اقامت و مهاجرت در کشور آلمان

"&اقامت و مهاجرت در کشور آلمان

آلمان کشوری است که از نظر صنعتی و اقتصادی در اتحادیه اروپا دارای جایگاه خاصی می باشد و نظام سیاسی آن از نوع جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی بوده و دارای 16 ایالت است. این ایالتها در بعضی موارد می توانند بصورت مستقل عمل کنند و به همین علت هر ایالت قوانین تحصیلی و شغلی خاص خود را دارا میباشند. در برخی ایالتها تحصیل رایگان می باشد و برخی شامل هزینه است. از این رو اقامت و مهاجرت در کشور آلمان بسیار پرطرفدار است.

اقامت آلمان نیز مانند دیگر کشورهای اروپایی به دو دسته موقت و دائم تقسیم میشود

شرایط اخذ اقامت برای هریک متفاوت است.

دسته اول یعنی اقامت آلمان از نوع موقت؛ شامل اقامت تحصیلی، آموزشهای حرفه ای و شغلی، سمینارها و پژوهش و تحقیق می باشد. مدت زمان این نوع اقامت حداکثر یک سال می باشد. در صورت نیاز به زمان بیشتر مانند تحصیل، باید هر سال ویزا تمدید گردد.

اقامت آلمان غیر دائم یا موقت :

این نوع اقامت آلمان از لحاظ زمانی محدود بوده و برای هدفی مشخصی داده می‌شود که به قرار ذیل می باشد:

 1. اقامت آلمان برای تحصیل دانشگاهی، آموزش زبان آلمانی و آموزش مدرسه‌ای (مواد 16 قانون اقامت)
 2. اقامت آلمان غیر دائم برای آموزش حرفه‌ای و شغلی (ماده 17 قانون اقامت آلمان)
 3. اقامت آلمان برای کار (ماده 18، 19 و 20 قانون اقامت آلمان)
 4. اقامت آلمان برای نیروهای متخصص دارای تابعیت برای کار (ماده 18)
 5. اقامت آلمان برای پژوهش و تحقیق
 6. اقامت آلمان برای کار آزاد (ماده 21 قانون اقامت آلمان)
 7. اقامت آلمان برای کسانی که پناهندگی آنها در خارج از آلمان پذیرفته شده است (ماده 22 قانون اقامت)
 8. اقامت آلمان به دلایل حقوق بین المللی، انسانی و سیـاسی
 9. اقامت آلمان به علت موقعیت سخت (عسر و حرج) (ماده 22 قانون اقامت)
 10. اقامت آلمان به انگیزه حمایت موقت (ماده 24 قانون اقامت)
 11. اقامت آلمان به علت های انسانی (ماده 25 قانون اقامت آلمان)
 12. اقامت آلمان به واسطه خانواده (ماده 28 قانون اقامت آلمان)

این نوع مجوز اقامت به افراد زیر داده می‌شود:

الف) به افراد خانواده کسانی که دارای تابعیت آلمانی می‌باشند.

– همسر یک تبعه آلمانی

– فرزند صغیر یک آلمانی

– به پدر یا مادر بچه (صغیر) دارای تابعیت آلمانی برای سرپرستی

ب) به افراد خانواده دارای تابعیت خارجی

به همسر تبعه خارجی (ماده 30) با اقامت مستقل از همسر پس دو سال (ماده 31)

– به فرزند صغیر تبعه خارجی (ماده 32 و تمدید آن با توجه به مواد دیگر)

– اقامت توسط تولد بچه در آلمان با شرایط ویژه آن (ماده 33 و مواد 34 و 35)

– اقامت به پدر یا مادر بچه تحت شرایط خاص (ماده 36)

دسته دوم اقامت دائم آلمان یا همیشگی به افرادی تعلق می گیرد که پنج سال کامل دارای اقامت غیر دائم بوده، هزینه زندگی خود را از راه کار خود تامین ‌نموده و زبان آلمانی را تا اندازه ای بداند. از اقامت هایی که می توانند منجر به اقامت دائم شوند به اقامت های سرمایه گذاری، ازدواج، و بلو کارت اشاره نمود. لازم به ذکر است این نوع ویزاها نیز در اصل موقت می باشند ولی در نهایت تبدیل به اقامت دائم می گردند.

اقامت دائم یا همیشگی آلمان:

این اقامت به افرادی داده می‌شود که:

–  پنج سال کامل دارای اقامت موقت بوده اند

–  هزینه زندگی خود را از راه کار خود تامین ‌نمایند

–  زبان آلمانی بدانند.

و شرایط دیگر که مهمترین آنها همین سه شرط بالا می باشد.

اقامت دائم آلمان برای افراد با تخصص بالا (کارشناسان برتر)

این افراد به دو دسته تقسیم می گردند:

– دانشمندان با دانش ویژه و استادان و مدرسان با موقعیت بالا یا همکاران علمی با موقعیت بالا (بدون توجه به مقدار حقوق آنها)

– کارشناسان و کارمندان در سمت مدیریت با تجربه کاری ویژه (مقدار حقوق سالیانه آنها نباید از یک مبلغ خاص کمتر باشد.)

اقامت و مهاجرت در کشور آلمان از راه تحصیل

یکی از بهترین راه ها برای جوانانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشورشان را دارند، اخذ ویزای تحصیلی این سرزمین است. این راه به دلیل آن که هزینه کمی دارد با استقبال جوانان رو به رو شده است. شما در آلمان می توانید مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشدی بگیرید که به صورت بین المللی معتبر شناخته می شوند، آن هم با هزینه ای بسیار پایین و حتا گاهی کاملا رایگان.

دانشجویانی که در این کشور مشغول به تحصیل می شوند اجازه کار نیز دارند؛ آن ها می توانند ۹۰ روز در سال را به صورت تمام وقت کار کنند و یا این که ۱۸۰ روز را به صورت نیمه وقت فعالیت کرده و درآمد داشته باشند.

دانشجوها در صورتی می توانند مشغول به کار شوند که زبان آلمانی را به صورت کامل بدانند و توانایی برقراری ارتباط مفید را با افراد جامعه داشته باشند. پس از فارغ التحصیل شدن، آن ها باید تا حداکثر ۱۸ ماه، کاری ثابت پیدا کنند که با رشته تحصیلی و تخصص شان مرتبط باشد.

اگر می خواهید در آلمان به تحصیل بپردازید باید این مراحل را طی کنید:

پذیرش دانشگاه:

باید یکی از دانشگاه های این کشور را انتخاب کرده و برای گرفتن پذیرش در آن تلاش کنید، برای مثال می توانید به وبسایت این مراکز مراجعه کرده و فرم پذیرش دانشجویان خارجی را پر کنید.

اخذ ویزای تحصیلی:

مهاجران هوشمند همیشه فرصت را غنیمت می شمارند. پیشنهاد می کنیم تا زمانی که مشخص شود دانشگاه مورد نظر شما را پذیرفته یا خیر برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان نیز اقدام کنید؛ زیرا هردوی این مرحله ها زمان بر هستند. ویزاهای تحصیلی سه ماهه هستند ولی قابلیت تمدید دارند.

اجازه مهاجرت:

اگر نگران هستید که دانشگاه، شما را نپذیرد می توانید تا زمان نهایی شدن پذیرش تان منتظر بمانید و پس از آن برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام کنید اما در این مرحله روی این موضوع که یک دانشگاه پذیرفته شده اید تاکید زیادی داشته باشید تا ویزای تان با مشکلی مواجه نشود. سفارت آلمان اگر با درخواست شما موافقت کند، اجازه‌ ورودتان به این کشور را صادر می کند.

اقامت آلمان و مهاجرت در آلمان از طریق سرمایه گذاری

با توجه به قوانین مهاجرت کشور آلمان، دریافت اقامت فرد متقاضی (مجرد و یا متاهل همراه با خانواده همسر و کلیه فرزندان مجرد زیر 18 سال) از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت تجاری امکان پذیر می باشد.

شرایط اخذ ویزا از طریق سرمایه گذاری:

ارائه نامه رسمی از بانک کشوری که از آنجا اقدام می نمایید، که بیانگر سرمایه نقدی مورد نظر باشد .

ارائه ی طرح و برنامه تجاری یا صنعتی قابل قبول که در آن بازار کار هدف و درآمد و سود دهی با توجه به مشخصات بازار کشور آلمان بررسی شده باشد، و پیش بینی میزان کارکرد حساب بانکی از شروع فعالیت تا انتهای 3 سال آینده 250000 یورو باشد.

اقامت از طریق کارت آبی

در سال 2007 میلادی با توجه به کمبود نیروی کار متخصص در اروپا کشورهای عضو اتحادیه که بالغ بر 27 کشور هستند، طرحی را برای جذب نیروهای کار متخصص غیر اروپایی برنامه ریزی کردند. به واسطه ی این برنامه میتوانند برای کار و مهاجرت به تمامی کشورهای عضو اتحادیه بغیر از انگلستان، ایرلند و دانمارک که از شرکت در این طرح خودداری کردند، مهاجرت کاری داشته باشند.

این طرح بر اساس ایده گرین کارت آمریکا برنامه ریزی گردید. با توجه به نماد پرچم اروپا نام آن را کارت آبی گذاشتند. بر این اساس امکان اخذ اقامت از طریق استخدام فراهم گردید.

کشور آلمان اولین کشوری بود که در آن زمان بزرگترین قدرت صنعتی اروپا محسوب میشد و پتانسیل های خوبی داشت به همین خاطر از این طرح استقبال نمود.

از اول جولای 2012 میلادی دولت آلمان شرایط و پیش نیاز های دریافت آبی کارت را بطور رسمی اعلام کرده و به آن ضمانت اجرایی داده است.

و بر این اساس نیروهای متخصص کاری غیر اروپایی می توانند با دریافت این نوع ویزای کاری، به آلمان مهاجرت کاری نمایند و خانواده های خود را نیز به همراه خود بیاورند. چنانچه شما بتوانید از طریق ویزای بلو کارت وارد آلمان شوید از تمام مزایای شهروندان اروپایی برخوردار خواهید شد. چنانچه 5 سال بتوانید از طریق کارت آبی در آلمان کار کرده و هزینه های خود راپوشش دهید موفق به اخذ اقامت آلمان از نوع دائم می گردید.

شرایط اخذ اقامت از طریق بلو کارت

مشکل ترین قسمت، پیدا کردن کارفرمایی است که شما را استخدام نماید برای پیدا کردن کارفرما هم میتوانید آنلاین (از طریق سایت های کاریابی) جستجو کنید و یا اگر امکان اومدن به آلمان رو دارید، حضوری اینجا اینکار رو بکنید. اگر آنلاین اقدام کنید و شرکت از سابقه کاری شما خوشش بیاید و همچنین تمایل به گرفتن نیرو از خارج از آلمان داشته باشد. (این نکته خیلی مهم هست، چون اکثرا شرکت های کوچک تمایلی به این کار ندارند). معمولا روند به اینصورت خواهد بود که با شما تلفنی مصاحبه انجام میشود.

در صورت مثبت بودن نتیجه مصاحبه، برای شما دعوت نامه مصاحبه حضوری می فرستند که شما باید با این دعوت نامه به سفارت آلمان مراجعه کنید و درخواست ویزای تجاری بدهید. بعد از دو هفته در صورتی که مشکلی نباشد ویزا برای شما صادر می شود. با اون ویزا برای مصاحبه وارد آلمان می شوید و مصاحبه را انجام می دهید. معمولا دو یا سه روز به هزینه شرکت در آلمان خواهید بود (به همین علت شرکت های کوچک تمایلی به گرفتن نیرو از خارج از آلمان ندارند، چون هزینه و زمان بیشتری باید صرف کنند) و بعد از مصاحبه به ایران برمی گردید.

معمولا نتیجه مصاحبه طی مدت 10 روز به شما اطلاع داده می شود. اگر نتیجه مصاحبه حضوری هم مثبت باشد، شرکت به شما حقوق و مزایای پیشنهادیش را اعلام می کند و در صورت رضایت شما، برای شما قرارداد کاری و یک نامه درخواست صدور ویزای موقت که باید از طرف شما تحویل سفارت آلمان بشود، صادر میشود.

مزایای دریافت اقامت آلمان از طریق کارت آبی

کارت آبی کشور آلمان

کارت آبی کشور آلمان

کارت آبی آلمان یک ویزای کاری قابل تمدید و قابل تغییر به اقامت دائم آلمان است که به دارندگان آن اجازه اقامت و کار در آلمان را می دهد. همچنین، شرایط مهاجرت خانواده این افراد نیز به آلمان تحت شرایطی ممکن و قابل انجام است. بر اساس قوانین کارت آبی آلمان، خانواده فرد دارنده کارت آبی (همسر، شوهر، فرزند) حق کار و زندگی در آلمان را به مدت اعتبار کارت آبی آلمان خواهد داشت.

قانون کارت آبی تسهیلاتی نیز برای کارفرمایان در نظر گرفته و اولویت ‌بندی‌های موجود در مراتب استخدامی را حذف کرده است. اداره کار آلمان تاکنون اولویت پر کردن یک پست خالی در موسسات و ادارات را به شهروندان آلمانی داده اما کارفرمایان با اتکا به این مصوبه می‌توانند با دست باز و بدون هماهنگی با اداره کار آلمان، متخصصان خارجی را استخدام کنند.

مراحل اخذ اقامت کشور آلمان

پس از ارائه نامه رسمی بانک و همچنین business plan و گرفتن اجازه فعالیت تجاری, متقاضی جهت گرفتن وقت سفارت برای خود و خانواده و ارائه مدارک مورد نظر جهت گرفتن ویزای نوع D اقدام مینماید.

اقامت از طریق ازدواج

اقامت از طریق ازدواج نوع دیگری از شرایط مهاجرت به آلمان می باشد.

چنانچه شما با فردی که اقامت آلمان را دارد ازدواج نمایید، به شما هم اقامت آلمان داده می شود و چنانچه 5 سال از ازدواج شما گذشته باشد به شما تابعیت آلمان داده می شود.

توجه نمایید اقامت از نوع ازدواج هیچ ربطی به جنسیت ندارد و از مزایای این نوع اقامت می توان به این نکته اشاره کرد که شما اجازه کار تمام وقت خواهید داشت و تمام قوانینی که شامل افرادی که تابعیت حوزه شینگن را دارند برای شما نیز صادق است .

نکته مهم این است که برای ازدواج با فردی که تابعیت آلمان را دارد باید شما هم حتما درخواست تابعیت بدهید البته تا زمان مورد نظر نگذرد به شما تابعیت داده نخواهد شد ولی برای ازدواج حتما باید درخواست تابعیت داد.

اقامت و مهاجرت در کشور آلمان و تابعیت از طریق تولد

1 اقامت و مهاجرت در کشور آلمان

اخذ تابعیت در آلمان از طریق خون می باشد. هرچند در بسیاری از کشورها تولد در آن کشور عامل اصلی اخذ تابعیت نیست ولیکن از موارد تاثیرگذار محسوب می شود. تابعیت از طریق تولد جزء اصلی ترین انواع تابعیت محسوب می شود. این تابعیت تابعیتی است که با تولد شخص شروع شده و در طول زندگی ادامه می یابد. از دو روش خاک یا خون حاصل می شود. معمولا این تابعیت غیر ارادی و تحمیلی است. به این مفهوم که چنان چه شخصی در ایران متولد شود بر اساس مفاد قانون ما خواه ناخواه ایرانی محسوب می شود، البته به شرط اینکه شرایط دیگری نظیر پدر ایرانی هم لحاظ شده باشد.