بسیاری از افرادی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند، کشور آلمان را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند. در آلمان شما می توانید از یک سیستم آموزشی با کیفیت بالا بهره مند شوید تا شما را در یافتن شغلی برای آینده یاری کند. صدها دانشگاه در آلمان وجود دارد که برنامه های رایگان یا بسیار کم هزینه را برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است. خواه شما بخواهید مهندسی، پزشکی، معماری یا تجارت بخوانید، آلمان مکانی مناسب برای این کار است. تلفیق آموزش با کیفیت بالا و تجربه فرهنگی منحصر به فرد زندگی در آلمان دلیل اصلی ورود جوانان از سراسر جهان به آلمان است.

 

ادامه تحصیل در آلمان

 

10 دلیل مهم برای تحصیل در آلمان به عنوان یک دانشجوی خارجی

 1. تحصیلات رایگان در اکثر دانشگاه ها (و هزینه های بسیار کم در سایر دانشگاه ها).
 2. آموزش در کلاس جهانی توسط کارکنان بسیار واجد شرایط.
 3. صدها دوره دانشگاهی برای انتخاب.
 4. کشور جالب برای کشف با سابقه ای عمیق.
 5. تنوع فرهنگی و دانشجویان از سراسر جهان.
 6. تمرین صحبت کردن به دو زبان انگلیسی و آلمانی.
 7. فرصت های بی پایان برای کار در آلمان بعد از فارغ التحصیلی.
 8. شما می توانید هر رشته ای را به زبان انگلیسی بخوانید، نیازی به دانستن زبان آلمانی نیست.
 9. هزینه زندگی در آلمان مقرون به صرفه است، به طور متوسط ​​حدود 720-850 یورو شامل اجاره، غذا، حمل و نقل، بیمه درمانی، تلفن / اینترنت، امکانات مورد نیاز برای تحصیل و فعالیت های اوقات فراغت.
 10. فرصتی برای زندگی و کاوش در یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان و فرهنگ، تاریخ و چشم انداز بی نظیر آن.

آلمان دارای تحصیلات رایگان و مدارک شناخته شده بین المللی است

پس از تصویب تصمیم دولت برای لغو هزینه های بین المللی در کلیه کالج های دولتی در سال 2014، بیشتر دانشگاه های دولتی آلمان رایگان هستند. در اکثر موسسات آموزش عالی، تمام آنچه شما ملزم به پرداخت خواهید بود مبلغ کمی است که به هزینه های حمل و نقل عمومی و اداری اختصاص یافته است. بسته به دانشگاه، این هزینه در هر ترم بین 150 تا 250 یورو است.

اما این همه ماجرا نیست، موسسات آموزش عالی آلمان برنامه های مدرک شناخته شده بین المللی را ارائه می دهند که ابزارهای لازم را برای ورود به بازار کار جهانی و مقابله با مسائل جامعه به دانشجویان ارائه می دهند. داشتن مدرک معتبر بین المللی مزیت فوق العاده ای به شما می دهد و اعتماد به نفس لازم را در بازار کار رقابتی امروز فراهم می کند. آلمان آنچه دانش آموزان نیاز دارند را تشخیص داده و این نیازها را در اولویت قرار داده است.

 

ادامه تحصیل در آلمان

 

دانشگاه های آلمان در میان بهترین های جهان رتبه بندی می شوند

با توجه به کیفیت علمی، تدریس و یادگیری و همچنین محیط به روز، تعداد استناد مقاله های علمی، شهرت بین المللی خوب، نسبت دانشجویان عالی بین المللی و سایر استانداردهای کیفیت، دانشگاه های متعددی از آلمان در میان دانشگاه های برتر جهان قرار دارند. این موضوع اثبات می کند که موسسات آموزش عالی در آلمان آنچه در جهان امروز ضروریست را می دانند.

آلمان انواع مختلفی از برنامه های مطالعاتی جذاب بین المللی را ارائه می دهد. این کشور دوره های بی شماری را ارائه می دهد که متناسب با علاقه همه افراد طراحی شده است. به عنوان یک کشور صنعتی آلمان سرمایه گذاری زیادی در دانشگاه های مهندسی کرده است و امروزه برنامه های مهندسی به ویژه در دانشگاه های آلمان ارزش زیادی دارند. با این وجود، برنامه های تحصیلی متعدد دیگری در این دانشگاه ها ارائه می شود، از جمله پزشکی و داروسازی.

دانشگاه های آلمان طیف گسترده ای از بیش از 1500 برنامه بین المللی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. دانش آموزان فرصت انتخاب از بین گزینه های بیشمار را دارند ، مانند تحصیل به زبان آلمانی، فقط انگلیسی یا ترکیبی از هر دو. این امر به ویژه برای دانشجویانی که نمی توانند به زبان آلمانی صحبت کنند اما علاقه خاصی به ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های مشهور آلمان دارند، می تواند مفید باشد.

آلمان یک سیستم جذاب آموزش دوگانه در آلمان ارائه می دهد

ارائه دهندگان آموزش در آلمان جنبه های دوگانه یادگیری، مانند تئوری و عمل را هماهنگ می کنند، چیزی که درک دانشجو از روند و نیازهای بازار کار را بسیار تسهیل می کند. دانش نظری و دانش عملی ممکن است به تنهایی “به اندازه کافی خوب” باشند؛ با این حال، وقتی آنها ترکیب می شوند، با تربیت فارغ التحصیلان با مهارت های اساسی، میزان اشتغال زایی را افزایش می دهند.

آلمان بهترین مکان برای پیدا کردن شغل است

چشم انداز ورود به بازار کار محلی برای یک فارغ التحصیل در آلمان قطعاً خوب است. همانطور که گفته شد، سیستم آموزش دوگانه، نه تنها مدرک تحصیلی بلکه چشم انداز شغلی فوق العاده ای را فراهم می کند و فرصتی را برای دانشجویان فراهم می کند تا به اعضای فعال اقتصاد پیشرفته آلمان تبدیل شوند. فارغ از رشته تحصیلی یا کشور محل اقامت، مدرک زبان آلمانی به شما در ایجاد حرفه خود کمک می کند.

 

موسسات آموزش عالی، مقاطع تحصیلی و مدارک تحصیلی موجود در آلمان

بسته به آنچه دانشجویان به آن علاقه مندند و شرایط آنها، آلمان طیف گسترده ای از موسسات آموزش عالی، دوره های مختلف و جذاب را در تمام مقاطع تحصیلی ارائه می دهد. اساساً، دانشجویان گزینه های زیادی برای انتخاب دارند، از این رو هر برنامه تحصیلی مورد علاقه شماست، با هزینه مناسب می تواند در آلمان یافت شود.

 

تحصیل در آلمان

 

سه دسته از موسسات آموزشی در دسترس دانشجویان بین المللی

آلمان، بسته به تمرکز و علاقه دانشجو، طیفی از فرصت های آموزش عالی را در اختیار دارد. در آلمان، دانشجویان می توانند موارد زیر را انتخاب کنند:

دانشگاه ها: آموزش در این مراکز به طور معمول در حوزه تحقیقات علمی ست.

دانشگاه های علمی کاربردی: بیشتر به سمت روش های حرفه ای متمرکز هستند، چندین فرصت کارآموزی را در طول تحصیل ارائه می دهند.

کالج های هنر، فیلم و موسیقی:  اختصاص داده شده به افراد پرشور در جنبه های خلاقیت و سرگرمی.

سطح تحصیلات در دسترس دانشجویان بین المللی

بر اساس بالاترین درجه دانشجو، آلمان سه سطح تحصیلات زیر را ارائه می دهد:

تحصیلات کارشناسی: درجه اول علمی. برای کسانی که تازه می خواهند وارد دانشگاه بشوند.

مدرک کارشناسی ارشد (MA ، MSc ، MEng): درجه دوم علمی. برنامه 2-4 ترم، 1 تا 2 سال، اعطای 60 تا 120 اعتبار ECTS.

درجه دکترا: درجه سوم علمی.

برنامه 4-10 ترم، با یک کار تحقیقاتی (پایان نامه) که در پایان به شما مدرک دکتری تعلق خواهد گرفت.

برنامه های تحصیلی متنوعی که توسط مراکز آموزشی آلمان در دسترس است

بیش از 400 مرکز آموزشی در آلمان وجود دارد که برنامه های تحصیلی متنوعی مانند علوم اقتصادی، حقوق، علوم کشاورزی و جنگل، هنر، موسیقی، طراحی، علوم مهندسی، علوم انسانی و اجتماعی، مطالعات زبان و فرهنگی، ریاضیات، علوم طبیعی، پزشکی، علوم بهداشتی و آموزشی را ارائه می دهد. برنامه ها به طور یکسان برای دانشجویان داخلی و بین المللی در دسترس است.

زبان های در دسترس در مراکز آموزشی در آلمان

بسته به برنامه تحصیلی که انتخاب می کنید، سه زبان اصلی تحصیل در آلمان وجود دارد:

 • انگلیسی
 • آلمانی
 • ترکیبی از انگلیسی و آلمانی

هزینه های زندگی دانشجویان بین المللی در آلمان

قبل از تصمیم گیری برای رفتن به آلمان و ادامه تحصیل، مهم است که در مورد هزینه ها، به خصوص هزینه های زندگی مطلع شوید. هزینه های زندگی در آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی کاملا مناسب است. یکی از بزرگترین هزینه ها در آلمان اجاره مسکن است.

به طور متوسط، شما برای تأمین هزینه های زندگی خود در آلمان از سال 2020 ماهانه به 853 یورو (حدود 957 دلار آمریکا) یا 10،236 یورو در سال (حدود 11،484 دلار آمریکا) نیاز دارید. هزینه غذا، محل اقامت، صورتحساب، لباس و سرگرمی اساساً با متوسط ​​اتحادیه اروپا مطابقت دارد.

در اینجا هزینه های اساسی ماهانه برای یک دانشجوی متوسط ​​بین المللی در آلمان آورده شده است:

متوسط هزینه ها دسته بندی
تحصیل هزینه ندارد هزینه های تحصیل
150 یورو – 250 یورو در هر ترم هزینه امکانات برای تحصیل هر ترم
350 یورو – 500 یورو در ماه محل اقامت
ماهیانه 80 یورو حمل و نقل عمومی
30 یورو در ماه هزینه کتاب های مورد استفاده
ماهیانه 165 یورو غذا و نوشیدنی
ماهانه 215 یورو تسهیلات و صورتحساب ها
ماهانه 68 یورو سرگرمی
103 یورو – 111 یورو در ماه (عمومی) بیمه سلامت
ماهیانه 50 یورو لباس

 

توجه: به خاطر داشته باشید که قیمت های نشان داده شده در جدول بالا هزینه های یک دانشجوی متوسط ​​بین المللی را در آلمان نشان می دهد. هزینه محل اقامت بسته به نوع محل اقامت کمتر یا بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال سالن های دانشجویی ارزان ترین نوع محل اقامت در آلمان است در حالی که آپارتمان های شخصی از آپارتمان های مشترک گران ترند. هزینه آب و برق و صورتحساب بسته به اینکه با چند نفر زندگی می کنید تقسیم می شود.

 

تحصیل در آلمان

 

تأمین هزینه های زندگی در آلمان به عنوان یک دانشجوی بین المللی

هنگام تحصیل در آلمان به عنوان یک دانشجوی بین المللی، اشکال مختلفی برای تأمین هزینه های زندگی وجود دارد. اطلاعات زیر به شما کمک می کند راه های احتمالی دانشجویان بین المللی برای تأمین هزینه های خود را درک کنید.

در اینجا روش های رایج دانشجویان بین المللی برای تأمین هزینه های زندگی خود در آلمان وجود دارد:

حمایت والدین، ​​خانواده یا ضامن: والدین یا سایر اقوام ممکن است تصمیم بگیرند که از طریق یک کمک مالی ماهانه از هزینه های زندگی شما در طول تحصیل حمایت مالی کنند، همچنین یک ضامن (شهروند آلمان) ممکن است منبع مالی واجد شرایط شما باشد.

بورس تحصیلی بین المللی: چندین فرصت بورس تحصیلی برای کمک مالی به شما در هنگام تحصیل در آلمان، ارائه پشتیبانی کامل و جزئی مالی در طول تحصیل در آلمان وجود دارد.

مشاغل نیمه وقت: این رایج ترین گزینه بودجه است که توسط دانشجویان بین المللی انتخاب شده است و اگر قصد استفاده از این گزینه برای تأمین هزینه های زندگی خود را دارید، چندین واقعیت و محدودیت قانونی وجود دارد که باید آن ها را بشناسید، از جمله:

 • دانشجویان بین المللی واجد شرایط کار در آلمان در هنگام تحصیل هستند.
 • در آلمان در مورد ساعات مجاز کار برای دانشجویان، بسته به کشور مبدا، محدودیت های قانونی وجود دارد.
 • دانشجویان مجاز به کار بیش از 120 روز کامل یا 240 نیم روز در سال نیستند.
 • یک استثنا وجود دارد اگر شغل شما به عنوان دستیار دانشجویی یا دستیار تحقیق در دانشگاه باشد، ساعت کار بیش از حد مجاز به عنوان یک مسئله تلقی نمی شود؛ با این حال، اداره ثبت نام بیگانگان در شهری که دانشگاه شما در آن است باید از وضعیت شما مطلع شود.
 • به دانشجویان توصیه نمی شود که از ترم اول کار خود را شروع کنند، زیرا زمان خاصی برای سازگاری با برنامه تحصیلی لازم است و کار ممکن است تأثیر منفی بر تحصیلات داشته باشد.

 

شرایط برای تبدیل شدن به یک متقاضی واجد شرایط برای تحصیل در آلمان

در هنگام تصمیم گیری برای تحصیل در آلمان، مواردی وجود دارد که باید برآورده شود تا متقاضی واجد شرایط شود. این فرایند به توجه و تعهد کامل شما نیاز دارد و هیچ کاری نیست که با دستورالعمل ها و اطلاعات مناسب انجام نشود. بخش آموزش عالی در آلمان به شرایط زیر نیاز دارد که واجد شرایط معرفی شود:

تسلط به زبان آلمانی

اکثر دانشگاه های آلمان برنامه های تحصیلی را به زبان آلمانی ارائه می دهند، بنابراین اگر انتخاب کنید که برای تحصیل در این برنامه ها اقدام کنید، تسلط به زبان آلمانی لازم است. با این حال، این در مورد چندین برنامه بین المللی که فقط برنامه های تحصیلی انگلیسی دارند، اعمال نمی شود. علاوه بر این، برخی از دانشگاه ها ترکیبی از برنامه های زبان انگلیسی و آلمانی را ارائه می دهند و در چنین مواردی تسلط به زبان انگلیسی و آلمانی لازم است.

مهارت زبان آلمانی را می توان از طریق موارد زیر اثبات کرد:

 • آزمون ورودی دانشگاه زبان آلمانی برای متقاضیان بین المللی (DSH)
 • آزمون آلمانی به عنوان یک زبان خارجی (TestDaF)
 • دیپلم زبان آلمانی موسسه گوته (GDS)
 • دیپلم زبان آلمانی کنفرانس دائمی وزیر آموزش و امور فرهنگی، سطح II (DSD)

 

 تسلط به زبان انگلیسی

اگر تصمیم دارید در آلمان فقط به زبان انگلیسی تحصیل کنید یا برنامه های تحصیلی ترکیبی انگلیسی-آلمانی را انتخاب کرده اید، اثبات مهارت زبان انگلیسی هنگام درخواست لازم است. داشتن مدارک زیر اثبات مهارت شما در زبان انگلیسی است:

نتایج آزمون تافل

آزمون انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی و رایج ترین شکل برای اثبات مهارت زبان انگلیسی است. مراکز تافل در سراسر جهان جایی هستند که می توانید تاریخ های آزمون تافل هر کشور به صورت آنلاین را پیدا کنید. همچنین اطلاعات و مطالب ارزشمندی را می توان در مورد آمادگی آزمون تافل دریافت.

سطح مهارت انگلیسی مورد نیاز بسته به نیاز دانشگاه متفاوت است، با این وجود اروپا به طور کلی از دانشجویان می خواهد که نتایج آزمون زیر را داشته باشند:

نتایج آزمون عمومی شناخته شده عبارتند از:

 • PbT (آزمون مبتنی بر کاغذ): 550 امتیاز
 • CbT (آزمون مبتنی بر رایانه): 213 امتیاز
 • IbT (آزمون مبتنی بر اینترنت): 79-80 امتیاز

 

ادامه تحصیل در آلمان

 

نتایج آزمون آیلتس

سیستم بین المللی آزمایش زبان انگلیسی دومین نوع رایج در اثبات مهارت زبان انگلیسی است. همانند TOEFL ، IELTS.org وب سایت رسمی است که در آن می توانید تمام اطلاعات مربوط به این آزمون و اطلاعات بیشتر در مورد آیلتس را بدست آورید.

در حالی که، اگر ترجیح می دهید دوره ای را در کشور خود دنبال کنید، مراکز یا موسساتی در سراسر جهان پخش شده اند که افراد را با پرداخت شهریه  برای آزمون تافل و آیلتس آماده می کنند.

نتایج آزمون که به صورت عمومی مورد قبول هستند، عبارتند از:

 • 5 – 6.5 امتیاز

سایر اشکال پذیرفته شده برای اثبات مهارت زبان انگلیسی شما برای تحصیلات آکادمیک در آلمان شامل موارد زیر است:

 • گواهی آموزشی یک مدرسه انگلیسی زبان. شما باید حداقل 5 سال تحصیلی را در مدرسه ای گذرانده باشید که زبان اصلی آموزش آن انگلیسی بوده باشد.
 • گواهینامه های انگلیسی کمبریج. بسته به نیاز موسسات آموزش عالی، هر یک از موارد زیر:
 • B1 مقدماتی (به ندرت).
 • B2 اولیه.
 • C1 پیشرفته.
 • C2 ماهر

شرایط عمومی پذیرش دانشگاه در آلمان

آلمان دارای یک سیستم کاربردی HE متنوع است.  سه کانال مشترک برای موسسات متوسط وجود دارد که از طریق آن ها متقاضی می تواند درخواست پذیرش دانشگاه خود را ارائه دهد. در نتیجه، روش های کاربردی متعددی وجود دارد که تا حدودی با یکدیگر متفاوت هستند؛ با این حال، نیازهای کلی برنامه هر کانال کاربردی مشابه است.

لیست کلی اسناد مورد نیاز برای پذیرش دانشگاه در آلمان به عنوان یک دانشجوی بین المللی شامل:

فرم درخواست تکمیل شده (آنلاین و روی برگه)

فرم درخواست، نیاز اصلی برنامه است. این فرم نیاز به تکمیل با دقت فراوان دارد، از جمله اطلاعاتی که با داده های داوطلب در مورد سابقه تحصیلات و آموزش قبلی همراه با سایر اطلاعات مورد نیاز باید مطابقت داشته باشد. تمام اطلاعات ارائه شده در فرم درخواست باید دارای یک سند مربوطه باشد که درستی اطلاعات ارائه شده را تضمین می کند.

بسته به دانشگاه یا موسسه ای که درخواست شما را دریافت می کند، ساختار فرم درخواست متفاوت است. به طور معمول، این فرم ها در نسخه الکترونیکی قابل دستیابی هستند. این امکان وجود دارد که به صورت الکترونیکی حتی گاهی به صورت آنلاین توسط متقاضی ثبت شوند. فرم های درخواست را می توان در دو فرم اصلی دریافت کرد: بارگیری آنلاین یا در صورت درخواست از طریق پست الکترونیکی از دفتر بین المللی دانشگاه دریافت می شود.

 

تحصیل در آلمان

 

اثبات کپی های معتبر گواهینامه ها

گواهینامه هایی که سوابق تحصیلی اولیه متقاضی را نشان می دهد، لیست این گواهینامه ها شامل موارد زیر است:

 • مدارک ورود به دانشگاه / گواهی ترک تحصیل
 • سوابق یا متن رسمی
 • گواهی (سندی که میانگین کلی نمره کسب شده را نشان می دهد)
 • مدرک (سند اثبات عنوان علمی به دست آمده، به عنوان مثال “لیسانس”، “فوق لیسانس”)
 • گواهینامه های اثبات مهارت زبان
 • گواهی سوابق تحصیلی قبلی متقاضی (آموزشی، حرفه ای، آموزش فوق برنامه و غیره)
 • گواهی فعالیت های داوطلبانه دیگر

نکته: گواهینامه ها باید توسط مترجم ثبت شده ترجمه و به طور رسمی تأیید شوند (محضری) تا واجد شرایط شناخته شوند.

برای اینکه گواهینامه ها به عنوان نسخه های معتبر شناخته شوند، باید شامل موارد زیر باشند:

 • تأیید یکسان بودن نسخه با نسخه اصلی (Beglaubigung Vermerk)
 • امضای گواهی دهنده
 • مهر رسمی که روی نسخه آن زده شده است

اثبات پوشش بیمه درمانی

هرکسی که قصد تحصیل در آلمان را دارد باید بیمه درمانی داشته باشد. اگر آلمان با آن کشور خاص، مانند اتحادیه اروپا و کشورهای عضو منطقه اقتصادی اروپا، توافق نامه های بیمه اجتماعی داشته باشد، برخی از دانشجویان خارجی می توانند از بیمه درمانی کشور خود استفاده کنند. دو نوع بیمه درمانی در آلمان عبارتند از:

 • عمومی (قانونی)
 • خصوصی

دانشجویان زیر 30 سال که در یک برنامه تحصیلی در دانشگاه های آلمان ثبت نام کرده اند، می توانند برای استفاده از طرح بیمه درمانی قانونی، در یک بیمه خدمات عمومی ثبت نام انجام دهند. دانشجویان بالای 30 سال، دانشجویان دوره های مقدماتی زبان، دانشجویان دکترا و دانشمندان میهمان فقط امکان دریافت بیمه درمانی خصوصی را دارند.

دانشجویانی که برای ورود به آلمان نیاز به ویزا دارند، قبل از ورود به این کشور ملزم به دریافت بیمه درمانی خصوصی به عنوان بخشی از درخواست ویزا خود خواهند بود، زیرا آنها فقط پس از ورود به آلمان می توانند بیمه درمانی عمومی دریافت کنند.

تفاوت بین بیمه های سلامت خصوصی و عمومی در این است که بیمه های خصوصی درمان های بهداشتی گسترده تری را پوشش می دهند. علاوه بر این، در مورد انتخاب کدام گروه از بیمه های درمانی محدودیت قانونی وجود دارد، زیرا بیشتر دانشجویان موظف به دریافت بیمه درمانی قانونی یا بیمه درمانی عمومی هستند.

بیمه های سلامت در آلمان

دکتر والتر یک ارائه دهنده محبوب بیمه سلامت خصوصی است که طیف گسترده ای از برنامه های بیمه درمانی دانشجویان را که توسط همه دانشگاه های آلمان شناخته شده است را پوشش می دهد. دکتر والتر همچنین با استفاده از یک بستر بسیار کاربر پسند، بیمه درمانی در سفر را ارائه می دهد.