مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا

مزایای تحصیل در کانادا

کشور کانادا را می توان به عنوان یکی از کشورهای مهاجرپذیر نام برد، نیاز بازار کار این کشور و رشد منفی جمعیت از فاکتورهایی هست که کانادا برای جذب افراد متخصص تلاش می کند، در اینجا به دلایل تحصیل در کانادا اشاره می کنیم:

 1. امکان کار تا 20 ساعت در هفته
 2. مهاجرت همزمان با همسر و فرزندان
 3. فرصت اجازه کار بعد از تحصیل تا 3 سال
 4. اخذ اقامت دائم با داشتن ویزای تحصیلی کانادا
 5. تحصیل رایگان فرزندان در مدارس دولتی


مزایای تحصیل در کانادا
فرم درخواست مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی به کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا

برای تحصیل پزشکی در کانادا شما در ابتدا باید در یکی از رشته های علوم پایه (زیست) در مقطع کارشناسی تحصیل کنید، بعد از اتمام تحصیل باید در آزمون ورودی دانشگاه پزشکی MCAT شرکت نمایید

تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا

 دیپلم دوره دوم متوسطه و پیش دانشگاهی ایران، مورد تایید کانادا هست و شما می توانید بعد از اتمام پیش دانشگاهی، تحصیل کارشناسی در کانادا را شروع کنید

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

کارشناسی ارشد محبوبترین مقطع تحصیلی برای اپلای کانادا است، دانشجویان فرصت تحصیل ارشد مجدد در کانادا را دارند و هزینه تحصیل ارشد کانادا از سالیانه 15 هزار دلار هست

شرایط تحصیل دکتری در کانادا

برای تحصیل دکتری در کانادا ارائه مدرک زبان، حداقل 2 مقاله ISI، داشتن پروپوزال و استاد راهنما الزامی است، مدت زمان تحصیل دکتری در کانادا 3 الی 4 سال هست

کدام دانشگاه کانادا را انتخاب کنم؟

لیست دانشگاه های معتبر کشور کانادا

مهاجرت همراه با خانواده به کانادا

مهاجرت همراه با خانواده به کانادا

یکی از ویژگی هایی که مهاجرت تحصیل به کانادا را از سایر کشورها متمایز می کند، اجازه مهاجرت همزمان همسر و فرزندان با دانشجو هست. همسر شما از زمان ورود به کانادا اجازه ی کار به صورت تمام وقت را دارد

ویزای دانشجویی کانادا

ویزای دانشجویی کانادا

اخذ ویزای دانشجویی کانادا، شامل مصاحبه حضوری با آفیسر سفارت نمی شود و لازم است تمامی مدارک را در سایت Canada.ca بارگذاری کنید و برای بیومتریک لازم هست به کشورهای همسایه سفر کنید.


اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل

اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل

یکی از ارزان ترین راه ها برای اخذ اقامت دائم، مهاجرت تحصیلی به کانادا هست، شما بعد از پایان تحصیل اجازه اقامت و کار در کانادا را تا سه سال دارید، با 5 سال تحصیل و کار می توانید اقامت دائم کانادا را بگیرید

محل اقامت و خوابگاه دانشجویی در کانادا

محل اقامت دانشجویان در کانادا به چند گروه تقسیم می شد که عبارتند از:

 • خوابگاه (Dormitories) 
 • آپارتمان های اشتراکی – بیرون از کمپس دانشگاه (Shared Apartments (off-campus))
 • هم خانه شدن با خانواده های کانادایی (Homestay)
 • آپارتمان (Apartment)


محل اقامت و خوابگاه دانشجویی در کانادا

انتخاب یک شهر مناسب برای زندگی در کانادا

بهترین شهر برای زندگی در کانادا

کشور کانادا را می توان به عنوان یکی از کشورهای مهاجرپذیر نام برد، نیاز بازار کار این کشور و رشد منفی جمعیت از فاکتورهایی هست که کانادا برای جذب افراد متخصص تلاش می کند، اداره مهاجرت کانادا بیش از 80 راه مهاجرتی پیشنهاد می دهد که می توان گفت تمامی این مسیرها به اخذ اقامت دائم و شهروندی این کشور منتهی می شوند. در اینجا شرایط تحصیل در کانادا و اطلاعاتی از جمله هزینه و شهریه زندگی و شهرهای ارزان کانادا را برای شما توضیح می دهیم.

سیستم آموزشی کانادا

سیستم آموزشی مدارس کانادا در گروه برترین سیستم های آموزشی دنیا قرار می گیرد، هزینه ی تحصیل برای تمامی افراد (شهروندان، افرادی که اقامت دائم دارند، افرادی که اقامت موقت (تحصیلی، ویزای کاری) دارند) رایگان است، کانادا دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی دارد و در استان های فرانسوی زبان از جمله کبک، تعداد مدارسی که به زبان فرانسوی امکان تحصیل فرزندان شما هست، بیشتر است. دوره تحصیل در مدارس کانادا به سه سطح ابتدایی (Primary)، دوره دوم (Secondary)، دوره تکمیلی راهنمایی (Post-secondary) تقسیم می شوند. 

سیستم دانشگاهی کانادا

قدیمی ترین دانشگاه کانادا در سال 1663 میلادی تاسیس شده است و شما می توانید از ایران برای مقاطع کارشناسی، ارشد ودکتری درخواست دهید، همچنین شانس تحصیل در کالج را هم خواهید داشت، به طور معمول کانادا دو ترم دانشگاهی در سال دارد، اما برخی از دانشگاه سه ترم تحصیلی ارائه می دهند، ترم تحصیلی اول از سپتامبر تا پایان دسامبر و ترم تحصیلی دوم بعد از تعطیلات سال نو در ژانویه آغاز می شود تا پایان ماه آپریل یا می ادامه دارد، اگر دانشگاهی ترم سوم ارائه دهد از می تا آگوست خواهد بود.

تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا

برای تحصیا کارشناسی در کانادا، دیپلم دوره دوم متوسطه و پیش دانشگاهی ایران مورد قبول است و با داشتن این مدارک می توانید برای تحصیل در کانادا اقدام کنید. مدت زمان تحصیل کارشناسی در کانادا به طور معمول 4 سال است و شما باید حداقل ایلتس 6 یا معادل آن در آزمون تافل/پی تی ای را ارائه دهید، معدل بالا یکی دیگر از فاکتورها برای درخواست پذیرش در مقطع کارشناسی در کانادا هست. هزینه تحصیل برای مقطع کارشناسی از 25 هزار دلار در سال شروع می شود و باتوجه به رشته ودانشگاه متفاوت است.

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

تحصیل در کانادا برای مقطع کارشناسی ارشد، در میان متقاضیان از سراسر جهان و ایران بسیار محبوب است، زیرا دانشجویان می توانند، تغییر رشته دهند و لزومی به تحصیل در رشته مرتبط با کارشناسی نیست، هزینه تحصیل در کانادا، در مقطع ارشد به صورت میانگین 15 هزار دلار کانادا است و دانشجویان می توانند به صورت Course Based یا  Research Based تحصیل کنید

شرایط تحصیل دکتری در کانادا

پذیرش مقطع دکتری، برای تحصیل در کانادا آسان نیست و دانشجویان باید حتما استاد راهنما داشته باشند، از الزامات لازم برای اقدام و ارتباط با اساتید در دانشگاه های کانادا می تواند به کانادا ارائه مدرک زبان، حداقل 2 مقاله ISI، داشتن پروپوزال اشاره کرد، مدت زمان تحصیل دکتری در کانادا 3 الی 4 سال هست.

فرصت کار همزمان و بعد از تحصیل در کانادا

دانشجویان بین المللی در تمامی مقاطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) اجازه کار تا 20 ساعت در هفته را دارند و همسر دانشجو نیز می تواند تا 40 ساعت در هفته با open work permit مشغول به کار شوند. پس از فارغ التحصیلی مدت زمانی که اجازه ی کار دارید، براساس مدت زمان تحصیل شما مشخص می شود که در جدول زیر اطلاعات به صورت کامل قرار داده شده است.

کار با تحصیل در کانادا
مدت زمان برنامه تحصیلمدت زمان اجازه کار
کمتر از 8 ماهاجازه کار ندارد
بین 8 تا 24 ماهمشابه با مدت زمان تحصیل اعتبار دارد
سه سال یا بیشتردو سال یا بیشتر
بیش از یک برنامه تحصیلیاگر بیش از یک برنامه کامل شده باشد تا سه سال

هزینه زندگی و تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا همانطور که در بخش مربوط به هر مقطع تحصیلی نوشته شده است و میانگین هزینه تحصیل را برای کارشناسی 25 هزار دلارِ کانادا، ارشد 15 هزار دلار کانادا و دکتری براساس شرایط متفاوت هست.

هزینه زندگی در کانادا را براساس تمکن مالی اعلام شده توسط اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا اعلام می کنیم، هزینه زندگی در استان کبک متفاوت از سایر استان های کانادا است و سبک زندگی شما هزینه شما را مشخص می کند و این مبلغ اعلامی برای ویزای تحصیلی هست.

تمکن مالی برای تحصیل در کانادا - به جز استان کبک
فردی که به کانادا مهاجرت می کندهزینه لازم برای یکسال زندگی (بدون شهریه)هزینه لازم برای یک ماه زندگی (بدون شهریه)
دانشجو10 هزار دلار کانادا833 دلار کانادا
اولین همراه4 هزار دلار کانادا333 دلار کانادا
برای هر همراه3 هزار دلار کانادا255 دلار کانادا

تمکن مالی برای تحصیل در کانادا - استان کبک
فردی که به کانادا مهاجرت می کندهزینه لازم برای یکسال زندگی (بدون شهریه)هزینه لازم برای یک ماه زندگی (بدون شهریه)
یک نفر زیر 18 سال6569 هزار دلار کانادا547 دلار کانادا
یک نفر 18 سال یا بزرگتر13134 هزار دلار کانادا1095 دلار کانادا
دو نفر 18 سال یا به بالا19264 هزار دلار کانادا1605 دلار کانادا
دو نفر 18 سال یا به بالا و یک نفر زیر 18 سال21579 هزار دلار کانادا1798 دلار کانادا
دو نفر 18 سال یا به بالا و دو نفر زیر 18 سال23290 هزار دلار کانادا1941 دلار کانادا

مهاجرت همراه با خانواده به کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل با خانواده برخلاف بسیاری از کشورها وجود داد و همسر دانشجو از بدو ورود اجازه کار دارد و فرزندان شما می توانند از امکان تحصیل رایگان در مدارس استفاده کنند و طی فرآیند حضور شما، همزمان می توانید اقامت دائم کانادا را بدست بیاورید.

شهرهای دانشجویی کانادا

کشور کانادا دومین کشور پهناور بعد از روسیه است و ده استان و سه قلمرو دارد، پراکندگی دانشگاه های کانادا به شما فرصت تحصیل در هر یک از این استان ها و قلمروها را که بخواهید، می دهد، استان های انتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک، سه استان محبوب کانادا در میان مهاجرین هستند، در ادامه 9 شهر که هزینه زندگی در آنها پایین تر است را معرفی می کنیم:

 • مونترال (Montreal)- کبک
 • شربورک (Sherbrooke) – کبک
 • لاوال (Laval) – کبک
 • کلگری (Calgary) - آلبرتا
 • اتاوا (Ottawa) – انتاریو
 • کینگزستون (Kingston) – انتاریو
 • سنت کاترین (St. Catharines)  – انتاریو
 • مونکتون (Moncton) – نیوبرانزویک
 • ابوستفید (Abbotsford)-  بریتیش کلمبیا

ویزای تحصیلی کانادا

اخذ ویزای تحصیلی برای همه متقاضیان فرآیندی همراه با استرس است، زیرا ریسک ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا وجود دارد، دانشجویان به صورت مستقیم با آفیسر اداره مهاجرت مصاحبه ندارد و تمامی مدارکشان را در سایت اداره مهاجرت کانادا، آپلود می کنند، از سری مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرداخت اپلیکیشن فی
 • تکمیل فرم ویزای تحصیلی
 • نامه ی پذیرش از موسسه ی DLI
 • پاسپورت و شناسنامه
 • بیومتریک
 • اثبات تمکن مالی
 • مدرک زبان
 • مدرک تحصیلی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدارک پزشکی
 • استادی پلن
 • در صورت پذیرش از موسسه ای در استان کبک باید در ابتدا برای دریافت CAQ اقدام نمایید.
 • بیمه
 • ترجمه کلیه مدارک

اقامت دائم کانادا از طریق تحصیل

اقامت دائم کانادا با تحصیل در این کشور، یکی از کم هزینه ترین راه ها است، زیرا بعد از پایان تحصیل در کانادا، به دانشجویان تا سه سال اجازه کار در کانادا داده می شود و دانشجویان با حضور 5 سال در کانادا (کار و تحصیل)، واجد شرایط اقامت دائم کانادا می شوند.