آلمان کشوری با سیاست درهای باز رو به سوی مهاجرین است. این کشور به دلیل کمبود کارگر و نرخ پایین تولد، استقبال زیادی از مهاجرین می کند.علاوه بر این، سیاست مهاجرت تحت تأثیر گذشته تاریخی است. امروزه بیش از 12 میلیون نفر که در آلمان زندگی می کنند، در خارج از این کشور به دنیا آمده اند. آلمان از نظر تعداد مهاجران بعد از ایالات متحده در جایگاه دوم قرار دارد. در لین مقاله ما سعی داریم برخی از راه های مهاجرت به کشور آلمان را نام ببریم.

 

راه های مهاجرت به کشور آلمان

 

مزایای داشتن ویزای آلمانی

 • مسافرت به کشورهای متعدد بدون ویزا: جای تعجب نیست که پاسپورت آلمانی یکی ازمطلوب ترین پاسپورت ها باشد. آلمانی‌ ها و اشخاص دارای تابعیت آلمان به 189 کشور بدون ویزا دسترسی دارند که شامل تمام کشورهای اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا و استرالیا می ‌شود.
 • حقوق کاری بالا درآلمان: این کشور یکی از بالاترین حقوق ها در اتحادیه اروپا را دارد. میانگین حقوق ماهیانه حدود 4412 دلار آمریکا است.
 • جامعه چند فرهنگی: تعداد بسیار زیادی مهاجر در آلمان زندگی می کنند و این امر به یک خارجی کمک می کند که در یک جامعه چند فرهنگی احساس بیگانگی نکند.
 • پزشکی عالی و پیشرفته: بدون تردید آلمان یکی از بهترین مراکز جهانی پزشکی و ارائه ی خدمات درمانی در سراسر جهان است.
 • نزدیکی جغرافیایی به کشورهای دیگراروپا: زندگی در آلمان یعنی زندگی در قلب اروپا. شما به آسانی به دیگر کشورهای زیبای اروپایی دسترسی دارید.
 • سطوح پایین فساد درآلمان: این کشور یکی از کم فسادترین کشورهای جهان است. و اگرچه آلمانی ها هنوز نتوانسته اند فساد را به طور کامل ریشه کن کنند، ولی در مقایسه با سایر کشورها، آلمان به نتایج فوق العاده ای دست یافته است.

مهاجرت به کشور آلمان ازطریق تحصیل

دانشجویان بین المللی اغلب برای ورود به آلمان نیاز به ویزا دارند. گاهی اوقات آن ها به اجازه اقامت نیز نیاز دارند. اینکه آیا به این مدارک نیاز دارید یا خیر  بستگی به این دارد که اهل کدام کشور هستید و چه مدت زمانی قصد اقامت دارید. باید به خاطر داشته باشید که داشتن مدرک تحصیلی ازآلمان، فرصت های زیادی را دراختیار شما می گذارد. همچنین هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان پایین است.

طیف گسترده ای از برنامه های بین المللی تحصیلی وجود دارد. حضور در یک موسسه آموزش عالی، مانند دوره های زبان، حضور در کالج های آمادگی یا امکانات مشابه، یا تحصیلات دکتری به عنوان بخشی از برنامه تمام وقت در یک موسسه آموزش عالی آلمان در دسترس تمام مردم از سراسر دنیاست.

 تحصیل رایگان در کشور المان

ورود به آلمان بدون ویزا

شهروندان اتحادیه اروپا، ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس برای ورود به این کشور تنها به کارت شناسایی معتبر یا مدرک مشابه نیاز دارند. به محض اینکه محل اقامت پیدا کردید، باید با مسئولین قرار ملاقات بگذارید، یا در دفتر ثبت نام ساکنان، در شهر دانشگاهی شما، جایی که می توانید سندی مبنی بر حق اقامت برای شما صادر شود، ثبت نام کنید.

اگر از استرالیا، کانادا، ژاپن، نیوزیلند، کره جنوبی یا ایالات متحده آمده اید، می توانید بدون ویزا وارد آلمان شوید. اگر بیش از سه ماه در این کشور بمانید، می توانید برای درخواست اقامت درآلمان اقدام کنید. همین امر برای دانشجویان آندورا، برزیل، السالوادور، هندوراس، موناکو و سن مارینو نیز صدق می کند. این گروه اگر قصد ندارند بعداً در آلمان کار کنند، ممکن است بتوانند بدون ویزا وارد این کشور شوند. با این وجود، قبل از سفر به آلمان باید برای کسب اطلاعات بیشتر به نمایندگی دیپلماتیک آلمان در کشور خود(سفارت یا سرکنسولگری) مراجعه کنید.

برای شهروندان بسیاری از کشورهای دیگر نیز استثنائاتی اعمال می شود که بیش از سه ماه در آنجا بمانند و مشغول به کار نباشند. این محدودیت زمانی قابل تمدید نیست.

 

راه های مهاجرت به کشور آلمان

 

ورود به آلمان با ویزا

متقاضیان سایر کشورها معمولاً به ویزا نیاز دارند. با این حال استثناهای دیگری نیز وجود دارد. اطلاعات دقیق در مورد شرایط ویزا در مقاله موجود است.

اگر به ویزا نیاز دارید، باید در زمان مناسب برای آن در کشور خود درخواست دهید. درخواست ها باید به نمایندگی های دیپلماتیک آلمان در خارج از کشور (سفارتخانه ها یا سرکنسولگری ها) ارسال شود. بسته به مدت زمان و دلیل بازدید شما ممکن است ویزای شینگن یا صرفاً ویزای ملی برای شما صادر شود. ویزای شینگن برای یک سفر کوتاه تا سه ماه برای تعطیلات، دوره های زبان و سفرهای کاری معتبر است و قابل تمدید نیست. ویزای ملی برای بازدیدهای تحصیلی طولانی تر در نظر گرفته شده است.

درخواست ویزا

برای درخواست ویزا، با سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود تماس بگیرید. شما می توانید آدرس نمایندگی های دیپلماتیک آلمان را در وب سایت وزارت خارجه فدرال بیابید، که همچنین حاوی اطلاعاتی است که دقیقاً به چه اسنادی نیاز دارید. فرم های درخواست و هرگونه مدارک لازم را معمولاً می توان مستقیماً از وب سایت های نمایندگی های دیپلماتیک بارگیری کرد.

اگر هنوز منتظر نتایج امتحان ورودی خود هستید یا باید برای ورود به دانشگاه ورد نظر خود امتحان بدهید، باید برای آزمون ورودی اقدام کنید.

ویزای دانشجویی اولیه به مدت سه ماه اعتبار دارد و در صورت پذیرش در یک موسسه آموزش عالی یا ثبت نام در دوره پایه یا دوره مقدماتی زبان آلمانی به شما اهدا می شود. در این مدت، می توان آن را تا شش ماه تمدید کرد.

مدارکی که معمولا مورد نیاز است:

 • پاسپورت معتبر
 • گواهی بیمه سلامت
 • اثبات تمکن مالی کافی
 • سوابق تحصیلات قبلی و مهارت های زبانی
 • در صورت لزوم: نامه پذیرش از موسسه آموزش عالی شما
 • در صورت درخواست برای ویزای دانشجویی طولانی مدت: مدرک تحصیلی معتبر ورودی آموزش عالی

نکته: گاهی اوقات ممکن است مدتی طول بکشد تا ویزا صادر شود، بنابراین مهم است که زودتر درخواست دهید. شما می توانید برای ویزای دانشجویی برای ترم آینده درخواست دهید و پس از اینکه در آلمان مستقر شدید آن را به اجازه اقامت برای تحصیل تبدیل کنید.

لطفا توجه داشته باشید: ویزای توریستی را نمی توان بعداً به ویزای دانشجویی تبدیل کرد.

ویزای تحصیلی چه فرصت هایی را ارائه می دهد؟

اجازه اقامت برای مقاصد تحصیلی می تواند برای حداقل یک سال و حداکثر دو سال صادر شود. اگر در این مدت مدرک خود را دریافت نکرده اید، می توانید درخواست تمدید اجازه اقامت خود را بدهید.

شما در طول تحصیل می توانید 120 روز کامل یا 240 نیم روز، علاوه بر انجام مشاغل دانشجویی، کار کنید.

 

چگونگی اخذ ویزای آسبیلدونگ آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کاری

 • شرایط صدور ویزای کار چیست؟

مدارک شما باید در آلمان به رسمیت شناخته شود یا با مدارک تحصیلی یک موسسه آموزش عالی آلمان قابل مقایسه باشد. اگر به دنبال استخدام در یک حرفه مشخص، به عنوان مثال، حرفه های کادر بهداشت_درمان هستید، مجوز فعالیت حرفه ای نیز مورد نیاز است.

 • آیا پیشنهاد کاری واقعی وموثقی از یک کارفرما در آلمان دریافت کرده اید؟

اگر چنین است، مهم است اطمینان حاصل کنید که صلاحیت های حرفه ای که دارید، به شما این امکان را می دهد تا شغلی را که برای آن استخدام شده اید انجام دهید. به عبارت بهتر، کلیه ی وظایف شغلی خود را به نحو احسن انجام دهید.

 • آیا شما بالای 45 سال سن دارید و برای اولین بار برای اهداف شغلی به آلمان می آیید؟

اگر چنین است، دستمزد ناخالص سالانه شما برای موقعیت شغلی ای که قصد دارید آن را داشته باشید، باید یورو 46860 که

مطابق آخرین آپدیت های 2021 است، داشته باشید یا باید مدرک موثق و کاملی مبنی بر شرایط بازنشستگی سالمندی ارائه دهید.

نکته: آیا مدرک تحصیلات عالی معتبر دارید؟ اگر چنین است، بررسی کنید که آیا معیارهای کارت آبی اتحادیه اروپا را برآورده می کنید یا خیر. این اجازه اقامت شرایط جذابی را برای متخصصان واجد شرایط خارج از کشور فراهم می کند.

به طور کلی، آژانس کار فدرال آلمان باید ابتدا درخواست شما را برای استخدام تایید کند. به عنوان بخشی از این فرآیند، آژانس استخدام فدرال ارزیابی خواهد کرد که آیا شرایط شغلی شما (ازلحاظ حقوق، ساعات کاری و…) با شرایط کارمندان آلمانی برابراست یا خیر.

 • ویزای کار چه فرصت هایی را ارائه می دهد؟

اگر حداقل به مدت 4 سال دارای مجوز اقامت برای اهداف شغلی هستید، ممکن است در صورت برآورده شدن شرایط خاص، حق دریافت مجوز اقامت دائم را داشته باشید.

 • به دنبال زندگی در آلمان با خانواده خود هستید؟

با این اجازه کار، اقامت اعضای خانواده نیز امکان پذیر است.

 

جهت مطالعه دوره آوسبیلدونگ در آلمان – دوره فنی حرفه ای جهت کار در آلمان کلیک کنید

 

کارت آبی اتحادیه اروپا

این کارت یک مجوز اقامت ویژه برای دانشگاهیان خارجی است که به دنبال کار واجد شرایط در آلمان هستند.

 • شرایط صدور کارت آبی اتحادیه اروپا چیست؟

_ اگرشما دارای مدرک آلمانی یا مدرک تحصیلات عالی خارجی شناخته شده هستید که با مدرک تحصیلات عالی آلمان قابل مقایسه است.

_ شما در حال حاضر یک پیشنهاد شغلی واقعی از یک شرکت در آلمان دارید.

_ این موقعیت شغلی باید برای فردی با شرایط شما (مدرک تحصیلات عالی) متناسب باشد.

_ این موقعیت در آلمان باید با درآمد ناخالص سالانه حداقل 56800 یورو (در سال 2021) توسط شرکت یا کارفرما پرداخت شود. حقوق ناخالص سالانه حداقل 44304 یورو (در سال 2021) برای کارمندان در زمینه های ریاضیات، فناوری اطلاعات، علوم طبیعی، مهندسی و پزشکی انسانی مورد نیاز است. در چنین مواردی، آژانس کار فدرال آلمان باید درخواست شما برای استخدام را تایید کند.

نکته: آیا شرایط لازم برای کارت آبی اتحادیه اروپا را ندارید؟ نگران نباشید!

طبق بخش  18b AufenthG(قانون اقامت آلمان) می توانید برای ویزای کار برای متخصصان واجد شرایط درخواست دهید.

کارت آبی اتحادیه اروپا برای مدت قرارداد کاری شما شامل 3 ماه اضافی صادر می شود و محدود به یک دوره 4 ساله است. در صورت رعایت شرایط خاص امکان تمدید آن وجود دارد. اداره اتباع خارجی آلمان محلی شما باید هر گونه تغییر شغلی را که در دو سال اول استخدام انجام می شود، تأیید کند.

پس از 33 ماه، دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا می توانند مجوز تسویه حساب را دریافت کنند. در برخی موارد می توان پس از 21 ماه مجوز تسویه حساب صادر کرد. برای این کار، باید بتوانید مدرکی دال بر مهارت های زبانی مورد نیاز حداقل سطح B1 مطابق با چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان ارائه دهید.

به دنبال زندگی در آلمان با خانواده خود هستید؟ این برای دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا امکان پذیر است.

در آلمان راه های جالبی برای متخصصان فناوری اطلاعات خارج از کشورهای اتحادیه اروپا برای دریافت ویزای کار ایجاد شده است. اینکه آیا یک نوع خاص برای شما گزینه مناسبی است یا خیر، به شرایط شما و پیشنهاد شغلی شما در آلمان بستگی دارد.

کارت آبی اتحادیه اروپا از طریق داشتن مدرک دانشگاهی در زمینه فناوری اطلاعات

اگر دارای مدرک آکادمیک در بخش فناوری اطلاعات و همچنین یک پیشنهاد شغلی خاص در آلمان هستید، می توانید کارت آبی اتحادیه اروپا را دریافت کنید. این مهم است که بدانید در شغل خود باید حداقل حقوق دریافت کنید. با این وجود، کارت آبی اتحادیه اروپا نوع بسیار محبوبی از اجازه اقامت با مزایای بسیاری است.

ویزای کار برای متخصصان واجد شرایط: برای مثال، اگر در طول دوره کارآموزی مهارت های فناوری اطلاعات خود را به دست آورید، یک مجوز اقامت برای اشتغال افراد واجد شرایط می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. اگر مدرک دانشگاهی در بخش فناوری اطلاعات داشته باشید، شرایط یکسانی وجود دارد، اما موقعیت شغلی که پیدا کرده اید شرایط لازم برای کارت آبی اتحادیه اروپا را ندارد.

 

ویزای جستجوی کار آلمان

اگر در جستجوی کار از خارج از کشور با مشکل مواجه هستید، می توانید برای مجوز اقامتی درخواست دهید. قانون اقامت آلمان متخصصان واجد شرایط را قادر می سازد تا به منظور جستجوی کار وارد آلمان شوند تا به دنبال کار باشند.

 • شرایط صدور ویزا برای افراد جویای کار چیست؟

شما می توانید مدرکی مبنی بر آموزش حرفه ای یا آکادمیک ارائه دهید. اگر به دنبال استخدام در یک حرفه مورد تایید، یعنی در مراقبت های بهداشتی هستید، مجوز فعالیت حرفه ای الزامی است.

 • آیا آموزش حرفه ای را گذرانده اید؟

در این صورت، باید مدرکی دال بر داشتن مهارت های زبان آلمانی مورد نیاز برای شغلی که به دنبال آن هستید، ارائه دهید. به طورکلی، مطابق با چارچوب مشترک اروپایی مرجع برای زبان آلمانی در سطح مورد نیاز برای آن شغل باشد.

شما همچنین باید بتوانید ثابت کنید که می توانید به اندازه کافی هزینه های زندگی خود را پوشش دهید، زیرا نمی توانید در طول این مدت به کار با دستمزد بپردازید. اثبات توانایی در پوشش هزینه های زندگی می تواند در قالب یک حساب مسدود شده یا یک اعلام تعهد ارائه شود.

در طول اقامت خود در آلمان، ممکن است شخص جویای کار تا ده ساعت در هفته به عنوان بخشی از فرآیند درخواست به صورت آزمایشی کار کنید.

 • ویزا چه فرصت هایی را برای جویندگان کار ارائه می دهد؟

ویزا یا اجازه اقامت برای جویندگان کار می تواند برای مدت حداکثر شش ماه صادر شود.

نکته ی مهم: لطفاً توجه داشته باشید که مجوز اقامت برای جویندگان کار قابل تمدید نیست. پس از انقضای مجوز اقامت، تنها زمانی می توانید برای همان ویزا مجددا درخواست دهید که همان مدت زمانی را که در آلمان گذرانده اید و در جستجوی کار بوده اید در خارج از کشور سپری کرده باشید.

اگر شغلی پیدا کرده‌اید که مطابق با شرایط شما باشد، می ‌توانید برای کارت آبی اتحادیه اروپا یا مجوز اقامت برای متخصصان واجد شرایط مستقیماً در آلمان در اداره خارجی محلی خود بدون نیاز به مراجعه قبلی به آلمان برای این منظور درخواست دهید.

به رسمیت شناختن مدارک خارجی

آیا درخواست کرده اید که مدارک حرفه ای شما را به رسمیت بشناسند و مرجع صالح برای این رویه در آلمان تشخیص داده است که مدارک شما نمی تواند به طور کامل به رسمیت شناخته شود؟ در چنین مواردی، می توانید در یک برنامه احراز صلاحیت در آلمان شرکت کنید تا مهارت های نظری و/یا عملی از دست رفته را کسب کنید. نمونه‌ هایی از این دوره‌ های آموزشی شرکت در دوره‌ های آموزشی فنی، دوره‌ های آمادگی یا کلاس ‌های زبان آلمانی مرتبط با شغل است. برای شرکت در این برنامه ها، به مجوز اقامت برای به رسمیت شناختن مدارک خارجی نیاز دارید.

مقام دارای صلاحیت برای رویه اعتبارسنجی در آلمان از طریق یک اخطار ارزیابی مشخص کرده است که شما برخی از مهارت های نظری و/یا عملی مورد نیاز برای به رسمیت شناختن کامل مدارک خود را ندارید، باید این کارها را انجام دهید:

شما می توانید برای یک برنامه ی ارتقای مهارت های مربوطه ثبت نام کنید. اگر شما ملزم به گذراندن دوره‌ های آموزشی در شرکتی هستید که شما را استخدام کرده است، شرکت مورد نظر باید یک برنامه آموزشی ارائه دهد که در آن اقدامات لازم برای جبران مهارت های شناخته شده توسط مقام ذی‌صلاح را مشخص کند. در چنین مواردی، آژانس کار فدرال باید آن برنامه جهت کسب مهارت های موردنیاز متقاضی را تایید کند.

مدرک زبانی A2  آلمانی حداقل سطح مورد نیاز شماست.

شما همچنین باید مدرکی ارائه دهید که هزینه های زندگی در طول مدت اقامت شما پوشش داده می شود. شما می توانید کسری های شناسایی شده را با استخدام به عنوان یک متخصص ماهر در حرفه مورد نظر خود جبران کنید. برای این منظور، الزامات اضافی باید برآورده شود:

 • شما باید یک پیشنهاد کاری معتبر داشته باشید.
 • مقام دارای صلاحیتدار از طریق ارزیابی، تعیین کند که برای اینکه بتوانید به رسمیت شناخته شوید، به مهارت‌های عمدتاً عملی نیاز دارید.
 • یک برنامه آموزشی که به تفصیل توضیح می دهد که چگونه تفاوت های اصلی با سایر متقاضیان کار جبران شوند.
 • کارفرمای آینده شما باید از طریق یک قرارداد کاری اطمینان دهد که شما را قادر می سازد تا در طول اقامت خود در آلمان، دوره های مورد نیاز برای به رسمیت شناختن حرفه ای مورد نیاز را ارائه دهد.

آیا می خواهید یک کسب و کار راه اندازی کنید یا به عنوان فریلنسر در آلمان کار کنید؟ اگر چنین است، می توانید برای ویزای خوداشتغالی برای اقدام کنید. بسته به اینکه قصد راه اندازی یک کسب و کار یا کار به عنوان فریلنسر را دارید، شرایط متفاوتی اعمال می شود.

 

راه های مهاجرت به آلمان

 

مهاجرت به کشور آلمان از طریق راه اندازی یک کسب و کار

اگر به دنبال راه اندازی یک کسب و کار هستید وشرایط زیر را داشته باشید، می توانید مطابق با قانون اقامت آلمان مجوز اقامت برای خوداشتغالی دریافت کنید:

 • منفعت اقتصادی یا تقاضای منطقه ای برای محصول یا خدمات شما وجود داشته باشد.
 • قابل پیش بینی باشد که شرکت شما تأثیر مثبتی بر اقتصاد خواهد داشت.
 • شما می توانید با سرمایه خود یا از طریق یک تعهد وام، هزینه لازم برای اجرای طرح تجاری خود را تامین کنید.
 • اگر شما بیش از 45 سال سن دارید، این ویزا تنها در صورتی صادر می شود که بتوانید مدرکی مبنی بر شرایط بازنشستگی مناسب ارائه دهید.

فریلنسرها

اگر مایلید به عنوان فریلنسر در یکی از حرفه های آزاد کار کنید، می توانید طبق قانون اقامت آلمان برای خوداشتغالی مجوز اقامت دریافت کنید. شرایط این نوع کار، به شرح زیراست:

 • شما باید مدرکی مبنی بر وجود بودجه کافی برای تامین مالی از طریق تلاش های حرفه ای خود ارائه دهید.
 • شما هر گونه مجوز لازم برای انجام کار مورد نظر را دریافت کرده اید.

ویزای خوداشتغالی چه فرصت هایی را ارائه می دهد؟

ویزا یا اجازه اقامت برای خوداشتغالی در ابتدا تا سه سال صادر می شود. اگر ایده کسب و کار شما موفقیت آمیز باشد و بتوانید هزینه های زندگی خود و خانواده تان را پوشش دهید، اجازه اقامت قابل تمدید است. اگر شرکت خود را راه اندازی می کنید، پس از سه سال امکان درخواست مجوز تسویه حساب وجود دارد.ئ