موسسه eustudy

آشنایی کامل با شرایط تحصیل در اتریش (آپدیت 2024)

مزایای تحصیل در اتریش

شاید به مهاجرت تحصیلی به کشور اتریش کمتر پرداخته شده است اما تحصیل در اتریش یکی از بهترین گزینه ها برای تحصیل دانشجویان بین المللی هست، از مزایای تحصیل در اتریش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحصیل در دانشگاه های شناخته شده در سطح جهانی
 • اجازه ورود همزمان همسر و فرزندان دانشجو
 • تحصیل با شهریه سالیانه کمتر از 3 هزار یورو در سال


مزایای تحصیل در اتریش
فرم درخواست مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی به اتریش

تحصیل پزشکی در اتریش

امکان تحصیل پزشکی در اتریش برای داوطلبین از ایران وجود دارد، برای تحصیل پزشکی لازم هست مدرک زبان آلمانی (سطح C1) داشته باشید

تحصیل مهندسی در اتریش

تحصیل در مقطع کارشناسی مهندسی در اتریش 6 تا 8 ترم هست و برای تحصیل در اکثر رشته ها لازم است به زبان آلمانی تسلط داشته باشید

تحصیل ارشد در اتریش

تحصیل در رشته های حقوق، فنی و مهندسی در مقطع ارشد در اتریش، بسیار محبوب است و مدت زمان تحصیل براساسشرایط یک الی دو سال هست

شرایط تحصیل دکتری در اتریش

تحصیل در مقطع دکتری در اتریش، هزینه بسیار کمی دارد، دانشجویان تحت نظر اساتید دانشگاه مشغول به کار می شوند و حقوق دریافت می کنند

کدام دانشگاه اتریش را انتخاب کنم؟

لیست دانشگاه های معتبر کشور اتریش

مهاجرت همراه با خانواده به اتریش

مهاجرت همراه با خانواده به اتریش

همسر و فرزند دانشجو می توانند به صورت همزمان با شما برای اخذ اجازه ورود به اتریش درخواست دهند، این نکته حائز اهمیت است که سن همسر دانشو باید بالای 21 سال باشد

ویزای دانشجویی اتریش

ویزای دانشجویی اتریش

دانشجویان با داشتن پذیرش از دانشگاه لازم هست برای دریافت ویزا و اجازه ورود به اتریش اقدام کنند، برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش لازم هست به سفارت این کشور درخواست دهند

اقامت دائم اتریش از طریق تحصیل

اقامت دائم اتریش از طریق تحصیل

دریافت اقامت دائم اتریش از طریق تحصیل به صورت مستقیم امکان پذیر نیست و دانشجوبان بعد از تحصیل با پیدا کردن کار و اخذ ویزای کاری می توانند پروسه اقامت دائم را آغاز کنند

محل اقامت و خوابگاه دانشجویی در اتریش

برخلاف سایر کشورهای اروپایی، دانشگاه های اتریش به دانشجویان خوابگاه اختصاصی ارائه نمی دهند و برای محل اقامت می توانید در آپارتمان های دانشجویی که چند دانشجو همزمان زندگی می کنند، اقامت داشته باشید و یا از خدمات OeAD استفاده کنید، البته همیشه می توانید آپارتمان شخصی خودتان را اجاره کنید.

محل اقامت و خوابگاه دانشجویی در اتریش

انتخاب یک شهر مناسب برای زندگی در اتریش

بهترین شهر برای زندگی در اتریش

سوالات متداول

 • کارت قرمز-سفید-قرمز (Red-White-Red) اتریش چیست؟

  کارت قرمز-سفید-قرمز اتریش به شکل کارت بانکی صادر می شود و ترکیبی از اجازه اقامت و اجازه کار است. اعتبار آن دو سال است، دانشجویان بین المللی بعد از پایان تحصیل می توانند برای دریافت این کارت اقدام نمایند.

 • آیا داشتن بیمه برای تحصیل در اتریش لازم است؟

  بله، دانشجویان بین المللی برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش، باید بیمه داشته باشند که خدمات درمانی آنها در اتریش را پوشش دهد.

 • آیا مهاجرت به اتریش برای تحصیل با خانواده امکان پذیر است؟

  بله، دانشجویان بعد از ورود به اتریش با داشتن شرایط مناسب از جمله تمکن مالی می توانند برای الحاق خانواده درخواست کنند.

 • آیا دانشجویان بین المللی می توانند در اتریش کار کنند؟

  بله، دانشجویان بین المللی اجازه کار در اتریش تا 20 ساعت همزمان با تحصیل را دارند و بعد از تحصیل نیز می توانند در اتریش بمانند و مشغول به کار شوند.

 • آیا تحصیل دراتریش رایگان است؟

  خیر، برای دانشجویان ایرانی تحصیل در اتریش رایگان نیست، اما شهریه ای که دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های دولتی پرداخت می کنند، بسیار کم است.

 • امکان تحصیل در اتریش به زبان انگلیسی وجود دارد؟

  زبان تحصیل در اتریش، در اکثر رشته ها آلمانی است، اما در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تعداد بیشتری رشته به زبان انگلیسی ارائه میشوند.

شاید تحصیل در اتریش در مقایسه با تحصیل در آلمان، طرفداران کمتری داشته باشد و یا به آن کمتر پرداخته شده است، اما تحصیل در اتریش یکی از بهترین گزینه ها برای تحصیل دانشجویان بین المللی هست، زیرا این کشور در قلب اروپا قرار دارد و هزینه های تحصیل و زندگی در مقایسه با سایر کشورها پایین تر است، در ادامه اطلاعات لازم که برای تحصیل در اتریش لازم هست بدانید را در اختیارتان قرار می دهیم.

سیستم آموزشی اتریش

سیستم آموزشی اتریش به مدارس دولتی، خصوصی و بین المللی تقسیم می شود و تحصیل تا سن 15 سالگی (سال نهم) اجباری است. تحصیل در مدارس اتریش از سن 6 سالگی آغاز می شود، از سن 6 تا 10 سالگی مقطع دبستان، از 10 تا 4 یا 15 سالگی، مقطع راهنمایی و بعد از آن براساس تصمیم فردی، نوع آموزش مشخص می گردد. زبان تحصیل در مدارس دولتی آلمانی هست و اگر فرزند شما نمی تواند به زبان آلمانی تحصیل کند، می تواند در مدارس دو زبانه مشغول به تحصیل شود، اما تعداد مدارس دو زبانه محدود است.

تحصیلات تکمیلی در اتریش

تحصیلات دانشگاهی در اتریش از شهرت بین المللی برخوردار است و دانشگاه ها به صورت عمومی، خصوصی و کالج هایی که رشته های خاصی را آموزش می دهند، دسته بندی می شوند. تحصیلات تکمیلی در اتریش از سیستم بلونیا پیروی می کند و سه دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را در برمی گیرد.

تحصیل با مدرک دیپلم در اتریش

برای تحصیل در اتریش با مدرک دیپلم، باید از این موضوع آگاه باشید که اکثر رشته ها به زبان آلمانی ارائه می شوند، مدت زمان تحصیل تحصیل کارشناسی در اتریش 6 تا 8 ترم (3 الی 4 سال) است. هزینه تحصیل در اتریش کم است و به طور میانگین 1450 یورو در سال هست.

تحصیل پزشکی در اتریش

اگر برای تحصیل در اتریش، رشته پزشکی را انتخاب کرده اید، لازم است به این مهم توجه داشته باشید که سطح زبان آلمانی لازم C1 هست و باید در آزمون ورودی برای تحصیل پزشکی در اتریش شرکت کنید، هزینه تحصیل در اتریش مقرون به صرفه است و در دانشگاه های دولتی شهریه هر ترم حدود 800 یورو هست.

تحصیل ارشد در اتریش

تحصیل در اتریش در رشته های حقوق، فنی و مهندسی و علوم طبیعی در مقطع ارشد، بسیار محبوب است و مدت زمان تحصیل براساس رشته و تحصیل تمام وقت یا نیمه وقت، یک الی دو سال هست، امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش وجود دارد و دانشجویان باید براساس اعلام دانشگاه مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی ارائه دهند.

شرایط تحصیل دکتری در اتریش

تحصیل در اتریش در مقطع دکترا بسیار مقرون به صرفه است و دانشجویانی که تحت نظارت استاد به کارهای پژوهشی می پردازند، حقوق نیز دریافت می کنند، مدت زمان تحصیل دکترا در اتریش 4 سال است.

فرصت کار همزمان و بعد از تحصیل در اتریش

دانشجویان بین المللی اجازه کار تا 20 ساعت در هفته همزمان با تحصیل را دارند و همراه وی با داشتن دانش زبان آلمانی بعد از ورود به اتریش می تواند برای دریافت اجازه کار تمام وقت (40 ساعت در هفته) درخواست دهد. بعد از فارغ التحصیلی از هریک از مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری)، به شما این فرصت داده می شود که تا یکسال در اتریش بمانید و به جست و جوی کار بپردازید، در صورتی که بتوانید کار پیدا کنید به شما کارت Red-White-Red داده می شود، که به معنی داشتن اجازه کار در اتریش هست.

هزینه زندگی و تحصیل در اتریش

هزینه تحصیل در تمامی مقاطع در دانشگاه های دولتی سالیانه حدود 1400 یورو است، اما هزینه برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی براساس رشته و مقطع تحصیلی متفاوت هست و میتواند از 7500 تا 30 هزار یورو در سال باشد. هزینه زندگی براساس تمکن مالی اعلام شده توسط سفارت هست که به شرح زیر است:

 • برای دانشجویان تا سن 24 سال: 613,16 یورو در ماه
 • برای دانشجویان بالای 24 سال: 1.110,26 یورو در ماه
 • همسر/پارتنر: 1,751.56 یورو در ماه
 • به ازای هر فرزند: 171.31 یورو در ماه

مهاجرت همراه با خانواده به اتریش

امکان دریافت ویزای الحاق خانواده با تحصیل در اتریش وجود دارد و یکی از مهم ترین مسائل در کنار تمکن مالی، سن همسر شما است، که باید حداقل 21 ساله باشند.

شهرهای دانشجویی برای تحصیل در اتریش

شهر وین یکی از شهرهای دانشجویی و پرجمعیت کشور اتریش است که برترین دانشگاه این کشور (دانشگاه وین) در این شهر قرار دارد. شهرهای اینسبروک، زالتسبورگ، گراتس و لینتس اولویت دانشجویان بین المللی برای زندگی در اتریش هستند، دانشگاه های برتر این کشور در این شهرها قرار دارد و فرصت کار دانشجویی نیز در این شهرها بیشتر است.

ویزای تحصیلی اتریش

اولین قدم برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش، داشتن نامه پذیرش از دانشگاهی در این اتریش است، برخلاف کشورهایی مانند آلمان و انگلستان که دانشجویان باید از طریق VFS برای ویزا اقدام کنند، دانشجویان ایرانی برای دریافت ویزای اتریش لازم هست به طور مستقیم به سفارت این کشور درخواست دهند، از مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پاسپورت
 • مدارک شناسایی
 • تکمیل فرم های مربوطه 
 • عکس پرسنلی
 • نامه پذیرش
 • اطلاعات همسر (مدارک شناسایی و عقدنامه)
 • ترجمه مدارک به زبان آلمانی به همراه تاییدیه وزارت دادگستری
 • تمکن مالی
 • بیمه درمانی (30 هزار یورو)