دمای هوا در یکی از جزیره‌های اقیانوس منجمد شمالی به نزدیک ۲۲ درجه سانتیگراد رسید و یک رکورد تاریخی جدید ثبت کرد. پژوهشگران معتقدند گرمایش کره زمین در قطب شمال سریع‌تر از دیگر نقاط جهان رخ می‌دهد. موسسه هواشناسی نروژ در اسلو می‌گوید دو روز پیش در مجمع‌الجزایر سوالبارد در اقیانوس منجمد شمالی بالاترین دمای هوا در ۴۰ سال گذشته ثبت شد.

دمای ثبت شده در یکی از جزیره‌های این مجموعه که هزار و ۳۰۰ کیلومتر با مرکز قطب شمال فاصله دارد ۷/ ۲۱ درجه سانتیگراد بوده که نسبت به رکورد قبلی ثبت شده در ۱۶ ژوئیه ۱۹۷۹ در همین منطقه چهار دهم درصد بیشتر است. ژوئیه گرم‌ترین ماه سال در قطب شمال به شمار می‌رود؛ با این دمای هوا در این ماه معمولا بین پنج تا هشت درجه سانتیگراد بیشتر نیست. موسسه هواشناسی نروژ در یک پیام توئیتری محل جزیره‌ای که رکورد تازه دمای هوا در آن ثبت شده را مشخص کرده است.

ثبت یک رکورد تاریخی توسط موسسه هواشناسی نروژ

پژوهشگران بر این باورند که گرمایش زمین بر اثر تغییرات اقلیمی در قطب شمال دو برابر سریع‌تر از دیگر مناطق جهان در حال رخ دادن است. در بخشی از قطب شمال که به روسیه تعلق دارد از ژانویه امسال تا کنون میانگین دمای هوا پنج درجه بیشتر از میانگین معمول بوده است. ابتدای ماه ژوئیه در شمال سیبری دمای ۳۸ درجه سانتیگراد ثبت شده که رکورد جدیدی برای حرارت هوا در مناطق اطراف قطب شمال به حساب می‌آید. رکوردی که اخیرا در جزیره‌های متعلق به نروژ در قطب شمال ثبت شده دومین رکورد دمای هوا در دو قطب کره زمین در شش ماه گذشته بود. رکورد قبلی فوریه امسال در قطب جنوب ثبت شد.

منبع: tnp