آلمان به دلیل داشتن تحصیلات با کیفیت، شیوه زندگی مدرن و البته برنامه های تحصیلی بدون شهریه (فقط در مورد دانشگاه های دولتی صدق می کند) در بین دانشجویان بین المللی شهرت جهانی دارد. در هر ترم فقط باید هزینه کمی برای امور اداری بپردازید.

 

بورسیه تحصیلی آلمان

 

با این حال، از نظر مالی، تنها هزینه شما در این کشور فقط شهریه نیست. دانشجویان بین المللی همچنین باید هزینه اقامت، غذا، هزینه های اضافی زندگی و البته مواد آموزشی را بپردازند. برخی از برنامه های کمک مالی تنها در موارد استثنایی به دانشجویان بین المللی اعطا می شود و در اکثر دانشگاه های آلمان کمک هزینه های مالی به دانشجویان اهدا نمی شود.

توصیه می کنیم این دانشگاه ها را در آلمان بررسی کنید:

 • دانشگاه بین المللی علوم کاربردی IU
 • دانشگاه فنی کایزرسلاترن
 • دانشگاه کلن
 • مدرسه تجارت بین المللی CBS
 • مدرسه هرتی

اگر به برنامه کارشناسی ارشد در موضوعی متفاوت از موضوعی که در دوره کارشناسی خود تحصیل کرده اید علاقه مند هستید، دلایل بیشتری برای جستجوی بورس تحصیلی کارشناسی ارشد در آلمان دارید. به عنوان مثال، اگر دوره لیسانس خود را در رشته تاریخ گذرانده اید و قصد دارید در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد در رشته علوم کامپیوتر کار کنید، هزینه شهریه از شما دریافت می شود.

در زیر برخی از مناسب ترین و شناخته شده ترین فرصت های کمک مالی که می توانید در آلمان پیدا کنید را بررسی کنید.

شناخته شده ترین بورسیه های دولتی در آلمان

بورسیه های DAAD

(Deutscher Akademischer Austauschdienst)DAAD یا خدمات تبادل دانشگاهی آلمان یک سازمان مشترک از موسسات آموزش عالی آلمان است که وظیفه ارتقاء روابط بین المللی دانشگاهی را بر عهده دارد. تمرکز آن ها بر مبادله دانشجویان، دانشگاهیان و محققان است؛ این سازمان به دانشجویان خارجی، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دانشمندان در آلمان بورسیه و بودجه ارائه می دهند.

بورسیه های DAAD به دانشجویانی اعطا می شود که مایل به دریافت مدرک تحصیلی در یک دوره تحصیل تمام وقت هستند. متقاضیان باید مدرک کارشناسی خود را بیش از 6 سال گذشته به پایان رسانده باشند و حداقل دو سال سابقه کار اثبات شده داشته باشند. مبلغ کمک هزینه بورسیه DAAD ماهانه 850 یورو برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و 1200 یورو ماهانه برای دانشجویان دکتری است.

اگر پایگاه داده DAAD را بررسی کنید، لیستی از همه بورسیه های تحصیلی موجود و همچنین برنامه های متعدد ارائه شده توسط موسسات مختلف را خواهید یافت.

بورسیه DAAD برای دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در دکتری

هدف از این برنامه کمک هزینه حمایت از تحصیل دکتری در آلمان است. دانشگاهیان و دانشمندان جوان بسیار واجد شرایط که مدرک کارشناسی ارشد یا در موارد استثنایی لیسانس را حداکثر تا زمانی که تحقیقات خود را با پشتیبانی از کمک هزینه شروع کنند، گذرانده اند. برنامه های دکتری در یک موسسه آموزش عالی دولتی یا یک موسسه تحقیقاتی غیر دانشگاهی در آلمان: انجام پروژه های فردی زیر نظر معلم دانشگاه یا مشاور تحصیلی یا مشارکت در برنامه دکتری سازمان یافته.

مدت زمان این کمک مالی حداکثر چهار سال است؛ مدت کمک هزینه توسط یک کمیته انتخاب تعیین می شود و بستگی به پروژه مورد نظر و برنامه کاری متقاضی دارد. کمک های بلاعوض در ابتدا حداکثر به مدت یک سال اعطا می شود. تمدیدها بستگی به این دارد که آیا فرد انتخاب شده دوره جایزه قبلی را با موفقیت به پایان رسانده است یا خیر.

برای پروژه های دکتری در آلمان که نیاز به چندین سال تحقیق دارند، مراحل تحقیق در خارج از آلمان را نیز می توان پشتیبانی کرد اما در صورتی که این مراحل برای تکمیل موفقیت آمیز مقطع دکتری ضروری باشد. اقامت برنامه ریزی شده باید در برنامه کاری و زمانی مشخص شود و نباید از یک چهارم کل بودجه پیش بینی شده برای دوره تجاوز کند.

 • بسته به سطح علمی، پرداخت ماهانه:

861 یورو برای فارغ التحصیلان،

1200 یورو برای داوطلبان دکتری

 • پرداخت های مربوط به بیمه سلامت، حوادث و مسئولیت شخصی
 • کمک هزینه سفر
 • کمک هزینه تحقیق برای یک بار

تحت شرایط خاص، دارندگان کمک هزینه مزایای اضافی زیر را دریافت می کنند:

 • کمک هزینه ماهانه اجاره محل زندگی
 • کمک هزینه ماهیانه برای همراهی اعضای خانواده
 • در مورد ناتوانی یا بیماری مزمن: یارانه هزینه های اضافی ناشی از معلولیت یا بیماری مزمن که توسط سایر تأمین کنندگان بودجه تامین نمی شود.

 

بورسیه تحصیلی آلمان

 

DAAD برای تقویت مهارت های زبانی خود در آمادگی برای اقامت در آلمان، خدمات زیر را ارائه می دهد:

 • پرداخت هزینه دوره برای دوره زبان آنلاین پس از دریافت نامه جایزه بورس تحصیلی
 • در صورت لزوم: دوره زبان (2، 4 یا 6 ماه) قبل از شروع اقامت تحقیقاتی در آلمان؛
 • DAAD تصمیم می گیرد که آیا دارنده این بورسیه کمک هزینه را دریافت می کند؟ و تا چه مدت بسته به مهارت ها و زبان شخص دارد. اگر بورسیه دوره زبان اعطا شود و زبان کار در موسسه میزبان آلمانی باشد، شرکت در آن اجباری است.
 • کمک هزینه دوره زبان آلمانی که شخصاً انتخاب کرده است در طول زمانی که کمک هزینه تحصیل به شما تعلق می گیرد.
 • بازپرداخت هزینه های آزمون TestDaF یا DSH که یا پس از دریافت نامه جایزه بورس تحصیلی در کشور خود گرفته شده است یا در آلمان قبل از پایان دوره تامین مالی.

یک کمیته انتخاب مستقل متشکل از دانشمندان متخصص، برنامه ها را بررسی می کند.

معیارهای اصلی انتخاب عبارتند از:

 • یک پروژه تحقیقاتی یا آموزشی متقاعد کننده و خوب برنامه ریزی شده است
 • دستاوردهای تحصیلی

علاوه بر این ، اسناد اضافی ارائه شده که استعداد حرفه ای متقاضی را اثبات می کند یا اطلاعاتی در مورد تعهد فوق برنامه ارائه می دهد نیز در ارزیابی لحاظ می شود.

علاوه بر این، به منظور اطمینان از فرصت های برابر، کمیته انتخاب ممکن است شرایط خاص زندگی را در نظر بگیرد  که می توانید در مورد آن ها اطلاعاتی را در فرم درخواست ارائه دهید.

بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه تحصیلی آلمان از دانشجویان بلندپرواز و برجسته از نظر تحصیلی از گوشه و کنار جهان حمایت مالی می کند. این برنامه بدون در نظر گرفتن ملیت، درآمد شخصی یا درآمد والدین از دانشجویان در تمام دانشگاه های شرکت کننده در آلمان پشتیبانی می کند. این بورسیه از طریق مشارکت عمومی و خصوصی امکان پذیر است که در آن مشاغل، بنیادها یا افراد با مبلغ 150 یورو در ماه از دانشجویان حمایت می کنند در حالی که دولت فدرال 150 یورو دیگر به این مبلغ اضافه می کند. این بورسیه توسط دانشگاه ها اعطا می شود، به این معنی که متقاضیان ملزم به رعایت الزامات موسسه ای که در آن پذیرفته شده اند، هستند.

بورسیه تحصیلی برای دو ترم اعطا می شود اما ممکن است برای کل دوره استاندارد تحصیل نیز معتبر باشد. پس از دو ترم، دانشگاه بررسی می کند که دانشجو هنوز معیارهای بورس تحصیلی را دارد، به منظور ادامه بودجه خصوصی. برنامه های راهنمایی، رویدادهای گروهی و همچنین کارآموزی نیز از طریق این بورس تحصیلی در دسترس خواهد بود.

بورسیه های غیر دولتی

 1. بنیاد فردریش ایبرت

گزینه دیگر بورس تحصیلی Friedrich-Ebert-Stiftung است که به دنبال ارتقای سوسیال دموکراسی از طریق کمک های مالی دانشگاهی است. این بورسیه برای متقاضیان خارجی که در آلمان تحصیل می کنند یا در مقطع دکتری در دانشگاه علوم کاربردی دولتی به رسمیت شناخته شده اند، در دسترس است. انتظار می رود این دانش آموزان دارای پیشرفت تحصیلی بالاتر از حد متوسط ​​باشند. این گزینه خوبی برای کسانی است که در زمینه های علوم اجتماعی، سیاست یا علوم انسانی مشغول به تحصیل هستند.

برای واجد شرایط بودن برای این بورسیه تحصیلی، باید مهارت های استثنایی زبان آلمانی را نشان دهید، حتی اگر دوره ای که در حال گذراندن هستید به زبان انگلیسی باشد. مکان ها محدود است زیرا تنها 40 نفر در سال، از آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین و اروپای شرقی می توانند از این برنامه بودجه استفاده می کنند. دارندگان بورسیه تحصیلی در مقاطع کارشناسی ماهانه مبلغ 830 یورو دریافت خواهند کرد. کسانی که در مقاطع کارشناسی ارشد تحصیل می کنند ماهانه 850 یورو و همچنین هزینه بیمه درمانی دریافت خواهند کرد.

 1. بنیاد هاینریش بل

بنیاد هاینریش بل سالانه تقریباً 1200 بورسیه تحصیلی به دانشجویان کارشناسی ارشد، فارغ التحصیلان و دانشجویان دکتری از همه موضوعات و ملیت ها اعطا می کند. این دانشجویان باید مدرک خود را در دانشگاه های دولتی یا تایید شده توسط دولت در آلمان تحصیل کنند. دریافت بورسیه تحصیلیبرای افراد دارای سوابق تحصیلی برجسته و مشارکت سیاسی و اجتماعی امکان پذیر است، در حالی که علاقه ای به ارزش هایی مانند اکولوژی، پایداری، دموکراسی، حقوق بشر، تعیین سرنوشت و همچنین عدالت نشان می دهد.

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در مقاطع کارشناسی ارشد، ماهیانه 850 یورو دریافت خواهند کرد، علاوه بر کمک هزینه های فردی (ممکن است کمک به هزینه های تحصیل در آلمان امکان پذیر باشد). دانشجویان اتحادیه اروپا در همان سطح تحصیلی ماهانه 649 یورو به علاوه 300 یورو پول کتاب دریافت می کنند. این دوره برای دوره عادی تحصیل با امکان تمدید برای یک ترم اعطا می شود.

از سوی دیگر، دانشجویان دکتری که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا می آیند، 1200 یورو در ماه، علاوه بر 100 یورو کمک هزینه جابجایی در ماه و سایر کمک هزینه های فردی (بدون احتساب شهریه) دریافت خواهند کرد. دانشجویان دکتری که از اتحادیه اروپا می آیند، 1،350 یورو در ماه دریافت می کنند، به علاوه 100 یورو هزینه تحقیقاتی (بدون احتساب شهریه). این بورسیه به مدت دو سال با امکان تمدید دو بار به مدت نیم سال اعطا می شود.

 

 1. بورسیه های تحصیلی بنیاد Konrad Adenauer (KAS)

دانشجویانی با پیشرفت تحصیلی بالاتر از متوسط ​​با علاقه شدید به سیاست واجد شرایط درخواست بورس تحصیلی Konrad-Adenauer-Stiftung هستند. هدف این برنامه بورس تحصیلی ارتقاء دانشجویان خارجی و نامزدهای دکتری است که تحصیلات کارشناسی خود را با موفقیت در کشور خود به پایان رسانده اند. این بورسیه برای دانشجویانی که مایل به تکمیل برنامه تحصیلات تکمیلی، دکتری یا تحقیقاتی هستند در دسترس است. اولویت با دانشجویان داوطلبان دکتری از کشورهای در حال توسعه یا کشورهایی است که در حال تحول سیاسی هستند.

دانشجویان کارشناسی ارشد مبلغ 850 یورو ماهانه به مدت دو سال دریافت خواهند کرد. داوطلبان دکتری و کسانی که برای اهداف تحقیقاتی به آلمان می آیند ماهیانه مبلغ 1100 یورو به مدت سه سال دریافت می کنند. هزینه تحصیل تا 500 یورو در هر ترم (فقط دوره های مربوط به پروژه تحصیلی/دکتری) قابل بازپرداخت است. از طریق این بورسیه ها، گفتگوهای بین فرهنگی و شبکه های بین المللی به منظور توسعه روابط بین کشورهای اصلی و جمهوری فدرال آلمان ارتقا می یابد.

 

بورسیه تحصیلی آلمان

 1. بنیادهای بایر

بنیاد بایر به دانشجویان و متخصصان جوان از آلمان و خارج از کشور که مایل به دنبال کردن برنامه های تحصیلی یا پروژه تحقیقاتی هستند، کمک مالی می کند. شرط اصلی برای دانشجویان اثبات نتایج تحصیلی بسیار خوب است و پروژه باید بر موضوعات و رویکردهای ابتکاری تمرکز کند. همچنین بنیادهای وابسته به احزاب دیگری وجود دارند که حمایت مالی ارائه می دهند، مانند بنیاد فردریش ناومان و بنیاد رزا لوکزامبورگ.

دانشجویان همچنین می توانند در سازمان های مذهبی مانند Cusanuswerk ، KAAD ، Evangelischen Studienwerk e.V. Villigst یا Evangelischen StudentInnengemeinde کمک دریافت کنند.

همچنین ممکن است از انجمن ها و برنامه هایی مانند:

 • ماری اسکلودوسکا-کوری
 • ماویستا
 • انجمن HEMHOLTZ

برنامه های بورسیه تحصیلی اراسموس در آلمان

Erasmus همچنین انتخاب عاقلانه ای برای دانشجویان بین المللی است که قصد دارند در یک برنامه تحصیلی تمام وقت در آلمان شرکت کنند. اراسموس به عنوان کمک هزینه ای در سطح اتحادیه اروپا که توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا تأمین مالی می شود، کمک های مالی را برای دوره های تبادل یکساله برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه های آلمان ارائه می دهد. برای دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان، باید در یک موسسه آموزش عالی ثبت نام کنید و هم دانشگاه محل تحصیل شما و هم دانشگاه آلمان باید منشور اراسموس برای آموزش عالی را امضا کرده باشند.

اکثر دانشگاه های اصلی اتحادیه اروپا در طرح اراسموس شرکت می کنند، دانشگاه های آلمان در برنامه های تحصیلی متعددی که توسط بورسیه های تحصیلی اراسموس موندوس و اراسموس+ تأمین مالی می شوند شرکت می کنند. این کمک هزینه ها شامل ثبت نام، سفر و همچنین هزینه های اولیه زندگی می شود. می توانید لیست کامل دوره های کارشناسی ارشد Erasmus Mundus را در فهرست Erasmus بیابید. شما می توانید دوره های برگزار شده در آلمان را جستجو کنید.

بورسیه های تخصصی از دانشگاه های آلمان

 • دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ بورسیه تحصیلی حداکثر 400 یورو در ماه، چهار ماه/ترم برای دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد ارائه می دهد.
 • دانشکده مدیریت فارغ التحصیل لایپزیگ برای دانشجویانی که در مقاطع کارشناسی ارشد در موضوعات مختلف ثبت نام می کنند، کمک مالی ارائه می دهد.
 • ESMT MBA
 • دانشگاه اولم
 • RWTH آخن

نکات مهم قبل از درخواست بورس تحصیلی

 • به یاد داشته باشید که همیشه مهلت ارسال درخواست بورس تحصیلی را بررسی کنید!
 • معیارهای واجد شرایط بودن را به طور کامل بخوانید و مطمئن شوید که شرایط شما با آن ها مطابقت دارد. اگر مطمئن نیستید، برای توضیح بیشتر با ارائه دهنده بورس تحصیلی تماس بگیرید.
 • برای افزایش شانس دریافت بورسیه تحصیلی، درخواست بیش از یک بورس تحصیلی کنید.

یک ماه در آلمان

بسته به جایی که به دانشگاه می روید و چگونه با صرفه جویی زندگی می کنید، می توانید هزینه های ماهانه تحصیل را به میزان قابل توجهی کاهش دهید؛ برای مثال، اگر از دوچرخه به جای وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنید، در غذاخوری دانشگاه غذا بخورید تا هزینه خوراک را کاهش دهید یا به محل اقامت مشترک بروید. از طرف دیگر برخی هزینه ها ثابت هستند و نمی توان آن ها را تغییر داد.

اجاره بیشترین سهم از هزینه های ماهانه شما را تشکیل می دهد. با این حال، این بسته به مکان متفاوت است. دانشجویان معمولاً بین 290 تا 560 یورو برای اقامت پرداخت می کنند. اجاره در برخی از شهرها مانند کلن، مونیخ، هامبورگ، دوسلدورف و فرانکفورت بالاتر از حد متوسط ​​است.

 

بورسیه تحصیلی آلمان

اثبات بودجه کافی  برای دریافت ویزا

مبلغ 867 یورو فقط برای نشان دادن متوسط هزینه در نظر گرفته شده است؛ می توانید با هزینه کمتری کنار بیایید یا ممکن است در برخی از شهرها به مقدار بیشتری احتیاج داشته باشید. بیشتر دانش آموزان در سالن های دانشجویی یا آپارتمان های اشتراکی زندگی می کنند. در مقابل، اجاره آپارتمان شخصی برای شما بسیار گران است. مقدار بسیار متفاوت است. گاهی اوقات واریز چند صد یورو مورد نیاز است.

هزینه نیمسال

همه دانشجویان یک موسسه آموزش عالی ملزم به پرداخت هزینه ترم هستند. این هزینه شامل مشارکت در ارائه خدمات پشتیبانی دانشجویی (Studentenwerk) و نماینده دانشجویان (AStA) است. مبلغ بسته به موسسه آموزش عالی متفاوت است و می تواند بین 100 تا 350 یورو متغیر باشد. هنگام ثبت نام برای تحصیل و قبل از شروع هر ترم جدید، باید هزینه را پرداخت کنید. این که آیا مجبور خواهید بود برای مواد آموزشی، مانند کتاب و کپی هزینه پرداخت کنید، بستگی به برنامه تحصیلی خاص شما دارد.

در بسیاری از موسسات آموزش عالی، هزینه ترم شامل هزینه “بلیط نیمسال” نیز می شود: این یک گذرنامه مسافرتی است که به شما امکان می دهد بدون پرداخت کرایه از وسایل نقلیه عمومی در منطقه استفاده کنید. این بلیط ها بسته به منطقه و محدوده آن ها می توانند از 25 یورو تا 200 یورو متغیر باشند. با این حال، در برخی از موسسات آموزش عالی، شما باید هزینه Semesterticket را علاوه بر هزینه ترم پرداخت کنید. در این حالت، معمولاً می توانید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید این بلیط را خریداری کنید یا خیر. به عنوان مثال، اگر در نزدیکی موسسه آموزش عالی زندگی می کنید، ممکن است به آن احتیاج نداشته باشید.