از فاکتورهایی که پشت اینهمه تقاضا برای تحصیل در آلمان وجود دارد می توان به شهرت دیرینه ای که دانشگاه های آلمان دارند، اقتصاد و استاندارد های جهانی زندگی در آلمان، و مهمترین آنها یعنی تحصیل رایگان در آلمان اشاره کرد. این تحصیلات رایگان حتی شامل دانشجویان غیر اروپایی نیز می شود.

 

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

کشور آلمان یکی از مقصدهای پرطرفدار برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی در اروپا می باشد. در واقع کشور آلمان یکی از کشورهایی ست که از دانشجویان بین المللی حمایت می کند و کشور بسیار مناسب برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی در آلمان می باشد.

از طرفی دیگر زبان انگلیسی برای کورس دانشگاهی در دانشگاه های آلمان رایج تر شده است. درس ها به زبان انگلیسی ارائه می شود. صدها دانشگاه در سرتاسر این کشور وجود دارد که بیش از ده درصد از آنها در رنک ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. هر کجا از کشور آلمان بخواهید درس بخوانید یا هر رشته ای را که علاقه مند باشید می توانید دانشگاه مورد نظر خود را پیدا کنید.

یکی از دلایلی که آلمان برای بیش از 370،000 دانشجوی بین المللی انتخاب برتر بوده است، فرصت تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان است. بنابراین اگر تحصیل در کشور آلمان همیشه آرزوی شما بوده است، اما ترسیده اید و فکر می کنید که باید زبان آلمانی را از ابتدا یاد بگیرید، نترسید. شما هنوز جایگزین های دیگری دارید.

برای کسانی که مایل به تحصیل در آلمان هستند اما تحصیل به زبان انگلیسی را برای یادگیری دو زبان ترجیح می دهند یا به دلیل اینکه زبان آلمانی کمتری می دانند تمایل دارند به زبان انگلیسی تحصیل کنند، امکان تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی وجود دارد. هر سال بیشتر و بیشتر دانشگاه ها برنامه های تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. مخصوصاً در مقطع کارشناسی ارشد؛ اما بسیاری از برنامه های کارشناسی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود. این ها غالباً مطالعات بین المللی نامیده می شوند و یا کلمه International را در عنوان خود دارند.

دانشگاه های آلمانی قرار است رهبران جهانی باشند و مطابق با چشم انداز جهانی خود، در تلاش هستند تا شرایط مطلوبی را برای سهولت تحصیل دانشجویان جدید فراهم کنند؛ و یکی از این شرایط افزایش تعداد دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی است.

از آنجا که دوره های تحصیلی که به زبان آلمانی تدریس می شود بیشتر است، پیگیری و یافتن آن هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند برای برخی افراد دشوار است. یک تحقیق آنلاین وقت گیر است و اغلب شما را از مسیر خارج می کند. اگر در مورد شما چنین بوده است، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم.

دانشگاه های آلمان که برنامه های زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارائه می دهند

در حال حاضر تعداد محدودی از برنامه های زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی در دانشگاه های برتر آلمان وجود دارد. با توجه به کمیاب بودن این برنامه ها، اگر واقعاً می خواهید در دانشگاه های برجسته تحصیل کنید، ممکن است مجبور باشید در انتخاب برنامه خود کمی انعطاف پذیر باشید. در زیر لیستی کوتاه از فرصت های موجود برای تحصیل در مقطع کارشناسی برای تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان در دانشگاه هایی که در رتبه بندی دانشگاه های QS World ارائه شده اند، آمده است. این به هیچ وجه یک لیست جامع نیست و دوره های جدیدی به طور مداوم در حال توسعه است، بنابراین مهم است که خودتان تحقیقات بیشتری  ؛ با استفاده از جستجوهای آنلاین، DAAD، رتبه بندی، سایت ها/انجمن های دانشجویی و سایر سازمان هایی که مشاوره و راهنمایی ارائه می دهند، انجام دهید.

 

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

 

 • دانشگاه فرایبورگ

علاوه بر ارائه طیف وسیعی از برنامه های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی، دانشگاه فرایبورگ همچنین یکی از معدود دانشگاه های آلمان است که برنامه هایی در سطح کارشناسی ارائه می دهد که به زبان انگلیسی تدریس می شود و به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد برای لیسانس هنر (BA) یا لیسانس علوم (BSc)، بسته به رشته خود، تحصیل کنند. دانشگاه فرایبورگ دارای شهرت بین المللی قوی است و در رتبه بندی مشترک دانشگاه های QS در رتبه 169 جهان قرار دارد.

 • Georg-August-University Goettingen

Georg-August-Universität Göttingen، در رتبه 181 جهان در رتبه بندی جهانی، دارای مدرک کارشناسی در علوم اکوسیستم مولکولی است که به زبان انگلیسی تدریس می شود. این مدرسه همچنین تعدادی برنامه بین المللی فارغ التحصیلی ارائه می دهد.

 • دانشگاه لایپزیگ

شما می توانید برای کارشناسی در مطالعات آمریکایی و کارشناسی در مطالعات بین المللی فیزیک به زبان انگلیسی در دانشگاه لایپزیگ، که در حال حاضر در رتبه بندی جهانی 531-540 است، تحصیل کنید.

 • دانشگاه بین المللی علوم کاربردی برلین

همه برنامه ها به زبان انگلیسی در این دانشگاه علوم کاربردی تدریس می شود. با این حال، شما باید شهریه ای معادل 7200 یورو (8.050 دلار آمریکا) بپردازید. آن ها برنامه هایی را در دو دانشکده معماری و طراحی و مدیریت بازرگانی ارائه می دهند. برنامه های آموزش انگلیسی عبارتند از:

کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA)، طراحی داخلی MA، طراحی داخلی BA، معماری BA، طراحی محصول BA، طراحی گرافیک BA و ارتباطات بصری و همچنین مدیریت بازرگانی BA با تمرکز بر مدیریت بین المللی و بازاریابی یا روانشناسی سازمانی و تجارت دیجیتال و مدیریت به عنوان یک برنامه جداگانه.

 • دانشگاه علوم کاربردی راین وال

دانشگاه علوم کاربردی راین وال که یک دانشگاه دولتی با گرایش بین المللی است، لیسانس های مختلف انگلیسی را آموزش می دهد، از جمله روابط بین الملل، گردشگری پایدار و تنوع جنسیتی. هیچ شهریه ای وجود ندارد، بنابراین دانشجویان فقط باید هزینه ترم را بپردازند، که در حال حاضر مبلغ 302.88 یورو (340 دلار آمریکا) است.

لیسانس های تدریس شده به زبان انگلیسی به این معنی نیست که شما به هیچ وجه به زبان آلمانی احتیاج ندارید. ثبت نام در یکی از چند صد لیسانس آموزش به زبان انگلیسی موجود در آلمان، زندگی تحصیلی شما را آسان تر می کند. به علاوه، شما با سایر دانشجویان بین المللی مانند شما ملاقات خواهید کرد.

با این حال، وقتی صحبت از زندگی روزمره می شود، دانستن کمی آلمانی واقعاً تفاوت ایجاد می کند. درست مانند اکثر نقاط دیگر جهان، مردم محلی در شهرهای کوچک، نسل قدیمی و مغازه داران ترجیح می دهند به زبان مادری خود صحبت کنند. بنابراین ، اگر می خواهید آلمان را به خانه خود تبدیل کنید، باید دوره های زبان آلمانی را در حین تحصیل در خارج از کشور در نظر بگیرید. یادگیری زبان آلمانی روش بدی برای گذراندن وقت نیست. شما زبان یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان را می شناسید و اگر قصد دارید پس از فارغ التحصیلی در آلمان بمانید، بسیاری از فرصت های شغلی به روی شما باز می شود.

کجا می توانم در مقطع ارشد و دکتری در آلمان به زبان انگلیسی تحصیل کنم؟

یک نکته را باید از ابتدا روشن کنید: اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در یک دانشگاه دولتی در آلمان را دارید، به سختی دوره ای را خواهید دید که به زبان انگلیسی تدریس شود، زیرا اکثریت مطلق آن ها به زبان آلمانی تدریس می شود.

اولین سوالی که به ذهن شما خطور می کند این است که چه دانشگاه هایی آموزش عالی به زبان انگلیسی ارائه می دهند. هیچ کس نمی خواهد دانشگاهی را انتخاب کند فقط به این دلیل که برنامه های تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می دهد، ما کیفیت آموزش آن را نیز در نظر می گیریم. یک فرصت برای شما این است که با بررسی وب سایت های دانشگاه ها، یک تحقیق آنلاین انجام دهید تا ببینید آیا برنامه های تحصیلی انگلیسی ارائه می دهند یا خیر. برای کاهش زمان جهت تحقیق در این زمینه، ما لیستی از دانشگاه هایی تهیه کرده ایم که امکان تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان را ارائه می دهند.

 • Hochschule Mannheim – دانشگاه علوم کاربردی (Hochschule Mannheim –University of Applied Sciences)
 • موسسه فناوری کارلسروهه (Karlsruhe Institute of Technology)
 • دانشگاه بین المللی علوم کاربردی برلین (Berlin International University of Applied Sciences)
 • دانشگاه علوم کاربردی برمن (Bremen University of Applied Sciences)
 • دانشگاه جیکوبز (Jacobs University)
 • دانشگاه فنی مونیخ (Technische Universitat Munchen)
 • دانشگاه گوتینگن (University of Gottingen)
 • موسسه ماکس پلانک (Max Planck Institute)
 • دانشگاه آزاد برلین (Freie Universitat Berlin)
 • دانشگاه فنی درسدن (Technische Universitat Dresden)
 • دانشگاه علوم کاربردی مونیخ (Munich University of Applied Sciences)
 • دانشگاه بن (University of Bonn)
 • دانشگاه سارلند (Saarland University)
 • دانشکده مالی و مدیریت فرانکفورت (Frankfurt School of Finance & Management)
 • دانشگاه فنی کایزرسلاترن (Technische Universitat Kaiserslautern)
 • دانشگاه هامبورگ (Universitat Hamburg)
 • دانشگاه ULM (ULM University)
 • دانشکده مدیریت ارشد HHL لایپزیگ (HHL Leipzig Graduate School of Management)
 • دانشگاه بایروت (University of Bayreuth)
 • دانشکده مدیریت WHU-Otto Beisheim (WHU-Otto Beisheim School of Management)
 • دانشگاه اشتوتگارت (University of Stuttgart)
 • دانشگاه RWTH آخن (RWTH Aachen University)
 • HTW برلین (HTW Berlin)
 • دانشگاه فنی برلین (Technische Universitat Berlin)
 • TU Darmstadt
 • دانشگاه هوهنهایم (University of Hohenheim)
 • دانشگاه ارفورت (University of Erfurt)
 • دانشگاه فرایبورگ (University of Freiburg)

 

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

 

چگونه می توان دوره های به زبان انگلیسی را در آلمان پیدا کرد؟

اطلاعات مربوط به این تحقیق به آسانی قابل دسترسی است، اما در وب پراکنده شده و ظاهراً برای تکمیل این معما زمان می برد. اگر تصمیم خود را در مورد کدام دانشگاه برای گرفتن مدرک خود گرفته اید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که وب سایت آن ها را بیابید و بررسی کنید که آیا دوره ای به زبان انگلیسی در آن دانشگاه خاص ارائه شده است یا خیر.

بعد از اینکه دوره های آموزشی مناسب خود را پیدا کردید، می توانید واحدهای آن ها را بررسی کرده و بفهمید که آیا هر کدام از آن ها برای شما جالب به نظر می رسد و در نهایت تصمیم بگیرید که با اهداف بلند مدت تحصیلی و محدودیت های بودجه شما مطابقت دارد یا خیر.

یک نکته مهم: بیش از 380 ارائه دهنده آموزش عالی در آلمان وجود دارد بنابراین برای کمک به شما در صرفه جویی در وقت خود توجه داشته باشید که اگر مایل به اخذ مدرک کارشناسی هستید، بیشتر روی دانشگاه های خصوصی تمرکز کنید زیرا در دانشگاه های دولتی تقریباً هیچ دوره ای به زبان انگلیسی ارائه نمی شود.

شرایط ورود

شرایط ورود مشابه دوره های آموزش به زبان آلمانی است. تفاوت اصلی این است که در مقاطع تدریس شده به زبان انگلیسی شما باید مهارت انگلیسی مناسب را با ارائه یک آزمون استاندارد که TOEFL و IELTS رایج ترین آن هاست، نشان دهید.

مدارک زیر را برای درخواست برنامه آموزش به انگلیسی در آلمان نیاز دارید:

 • مدارک معتبر از مقطع قبلی که در آن تحصیل کرده اید
 • رونوشت های تأیید شده از نمرات شما از مقطع تحصیلی قبلی
 • اثبات مهارت در زبان انگلیسی
 • GRE یا GMAT (بستگی به دانشگاه و دوره ای که در آن تمایل به شرکت دارید، دارد)
 • نامه های انگیزشی یا معرفی (اختیاری)

مدارک تحصیلی شما باید با استانداردهای آموزش عالی آلمان مطابقت داشته باشد، در غیر این صورت اجازه ورود به یک دوره معمولی دانشگاهی را نخواهید داشت. در چنین مواقعی، دانشگاه انتخابی شما ممکن است از شما بخواهد که در یک دوره مقدماتی شرکت کنید تا مهارت ها و دانش لازم را برای شرکت در دوره هدف را به شما دست آورید.

بر اساس مدرک شما در مورد مهارت زبان انگلیسی، چندین نمره در دانشگاه های آلمان پذیرفته می شود، اما بیشتر آن ها TOEFL و IELTS را قبول می کنند. حداقل نمره مورد نیاز برای پذیرش 80 امتیاز در تافل و 6.5 در آیلتس است، اما بسته به دانشگاه و نوع دوره شما ممکن است تغییر کند. در سطح مقطع ارشد، زبان انگلیسی دارای استانداردهای دانشگاهی بالاتری است، بنابراین حداقل نمرات در مقایسه با دوره های کارشناسی بالاتر است.

به هر حال، ما به شما توصیه می کنیم که تا حد ممکن نمره بالاتری را کسب کنید زیرا نقش مهمی در پذیرش شما دارد، به ویژه در دانشگاه های مورد تقاضا، جایی که رقابت شدید است و کمیته های پذیرش باید بر چندین عنصر عملکرد تکیه کنند.

سایر آزمون های استاندارد ذکر شده در لیست بیشتر در زمینه های اقتصاد و موضوعات مرتبط با تجارت مورد نیاز است. اگر چنین دوره ای را انتخاب کرده اید باید آماده شرکت در GMAT یا GRE باشید که از سمت دانشگاه انتخابی شما مشخص شده است.

برخی از دانشگاه های دولتی می توانند الزامات خود را فراتر ببرند، به عنوان مثال، تکمیل آزمون صلاحیت عمومی. کلیه مدارک مورد نیاز برای ارائه به دانشگاه های آلمان و همچنین ترجمه آن ها باید در قالب کپی های رسمی تأیید شده ارائه شود. برخی از دانشگاه ها به مدارک شما با مهرهای تایید احتیاج دارند، در حالی که برخی دیگر به راحتی به گواهینامه محضری رضایت دارند و برخی دیگر نیز نسخه های ساده را درخواست می کنند و در هنگام پذیرش درخواست ارائه اصل مدرک شما را دارند.

دانشگاه های بدون شهریه در آلمان که دوره هایی به زبان انگلیسی ارائه می دهند

دوره های تحصیلی کم یا بدون شهریه دلیل اصلی این است که هزاران دانشجوی بین المللی مایل به تحصیل در آلمان هستند. برخی دانشگاه های آلمان علاوه بر اینکه مقرون به صرفه ترین برای تحصیل هستند، جزو بهترین دانشگاه ها در این کشور محسوب می شوند.

بهترین دانشگاه های بدون شهریه در آلمان که دوره هایی به زبان انگلیسی تدریس می شوند:

 • دانشگاه فنی مونیخ (Technische Universitat Munchen)
 • دانشگاه بن (University of Bonn)
 • دانشگاه هامبورگ (Universitat Hamburg)
 • TU Darmstadt
 • FAU ارلانگن نورنبرگ (FAU Erlangen Nurnberg)
 • دانشگاه مونستر (University of Munster)
 • دانشگاه صنعتی هامبورگ (Hamburg University of Technology)
 • دانشگاه SRH هایدلبرگ (SRH University of Heidelberg)
 • دانشگاه علوم کاربردی ورتزبورگ شواینفورت (University of Applied Sciences Wurzburg Schweinfurt)
 • دانشگاه لایب نیتس هانوفر(Leibniz Universitat Hannover)

توجه داشته باشید که برای ثبت نام در این دانشگاه ها هنوز برخی هزینه های اداری (معروف به “کمک ترم”) وجود دارد. معمولاً، کمک هزینه ترم شامل هزینه اتحادیه دانشجویان، بلیط حمل و نقل عمومی و هزینه ثبت نام است. هزینه کل بسته به دانشگاه انتخابی شما تغییر می کند و بین 150 تا 300 یورو متغیر است.

همچنین توجه داشته باشید که با وجود اینکه اکثریت دوره های تحصیلی در این دانشگاه ها به صورت رایگان ارائه می شود، در برخی از آن ها برنامه های تحصیلی خاصی وجود دارد که قیمت کمی دارند. این گزینه بیشتر در برنامه های کارشناسی ارشد برای آموزش پیشرفته رایج است.

اگرچه همه دوره های تحصیلی در دانشگاه های آلمان به زبان انگلیسی ارائه نمی شود، اما هنوز انواع برنامه های تحصیلی از این دست وجود دارد. به طور معمول، بیشترین تعداد دوره های تحصیلی انگلیسی در آلمان مربوط به رشته های مهندسی، علوم طبیعی و اقتصاد است. شما می توانید به زبان انگلیسی در آلمان در این زمینه های تحصیلی تحصیل کنید:

 • ریاضیات و علوم طبیعی
 • اقتصاد
 • مهندسی
 • حقوق
 • علوم اجتماعی

در زمینه های تحصیلی زیر کمترین دوره هایی در دانشگاه های آلمان به زبان انگلیسی وجود دارد:

 • مطالعات زبان و فرهنگ
 • دارو
 • هنر، نظریه هنر
 • ورزش
 • دامپزشکی

برخی از دانشگاه های خصوصی که برنامه های متنوعی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند عبارتند از:

 • دانشگاه بین المللی علوم کاربردی IU (IU International University of Applied Sciences): دانشگاه خصوصی در Bad Honnef با طیف گسترده ای از برنامه های تحصیلی، که همچنین دارای دوره های متعدد مقرون به صرفه و کاملاً آنلاین است.
 • دانشگاه علوم کاربردی SRH برلین (SRH Berlin University of Applied Sciences): دانشگاه خصوصی در برلین که از اصل CORE (تحقیق و آموزش شایستگی گرا) به عنوان مبنایی برای تحصیل استفاده می کند.
 • مدرسه تجارت بین المللی CBS (CBS International Business School): مدرسه تجاری خصوصی در کلن که برنامه های تجاری عملی و پشتیبانی فردی به دانش آموزان را ارائه می دهد.

 

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

 

شهریه و یادگیری زبان آلمانی

شهریه در یک دانشگاه دولتی می تواند رایگان باشد، اما یک دانشجوی بین المللی باید حداقل 8000 یورو در حساب بانکی برای دریافت ویزا داشته باشد و هزینه های دیگر از جمله هزینه های اجباری، هزینه کارت شناسایی دانشجویی، اقامت، هزینه کتاب های درسی و غیره را تامین کند. با تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان، همیشه فرصتی برای یادگیری همزمان آلمانی خواهید داشت. این امر حلقه دوستان شما را گسترش می دهد، برای کسب درآمد و به ویژه برای دریافت ویزا در آینده مورد نیاز است.

به زبان انگلیسی درس بخوانید و وارد بازار کار شوید

بازار اقتصاد جهانی، گزینه های شغلی متعددی را برای فارغ التحصیلان جوان ارائه می دهد. با داشتن مدرک کارشناسی به زبان انگلیسی در آلمان، یک ترم یکپارچه در خارج از کشور و همچنین کارآموزی اجباری و پروژه های عملی متعدد از برای شما ارائه می شود. یک برنامه کارشناسی در آلمان پایه و اساس ورود شما به دنیای تجارت یا دوره بعدی کارشناسی ارشد در دانشگاه علوم کاربردی یا دانشگاه مورد نظر شما در آلمان یا خارج از کشور است.