ایالات متحده آمریکا و بریتانیا از جمله مقاصد تحصیلی است که دانشجویان بین المللی آرزوی تحصیل در آن را دارند. به دلیل محبوبیت این کشورها، سوئد به طور کلی به عنوان مقصد تحصیل رویایی در بین دانشجویان بین المللی در نظر گرفته نمی شود. با این حال، سوئد، که به عنوان مرکز نوآوری اروپا نیز شناخته می شود، می تواند یک مقصد تحصیلی مناسب برای کسانی باشد که می خواهند تحصیلات خود را در خارج از کشور ادامه دهند. حتی اگر دانش آموزان ترجیح می دهند در ایالات متحده تحصیل کنند، به سوئد نیز می توان فرصتی برای کشف داد. با خواندن این مقاله، می توانید در مورد مزیت هایی که این کشور برای ارائه به دانشجویان خارج از کشوردارد، بیشتر بدانید.

 

چرا سوئد مقصد تحصیلی بهتری نسبت به آمریکا یا بریتانیا است؟

 

سیستم آموزشی بدون استرس

جدول زمانی دانشگاه به اندازه کافی انعطاف پذیر است و هر هفته قابل تجدید نظر است. اگر یک هفته مملو از آموزش ها، سمینارها و سخنرانی ها باشد، هفته دیگر می تواند کاملاً آزاد باشد و به دانشجویان استراحت مورد نیاز دانشگاهیان را می دهد. علاوه بر این، هیچ فصل امتحانی در سوئد وجود ندارد. دانشجویان در طول ترم تحصیلی خود بر اساس عملکردشان در تکالیف، پروژه ها، ارائه ها و امتحان کتبی در خانه ارزیابی می شوند. دانشگاه ها از سیستم نمره گذاری ای پیروی می کنند که برای سلامت روانی دانشجویان چندان مضر نیست. اگر کسی در امتحان شکست بخورد، می تواند دوباره در آن شرکت کند. دانشجویان همچنین می توانند برنامه امتحانات خود را با توجه به آنچه بیشتر برای آن ها مناسب است، تنظیم کنند.

سیستم آموزشی در سوئد استرس کمتری دارد و دانشجویان  در خود دانشگاه آموزش می بینند تا آماده کار شوند. وظایف و پروژه های گروهی بیشتری به دانش آموزان نسبت به تکالیف فردی داده می شود و این به آن ها یاد می دهد مهارت ها و ویژگی هایی مانند همکاری، صبر و همدلی را در خود تقویت کرده و به عنوان بازیکنان بزرگ تیم ظاهر شوند. این ها برخی از ویژگی هایی هستند که حتی در بازار کار کارفرمایان نیز به دنبال آن ها هستند.

علاوه بر این، رابطه استاد و دانشجو غیر رسمی است. از دانشجویان خواسته می شود اساتید خود را با نام خود صدا کنند. این کار به این منظور انجام می شود که دانشجویی با خیال راحت سوالات خود را از اساتید بدون احساس تردید بپرسد. قدرت کلی استاد در کلاس نیز معمولاً اندک است. این امر باعث می شود اساتید به خوبی به دانشجویان خود توجه کنند. دانشجویان تشویق می شوند تا تفکر انتقادی را پرورش دهند و فعالیت های ابتکاری و تحقیق محور تری را انجام دهند.

ترین چیزها باعث ایجاد نوآوری می شود. بنابراین، هیچ شکی وجود ندارد که چرا سوئد در نمودار جهانی نوآوری 2020 پس از سوئیس در رتبه دوم قرار داشت. این امر همچنین به نامزدهای خارجی دلیل کافی می دهد تا در تصمیم گیری خود برای تحصیل در انگلستان یا ایالات متحده که از نظر نوآوری از سوئد عقب هستند، تجدید نظر کنند.

 

به محض فارغ التحصیلی یا هنگام تحصیل مشغول به کار شوید

سوئد یکی از معدود کشورهایی است که به دانشجویان بین المللی خود اجازه می دهد تا زمانی که هنوز در دانشگاه هستند کار کنند و به دانشجویان این امکان را می دهد تا مهارت های عملی خود را تقویت کنند.  دانشگاه های سوئد از آن ها انتظار دارد 40 ساعت در هفته را صرف حضور در سخنرانی ها، آموزش ها، خواندن و کار در تکالیف خود کنند. اختصاص 40 ساعت در هفته به کارهای دانشگاهی در سوئد ضروری است. این زمان به دانش آموزان این امکان را می دهد که به اندازه ی کافی به درس های خود بپردازند.

 

چرا سوئد مقصد تحصیلی بهتری نسبت به آمریکا یا بریتانیا است؟

 

برای خواندن مقاله 12 دلیل رد شدن ویزای تحصیلی سوئد اینجا کلیک کنید

چگونه کار پیدا کنیم؟

سوئد محل استقرار بسیاری از استارتاپ ها از جمله اسپاتیفای، اریکسون و… بسیاری از شرکت های چند ملیتی است و برای شروع یک شغل حرفه ای برای یک دانش آموز ایده آل است. ممکن است یک دانشجو ابتدا به دنبال شغل پاره وقت یا کارآموزی باشد تا بتواند تجربه کاری کسب کند و اعلام کند که می تواند به محض خروج از دانشگاه برای مشاغل درخواست دهد.

دانشجویی که متعلق به یکی از کشورهای اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا است مجاز به اقامت در سوئد برای یافتن شغل است، در حالی که دانشجویان کشورهای غیر از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا باید برای ماندن در 12 ماه پس از فارغ التحصیلی با اداره مهاجرت تماس بگیرند.

سوئد برای جستجوی کار

با این حال، دانشجویانی که سوئدی بلد نیستند ممکن است در یافتن شغل با مشکل روبرو شوند، اما این غیر ممکن نیست. دانشگاه این دانش آموزان را تشویق می کند تا با اساتید خود در تماس باشند، مرتباً تابلوی اعلانات دانشگاه را بررسی کنند و از موتورهای جستجوی کار برای ارتباط با شرکتی که زبان مادری یا فرهنگ آن ها می تواند یک مزیت باشد، استفاده کنند.

 

هزینه تحصیل و هزینه زندگی

دانشجویان اتحادیه اروپا و سوئیس با اقامت دائم سوئد نیازی به پرداخت شهریه ندارند. برای بقیه، بسته به دانشگاه و برنامه ای که دانشجو در آن ثبت نام می کند متفاوت است، اما هزینه تحصیل به طور متوسط سالانه 9،523 دلار است. به طور مشابه، هزینه های زندگی بسته به موقعیت در کشور و اندازه محل اجاره متفاوت است. اما معمولاً هزینه های زندگی ماهیانه حدود 1020 دلار آمریکا  است. علاوه بر این، دانشجویان همچنین می توانند از فرصت هایی برای استفاده از بورسیه تحصیلی استفاده کنند.

فرصت های بورسیه برای دانشجویان بین المللی

دانشگاه ها، سازمان های دولتی مانند موسسه سوئدی و بسیاری از بنیادها در سوئد به دانشجویان بین المللی خود که واجد شرایط برای حمایت از آن ها جهت تامین هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی خود هستند، بورسیه تحصیلی ارائه می دهند. آن ها علاوه بر بورسیه تحصیلی، به دانشجویانی که قصد دارند به کشور خود بیایند کمک هزینه سفر نیز می دهند.

 

چرا سوئد مقصد تحصیلی بهتری نسبت به آمریکا یا بریتانیا است؟

برای خواندن مقاله انواع بورسیه تحصیلی در سوئد اینجا کلیک کنید

 

زندگی دانشجویی هیجان انگیز

چه چیزی می تواند هیجان انگیزتر از ملاقات و تعامل با دانش جویانی باشد که از سراسر جهان در یک مکان آمده اند تا کار مشابهی را انجام دهند و از یکدیگر چیزهای زیادی یاد بگیرند. دانش آموزانی که عاشق پیاده روی هستند، می توانند آزادانه این کار را انجام دهند زیرا سوئد فضاهای سبزو مناسب فراوان است. سیستم حقوقی پیاده روی سوئد به افراد اجازه می دهد تا در هر نقطه از کشور پیاده روی کنند و اردو بزنند، زیرا قوانین سختگیرانه ای در این مورد وجود ندارد. این امر زمانی اتفاق می افتد که فرد به اتحادیه دانشجویی ملحق می شود، آخر هفته ها از باشگاه واقع در نزدیکی پردیس دیدن می کند یا به یک باشگاه ورزشی می پیوندد. همه این ها به یک دانش آموز کمک می کند تا استراحت لازم را در محیط دانشگاهی داشته باشد و به آن ها کمک کند تا آرام شوند.

 

فرهنگ استقبال کننده و کامل سوئدی

اگرچه اکثر کشورها از دانشجویان بین الملل استقبال می کنند برای مثال کشورهایی مانند کانادا یا آلمان که طبیعت پذیرایی دارند. ولی فرهنگ سوئدی هم یک عامل جذاب است که برای یک دانشجویی که بخواهد برای ادامه تحصیل به سوئد برود. ارزش هایی مانند آزادی، برابری، پذیرش، همکاری و پایداری در فرهنگ سوئد ارزشمند است. هیچ مفهوم سلسله مراتبی هم در دانشگاه ها و هم در محیط های کاری وجود ندارد. تنها ارزشی که در این فضاها پیدا می شود برابری طلبی است. بنابراین، دانشجویانی که از سلسله مراتب در مکان های آموزشی متنفرند، می توانند سوئد را به عنوان مقصد تحصیل خود در نظر بگیرند.

اخذ ویزای دانشجویی و اجازه اقامت این کشور نیز نسبتا آسان است.

دانشجویانی که می خواهند تجربه تحصیلی و زندگی فوق العاده ای را تجربه کنند و می خواهند زندگی خود را بدون از دست دادن حس در خانه بودن، مدیریت کنند، باید سوئد را در بالای لیست مقاصد تحصیلی مورد علاقه ی خود حفظ کنند. چه چیزی لذت بخش تر از دیدن نورهای شمالی، پیاده روی و تبدیل شدن به بخشی از یک فرهنگ فراگیر و استقبال گر است. مرور فهرست برنامه های تحصیلی در سوئد را شروع کرده و سپس آن برنامه هایی را که مورد علاقه شماست و شرایط آن را دارید، انتخاب کنید. به دنبال این باشید که همه دانشگاه هایی که آن برنامه را ارائه می دهند، پیگیری کنید و قبل از تصمیم گیری برای درخواست  تحصیل در دانشگاه مد نظر خود، به وب سایت رسمی آن ها برای کسب اطلاعات بیشتر مراجعه کنید.