجویان دانشگاه ناتینگهام در بریتانیا، دانشگاه ناتینگهام مالزی و یا دانشگاه ناتینگهام نینگ بو در چین هستند. اعضای خانواده شامل برادر، خواهر، فرزندان، زن یا شوهر می باشد.

 • دانشگاه نورث آمبریا

شرایط شما به صورت اتوماتیک برای دریافت بورسیه ازروی فرم درخواست مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. هیچ درخواستی به صورت جداگانه تکمیل نمی شود، بنابراین مهم است که تمامی اطلاعات مربوطه را از همان ابتدا با درخواست خود ارائه کنید. معمولا در همان زمان دریافت پیشنهاد تحصیل در دانشگاه اطلاعات مربوط به هر بورسیه به شما داده می شود.

 • دانشگاه نیوکاسل

تخفیف شهریه 20% دوره های کارشناسی ارشد خود را به فارغ التحصیلان واجد شرایط مقطع کارشناسی ارائه می کند.

 • بورسیه های کشورهای خاص

دانشگاه نیوکاسل بورسیه های مختصری را برای کمک به دانشجویان بین المللی با شرایط مناسب برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اعطا می کند.

 • تخفیف برای خانواده های بین المللی

دانشگاه نیوکاسل برای تشویق خانواده دانشجویان بین المللی فعلی و فارغ التحصیلان گذشته خود جهت ادامه تحصیل در این دانشگاه، تخفیف هایی را ارائه می دهد.

 • بورسیه پژوهش دانشجویان خارج از کشور

دانشگاه نیوکاسل خود را نسبت به حمایت از بهترین دانشجویان بین المللی با امید ادامه یک برنامه پژوهشی متعهد می داند.هر بورسیه ( تقریباً با ارزشی حدود 5.000 £ تا £ 9.000 در هر سال)، هزینه ها برای دانشجویان بریتانیا/ اتحادیه اروپا را پوشش می دهد.

 • بورسیه دانشجویان بین المللی کارشناسی ارشد دانشگاه نیوکاسل

بورسیه ای به ارزش £ 1،500 در هر سال، برای پرداخت شهریه به دانشجویان ممتاز بین المللی ارائه می شود.

 

بورسیه های کشور انگلستان

 

 

 • دانشگاه میدلسکس

بورسیه های چونینگ کمک هزینه جهانی بریتانیا است که بودجه آن توسط دفتر امور خارجه و کشورهای مشترک المنافع و سازمان های همکار تأمین می شود. این بورسیه ها به دانشمندان برجسته با پتانسیل ریاست و معمولا برای یک دوره یک ساله کارشناسی ارشد اعطا می شود.

 

 • بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی دانشگاه میدلسکس

دانشگاه میدلسکس برای ارائه حمایت بی نظیر از دانشجویان بین المللی با اعطای بورسیه ها و کمک هزینه های منطقه ای در هر سال با مجموع حدود £ 1،000،000 از شهرت بسیاری برخوردار است.

هر یک از دفاتر منطقه ای این دانشگاه کمک ها، بورسیه ها و تخفیف های فراوانی به دانشجویان ارائه می کند و مقدار هر بودجه بر اساس مورد به مورد ارزیابی می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه مورد نظر می توانید با دفتر منطقه ای خود تماس بگیرید

 

 

 • تخفیف فارغ التحصیلان کارشناسی

دانشجویان بین المللی که دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه میدلسکس هستند می توانند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه از بورسیه فارغ التحصیلی استفاده کنند که شامل  کاهش 10 درصدی شهریه کارشناسی ارشد می باشد.

 

نحوه درخواست:

بریتانیا کشور محبوبی برای دانشجویان بین الملی است، بنابراین رقابت بسیاری برای بورسیه های تحصیلی آن وجود دارد. بسیاری از سازمانهای اعطای بورسیه شرایط سفت و سختی را تعیین کرده اند که برای دریافت بورسیه می بایست بدان توجه داشت.

برای درخواست بورسیه می بایست به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • برای کمک مالی می بایست حداقل یک سال قبل از شروع دوره درخواست دهید و نسبت به آخرین مهلت درخواست نیز مطمئن شوید.
 • در صورت موجود بودن فرم درخواست نهادهای مربوطه فرم درخواست را مختصر و مفید تکمیل کنید .

نهاد های اعطا کننده بورسیه معمولاً تنها مقادیر بسیار کمی به متقاضیان ارائه می کند که هزینه شهریه و هزینه های زندگی را پوشش نمی دهد.

بنابراین مطمئن شوید که پول کافی برای هزینه های خود و نیازهای زندگی را در اختیار دارید. سازماندهی کمک مالی در بریتانیا تقریباً غیر ممکن است و بدون اثبات داشتن بودجه کافی ورود به این کشور امکان پذیر نیست.

 • بورسیه های کارشناسی ارشد دانشکده بازرگانی MMU

در مجموع 12 بورسیه برای این مقطع وجود دارد که شامل شش بورسیه علمی (هر یک £ 1.000) و شش بورسیه تحصیلی پاره وقت (هر یک £ 500) است. این بورسیه ها برای دانشجویان بریتانیا، اتحادیه اروپا و دانشجویان بین المللی در دسترس هستند و در دانشکده بازرگانی می توان برای تمامی برنامه های کارشناسی ارشد برای آن ها درخواست داد.

دانشکده بازرگانی دانشگاه متروپولیتن منچستر با افتخار به اطلاع می رساند تعداد محدودی از کمک هزینه تحصیلی خود را تا £ 1.200 به ازای هر نفر برای برنامه MBA ارایه می کند.

روند درخواست بورسیه تحصیلی

درخواست برای یکی از این بورسیه ها تنها برای دانشجویانی امکان پذیر است که پذیرفته شده و تحصیلات خود را در سپتامبرآغاز می کنند.