اسکالرشیپ scholarship

در این مقاله قصد داریم انواع فاند تحصیلی را که بورسیه های تحصیلی (اسکالرشیپ) بخشی از آن هستند معرفی و تعریف کنیم. تامین مالی برای ادامه تحصیل و یا امور پژوهشی در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی در اختیار دانشجویان، استادان دانشگاه و محققین قرار داده می شود. بر اساس نوع فاکتورهای مورد نیاز و توانایی شخص دریافت کننده، این تامین مالی که با نام فاند شناخته می شوند، انواع مختلف دارند.

باید توجه داشته باشید که کلمه فاند، به آن بودجه و تامین مالی که به افراد تعلق می گیرد گفته می شود. این فاند می تواند به عنوان بورسیه تحصیلی یا اسکالرشیپ (Scholarship)، کمک هزینه تحصیلی (Financial aid)، کمک هزینه تحصیلی (Fellowship) در اختیار افراد قرار بگیرد که هر کدام از این فاند ها نیز زیر مجموعه های مختلف دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

انواع فاند های تحصیلی

فاند تحصیلی به مبلغی گفته می شود که از طریق برنامه های مختلف در نظر گرفته شده توسط دولت و یا ارگان های به خصوص برای تحصیل و یا تحقیق و پژوهش در اختیار دانشجویان، فارغ التحصیلان و یا استادان قرار داده می شود. این فاند ها انواع مختلف دارند:

  • بورسیه تحصیلی (Scholarship)
  • کمک هزینه تحصیلی (Financial aid)
  • کمک هزینه تحصیلی (Fellowship)

در کنار این کمک هزینه های تحصیلی، برخی دانشگاه ها و ارگان ها بورسیه های تحصیلی خاص خود را برای ارائه دارند.

بورسیه تحصیلی (Scholarship)

بورسیه های تحصیلی (اسکالرشیپ) در ابتدا به معنی کمک هزینه ای بود که از طرف دولت، دانشگاه و یا یک موسسه خاصی به منظور کمک به تحصیل دانشجویان پرداخت می شده است. مبلغ این بورسیه تحصیلی می تواند صرف شهریه دانشگاه، خرید کتاب و سایر مخارج تحصیل شود. به مبلغ این بورسیه اضافه نمی شود و نیازی به برگرداندن پول آن نیست.

بنابراین جستجو برای یک اسکالرشیپ مناسب همیشه ارزش گذاشتن وقتتان را دارد، چرا که علاوه بر کمک هزینه تحصیلی این بورسیه ها افتخار و پرستیژ نیز به همراه دارد.

فاکتورهای مورد نیاز برای تعلق گرفتن این بورسیه ها را همان ارگان بورس دهنده و یا دولت مشخص می کند، این فاکتور ها می توانند موفقیت های تحصیلی باشند یا دسته بندی ها و نیاز آن ارگان و یا دولت. نحوه ی درخواست این بورس های تحصیلی را نیز همین موسسات بورس دهنده تعیین می کنند.

بورسیه بر اساس شایستگی (Merit-Based scholarship)

این بورسیه شامل کمک هزینه ای می شود که دانش آموزان برای عملکرد موفقیت آمیز خود در مقطع دبیرستان به دست می آورند. البته در کنار موفقیت های تحصیلی، روحیه رهبری این دانش آموزان، نمرات آنها در آزمون های SAT و یا ACT، شرکت در فعالیت های گروهی در مدرسه نیز در نظر گرفته می شود.

این بورس تحصیلی مقداری از هزینه های تحصیل 4 ساله دانشگاه را کمتر می کند و یا تمامی آن هزینه ها را به عهده می گیرد.

یکی از سخاوتمندانه ترین کمک هزینه هایی که در این نوع بورسیه وجود دارد، برای دانش آموزانی است که توانایی مالی خوبی ندارند اما قادر به اثبات این موضوع نیز نیستند. در این موارد این اورگان ها با پیشفرض نیازمند بودن این دانش آموزان، این بورس را در اختیار آنها قرار می دهد.

بورسیه تحصیلی آکادمیک (Academic Scholarship)

اسکالرشیپ

بورسیه تحصیلی آکادمیک به آن دسته از دانشجویانی تعلق دارد که موفقیت های تحصیلی چشمگیری دارند و رقابت بر سر این بورس بسیار بالاست. برای به دست آوردن این بورس باید بهترین عملکرد تحصیلی خود را به نمایش بگذارید.

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان متوسط

با تصور اینکه بورس های تحصیلی تنها برای موفقیت های تحصیلی و یا ورزشی است نباید نا امید شوید، چراکه بورسیه هایی نیز برای دانشجویان با عملکرد تحصیلی متوسط نیز در نظر گرفته شده است.

دانش آموزان متوسطی که پشتکار و تلاش بسیاری از خود نشان می دهند، فعالیت ها و عملکردشان در مدرسه مورد بررسی قرار می گیرد. در این بررسی ها البته به خدمات اجتماعی دانش آموز، توانایی رهبری این دانش آموزان و نمره ی امتحانی آنها و مقالات رقابتی آنها نیز توجه ویژه ای می شود.

بورسیه تحصیلی ورزشی

بورسیه تحصیلی یکی از بورسیه های شایستگی محور است که رقابت دشواری برای به دست آوردن آن وجود دارد. آن دسته از دانشجویانی که برای این بورسیه تلاش می کنند، در کنار استعداد و موفقیت های بالا در زمینه ورزش باید پیش زمینه تحصیلی خوبی نیز داشته باشند.

اسکالرشیپ

این بورسیه برای تمام رشته های ورزشی قابل دسترسی است، از والیبال تا گلف، شنا تا ژیمناستیک. برای دانشجویانی که در زمینه ورزش موفق هستند این بورسیه می تواند راه ورودشان را به دانشگاه مورد علاقه خودشان هموار کند.

برای کسب این بورسیه لازم است که از طرف مربی ورزشی خود و یا مدرسه به طور رسمی معرفی نامه داشته باشید.

بورسیه تحصیلی برای اقلیت ها

بورس های بسیاری برای اقلیت ها نیز وجود دارد. بعضی از این بورس ها به طور عموم در اختیار تمامی اقلیت ها قرار می گیرد و برخی از آنها به طور ویژه فقط برای گروه خاصی در نظر گرفته می شود. اگر عضو گروه اقلیتی خاصی هستید این بورس بهترین گزینه برای شماست. برای کسب این بورسیه باید فرهنگ خود را به عنوان اقلیت ارائه دهید.

بورسیه تحصیلی برای بانوان

سال ها گروه غالب دانشگاه ها را مردها تشکیل می دادند. از این رو بورس هایی مختص بانوان توانمند، کاری و با پشتکار تعریف شد که نیاز به حمایت مالی داشتند.

مانند بسیاری از بورس های تحصیلی برای اقلیت ها، بورس تحصیلی بانوان نیز توسط ارگان های خصوصی تامین می شود که می خواهند زن جایگاه خود را در رشته هایی که مردان در آن غالب هستند پیدا کنند.

بسیاری از این بورس ها مختص رشته های خاصی هستند، بنابراین به هنگام جستجو برای یک بورس مناسب حواستان باشد که در چه رشته ای می خواهید که بورس را دریافت کنید.

بورسیه تحصیلی خلاقیت

برای آن دسته از دانشجویانی که در رشته هنر و موسیقی تحصیل می کنند و دستاورد های خلاقانه ای در زمینه رشته خود دارند نیز بورس هایی در نظر گرفته شده است. برای به دست آوردن این بورس ها باید در مصاحبه ی وروردی این دانشگاه ها شرکت کرده و برترین آثار خود را به نمایش بگذارید.

این بورس نیز به شدت رقابتی بوده و باید در رشته خود جزو بهترین ها باشید.

Scholarship به همه ی رشته های تحصیلی و رده های دانشگاهی تعلق می گیرد. اگر بورس به طور کامل داده شود، معمولا کل هزینه های تحصیل شما را پوشش می دهد. حتی در بعضی موارد مبلغی با عنوان Mounthy Stipend جهت هزینه های روزمره نیز به حساب دانشجو واریز می شود.

اسکالرشیپ scholarship

اسکالرشیپ به عنوان جایزه و کمک هزینه به دانشجو می باشد و مبلغ آن بسته به شرایط دانشگاه متفاوت است. این مبلغ بلاعوض می باشد.

اسکالرشیپ در کشور های محتلف:

بورسیه تحصیلی در سوئد

بورسیه تحصیلی نروژ