موسسه eustudy

شرایط تحصیل در مجارستان – مدارک پذیرش از دانشگاه در سال 2024

مزایای تحصیل در مجارستان

مجارستان کشوری اروپایی و عضو شینگن است، که می تواند یکی از گزینه های دانشجویان ایرانی برای تحصیل باشد، از مزایای مهاجرت تحصیلی به مجارستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی حتی در در رشته های پزشکی
 • تحصیل بدون نیاز به ارائه مدرک ایلتس/تافل
 • تحصیل در دوره زبان انگلیسی/آلمانی تا 50 سال
 • اجازه کار دانشجویی همزمان با تحصیل


مزایای تحصیل در مجارستان
فرم درخواست مشاوره رایگان برای مهاجرت تحصیلی به مجارستان

دوره زبان انگلیسی و آلمانی در مجارستان

داوطلبین از ایران، بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی می توانند برای تحصیل در کورس های زبان انگلیسی یا آلمانی در مجارستان اقدام نمایید و با تحصیل در این دوره ها، اجازه کار خواهند داشت

تحصیل پزشکی در مجارستان

مجارستان یکی از معدود کشورهای اروپایی است که تحصیل پزشکی/دندانپزشکی به زبان انگلیسی را ارائه می دهد در حالی که زبان اصلی این کشور انگلیسی نیست

تحصیل ارشد در مجارستان

تحصیل ارشد در مجارستان به دلیلِ هزینه ی پایین تحصیل و زندگی، پیروی از سیستم آموزشی بولونیا و داشتن دانشگاه هایی که رتبه زیر 1000 در رتبه بندی های جهانی دارند، انتخاب بسیار خوبی است

شرایط تحصیل دکتری در مجارستان

مدت زمان تحصیل دکتری در مجارستان در مقایسه با سایر کشورها طولانی تر است و بین 3 تا 6 سال زمان می برد، شما این فرصت را دارید که به زبان انگلیسی در این مقطع تحصیل کنید

کدام دانشگاه مجارستان را انتخاب کنم؟

لیست دانشگاه های معتبر کشور مجارستان

مهاجرت همراه با خانواده به مجارستان

مهاجرت همراه با خانواده به مجارستان

زمانی که با ویزای تحصیلی وارد مجارستان می شوید، نمیتوانید برای ورود همزمان همسر و فرزندان اقدام کنید، اما امکان اقدام برای ویزای الحاقی هست

ویزای دانشجویی مجارستان

ویزای دانشجویی مجارستان

امکان ریجکتی ویزای تحصیلی مجارستان، بسیار پایین است و دانشجویان ایرانی شانس بالایی برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان در تمامی مقاطع تحصیلی و حتی دوره های زبان را دارند

اقامت دائم مجارستان از طریق تحصیل

اقامت دائم مجارستان از طریق تحصیل

برخلاف بسیاری ازکشورها، امکان اخذ اقامت دائم مجارستان با ویزای تحصیلی به صورت مستقیم وجود ندارد و لازم است با ویزای کاری در این کشور اقامت داشته باشید

محل اقامت و خوابگاه دانشجویی در مجارستان

دانشگاه های مجارستان برای دانشجویان بین المللی خوابگاه در محوطه دانشگاه در نظر گرفته اند و بسیاری از دانشجویان از این فرصت برای کاهش هزینه های رفت و آمد استفاده می کنند، اما این فرصت را دارید که در آپارتمان شخصی در مجارستان زندگی کنید، تنها موضوع این هست که هزینه زندگی در آپارتمان های شخصی بالاتر از خوابگاه های دانشگاه است

محل اقامت و خوابگاه دانشجویی در مجارستان

انتخاب یک شهر مناسب برای زندگی در مجارستان

بهترین شهر برای زندگی در مجارستان

مجارستان کشوری اروپایی و عضو شنگن است، که می تواند یکی از گزینه های دانشجویان ایرانی برای تحصیل باشد. زبان اصلی این کشور مجارستانی است اما با داشتن دانش زبان انگلیسی می توانید در این کشور به زندگی و تحصیل بپردازید، هر چند آشنایی به زبان مجارستانی برای پیدا کردن کار دانشجویی به شما کمک می کند، برای تحصیل در مجارستان به زبان انگلیسی است.

سیستم آموزشی مجارستان

سیستم آموزشی مدارس در مجارستان از 6 سالگی شروع می شود و تا 16 سالگی اجباری است. تقسیم بندی سیستم مدارس بدین صورت است:

تحصیلات ابتدایی از سن 6 تا 10 سالگی که به دو دسته ابتدایی و پیشرفته دسته بندی می شود، بعد از اتمام دوره پیشرفته دانش آموزان تصمیم می گیرند که به دبیرستان بروند یا تحصیلات خود را در مدارس فنی و حرفه ای ادامه دهند.

دبیرستان یا دوره های فنی و حرفه ای انتخابهای بعدی برای تحصیل در مدارس مجارستان است. زبان تحصیل در مدارس دولتی مجاری هست اما امکان تحصیل در مدارس بین المللی به زبان انگلیسی برای دانش آموزان ایرانی وجود دارد. برای تحصیل  در مجارستان از مقطع دبیرستان امکان اقدام هست و یکی از والدین می تواند فرزندان را همراهی کند.

تحصیلات تکمیلی در مجارستان

در حال حاضر در کشور مجارستان، امکان تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه ها و کالج های این کشور فراهم شده است. سیستم آموزشی مجارستان برای تحصیلات تکمیلی همانند سایر کشورهای اروپایی، از سیستم بولونیا پیروی می کند و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در تمامی مقاطع وجود دارد.

تحصیل مهندسی در مجارستان

تحصیل در مجارستان در رشته های مهندسی به زبان انگلیسی گزینه ای بسیار مناسب است زیرا میانگین هزینه تحصیل 6هزار یورو در سال است، و مدت زمان تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی 3 الی 4 سال هست.

تحصیل پزشکی در مجارستان

تحصیل در مجارستان در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی هست، و این موضوع باعث محبوبیت تحصیل در مجارستان برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی شده است. شما این فرصت را دارید که با هزینه مقرون به صرفه به زبان انگلیسی در مجارستان پزشکی بخوانید، نمره زبان لازم برای پذیرش ارائه حداقل آیلتس 5.5 است. میانگین هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان به طور میانگی سالیانه 16 هزار یورو است.

تحصیل ارشد در مجارستان

تحصیل در مجارستان در مقطع ارشد و با مدرک لیسانس، شاید در مرحله اول جز انتخابهای شما نباشد، اما فرصت هایی که مجارستان به شما پیشنهاد می دهد، که میتوانید تحصیل ارشد در مجارستان را انتخاب کنید. هزینه ی پایین تحصیل و زندگی، پیروی از سیستم آموزشی بولونیا با داشتن دانشگاه هایی که رتبه زیر 1000 در رتبه بندی های جهانی دارند. تحصیل ارشد در مجارستان براساس نوع دانشگاه یک یا دو سال است. هزینه تحصیل سالیانه ارشد در مجارستان به طور میانگین 6 تا 8  هزار یورو در سال هست.

شرایط تحصیل دکتری در مجارستان

همانند سایر مقاطع تحصیل در مجارستان، دکترا نیز به زبان انگلیسی است، تفاوت اصلی تحصیلی دکترا در مجارستان به مدت زمان تحصیل برمی گردد که 3 تا 6 سال است و تحصیل هزینه 5 تا 12 هزار یورو در سال هست.

دوره زبان انگلیسی و آلمانی در مجارستان

اگر مدرک زبان ندارید و می خواهید در سریع ترین زمان ممکن  برای تحصیل در مجارستان اقدام کنید، کورسهای زبان انگلیسی و آلمانی نیازی به مدرک زبان ندارند، دوره زبان مجارستان محدودیت سنی ندارد.

شهریه تحصیل در دوره زبان انگلیسی 5900 یورو و تحصیل در دوره زبان آلمانی 6400 یورو است. از مزایای تحصیل در دوره های زبان انگلیسی و آلمانی در مجارستان، بهره مندی از مزایای تحصیل در مقاطع دانشجویی هست، بدین معنی که شما اجازه کار تا 24 ساعت در هفته را دارید و حتی می توانید در خوابگاه های دانشجویی اقامت داشته باشید.

فرصت کار همزمان و بعد از تحصیل در مجارستان

دانشجویان بین المللی (خارج از اتحادیه اروپا و حوزه اقتصادی شنگن) با داشتن ویزای تحصیلی، بدون در نظر گرفتن ملیتشان می توانند تا 24 ساعت در هفته به صورت نیمه وقت مشغول به کار باشند. بعد از پایان تحصیل دانشجویان باید درخواست تبدیل ویزای تحصیلی به کاری دهند که با داشتن این ویزا می توانند به جست و جوی کار بپردازند یا ثبت شرکت انجام دهند. این ویزا 9 ماه اعتبار دارد و قابل تمدید نیست.

هزینه زندگی و تحصیل در مجارستان

باتوجه به امکان تحصیل به زبان انگلیسی حتی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان، هزینه زندگی و تحصیل در این کشور مقرون به صرفه است، در هر بخش میانگین هزینه تحصیل را اعلام کردیم که در این جا مجددا جمع بندی می کنیم:

 • تحصیل پزشکی/دندانپزشکی: 10 تا 16 هزار یورو در سال
 • تحصیل مهندسی: 6 تا 8 هزار یورو در سال
 • تحصیل ارشد: 6 تا 8 هزار یورو در سال
 • تحصیل دکتری: 5 تا 12 هزار یورو در سال

هزینه زندگی به شهر محل سکونت و نوع زندگی شما بستگی دارد، اما به طور کلی هزینه زندگی ماهیانه در مجارستان برای دانشجویان 600 تا 850 یورو است.

مهاجرت همراه با خانواده به مجارستان

ویزای الحاقی، برای تحصیل در مجارستان به صورت همزمان به همسر و فرزندان زیر 18 سال دانشجو داده نمی شود، با داشتن تمکن مالی کافی، همسر و فرزندان زیر 18 سال می توانند به مجارستان سفر کنند.

شهرهای دانشجویی مجارستان

4 شهر برتر دانشجویی مجارستان، عبارتند از:

بوداپست که پایتخت این کشور است و دانشگاه های سطح بالای این کشور در این شهر واقع شده اند.

شهر دِبرِتسِن، دومین شهر بزرگ مجارستان بعد از بوداپست است که یکی از دانشگاه های معروف این شهر University of Debrecen است. شهر سِگِد، به دلیل هوای گرم و آفتابی که دارد به شهر آفتاب (City of Sunshine) معروف است و دانشگاه University of Szeged در این شهر قرار دارد. در شهر پچ، قدیمی ترین دانشگاه کشور مجارستان University of Pécs واقع شده است.

ویزای تحصیلی مجارستان

برای تحصیل در مجارستان، شانس بالایی برای دریافت ویزای تحصیلی دارید، از مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تکمیل فرم مربوطه
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • پاسپورت معتبر
 • تمکن مالی
 • بیمه درمانی (30 هزار یورو)
 • مشخص کردن محل اقامت

اقامت دائم مجارستان از طریق تحصیل

با تحصیل در مجارستان، امکان دریافت اقامت دائم این کشور وجود ندارد و لازم است با ویزای کاری در این کشور اقامت داشته باشید تا واجد شرایط اخذ اقامت دائم مجارستان شوید.

سوالات متداول

 • بهترین دانشگاه های مجارستان کدامند؟

  برترین دانشگاه‌های مجارستان عبارتند از: دانشگاه سگد، دانشگاه کوروینوس بوداپست، دانشگاه دبرسن، دانشگاه Eotvos Lorand و دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست. آنها همچنین دوره های متعددی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

 • آیا دانشجویان بین المللی می توانند در حین تحصیل در مجارستان کار کنند؟

  بله، دانشجویان بین المللی اجازه دارند در حین تحصیل در مجارستان به صورت پاره وقت کار کنند، اما محدودیت هایی در تعداد ساعات کار در هفته وجود دارد. همچنین اگر قصد دارید بیش از 30 ساعت در هفته کار کنید، باید برای مجوز کار درخواست دهید.

 • روند پذیرش دانشجویان بین المللی در مجارستان چگونه است؟

  فرآیند پذیرش معمولا شامل ارسال درخواست به دانشگاه مورد نظر شما به همراه ریز نمرات دانشگاهی، نمرات آزمون مهارت زبان و سایر مدارک مورد نیاز است. همچنین ممکن است لازم باشد در یک مصاحبه یا در یک امتحان ورودی شرکت کنید.

 • ویزای همراه برای تحصیل در مجارستان داده می شود؟

  خیر، برای تحصیل در مجارستان ویزای الحاقی صادر نمی شود.

 • آیا برای تحصیل در مجارستان نیاز به مدرک زبان انگلیسی هست؟

  خیر، دانشجویان می توانند در ابتدا در دوره زبان انگلیسی در مجارستان شرکت کنند، که این دوره ها نیازی به مدرک زبان انگلیسی ندارند.

 • آیا امکان تحصیل و زندگی با زبان انگلیسی در مجارستان وجود دارد؟

  بله، انگلیسی به طور گسترده در مجارستان، به ویژه در مناطق شهری و در میان نسل جوان صحبت می شود. در حالی که مجاری همچنان زبان رسمی است و عمدتاً صحبت می شود، می توانید انتظار داشته باشید که مردم محلی انگلیسی زبان را پیدا کنید، به ویژه در مناطق توریستی و شهرهای بزرگ مانند بوداپست. بسیاری از رشته ها در مجارستان به زبان انگلیسی تدریس می شوند.