ادامه تحصیل در آلمان

ادامه تحصیل در آلمان

ادامه تحصیل در آلمان

کشور آلمان یکی از مقصدهای پرطرفدار برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی در اروپا می باشد. در واقع کشور آلمان یکی از کشورهایی ست که از دانشجویان بین المللی حمایت می کند و کشور بسیار مناسب برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی در آلمان می باشد.

از طرفی دیگر زبان انگلیسی برای کورس دانشگاهی در دانشگاه های آلمان رایج تر شده است. درس ها به زبان انگلیسی ارائه می شود. صدها دانشگاه در سرتاسر این کشور وجود دارد که بیش از ده درصد از آنها در رنک 200 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. هر کجا از کشور آلمان بخواهید درس بخوانید یا هر رشته ای را که علاقه مند باشید می توانید دانشگاه مورد نظر خود را پیدا کنید.

ادامه تحصیل در آلمان بصورت رایگان یک شانس بزرگ نه تنها برای دانشجویان اروپایی بلکه برای تمامی دانشجویان در کل دنیا می باشد. دانشجویان از سیستم آموزش عالی با کیفیت، آموزش زبان جدید و یافتن تجربه های جدید در این کشور جذاب بهره مند خواهند شد.

هر ساله هزاران دانشجو شانس ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی را خواهند داشت. به همین دلیل دانشگاه ها و کالج های تکنیکی آلمان سعی برای ایجاد جای کافی در دانشگاه های خود برای دانشجویان بین المللی دارد. یکی از مواردی که ذهن دانشجو را برای ادامه تحصیل درگیر می کند هزینه ی تحصیل می باشد.

در کشور آلمان، شهریه ای از دانشجویان در دانشگاه های دولتی از اکتبر 2014 دریافت نمی شود. بیشتر دانشگاه های کشور آلمان از طریق دولت تامین مالی می شوند و میزان خیلی کمی پول از طریق شهریه برای اداره ی دانشگاه گرفته می شود.

کسانی که می خواهند در دانشگاه های خصوصی آلمان ادامه تحصیل دهند مبلغی در حدود 20.000 یورو در سال به عنوان شهریه پرداخت می کنند.

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمان

برای ادامه تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم ابتدا باید دوره یک ساله کالج را بگذرانید و دارای مدرک زبان آلمانی در سطح B1 باشید. چرا که تحصیل در کالج به زبان آلمانی می باشد. همچنین معدل مدرک دیپلم باید بالای 17 باشد. قبل از پذیرش در کالج باید حدود 400 تا 600 ساعت زبان آلمانی آموخته باشید.

تحصیل در کالج رایگان است. دانشجو تنها باید هزینه زندگی خود را پرداخت کند که مبلغی بین 50 تا 200 یورو برای هر ترم تحصیلی است. بعد از پایان دوره کالج از متقاضی آزمونی برای ورود به دانشگاه گرفته می شود که در صورت عدم قبولی بعد از 1 و نیم سال مجددا می تواند این دوره را در همان محل تکرار کند.

علاوه بر این برای تحصیل در آلمان باید قبولی کنکور سراسری در رشته مورد نظر خود را در ایران داشته باشید و اگر در دوره های روزانه قبول شوید شانس بیشتری خواهید داشت. افرادی که دارای مدرک کارشناسی دانشگاه آزاد هستند معمولا بدون دوره کالج مستقیما وارد رشته های کارشناسی می شوند.

پیش نیازهای پذیرش در آلمان

تحصیل در مقطع فوق لیسانس هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی صورت می پذیرد در نتیجه برای تحصیل به زبان انگلیسی داشتن مدرک زبان آیلتس 6.5 و برای تحصیل به زبان آلمانی داشتن مدرک B1 ضروری می باشد.

برای پذیرش دانشجویان ایرانی در مقطع فوق لیسانس در کشور آلمان داشتن مدرک معتبر لیسانس از دانشگاه های ایران لازم است. اگر این مدرک دارای اعتبار نباشد از دانشجو امتحان ورودی گرفته می شود.

برای آمادگی در امتحان ورودی دانشجو باید در دوره های PREP که از سوی دانشگاه برگزار می شود شرکت کنید. برای تحصیل در آلمان در مقطع دکتری، دانشجو نخست باید استاد راهنمایی برای خود پیدا کند، و در مقطع لیسانس و فوق لیسانیس دارای معدل بالایی باشد. از این رو پذیرش در این مقطع بسیار سخت تر است.

ادامه تحصیل در آلمان

ادامه تحصیل در آلمان

ادامه تحصیلات آکادمیک در آلمان

ادامه تحصیلات آکادمیک در آلمان معمولا در مراکز زیر امکان پذیر است:

1.دانشگاه ها

نظام آموزشی کشور آلمان در دانشگاه های این کشور منطبق با نظام بین المللی است و در سه مقطع bachelor, master و PhD دانشجو می پذیرد. اشخاص در دانشگاه ها به غنی سازی دانش تئوری خود در کنار فعالیت های علمی پژوهشی می پردازند.

بعد از پایان تحصیلات خود این افراد می توانند وارد مقطع بعدی و یا در صورت تمایل وارد بازار کار شوند.

2.مراکز آموزش عالی فنی در آلمان

کسانی که علاقه دارند با یادگیری عملی حرفه های مختلف وارد بازار کار شوند می توانند تحصیل در این مراکز را برگزینند. این امکان برای این افراد وجود دارد که در کنار دروس تئوری آموزش عملی حرفه مورد نظر خود را نیز داشته باشند.

ورود به این مراکز به راحتی امکان پذیر نیست و همواره لازم است متقاضیان آزمون ورودی مربوطه را پشت سر بگذرانند. داشتن مهارت های زبان آلمانی در سطحی بالا، برای ورود و تحصیل در این مراکز الزامی می باشد.

3.آکادمی های آموزشی هنر و موسیقی در آلمان

برای افرادی که علاقه و استعداد تحصیل در انواع رشته های هنری مانند: نقاشی, گرافیک, سینما, مد و لباس و … را دارند تحصیل در این مراکز گزینه خوبی است. البته شایان ذکر است که متقاضی باید توانایی آن را داشته باشد که در آزمون های عملی این موسسات شرکت کند، نمره قبولی را کسب نماید و همچنین در مصاحبه شفاهی این آکادمی ها نیز موفق جلوه نماید.

دانشگاه های آلمان حداقل هر سال دو بار اقدام به صدور پذیرش می نمایند (ترم مارچ و اکتبر). برای اقدام جهت اخذ پذیرش هم مدارک دانشجو حداقل می بایست 3 ماه قبل از صدور پذیرش، در دانشگاه های آلمان تحویل داده شوند.

نکات مهم برای پذیرش

تنها افرادی که یک مقطع را در دانشگاه های اتریش و آلمان به زبان آلمانی گذرانده اند، از ارائه مدرک زبان آلمانی معاف هستند.

برخی از دانشگاه های آلمان، از متقضیان ثبت نام در دانشگاه های این کشورها، گواهی صلاحیت خصوصی ورود به دانشگاه  را درخواست می کنند. این گواهی به این دلیل از متقاضیان درخواست می شود تا دانشگاه مطمئن شود که شما هیچ منعی برای ادامه تحصیل در کشور خود ندارید و توانایی ادامه تحصیل در رشته های دانشگاهی را دارید. این گواهی را معمولا از سه طریق می توانید اخذ کنید.

یکی گواهی اشتغال به تحصیل در دانشگاهی که  در حال تحصیل هستید.

دوم اگر در آزمون سراسری کارشناسی ارشد یا دکتری در ایران شرکت کرده اید و کارنامه یا گواهی ثبت نام در آزمون دارید.

سوم گواهی عدم ممانعت از تحصیل که می توانید در صورتی که از دانشگاهی در ایران فارغ التحصیل شدید، نامه ای مبنی بر عدم ممانعت از تحصیل را از سازمان مرکزی دانشگاه آزاد یا واحد همکاری های بین المللی اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم در تهران کسب کنید.

این مدارک بعد از دریافت، باید ترجمه رسمی و به تائید وزارت خارجه برسد.

اخذ ویزای تحصیلی

پس از پذیرش دانشگاه مورد نظر باید برای ویزای تحصیلی اقدام نمود.

درخواست برای ویزا به صورت آنلاین از طریق سایت سفارت آلمان در تهران صورت می گیرد. معمولا به علت متقاضیان درخواست روادید، گرفتن وقت از طریق این سیستم باید از چند ماه قبل صورت گیرد. در غیر اینصورت دانشجویان با مشکل وقت مصاحبه مواجه می شوند.
نکته دیگر زمان لازم برای صدور ویزای دانشجویی می باشد. در حالت عادی صدور ویزای بلند مدت دانشجویی 6 تا 8 هفته به طول می انجامد. در خواست برای روادید فقط برای فراگیری زبان در آلمان معمولا از سوی سفارت آلمان مورد قبول واقع نمی شود.

روادید دانشجویی به مدّت سه ماه اعتبار دارد. پس از ورود به آلمان دانشجویان می بایست به اداره اتباع خارجی خود را معرفی و نسبت به تمدید اقامت خود اقدام کنند.

برای دریافت روادید دانشجویی به پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاهای آلمان یا مدرک پذیرش در کالج نیاز دارد و افزون بر آن به مدرکی که نشان دهد، اقامت دانشجو در آلمان از لحاظ مالی تأمین می شود. از جمله مدارک مورد نیازبرای درخواست ویزا گذرنامه معتبر، پذیرش، مدرک دیپلم و قبولی در کنکور، مدارک دیگر دانشگاهی، گواهی پشتیبانی مالی و غیره می باشد

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان

به طور کلی مدارک لازم برای اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد به شرح ذیل می باشد:

  • ترجمه رسمی مدرک کارشناسی و ریز نمرات این مقطع
  • ترجمه رسمی مدرک دیپلم و ریز نمرات آن
  • ترجمه رسمی مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن
  • پاسپورت متقاضی که باید دارای اعتبار بیش از 6 ماه باشد
  • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
  • توصیه نامه اساتید مقاطع تحصیلی قبلی
  • پروپوزال و انگیزه نامه