تحصیل در دانشگاه اوپسالا سوئد

در سال های اخیر بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در کشور های اروپایی، کشور سوئد را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب می نمایند. دانشگاه های این کشور جزو معتبرترین دانشگاه های اروپا به شمار می رود (تحصیل در سوئد) و طیف وسیعی از برنامه های تحصیلی در حوزه ی علوم فنی و مهندسی، علوم اجتماعی، علوم انسانی و سایر رشته ها  را در جهان دارا می باشند.

تحصیل در دانشگاه اوپسالا سوئد

دانشگاه اوپسالا یک دانشگاه دولتی است که در سال 1477 تاسیس شد. این دانشگاه اولین و قدیمی ترین دانشگاه نه تنها در کشور سوئد و بلکه در سایر کشور های حوزه ی اسکاندیناوی می باشد. این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه پژوهشی در میان 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. لازم به ذکر است که  چندین شرکتی که در شهر استکهلم قرار دارند در نتیجه ی پژوهش ها و تحقیقات این دانشگاه بوده است.

دانشگاه اوپسالا در طی بیش از 500 سال، سیستم آموزشی خود را در بالاترین سطح استاندارد نگه داشته است و از دیرباز به عنوان میزبانی برای دانشجویان سراسر جهان بوده است. این دانشگاه حدود 45000 دانشجو دارد که 12 درصد از آن ها را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. سیستم آموزشی در این دانشگاه پژوهش محور است و پژوهش ها نه تنها به منزله ی پاسخ به سوالات علمی است بلکه کاملا کاربردی است و به عنوان چالشی است که افراد در اجتماع با آن مواجه هستند. به عبارت دیگر این پژوهش ها در جهت ارتقای دانش مردم و رشد و توسعه جهان می باشد.

8 تن از دانشمندان این دانشگاه موفق به دریافت جایزه نوبل شده اند و بسیاری از افراد سرشناس از جمله آندرس سلسیوس استاد نجوم و ستاره شناسی و مخترع مقیاس دمایی سلسیوس در این دانشگاه بودند. امکان جذب و ایجاد موقعیت خوب کاری برای کارکنان یکی از عوامل موفقیت این دانشگاه در انجمن آکادمیک بین المللی می باشد و این دانشگاه مفتخر به داشتن اساتید خبره و با تجربه از سراسر جهان است. لازم به ذکر است که دانشگاه اوپسالا ارتباط بسیار قوی با سایر دانشگاه های جهان دارد به طوری که این دانشگاه برنامه هایی را برای تبادل دانشجو با 500 دانشگاه جهان دارد.

تحصیل در دانشگاه اوپسالا سوئد

تاریخچه و کیفیت و اعتبار علمی بالا این دانشگاه  موجب شده که بسیاری از دانشجویان بین المللی دانشگاه اوپسالا را به عنوان مقصدی تحصیلی و فرهنگی انتخاب نمایند. بیش از 6000 دانشجو از 130 کشور جهان از جمله چین، ویتنام، ایالات متحده امریکا، هنگ کنگ، سویس و … در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند.

این دانشگاه امکانات بسیاری را برای دانشجویان و پژوهشگران فراهم می کند. افراد به عنوان یک دانشجو در این دانشگاه از یک سو از تحصیلات با کیفیت بهره مند می شوند و شیوه ی تفکر انتقادی را می آموزند و از سویی دیگر به نتایج و یافته های جدید پژوهش ها دسترسی دارند. کتابخانه این دانشگاه بزرگترین کتابخانه در کشور سوئد می باشد و این کتابخانه امکان دسترسی به مقالات، مجلات، پایان نامه ها و کتاب ها را برای دانشجویان فراهم می آورد. دانشجویان پس از پایان تحصیل خود می توانند از خدمات این دانشگاه در پیدا کردن شغل مورد نظر خود استفاده کنند. لازم به ذکر است که این خدمات به طور رایگان در اختیار افراد قرار می گیرد.

در شهر استکهلم مراکز فرهنگی بی شماری وجود دارد که در آن تلفیقی از سنت و مدرنیته به چشم می خورد. دانشگاه اوپسالا به سبب مجموعه های منحصر بفرد تاریخی و هنری نیز مشهور می باشد. این دانشگاه به عنوان یک مکان تاریخی در ادبیات سوئد به چشم می خورد. همچنین صحنه هایی از این دانشگاه در فیلم های بسیاری از جمله دختری با خالکوبی اژدها دیده می شود. موزه ی گوستاویانوم که در ساختمان قدیمی دانشگاه واقع شده است از دیگر مکان های تاریخی است که به دوره وایکینگ ها بر می گردد. یک باغ گیاه شناسی مشهوری نیز در این دانشگاه وجود دارد و  محیط این باغ، فضای  قرن 18 را برای افراد به تصویر می کشد.

تحصیل در دانشگاه اوپسالا سوئد

دانشکده های دانشگاه اوپسالا

  • دانشکده علوم پزشکی و دارو سازی
  • دانشکده علوم طبیعی و فنی
  • دانشکده علوم اجتماعی
  • دانشکده علوم تربیتی
  • دانشکده حقوق
  • دانشکده الهیات
  • دانشکده زبان
  • دانشکده هنر

تحصیل در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری

دانشگاه اوپسالا به مانند سایر دانشگاه های کشور سوئد، اکثر برنامه های تحصیلی خود را در مقطع لیسانس به زبان سوئدی ارائه می دهد. لازم به ذکر است که رشته هایی در حوزه ی انتقال انرژی و طراحی بازی در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می شود (تحصیل در دانشگاه اوپسالا سوئد).

این دانشگاه حدود 50 برنامه ی تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می دهد. علوم فنی، پزشکی، علوم انسانی، علوم اجتماعی و … از جمله برنامه های تحصیلی ارائه شده به زبان انگلیسی در این دانشگاه می باشد. برنامه های ارائه شده در این مقطع در جهان شناخته شده است و تحصیل در این دانشگاه در مقطع فوق لیسانس موجب می شود که آینده شغلی فرد تضمین شود به این سبب که تقاضای بالایی در جذب فارغ التحصیلان این دانشگاه توسط کشور سوئد و سایر کشور های جهان وجود دارد. در صورتی که فرد قصد ادامه ی تحصیل در مقطع دکتری را داشته باشد می تواند اقدامات لازم را برای پذیرش انجام دهد. لازم به ذکر است که امکان دریافت بورسیه در این مقطع وجود دارد.