بورسیه آلمان

برای تحصیل در آلمان و کسب بورسیه تحصیلی آلمان بهتر است در کشور خود به‌ موقع به جمع آوری اطّلاعات مورد نیاز بپردازید. مثلا اطلاعاتی درباره‌ی روادید دانشجویی کسب کنید. اصولاً راه تحصیل در مراکز آموزشی آلمان بر روی تمام خارجی‌ها گشوده‌است به شرط این‌که متقاضی شرایط لازم برای دریافت پذیرش تحصیلی را داشته باشد.

بورسیه تحصیلی آلمان

تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، با وجود تنوع رشته‌ها و امکانات مناسب، با دشواری‌ هایی نیز همراه است. آنچه برای متقاضیان خارجی علاقه‌مند به تحصیل در آلمان، در وهله اول حائز اهمیت است، تامین مالی  است. علاوه بر کارهای دانشجویی با حقوق ماهی ۴۰۰ یورو، راه آسان‌تری نیز برای تامین مخارج زندگی وجود دارد و آن دریافت بورسیه تحصیلی کشور آلمان است.

ارائه دهندگان بورسیه کشور آلمان عمدتا 13 پایه بورسیه و کمک هزینه را برای ارتقاء دانش آموزان با استعداد ارائه میکنند. این بورسیه ها توسط وزارت فدرال آموزش و پژوهش آلمان پشتیبانی می شوند.

بورسیه های تحصیلی از لحاظ اجتماعی و اقتصادی به دانشجو کمک خواهند کرد. به غیر از سازمان های متداول ارائه کننده بورسیه به دانش آموزان با استعداد، آلمان بیش از یک هزار بورس تحصیلی برای دانش آموزان نیازمند به حمایت قرار داده است. این بورسیه ها اغلب افراد خاصی و از شهرهای کوچک را هدف قرار می دهند. بسیاری از دانشگاهها نیز کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان خود اعطا می کنند.

حدود دو سوم از دانشجویان در مقاطع ارشد و دکتری بورسیه تحصیلی آلمان را دریافت میکنند. در سال 2011 حدود ده درصد از دارندگان بورس تحصیلی به دانشجویان بین المللی اعطا شد.

اخذ بورسیه تحصیل رایگان آلمان معمولا کاری مشکل است و تنها به افرادی با رزومه های بالا تعلق می گیرد. معمولا بورسیه تحصیلی مقطع دکتری یا Phd و اخذ بورسیه مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد آلمان بیشتر از دیگر بورسیه های دوران کارشناسی در دسترس هستند.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی آلمان

بخش روابط بین‌الملل (Akademisches Auslandsamt) درهر دانشگاهی مسئول ارزیابی مدارک و شرایط متقاضی برای صدور بورسیه تحصیلی آلمان است. متقاضیانی که آخرین مدرک تحصیلی‌شان در آلمان به رسمیت شناخته نمی‌شود، این امکان را دارند که با گذراندن دوره‌ی کالج سطح علمی خود را به سطح متقاضیان ورود به دانشگاه برسانند.

دانشجویان می‌بایست مدرک زبان معتبری ارائه‌ دهند که برای صدور پذیرش دانشجویی ضروری است. برای ارزیابی سطح زبان آلمانی و دریافت مدرک مورد نظر آزمون‌های گوناکونی برگزار می‌شوند که داوطلب می‌تواند در یکی از آنها شرکت کند. تنها دانشجویان رشته‌های بین‌المللی نیازی به ارائه‌ی مدرکی که دال برسطح معلومات زبان آلمانی باشد، ندارند. زبان مورد نیاز برای این دسته از دانشجویان زبان انگلیسی است.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی

در آلمان هشت موسسه وجود دارد که عمده فعالیتشان مربوط به حمایت مالی از دانشجویان خارجی است. این موسسات ممکن است، وابسته به یک حزب سیاسی در آلمان باشند یا گروهی مذهبی را نمایندگی کنند. از شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان، می‌توان به نمرات خوب در مقطع کارشناسی، اتمام تحصیل در موعد مقرر و همچنین شرکت در سمینارهایی که از سوی موسسه مورد نظر برگزار می‌شود، اشاره کرد.

علاوه بر این، نامه پذیرش از استاد راهنما، بخصوص برای دانشجویان مقطع دکتری الزامی است. آنچه برای اکثر موسسات اهمیت دارد، اطمینان از بازگشت متقاضی به کشورش پس از اتمام دوران تحصیل در آلمان است، تا از این طریق علاوه بر انتقال تجربیاتش به سایرین، وجهه مثبتی نیز از جامعه و فرهنگ آلمان به مردم کشور خود منتقل کند.

بورسیه تحصیلی دولتی آلمان

موسسه DAAD

موسسه DAAD به دانشجویان متقاضی تحصیل دکتری در آلمان بورسیه می دهد این بورسیه در تمام سال‌های تحصیلی دانشجو در مقطع دکتری به وی تعلق می گیرد. خوشبختانه برای گرفتن این بورسیه تقریبا محدودیت سنی وجود ندارد. مهمترین نکته جهت اخذ این بورسیه این است که تقاضای دریافت این بورسیه حتما باید زمانی از طرف متقاضی صادر شود که در کشور مبدا خود اقامت دارد.

اگر دانشجوی متقاضی دکتری در آلمان مشغول به تحصیل است، زمانی که درخواست این بورسیه را می دهد، نباید بیشتر از ۱۵ ماه از اقامتش در آلمان سپری شده باشد. رشته تحصیلی و زبان تدریس شده آن رشته در مقطع دکتری در دانشگاه مورد نظر نقش تعیین کننده دارد. اگر تدریس به زبان انگلیسی باشد داشتن آیلتس 7 آکادمیک اجباری است. اگر تحصیل به زبان آلمانی باشد داشتن مدرک C1 آلمانی ضروری است.

مبلغی که در این نوع بورسیه به دانشجویان دکتری پرداخت می‌شود حدودا ۱۰۰۰ یورو در هر ماه است. در کنار این کمک هزینه می توان به کمک هزینه برای سفرهای پژوهشی، سمینارها، خرید کتاب‌های درسی و کمک هزینه برای آموزش زبان آلمانی از خدمات این بورسیه است.

بورسیه اراسموس

بورسیه اراسموس بزرگترین ارائه دهنده کمک هزینه تحصیلی برای تحصیل در اتحادیه اروپا می باشد. بورسیه اراسموس توسط کمیسیون اروپا اهدا میگردد. بودجه دانشجویان بین المللی برای تحصیل در اروپا را تامین می کند. این کمک های مالی هزینه های زندگی در برنامه مبادله دانشجو جهت تحصیل در اروپا را فراهم می کند.

بورسیه تحصیلی غیر دولتی آلمان

بورسیه تحصیلی آلمان

بنیاد فریدریش ابرت Friedrich Ebert Stiftung

این بنیاد عضو حزب سوسیال دموکرات آلمان (SPD) است. این موسسه هر ساله به تعداد ۴۰ دانشجو از قاره آفریقا، آسیا، آمریکای جنوبی و اروپای شرقی بورسیه تحصیلی اعطا می کند.

دانشجویانی می توانند از این بورسیه استفاده کنند که تسلط کامل به زبان آلمانی داشته باشند و متقاضی تحصیل به زبان آلمانی باشند. مدرک زبان C1 آلمانی جهت دریافت این بورسیه ضروری است. این نوع از بورس تحصیلی به دانشجویان رشته پزشکی تعلق نخواهد گرفت.

بنیاد کنراد آدناور Konrad-Adenauer-Stiftung e.V

از بنیادهایی است که سالیانه به ۶۰ تا ۷۰ دانشجوی متقاضی تحصیل در مقطع دکتری بورسیه می‌دهد. این بنیاد مربوط به حزب دموکرات مسیحی در آلمان است. شرط مورد نیاز جهت دریافت این بورسیه بازگشت دانشجویانی که بورسیه تحصیلی دریافت کردند پس از تحصیل به کشورشان است.

شرایط تحصیلی عالی و نمرات خوب و فعالیت در عرصه‌های اجتماعی در کنار تحصیل از شرایط دریافت این بورس تحصیلی است. در این نوع بورسیه در مقطع دکتری تا سه سال، هر ماه ۱۰۰۰ یورو به دانشجویان پرداخت می‌شود.

بنیاد انیشتن

این بنیاد با همکاری دانشگاه برلین به دانشجویانی که متقاضی تحصیل در مقطع فوق دکتری هستند بورسیه تحصیلی ارائه می کند. این بورسیه برای متقاضیانی که به دنبال فاندهای مبتنی بر پروژه ها و کارهای تحقیقاتی هستند، ایده آل است.

بورسیه موسسه بایرن

این موسسه در سال های اخیر بورسیه های مختلفی را به دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می دهد. این موسسه برای علاقمندان به تحصیل در رشته های پزشکی و علوم مرتبط به پزشکی بورسیه ارائه می کند. هر ساله به طور متوسط بیشتر از ۱۰۰ دانشجوی خارجی در ۲۲ دانشگاه برتر آلمان می توانند این نوع بورسیه را دریافت کنند.

بورسیه کورت هانسن برای شاخه های علوم

این کمک هزینه تحصیلی برای تحصیل در آلمان دررشته های علوم ارائه شده است، بودجه این بورسیه توسط بنیاد بایر به دانش آموزانی که در حال آموزش برای تبدیل شدن به مربیان در زمینه علم باز هستند اعطا میگردد.

بورسیه تحصیلی آلمان

بورس تحصیلی Mawista

این بورسیه تحصیلی برای کسانی است که خارج از کشور خود برای تحصیل اقدام میکنند در حالی که از یک کودک مراقبت میکنند.

بورسیه مشروط

با الزامی شدن شهریه دانشگاه‌ها در اکثر ایالت‌های آلمان، مسئولان دانشگاهی نگران کاهش تعداد متقاضیان خارجی در دانشگاه های آلمان و به تبع آن کاهش روابط آکادمیک با کشورهای مربوطه هستند.

از همین رو به طور مثال دانشگاه بیلفلد آلمان، در ابتکاری جالب به دانشجویان خارجی این دانشگاه بورسیه‌ای مشروط ارائه می‌کند. این دانشگاه تحت شرایطی خاص، از دانشجویان خارجی، شهریه دریافت نمی‌کند و دانشجویان تنها تعهد اخلاقی دارند که در پایان دوران تحصیل، این هزینه را به دانشگاه بازگردانند. از همین رو، بورسیه مشروط نیز به انواع دیگر بورسیه‌های تحصیلی اضافه شده است.

هر دانشگاهی یا هر نوع بورسیه تا مبلغ خاصی دانشجو را یاری می رساند، بنابراین مهم است بدانید مبلغ بورسیه و فاند تحصیلی آلمان بسته به دانشگاه انتخابی شما متفاوت می باشد. با دریافت بورسیه شهریه دانشجویان بورسیه آلمان به طور کامل و یا تا حدودی چشم پوشی میگردد.