آلمان دارای فرهنگی غنی است و به عنوان یکی از قدرتمندترین کشورهای اقتصادی و سیاسی در جهان شناخته می شود. این کشور نه تنها برای هیتلر یا دیوار برلین بلکه برای تیم های فوتبال، غذاهای آلمانی، به عنوان سازنده آئودی، BMW، مرسدس بنز و فولکس واگن، بناهای تاریخی و کلیساهای جامع، کارناوال کلن و اکتبرفست و بسیاری دیگر مشهور است. آلمان با داشتن کیفیت تحصیلات در سطح جهانی، دانشگاه ها و کالج های برتر، شهرهای جالب با مناظر زیبا و فرهنگ استقبال، دانشجویان بین المللی را به دنبال شغل و جاه طلبی های خود در آلمان می کشاند. آلمان به دلیل پیشرفته بودن از لحاظ فناوری بسیاری از دانشجویان خواستار تحصیل در رشته های مهندسی را به خود جذب می کند.

 

تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

 

آیلتس یک آزمون ضروری در سراسر جهان برای اثبات مهارت شما در زبان انگلیسی در زمان پذیرش در دانشگاه است که این دوره را به زبان انگلیسی تدریس می کند. با این حال، گاهی اوقات این آزمون نوعی مانع برای اکثر افراد غیر بومی انگلیسی است و به همین دلیل، آن ها نمی توانند رویاهای خود را دنبال کنند. خیلی از مردم نمی دانند که می توانند حرفه و تحصیل خود را در آلمان بدون آیلتس (سیستم تست بین المللی زبان انگلیسی) یا هرگونه آزمون مهارت انگلیسی دنبال کنید. در آلمان، بسیاری از کالج ها و دانشگاه ها هستند که بدون ارائه آیلتس یا هرگونه مهارت دیگر زبان، دانشجو می پذیرند.

مزایای تحصیل در آلمان

بیایید ابتدا برخی از دلایل اصلی را که آلمان را به مقصدی مشهور برای تحصیل تبدیل کرده است توضیح دهیم:

دانشگاه های دارای رتبه برتر

دانشگاه های آلمان به طور مداوم در بین بهترین دانشگاه های جهان رتبه بندی می شوند. آن ها آموزش استاندارد، قرار گرفتن در معرض گسترده آموزش و مهارت آموزی در حوزه صنعت را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. فرصت های عظیمی به هر دانش آموز ارائه می شود تا از نظر فکری در یک محیط دوستانه و ایمن رشد کند.

دوره های بی شمار

آلمان به عنوان یک کشور صنعتی، تنوع در دوره های تحصیلی، دیپلم و برنامه های صدور گواهینامه را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. این کشور به دلیل دوره های پزشکی و دندانپزشکی، حقوق، مهندسی صنایع، ریاضیات و علوم کامپیوتر، تجارت، روانشناسی، معماری و غیره شناخته شده است. علاوه بر این، تقریبا 150 دانشگاه یا کالج در آلمان دوره ها و مدارک را به طور کامل به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

کیفیت تحصیلات در سطح جهانی

برنامه های تحصیلی دانشگاه های آلمان مجهز به الگوهای آموزشی پیشرفته، امکانات مدرن و زیرساخت هایی است که در سراسر جهان شناخته شده است. برنامه درسی هر دوره و موضوعات نسبی تحت پوشش با هدف ایجاد دانش آموزان برتر دانشگاهی که دارای درک اصلی از هر موضوع و همچنین چشم انداز حرفه ای هستند، برنامه ریزی شده است.

شهریه کم یا بدون شهریه

آلمان بر ضرورت آموزش عالی برای توسعه نیروی کار ماهر و متخصصان برای ارتقاء پیشرفت های تکنولوژیکی و فرهنگی تمرکز می کند. به همین دلیل است که دانشگاه های آلمان تلاش می کنند با حداقل شهریه، آموزش را با بهترین کیفیت ارائه دهند. برای کسانی که قصد دارند تحصیلات عالی خود را در این کشور دنبال کنند، تعداد زیادی دانشگاه رایگان در آلمان برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که تقریباً بدون هیچ شهریه ای می توان برنامه های دانشگاهی را انتخاب کرد.

 

تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

 

زبان آلمانی پیچیده را درک کنید

دانشگاه های مختلفی در آلمان وجود دارد که دانشجویان بین المللی برای ثبت نام و پذیرش مجبور نیستند امتحان یا آزمون زبان انگلیسی مانند آیلتس را بدهند. با این حال، دانشگاه های خاصی وجود دارد که می توان بدون آیلتس در آن ها تحصیل کرد. همچنین در هنگام تحصیل در یکی از کشورهای اروپای غربی فرصتی برای یادگیری زبان آلمانی به دست می آورید. شرکت های آلمانی سطوح بالای مدیریتی را با رهبران جهانی ایجاد می کنند که شبکه گسترده ای از شعب را در سراسر جهان ایجاد می کنند.

سفر و کاوش

آلمان برای جنگ جهانی دوم و Oktoberfest محبوب است. این شهر دارای طیف گسترده ای از مناظر زیبا، اماکن تاریخی مهم، قلعه های افسانه ای و صحنه های مهمانی زنده است. آلمان که در قلب اروپا واقع شده است، همراه با میراث غنی، قدرتمندترین اقتصاد جهان را به دست می آورد. این انجمن دارای جامعه متنوعی است که به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد تا در مورد آداب و رسوم و سنت های آلمانی بیاموزند و فرصت هایی را برای ایجاد دوستان زیاد فراهم می کند.

چشم اندازهای کاری برای دانشجویان بین المللی

آلمان فرصت های بیشماری را برای دانشجویان بین المللی برای کار پاره وقت دارد. این فرصت ها برای مدیریت هزینه های زندگی، افزایش اشتغال در آینده و یادگیری زندگی مستقل مفید است. مدرکی که از سوی آلمان صادر می شود بسیار ارزشمند است و در سطح جهانی شناخته می شود و این امر برای فارغ التحصیلان آلمانی راحت تر است که جایگاه خود را در بازار بین المللی متقاضی پیدا کنند.

آیا می توان بدون آیلتس در آلمان تحصیل کرد؟

اگر نتوانسته اید در آزمون IELTS حضور پیدا کنید یا نمرات واجد شرایط را ندارید یا به هر دلیل دیگر نمیتوانید نمرات مهارت زبان خود را ارائه دهید، بهترین گزینه این است که یک دانشگاه آلمانی انتخاب کنید که به آیلتس نیاز نداشته باشد و در همان برنامه برای که انتخاب کرده اید و فکر می کنید برای شما مناسب است درخواست دهید.

موارد ضروری که هنگام درخواست برای موسسه دانشگاهی برای تحصیل در آلمان بدون آیلتس باید رعایت کنید به شرح زیر است:

 • دانشگاه “گواهی زبان/مدرک آموزشی (MOI)” را درخواست می کند که باید از موسسه دانشگاهی که برنامه قبلی خود را در آنجا گذرانده اید دریافت کنید.
 • اگر دانشجو دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه و دوره ای باشد که زبان اصلی آن انگلیسی بوده است، آیلتس مورد نیاز نیست.
 • اگر انگلیسی زبان مادری کشور شما است، می توانید بدون آیلتس در آلمان تحصیل کنید.
 • اگر مدرک کارشناسی خود را به عنوان رشته ای مانند ادبیات انگلیسی BA دنبال کرده اید، واجد شرایط درخواست یک برنامه در دانشگاه آلمان بدون ارائه نمرات مهارت انگلیسی خواهید بود.
 • برخی از دانشگاه ها مصاحبه ای صوتی و تصویری انجام می دهند تا مهارت زبان انگلیسی متقاضی را بررسی کنند.

در هر صورت بهترین راه برای اطلاع از شرایط دانشگاه در این موضوع این است که به طور مستقیم از خود دانشگاه کسب اطلاع کنید.

 

تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

 

ویزای مناسب جهت تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

اگر شخص در هر کدام از دانشگاه های آلمان پذیرش بگیرد در نوع ویزای مورد نیاز او تاثیر مستقیم خواهد داشت. (باز هم در خصوص پذیرش تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان قابل تذکر می باشد که تحت عنوان ویزای توریستی به کشور آلمان وارد نشوید. زیرا ویزای توریستی را با ویزای دانشجویی قابل جایگزینی نخواهد بود). در خصوص تحصیل در آلمان بدون نیاز به مدرک زبان دو نوع ویزا وجود دارد:

ویزای دانشجویان متقاضی (ویزای با قصد و انگیزه تحصیل)

منظور از این نوع ویزا این است که اگر در رابطه با پذیرش متقاضی در دانشگاه مورد نظر در آلمان به صورت کافی اطلاع رسانی نشده باشد می بایست که جهت ویزای دانشجویی متقاضی و اخذ آن اقدام نمود.

پس از اخذ این ویزا متقاضی به مدت سه ماه اجازه دارد که به یک دانشگاه در آلمان ورود پیدا نماید. در این مدت سه ماه اگر یک دانشگاه مناسب به متقاضی پذیرش دهد پس از آن متقاضی می تواند درخواست ویزای دانشجویی برای تحصیل در دانشگاه های آلمان نماید.

ویزای دانشجویی برای کشور آلمان

نوع دوم ویزای دانشجویی برای کشور آلمان ویزای دانشجویی آلمان است. این نوع ویزا به این صورت است که اگر متقاضی موفق به اخذ پذیرش در دانشگاه آلمان و تاییدیه آن شده باشد و یا حتی اگر در یک دوره مقدماتی پذیرش گرفته باشد این امکان را خواهد داشت درخواست ویزای دانشجویی را نماید.

مدت اعتبار ویزای دانشجویی معمولا سه ماه خواهد بود. متقاضی باید در مدت این سه ماه در همان شهر و در دفتر ثبت خارجیان برای تمدید اجازه اقامت خود اقدام نماید.

ویزای دانشجویی آلمان بدون آیلتس

به طور کلی، مدرک آیلتس یکی از مدارک مورد نیاز برای واجد شرایط بودن برای دریافت ویزا تحصیلی آلمان است. در نامه تأیید باید به صراحت ذکر شود که شما شکلی از گواهینامه آموزش را درخواست کرده اید و توسط موسسه برای انجام تحقیقات شما تأیید شده است. هنگام تکمیل نمودن فرم ها برای دریافت ویزا دانشجویی، مدرک آموزش خود و یک نامه تأییدیه از دانشگاه آلمان را به همراه کلیه مدارک لازم ارسال کنید. هدف شما از تحصیل در آلمان بدون آیلتس بیشتر از همیشه به شما نزدیک است.

در اینجا مراحل لازم برای واجد شرایط بودن برای ویزای دانشجویی آلمان آمده است:

 • نزدیکترین سفارت یا کنسولگری آلمان را شناسایی کنید
 • بررسی معیارها و فرایندها
 • تعیین وقت ویزا
 • همه مدارک درخواست ویزا را در دسترس داشته باشید
 • آماده شدن برای مصاحبه با افسر ویزا

فرایند درخواست ویزای دانشجویی آلمان به فاصله کوتاهی بین اخذ اطلاع از ورود به موسسه و کسب بودجه لازم برای اقامت در آلمان است. این یکی از مهمترین معیارها است زیرا اگر بورسیه رسمی دریافت نکرده اید، باید منابع دارایی های مهم خود را از طریق روش های خاصی، مانند دریافت پول نقد در یک حساب مسدود شده آلمانی، وارد کنید.

 

ملزومات پذیرش بدون آیلتس

اگر قصد تحصیل در آلمان بدون آیلتس را دارید، هنگام ارسال درخواست خود به دانشگاه منتخب و همچنین ویزای دانشجویی آلمان، چک لیست مدارک زیر را داشته باشید:

مدرک آموزش واسطه ​​(MOI)

برای تحصیل در آلمان بدون آیلتس یا هرگونه گواهینامه زبان دیگر، باید مدرک MOI صادر شده توسط موسسه دانشگاهی قبلی خود را که توسط این موسسه تایید شده است و نشان می دهد تحصیلات شما به زبان انگلیسی بوده است را ارائه دهید. MOI به عنوان یک گواهی زبان معتبر عمل می کند و در کل مراحل پذیرش به شما کمک می کند.

نامه تأییدیه

پس از پذیرش در دانشگاه آلمانی که برای آن درخواست کرده اید، اطمینان حاصل کنید که نامه تأییدیه ای از موسسه دریافت کرده اید که گواهی شما تأیید شده است و از ارائه نمرات TOEFL معاف هستید. می توانید از نامه تأیید در نزدیکترین سفارت آلمان خود به عنوان جایگزین نمرات TOEFL یا مهارت انگلیسی استفاده کنید. این امر به شما کمک می کند تا روند مهاجرت را آسان تر طی کنید زیرا دارای یک بیانیه واضح هستید که MOI شما پذیرفته شده است.

دوره زبان آلمانی

یکی دیگر از روش های تحصیل در آلمان بدون آیلتس، انتخاب یک برنامه زبان آلمانی است. این دوره شما را ملزم به ارائه مدرک C1 تا B1 به زبان آلمانی می کند. اگر متقاضی برنامه های آموزش آلمانی هستید می توانید نمرات آزمون زبان آلمانی TestDAF ، DSH ، GOETHE و غیره را ارائه دهید.

انواع دوره های تحصیل در آلمان بدون آیلتس

2 نوع اصلی برنامه وجود دارد که برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در آلمان بدون ارائه مدرک زبان هستند، ارائه می شود. بر اساس سیستم آموزشی آلمان، دوره های دانشگاه بر اساس مدرک آموزشی تقسیم می شوند:

برنامه های انگلیسی

دانشجویان بین المللی که با زبان های محلی آلمان آشنا نیستند می توانند دوره ای را انتخاب کنند که به زبان انگلیسی تدریس می شود. تقریباً همه دانشگاه های آلمان برای جذب دانشجویان بین المللی دوره های مختلفی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. داوطلبان کشورهای انگلیسی زبان می توانند مستقیماً بدون گذراندن آزمون مهارت زبان، در این دوره ها مشغول به تحصیل شوند، اما سایر داوطلبان باید در این آزمون ها شرکت کنند.

برنامه های آلمانی

یکی دیگر از گزینه ها برای دانشجویان بین المللی این است که همان برنامه ها را با زبان آلمانی به عنوان زبان اصلی برنامه تحصیل کنند. دانش آموزان باید اطمینان حاصل کنند که قبل از شروع فرآیند پذیرش، با این زبان راحت هستند. شرایط زبان آلمانی ممکن است در دانشگاه های مختلف متفاوت باشد. اکثر موسسات گواهینامه ای از سطح B1 تا C1 را می پذیرند.

 

University of Kaiserslautern

 

دانشگاه هایی در آلمان که می توانید بدون ارائه آیلتس در آلمان تحصیل کنید

آیلتس یک آزمون برای سنجش میزان مهارت زبان انگلیسی افرادی است که مایل به تحصیل در کشوری هستند که زبان انگلیسی از آن به عنوان وسیله آموزشی و ارتباطی استفاده می شود. اما گاهی اوقات، این آزمون می تواند به مانعی برای انگلیسی زبانان غیر بومی که مشتاق تحصیل در خارج از کشور هستند تبدیل شود. کالج ها و دانشگاه های مختلفی در آلمان وجود دارد که به دانشجویان اجازه می دهد بدون آیلتس در آلمان تحصیل کنند. در اینجا دانشگاه ها و مدارسی برای تحصیل در آلمان بدون آیلتس آمده است:

 • دانشگاه سیگن (University of Siegen)
 • دانشگاه کایزرسلاترن (University of Kaiserslautern)
 • دانشگاه گیسن (University of Giessen)
 • دانشگاه آزاد برلین (Free University of Berlin)
 • دانشگاه کوبلنز و لاندو (University of Koblenz and Landau)
 • دانشگاه علوم کاربردی اسلینگن (Hochschule Esslingen)
 • دانشگاه صنعتی براونشویگ (TU Braunschweig)
 • دانشگاه کیل (University of Kiel)
 • دانشگاه کاسل (University of Kassel)
 • دانشگاه علوم کاربردی، اینگولشتات (Technische Hochschule Ingolstadt)
 • دانشگاه علوم کاربردی فلنزبورگ (Flensburg University of Applied Sciences)
 • دانشگاه علوم کاربردی آنهالت (Anhalt University of Applied Sciences)
 • دانشگاه علوم کاربردی نوردهاوزن (Nordhausen University of Applied Sciences)
 • دانشگاه علوم کاربردی فرانکفورت (Frankfurt University of Applied Sciences)
 • دانشگاه کوبلنز لاندو (University of Koblenz Landau)
 • Technische Hochschule Deggendorf
 • دانشگاه پاسو (University of Passau)
 • دانشگاه هیلدسهایم (University of Hildesheim)
 • دانشگاه روهر بوخوم (Ruhr University Bochum)
 • TH Köln
 • دانشگاه فرایبورگ (University of Freiburg)
 • دانشگاه بایروت (University of Bayreuth)
 • دانشگاه بن (University of Bonn)
 • دانشگاه صنعتی کمنیتز (Chemnitz University of Technology)
 • هوچشول اشترالسوند (Hochschule Stralsund)
 • دانشگاه میت ویدا (Mittweida University)

اگر می خواهید برای بورسیه های DAAD بدون آیلتس اقدام کنید، می توانید از بین این دانشگاه ها انتخاب کنید زیرا آن ها دانشجوی بین المللی را که نمره آیلتس ندارند، می پذیرند.

توجه: دانشگاه های فوق الذکر آلمان از متقاضیان می خواهند که برای افرادی که قادر به ارائه IELTS یا نمرات مهارت زبان نیستند، گواهی مهارت انگلیسی (EPC) یا Medium of Instruction (MOI) ارائه دهند.

در آخر به یاد داشته باشید اگر از کشوری که زبان مادری شما انگلیسی ست نیامده اید یا در مقطع قبلی در دانشگاه یا موسسه ای تحصیل نکرده اید که زبان آموزش انگلیسی باشد، باید حتما برای پذیرش در دوره های انگلیسی زبان دانشگاه های آلمان یکی از آزمون های اثبا ت مهارت زبان انگلیسی را بدهید.