موسسه eustudy

تحصیل در فنلاند - شرایط و مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به فنلاند در سال 2024

مزایای مهاجرت به فنلاند از طریق تحصیل

فنلاندی ها افرادی مهربان و روشنفکر هستند، سالهاست فنلاند به عنوان یکی از شادترین کشورهای دنیا معرفی می شود. در فنلاند تساوی حقوق بین هر دو جنس دیده می شود. موسسه EUSTUDY در زمینه مهاجرت تحصیلی فنلاند اقدام دارد و از مزایای مهاجرت به فنلاند از طریق تحصیل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرصت تحصیل به زبان انگلیسی در تمامی مقاطع
 • اجازه کار تا 30 ساعته در هفته همزمان با تحصیل
 • زندگی در جامعه ای بین المللی همراه با 20هزار دانشجوی بین المللی
 • ارزان ترین راه برای اخذ اقامت دائم فنلاند
مزایای مهاجرت به فنلاند از طریق تحصیل
فرم درخواست مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی به فنلاند

تحصیل در فنلاند بدون مدرک زبان

برای تحصیل در فنلاند بدون مدرک زبان، باید شرایط ویژه ای که داشته باشید که عبارتند از:

 • در کشوری انگلیسی زبان به دنیا آمده باشید.
 • در دوره تحصیل قبلی، به زبان انگلیسی تحصیل کرده باشید.
 • در آزمون مصاحبه آنلاین و تعیین سطح دانشگاه شرکت کنید.


تحصیل در فنلاند بدون مدرک زبان

مراحل اخذ ویزای تحصیلی فنلاند

دانشجویان ایرانی شانس بالای 90 درصد برای دریافت ویزای تحصیلی فنلاند را دارند، مراحلی که باید برای درخواست ویزای تحصیلی فنلاند طی کنید، عبارتند از:

 • پاسپورت
 • پذیرش از دانشگاهی معتبر در فنلاند
 • پرداخت شهریه دانشگاه 
 • نامه تمکن مالی از بانک (داشتن حساب در بانک های پارسیان/ پاسارگاد توصیه می شود)
 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی فنلاند در سایت سفارت
 • پرداخت اپلیکیشن فی


مراحل اخذ ویزای تحصیلی فنلاند

شرایط و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در فنلاند

برای تحصیل در فنلاند، لازم است در مرحله اول در سایت دانشگاه مورد نظرتان، حساب کاربری بسازید، از سری مدارک لازم می توان به 

 • پاسپورت
 • مدرک زبان (آیلتس/تافل)
 • ترجمه مدارک تحصیلی (به زبان انگلیسی، تاییدیه سفارت)
 • ترجمه ریزنمرات تحصیلی (به زبان انگلیسی، تاییدیه سفارت)
 • رزومه (CV)
 • انگیزه نامه
 • نامه سابقه کار مرتبط

اشاره کرد.


شرایط و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در فنلاند

هزینه تحصیل در فنلاند

هزینه تحصیل در فنلاند در سال 2024، براساس مقطع تحصیلی و رشته، سالیانه 5 تا 18 هزار یورو برآورد می شود و هزینه های زندگی در فنلاند برای یک نفر در ماه 560 یورو معادل 6720 یورو در سال 2024 است

هزینه تحصیل در فنلاند

تحصیل مهندسی در فنلاند

دانشجویان می توانند در رشته های مهندسی در فنلاند به زبان انگلیسی تحصیل کنند. مدرک دانشگاه های فنلاند مورد قبول کارفرمایان در سراسر دنیا است 

تحصیل با مدرک دیپلم در فنلاند

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در فنلاند، دانشجویان در آزمون SAT یا UAS شرکت نمایند و امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد.

تحصیل ارشد در فنلاند

مدت زمان تحصیل ارشد در فنلاند، دو سال هست اما این دوره در دانشگاه های علمی کاربردی می تواند کوتاه تر باشد و ارائه نمره زبان انگلیسی الزامی هست.

شرایط تحصیل دکتری در فنلاند

از مهم ترین شرایط برای اپلای دکترا در فنلاند داشتن حداقل یک مقاله بین المللی است، پذیرش از مقطع دکتری در فنلاند بسیار رقابتی هست زیرا هزینه تحصیل در این مقطع رایگان است.

کدام دانشگاه فنلاند را انتخاب کنم؟

لیست دانشگاه های معتبر کشور فنلاند

مهاجرت همراه با خانواده به فنلاند

مهاجرت همراه با خانواده به فنلاند

دانشجویان بین المللی می توانند همراه با خانواده خود برای تحصیل به فنلاند مهاجرت کنند، همسر/پارتنر دانشجو اجازه کار به صورت تمام وقت را دارد و فرزندان وی از امکان تحصیل رایگان در مدارس برخوردار می شوند.

ویزای دانشجویی فنلاند

ویزای دانشجویی فنلاند

بعد از اخذ پذیرش از دانشگاه در فنلاند، لازم هست برای اجازه ورود (ویزا) اقدام نمایید، این نکته را لازم هست بدانید که این امکان وجود دارد که به شما ویزای دانشجویی فنلاند داده نشود.

اقامت دائم فنلاند از طریق تحصیل

اقامت دائم فنلاند از طریق تحصیل

برای دریافت اقامت دائم فنلاند، دانشجو باید 4 سال با یک نوع ویزا به صورت پیوسته در فنلاند حضور داشته باشد، بنابراین دانشجویان دوره دکترا بعد از اتمام دوره 4ساله تحصیل واجد شرایط اخذ اقامت دائم هستند.

محل اقامت و خوابگاه دانشجویی در فنلاند

دانشجویان برای اقامت در فنلاند دو گزینه پیش رو دارند، اقامت در خوابگاه های دانشگاه یا اقامتگاه های خصوصی. حدود هزینه ی اجاره اتاق در آپارتمان های دانشجویی 160تا 380 یورو است.

محل اقامت و خوابگاه دانشجویی در فنلاند

سوالات متداول

 • تفاوت University/UAS برای تحصیل در فنلاند چیست؟

  دو بخش مختلف آموزش عالی در فنلاند وجود دارد: 1) دانشگاه ها (University)آکادمیک را ارائه می دهند

  یادگیری بر اساس تحقیقات علمی، در حالی که 2) دانشگاه های علوم کاربردی (UAS) مدارک تحصیلی عالی حرفه ای تری را ارائه می دهند که برای زندگی کاری طراحی شده است. فقط دانشگاه ها (University)گزینه های دکترا را ارائه می دهند.


 • چه زمانی می توان برای اپلای فنلاند اقدام کرد؟

  زمان اپلای برای فنلاند، ژانویه هر سال است که دانشجویان تحصیل را در سپتامبر آغاز می کنند، برخی از رشته ها و دانشگاه ها در زمان های دیگر نیز پذیرش دانشجو دارند، که باید این مورد را در سایت دانشگاه بررسی نمایید.

 • دریافت ویزای همراه فنلاند، امکان پذیر است؟

  فنلاند این اجازه را می دهد، که برای تمامی مقاطع تحصیلی دانشجویان برای ویزای همراه درخواست دهند و این ویزا به صورت همزمان با دانشجو صادر می شود.

 • با زبان انگلیسی، امکان تحصیل در فنلاند هست؟

  دانشجویان بین المللی می تواند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی تحصیل کنند، بیش از 500 دوره به زبان انگلیسی در دانشگاه های فنلاند ارائه می شوند.

 • امکان کار بعد از فارغ التحصیلی در فنلاند هست؟

  .فنلاند یک گزینه اجازه اقامت پس از تحصیل دو ساله دارد که می توانید پس از فارغ التحصیلی برای دریافت آن اقدام کنید. این به شما این امکان را می دهد که به دنبال کار و یا راه اندازی کسب و کار در کشور باشید

 • من به عنوان یک دانشجوی بین المللی در فنلاند کجا می توانم زندگی کنم؟

  اکثر دانشجویان در فنلاند خوابگاه دانشگاه یا آپارتمان دانشجویی را انتخاب می کنند. اجاره در بخش خصوصی امکان پذیر است، اما قبل از نقل مکان به فنلاند، سخت است که مکانی مناسب را پیدا کنید.

  بسته به محل اقامت و نوع اقامتگاهی که می روید، اجاره بها متفاوت خواهد بود. میانگین اجاره ماهانه برای یک اتاق یک نفره در یک آپارتمان مشترک دانشجویی از 160 تا 380 یورو متغیر است.

 • آیا امکان دریافت بورسیه و کمک هزینه برای تحصیل ارشد در فنلاند هست؟

  دانشگاه های فنلاند، برای تحصیل ارشد، بورسیه و کمک هزینه های مختلفی را ارائه می دهند، یکی از شناخته ترین بورسیه ها، بورسیه early bird است.

 • هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در فنلاند چقدر است؟

  برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که در مقطع کارشناسی ارشد انگلیسی زبان تحصیل می کنند، باید بین 5000 تا 18000 یورو برای دوره خود در سال بپردازند.

فنلاندی ها افرادی مهربان و روشنفکر هستند، هر چند در برخورد اولیه شاید کمی خجالتی به چشم بیایند، سالهاست فنلاند به عنوان یکی از شادترین کشورهای دنیا معرفی می شود، این موضوع از این نشات میگیرد که فنلاندی ها از کوچیک ترین شرایط موجود از جمله هوای پاک، آب، پیاده روی در جنگل ها (که با کمترین فاصله از شهر قراردارند) لذت می برند. در فنلاند تساوی حقوق بین هر دو جنس دیده می شود و تبیعض جنسیتی در این کشور وجود ندارد. زبان رسمی این کشور فنلاندی هست اما میتوان گفت اکثر فنلاندی ها تسلط خوبی به زبان انگلیسی دارند، بنابراین با تحصیل در فنلاند می توانید تجربه ی زندگی در شادترین کشور جهان و در بالاترین سطح رفاه را داشته باشید.

سیستم آموزشی  در مدارس فنلاند

سیستم آموزشی فنلاند در گروه برترین سیستم های جهان قرار دارد، در مقایسه با آمریکا ساعت کلاسها کوتاه تر، فعالیت های خارج از فضای کلاس بیشتر است و حتی در زمستان نیز فعالیت های خارج از کلاس لغو نمی شوند. فنلاند بیشترین تعداد فارغ التحصیل در دوره های اجباری مدرسه را دارد. هزینه ی تحصیل در مدارس فنلاند برای همه افراد رایگان هست و تفاوتی میان فنلاندی ها و مهاجرین وجود ندارد. فنلاند 9 سال آموزش اجباری دارد و بعد از آن، این فرصت را به دانش آموزان می دهد که براساس توانایی و علایقی که دارند، رشته و مسیر کاری و تحصیلیشان را ادامه دهند. بعد از پایان دوره ی تحصیلات اجباری، دانش آموزان می توانند تحصیل در دوره های فنی حرفه ای یا تحصیلات جنرال که منتج به تحصیلات دانشگاهی می شود.

سیستم تحصیلات تکمیلی برای تحصیل در فنلاند

فنلاند دو نوع سیستم آموزش عالی برای مقاطع تحصیلات تکمیلی دارد:

 • دانشگاه های علمی کاربردی (UAS)- Universities of Applied Sciences
 • دانشگاه - Universities

هدف دانشگاه ها بر پایه انجام تحقیقات علمی و ارائه آموزش و تحصیلات تکمیلی است. هدف دانشگاه های علمی کاربردی بر پایه تحقیق و توسعه بوده که از آموزش پشتیبانی می کند و به ویژه توسعه منطقه ای را ارتقا می دهد. دانشگاه های علمی کاربردی متخصصان را برای بازار کار آموزش می دهد.

هم دانشگاه های علمی کابردی و هم دانشگاه ها، رشته های مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را با کمی تفاوت در معیارهای پذیرش ارائه می دهند. این مؤسسات آموزش عالی نیز بر پایه مطالعات آزاد و آموزش هستند.

تحصیل با مدرک دیپلم در فنلاند

اگر می خواهید برای تحصیل در فنلاند در مقطع کارشناسی اقدام کنید، باید بدانید که می توانید به زبان انگلیسی در فنلاند تحصیل کنید اما تعداد رشته ها محدود هست، شما می توانید در دانشگاه های علمی کاربردی یا دانشگاه ها تحصیل کنید، تعداد واحدهایی که در دانشگاه های علمی کاربردی لازم هست بگذرانید براساس رشته متفاوت هست و دوره ی تحصیل سه سال و نیم تا چهار سال و نیم است و برای تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی، لازم هست در آزمون UAS شرکت کنید، برای تحصیل در دانشگاه ها شامل 180 واحد می باشد و حدود سه سال زمان میبرد. ممکن است براساس رشته و دانشگاهی که تصمیم دارید برای آن اپلای کنید از شما مدرک آزمون SAT را بخواهند. ارائه مدرک زبان بین المللی (آیلتس، تافل) برای اخذ پذیرش الزامی است. از دانشگاه هایی که از شما مدرک SAT میخواهند می توان به دانشگاه های زیر اشاره کرد:

Aalto University
Haaga-Helia University of Applied Sciences
Hame University of Applied Sciences
Lahti University of Applied Sciences
Metropolia University of Applied Sciences

تحصیل ارشد در فنلاند

تحصیل ارشد در فنلاند فرصت خوبی برای دانشجوهایی هست که می خواهند در محیطی تاریخی با استاندارهای اروپا و کمترین هزینه ها تحصیل کنند. قدیمی ترین دانشگاه فنلاند، دانشگاه هلسینکی است که در سال 1640 میلادی تاسیس شده و هرساله در گروه برترین دانشگاه های دنیا قرار می گیرد. مدت زمان تحصیل ارشد در فنلاند، دو سال هست اما این دوره در دانشگاه های علمی کاربردی می تواند کوتاه تر باشد، هزینه تحصیل ارشد در فنلاند سالیانه حدود 7 هزار یورو می باشد و ارائه نمره زبان انگلیسی الزامی هست، برای مهاجرت تحصیلی به فنلاند، تحصیل ارشد یکی از بهترین گزینه هاست.

 شرایط تحصیل دکتری در فنلاند

محیطی شاد، امن و دوستانه این فرصت را برای شما به وجود می آورد که مدرک دکتری خود را از یکی از بهترین سیستم های آموزشی در دنیا کسب نمایید، تحصیل دکتری در فنلاند برای تمامی دانشجویان رایگان می باشد، اما یکی از مهم ترین شرایط لازم برای اپلای دکترا و تحصیل در فنلاند داشتن حداقل یک مقاله بین المللی است و همانند سایر مقاطع ارائه مدرک بین المللی زبان انگلیسی الزامی هست، مدت زمان تحصیل در دوره دکترا در فنلاند 4 سال است و شما ملزم به گذراندن 240 واحد تحصیلی هستید. پذیرش از مقطع دکتری در فنلاند بسیار رقابتی هست زیرا هزینه تحصیل در این مقطع رایگان است و دانشجویان از سراسر دنیا می خواهند از این فرصت برای تحصیل استفاده کنند، بنابراین شرکت و قبول شدن در مصاحبه یکی دیگر از فاکتورهای پذیرش دکتری در فنلاند هست.

دانشگاه های برتر فنلاند

در فنلاند 13 دانشگاه و 22 دانشگاه علمی کاربردی برای تحصیل دانشجویان هست، دانشجویان در مقطع  کارشناسی و ارشد می توانند در این 35 دانشگاه مشغول به تحصیل شوند اما برای دکتری فقط می توانید در دانشگاه ها مشغول به تحصیل شوید و دانشگاه های علمی کاربردی مقطع دکتری ارائه نمی دهند، در جدول زیر 5 دانشگاه برتر فنلاند در سال 2024، در سه رتبه بندی جهانی (QS, THE, ARWU) را مشاهده می کنید:

دانشگاهTHE2024QS2024ARWU2023
 دانشگاه هلیسینکی121=10692
دانشگاه آلتو201-250=116301-400
دانشگاه تامپره301-350415401-500
دانشگاه تورکو301-350291401-500
دانشگاه Jyvaskyla401-500=347701-800
دانشگاه واسا201-500--

فرصت کار همزمان و بعد از تحصیل در فنلاند

فنلاند این فرصت را به دانشجویان بین المللی می دهد که همزمان با تحصیل در فنلاند تا 30 ساعت در هفته مشغول به کار شوند، داشتن دانش زبان فنلاندی می تواند تاثیر بسزایی در پیدا کردن کار داشته باشد. دانشجویان ایرانی بعد از فارغ التحصیلی در فنلاند میتوانند در این کشور بمانند و مشغول به کار شوند.

هزینه زندگی و تحصیل در فنلاند

زمانی که می خواهید برای تحصیل در فنلاند تصمیم بگیرید، لازم هست به دو فاکتور مهم برای برآورد هزینه ها توجه کنید، هزینه تحصیل که براساس رشته و مقطع تحصیلی متفاوت هست و هزینه ها زندگی که فاکتورهای مختلفی در این مورد دخیل هست از جمله شهری که در آن ساکن هستید، متاهل یا مجرد بودن و سبک زندگی.

طبق اعلام سایت اداره مهاجرت فنلاند بازه ی هزینه ی تحصیل در فنلاند سالیانه 4 تا 18 هزار یورو هست و هزینه زندگی ماهیانه برای یک نفر 700 تا 900 یورو هست. تمکن مالی برای یکسال زندگی در فنلاند 6,720 یورو برای سال 2023 اعلام شده است.

مهاجرت همراه با خانواده به فنلاند

دانشجویان بین المللی می توانند همراه با خانواده خود برای مهاجرت تحصیلی به فنلاند اقدام نمایند، همراه دانشجو شامل پارتنر، همسر رسمی و فرزندان زیر 18 سال است.

همسر/پارتنر شما اجازه کار به صورت تمام وقت (40 ساعت در هفته) را دارد و فرزندان شما از امکان تحصیل رایگان در مدارس برخوردار می شوند. یکی از مهم ترین مدارک برای دریافت ویزای همراه ارائه تمکن مالی هست که نشان دهید می توانید در زمان تحصیل در فنلاند، هزینه زندگی خود و همراهان تان را تامین نمایید. جدول زیر تمکن مالی برای دریافت ویزا تحصیلی فنلاند را نشان می دهد:

شخصهزینه ماهیانه
یورو
هزینه سالیانه
یورو
شخص اصلی5606720
نفر دوم- فرد بالغ7008400
نفر اول خانواده زیر 18 سال5006000
نفر دوم خانواده زیر 18 سال4004800 
نفر سوم خانواده زیر 18 سال3003600
نفر چهارم خانواده زیر 18 سال2002400
نفر پنجم خانواده زیر 18 سال1001200

شهرهای دانشجویی فنلاند

در این بخش به معرفی اجمالی 3 شهر دانشجویی برای تحصیل در فنلاند می پردازیم:

هلسینکی، پایتخت فنلاند و میزبان بیش از 10 دانشگاه است، هرچند هزینه زندگی در این شهر در مقایسه با سایر شهرهای این کشور بالاتر هست اما فرصت های بیشماری برای کار در این شهر برای دانشجویان وجود دارد، از دانشگاه های این شهر می توان دانشگاه های زیر را نام برد:

University of Helsinki
Aalto University
Metropolia University of Applied Sciences
Hanken School of Economics
Diaconia University of Applied Sciences
he University of Helsinki for the Arts
Haaga-Helia University of Applied Sciences
HAMK Häme University of Applied Sciences

تورکو: بزرگترین و قدیمی ترین شهر فنلاند است و هزینه زندگی در این شهر، مشابه با هلسینکی هست و چهار دانشگاه زیر در این شهر هستند:

The University of Turku 
Obo Academy
Turku University of Applied Sciences
Turku Vocational Institute

تامپره: سومین شهر بزرگ فنلاند و مرکز تحقیقات، نوآوری و آموزش است، بنابراین بدون شک این شهر یکی از برترین شهرهای دانشجویی فنلاند هست و می توانید در دانشگاه های زیر در این شهر تحصیل کنید:

Tampere University of Technology
Tampere University of Applied Sciences
Tampere University
Police University College

ویزای تحصیلی فنلاند

بعد از اخذ پذیرش از دانشگاه در فنلاند، لازم هست برای اجازه ورود (ویزا) اقدام نمایید، این نکته را لازم هست بدانید که این امکان وجود دارد که به شما ویزای تحصیلی فنلاند داده نشود. مدارک لازم برای ویزای تحصیلی فنلاند به شرح زیر است:

 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • تمکن مالی
 • بیمه 
 • پاسپورت معتبر
 • پرداخت اپلیکیشن فی
 • تکمیل فرم مربوط به ویزا

اقامت دائم فنلاند از طریق تحصیل

برای دریافت اقامت دائم فنلاند، شما باید 4 سال با یک نوع ویزا به صورت پیوسته در فنلاند حضور داشته باشید، بنابراین دانشجویان دوره دکترا بعد از اتمام دوره 4 ساله تحصیل واجد شرایط اخذ اقامت دائم هستند، اما دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بعد از اتمام تحصیل باید بتوانند مشغول به کار شوند و بعد از گذشتن 4 سال از ویزای کار، برای اقامت دائم فنلاند درخواست دهند.