چرا باید در آلمان مدرک مهندسی بخوانید؟ زیرا وقتی می گویید آلمان، فوراً به جاده های ایمن و مدرن، بهترین خودروهای جهان و انواع نوآوری های تکنولوژیکی فکر می کنید. همه این ها نتیجه تحقیقات و پیشرفت های گسترده در زمینه مهندسی و فناوری در آلمان است.

 

تحصیل مهندسی در کشور آلمان

 

بنابراین، برای هر دانشجوی بین المللی که به دنبال کار در حوزه مهندسی است بدیهی است که ابتدا بخواهد مدرک کارشناسی ارشد خود را در آلمان ادامه بدهد.

در زیر ده دلیل اصلی که شما را متقاعد می کند آلمان در مقاصد کارشناسی ارشد مهندسی، در هر تخصصی که فکر می کنید، مقصد برتر است، بررسی شده است.

 1. 1. دانشگاه های آلمان شهریه کم و یا هیچ هزینه ای دریافت نمی کنند

اکثر دانشگاه ها، کالج ها و دانشکده های مهندسی در آلمان (به ویژه دانشگاه های دولتی) از تمام دانشجویان بین المللی در سراسر جهان شهریه کم یا حتی بدون شهریه دریافت می کنند! درست است، شما می توانید به صورت رایگان در آلمان تحصیل کنید. تنها هزینه هایی که توسط دانشگاه های آلمان اخذ می شود هزینه های اداری حدود 100 تا 200 یورو در سال است که شامل خدمات دانشجویی، هزینه هایی مانند بلیط اتوبوس به دانشگاه یا رستوران ها و کافه های دانشجویی می شود.

با این حال، دانشگاه های رایگان دولتی واقع در برمن، نیدرزاکسن، ساارلند، زاکسن، زاکسن-آنهالت یا تورینگیا شهریه دریافت می کنند و همچنین در صورت ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد در کشور آلمان در رشته ای کاملاً متفاوت از رشته ای که به عنوان دانشجوی کارشناسی تحصیل کرده اید، باید شهریه پرداخت کنید.

 1. 2. کارشناسی ارشد انگلیسی در مدارس مهندسی آلمان

آلمان یکی از مقاصد برتر در لیست کشورهای غیر انگلیسی زبان با محبوبیت زیادی در بین دانشجویان بین المللی است. این به خاطر این واقعیت است که اکثر مدارس مهندسی در آلمان برنامه های کارشناسی ارشد را به زبان انگلیسی ارائه می دهند که مخصوص دانش آموزان خارجی است. همه مقاطع تحصیلی دارای استانداردهای علمی بالایی از جمله تخصص های مهندسی و فناوری هستند. لیست کامل ما از کارشناسی ارشد مهندسی که در آن آموزش به زبان انگلیسی است را بررسی کنید.

 • موسسه فناوری کارلسروهه (KIT)
 • دانشگاه فردریش شیلر ینا
 • دانشگاه علوم کاربردی SRH برلین
 • دانشگاه RWTH آخن
 • دانشگاه فنی کایزرسلاترن
 1. فرصت های تحصیلی متعدد برای دانشجویان مهندسی در آلمان

بسیاری از سازمان ها در آلمان به دانشجویان بین المللی بورسیه تحصیلی می دهند. این ها شامل دانشگاه ها، سازمان های تحقیقاتی، سازمان های دولتی و شرکت هایی هستند که تعدادی از آن ها را نام می بریم.

بورسیه های مهندسی یا برای پوشش شهریه شما (در صورت نیاز) اختصاص داده می شود یا حداقل بخشی از هزینه های مالی ماهانه شما مانند اقامت، مواد تحصیلی و غیره را تأمین می کند.

DAAD و Deutschlandstipendium برخی از پرکارترین ارائه دهندگان بورسیه هستند، اما چندین سازمان دیگر نیز به دانشجویان بین المللی کمک مالی ارائه می دهند.

 1. 4. در بهترین مدارس مهندسی اروپا شرکت کنید

دانشگاه های فنی آلمان همیشه در همه رتبه بندی های معتبر دانشگاه ها حضور دارند، اما آن ها همچنین به دلیل مشارکت مهم خود در زمینه مهندسی شناخته می شوند.

با توجه به رتبه بندیQS ، در اینجا 10 مدرسه برتر مهندسی آلمان در سال 2019 آمده است:

 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه RWTH آخن
 • دانشگاه فنی برلین
 • موسسه فناوری کارلسروهه
 • دانشگاه صنعتی داروستات
 • TU درسدن
 • دانشگاه اشتوتگارت
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانس (LMU) مونیخ
 • دانشگاه هومبولت برلین
 • Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg
 1. از هزینه کم زندگی آلمان لذت ببرید

اگر می خواهید در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی در آلمان تحصیل کنید، باید بدانید که هزینه زندگی در مقایسه با بسیاری از نقاط اروپا مانند کشورهای اسکاندیناوی کمتر است. دانشجویان می توانند هزینه های خود را تا 700 یورو در ماه در برخی از شهرهای کوچک آلمان محدود کنند.

دانشجویان بین المللی در آلمان مجاز به کار تا 720 ساعت یعنی 90 روز کامل در سال هستند. یافتن مشاغل پاره وقت با پرداخت 7 تا 8 یورو در ساعت بسیار آسان است و راهی عالی برای به دست آوردن پول نقد اضافی است.

 

تحصیل مهندسی در کشور آلمان

 

 1. تحقیق و همکاری با صنعت مهندسی

آلمان همیشه در زمینه تحقیقات پیشرفته پیشتاز بوده است. دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی آلمان همیشه با شرکت ها و صنایع همکاری نزدیک داشته و روابط همزیستی و استراتژیک نزدیکی ایجاد کرده اند. این به دانش آموزان فرصت های هیجان انگیزی می دهد تا از مهارت هایی که در دوره های مهندسی می آموزند در سناریوهای زندگی واقعی برای حل مشکلات واقعی استفاده کنند.

به عنوان مثال، دانشگاه فنی مونیخ با شرکت های مشهوری مانند زیمنس، جنرال الکتریک و بی ام و مشارکت دارد و همچنین به دانشجویان این امکان را می دهد که با همکاری مراکز تحقیقاتی محلی مانند موسسه های مکس پلانک و موزه دویچ در پروژه های تحقیقاتی کار کنند.

 1. از بین انواع مدارک مهندسی در آلمان انتخاب کنید

صرف نظر از نوع مدرک کارشناسی ارشد مهندسی که به آن علاقه دارید، تضمین می شود که گزینه تحصیل خود را در یکی از دانشگاه ها یا کالج های آلمان بیابید.

از تخصص هایی مانند فناوری نانو گرفته تا مهندسی رسانه، نقشه نگاری تا علوم سیستم آب و هوا، انواع دوره های مهندسی ارائه شده توسط دانشگاه های آلمان بسیار گسترده است. شما برای انتخاب گیج خواهید شد! یافتن برنامه کارشناسی ارشد مهندسی ایده آل خود و تخصص در این زمینه در حال توسعه دشوار نخواهد بود.

در اینجا چند نمونه از مدارک مهندسی محبوب در آلمان آورده شده است:

 • مدارک مهندسی مکانیک در آلمان
 • مدارک مهندسی برق در آلمان
 • مدارک مهندسی زیست پزشکی در آلمان
 • مدارک مهندسی فضایی در آلمان
 1. دانشگاه های آلمان محیط تحصیل بین المللی را فراهم می کنن

دانشجویان در دانشگاه ها و کالج های آلمان در محیطی چند فرهنگی رشد می کنند که باعث می شود هر دانشجویی به راحتی با سیستم دانشگاهی به طور کلی سازگار شود.

بر اساس جدیدترین داده های ارائه شده توسط  ICEF Monitor، بیش از 300.000 دانشجوی بین المللی آلمان را به عنوان مقصد تحصیل خود انتخاب کرده اند. دانش آموزان اغلب کیفیت دوره ها و امکانات مطالعه و اساتید با تجربه را تحسین می کنند.

دانش آموزان از این واقعیت که دوره ها به رشد خودشان کمک می کند، خوشحال هستند و به طور کلی از مشارکت معلمان راضی بودند. بسیاری نیز استانداردهای علمی بالا و اساتید مجرب را گزارش می دهند. کیفیت امکانات نیز توسط بسیاری از دانش آموزان مورد ستایش قرار می گیرد.

 1. مشاغل مهندسی در آلمان

از آنجا که اقتصاد آلمان عمدتاً توسط صنعت تولید هدایت می شود، مشاغل مهندسی معمولاً دشوار نیست. در حقیقت، از آنجا که اکثر شرکت های فناوری آلمان در تحقیقات پیشرفته و کاربردی مشارکت دارند، آلمان همیشه به متخصصان علوم، مهندسی و فناوری نیاز خواهد داشت.

طبق آمارهای اخیر، آلمان دارای دومین نیروی کار مهندسی در بین تمام کارکنان اتحادیه اروپا است.

خارجی ها مجاز به زندگی و کار در آلمان هستند و به طور متوسط ​​حقوق کارشناسان مهندسی حدود 46،126 یورو در سال است.

 1. سطح بالای زندگی در آلمان

شهرهای آلمانی مانند مونیخ، برلین، هامبورگ به طور مداوم در میان شهرهای قابل زندگی در جهان قرار گرفته اند. شهرهای بزرگ آلمان نیز به طور کلی از شهرهای ایالات متحده ایمن تر هستند. از آنجا که آلمان در قلب اروپا واقع شده است، سفر به بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر مانند اتریش، فرانسه یا بلژیک آسان است.

آلمان بر اساس آمار OECD ، از نظر تحصیلات و مهارت ها، تعادل بین کار و زندگی، مشاغل و درآمد، کیفیت محیط، ارتباطات اجتماعی، امنیت شخصی و رفاه بالاتر از متوسط ​​قرار دارد.

محدوده دروس: کدام دوره تحصیلی برای من مناسب است؟

تنها در مهندسی مکانیک، محدوده رشته ها از مهندسی خودرو گرفته تا فناوری راکتور هسته ای را در بر می گیرد. بنابراین محدوده دوره های درجه تخصصی زیاد است. در مهندسی برق نیز اتفاقات زیادی رخ می دهد. در حال حاضر دوره های جدیدی ارائه می شود، از مهندسی صدا و فیلم گرفته تا اتوماسیون فرآیند و فناوری سیستم های کوچک. شهرسازی و برنامه ریزی فضایی زمینه های اصلی دروس دوره های معماری هستند و تا حدی با محتوای دوره های درجه مهندسی عمران همپوشانی دارند.

علاقمندان به دوره مهندسی در آلمان باید دوره های ارائه شده در دانشگاه ها را با دقت مقایسه کنند. گزینه ها و تخصص های موجود می تواند بسیار متفاوت باشد. دانشگاه های علوم کاربردی برای آموزش مبتنی بر عمل ارزش ویژه ای قائل هستند. اطلاعات موجود در وب سایت های دانشگاه می تواند به دانش آموزان کمک کند تا دریابند که چه محتوایی بیشتر مناسب علایق و ایده های خود است. انجمن های اصلی، مانند VDI انجمن مهندسان آلمان و انجمن صنایع مهندسی مکانیک (VDMA) ، نمای کلی از پروفایل درجه های مختلف را ارائه می دهند.

 

تحصیل مهندسی در کشور آلمان

 

شرایط: خلاقیت و استعداد ریاضی

دنیای مدرن چگونه کار می کند؟ شیفتگی به فناوری و تمایل به شکل دادن به توسعه فناوری بهترین پیش نیاز دوره مهندسی است. کنجکاوی و خلاقیت در همه زمینه های موضوعی تکنولوژیکی، استعداد در ریاضیات و علوم طبیعی و سطح بالای عزم و اراده مهم است. وب سایت TU9 SelfAssessment International اطلاعات متفاوتی ارائه می دهد. این وبسایت اطلاعاتی از دانشگاه های فنی برجسته در آلمان ارائه می دهد و به دانشجویان بین المللی که علاقمند به مطالعه رشته هایی در زمینه های فناوری و علوم طبیعی در آلمان هستند، کمک می کند. آزمون رایگان برای دانش آموزان آینده امکان ارزیابی توانایی های خود و تصمیم گیری در مورد موضوع مورد مطالعه را آسان می کند.

زنان به عنوان مهندس

سیلویا کگل می گوید: “فناوری بدون زنان چیزی را از دست می دهد!”. شبکه dib برای زنان در مشاغل فنی کار می کند و فرصت ها و مسیرهای شغلی را برای آن ها در آلمان و سراسر جهان نشان می دهد. مهندسی به طور سنتی یک حوزه مردانه است، اما همه چیز در حال تغییر است. نسبت مهندسین زن در آلمان از سال 2005 تا کنون 3 درصد افزایش یافته و به حداقل 18 درصد رسیده است. تعداد زنان شاغل به عنوان مهندس در سال 2016، 50 درصد بیشتر از یازده سال قبل بوده است. زنان غالباً برای دوره هایی که نسبتاً کمتر مبتنی بر فناوری هستند مانند مهندسی محیط زیست، فناوری پزشکی یا فناوری های جدید تحرک و ارتباطات درخواست می دهند. آنا بیرمن، دارای مدرک دیپلم مهندسی و سرپرست گروه کاری “زنان در مهندسی” در انجمن مهندسان آلمان VDI می گوید: “آن ها مهندسی را انتخاب می کنند زیرا می خواهند توسعه فناوری های انسانی، اجتماعی و سازگار با محیط زیست را هدایت کنند.” او می گوید: “این خوب است، زیرا برای نجات جهان باید چیزی در مورد مهندسی بدانید.”

چشم اندازهای شغلی: گذار به منابع انرژی سبزتر بازار کار را به پیش می برد

چشم انداز شغلی فارغ التحصیلان دوره های مهندسی بسیار خوب است: تقاضا در آلمان سال هاست بی وقفه افزایش یافته است. نرخ بیکاری زیر سه درصد است، اگرچه تعداد دانش آموزان از ابتدای قرن بیش از دو برابر شده است. بخش خودرو همچنان یک صنعت کلیدی است و به عنوان اولین شغل محبوبیت خاصی دارد. تداوم رونق ساختمان و توسعه مجدد آن به عنوان بخشی از گذار به منابع انرژی سبز باعث افزایش تقاضا برای مهندسان عمران و فارغ التحصیلان رشته های مهندسی برق و مهندسی برق می شود.

با این حال، دانش آموزان سال اول نباید تصمیم خود را در مورد رشته ای بسیار وابسته به روندهای فعلی بازار کار بگیرند، زیرا شرایط اقتصادی می تواند در طول تحصیل تغییر کند. نباید فراموش کرد که الزامات دوره مهندسی بالا است. بنابراین توانایی ها و انگیزه های شخصی نقش ویژه ای ایفا می کنند.

دانشگاه های برتر آلمان برای تحصیل در رشته مهندسی

Technische Universitat Munchen

Technische Universitat Munchen که به اختصار TUM نامیده می شود، در سال 1868 تاسیس شد و مرتباً در بین بهترین دانشگاه های جهان رتبه بندی می شود. مدارک مهندسی در این دانشگاه جذاب ترین است.

این موسسه برنامه های تحصیلی را از طیف گسترده ای از رشته های مهندسی در تمام سطوح دانشگاهی ارائه می دهد. محل تولد بسیاری از محققان برجسته، دوره های آموزشی انعطاف پذیر و بسیار متمرکز بر پژوهش و واقع در یک محیط صنعتی بسیار پیشرفته، دانشگاه فنی مونشن را برای هر مهندس بلندپروازی تبدیل به رویا می کند.

برنامه های تحصیلی مهندسی در TUM موضوعات تحقیقاتی زیر را پوشش می دهد:

 • محیط و آب و هوا
 • انرژی و مواد اولیه
 • زیرساخت پویا

موسسه کارلسروهر فناوری

در سال 2009، مرکز تحقیقاتی کارلسروهه و دانشگاه کارلسروهه متحد شدند و موسسه فناوری Karlsruher Institut fur Technologie را تأسیس کردند که به زودی به یکی از بهترین دانشکده های مهندسی در آلمان تبدیل شد.

در این دانشگاه، دوره های تحصیلی متعددی را خواهید دید که مجموعه وسیعی از رشته های مهندسی را پوشش می دهند، از جمله برخی از موارد زیر:

 • مهندسی ساختمان
 • مهندسی برق
 • مهندسی مکانیک
 • علم مواد
 • مهندسی کامپیوتر

 

تحصیل مهندسی در کشور آلمان

RWTH  آخن

تنوع گسترده ای از مدارک مهندسی، رویکردهای آموزشی نوآورانه، ماژول های مطالعه با محوریت تحقیق و امکانات مدرن تنها برخی از دلایلی است که باعث می شود RWTH آخن در لیست بهترین دانشگاه های مهندسی در آلمان قرار گیرد.

برخی از برنامه های مدارک مهندسی ارائه شده در RWTH آخن:

 • کارشناسی مهندسی مکانیک
 • کارشناسی مهندسی محاسبات کارشناسی
 • ارتباطات فنی کارشناسی
 • کارشناسی ارشد مهندسی انرژی
 • مهندسی خودرو و حمل و نقل
 • مهندسی هوانوردی

BTU Cottbus Senftenberg

مدارک مهندسی در دانشگاه صنعتی براندنبورگ به گونه ای طراحی شده است که تحصیلات با ارزش جهانی و شایستگی حرفه ای بالا را برای شما فراهم می کند که برای اشتغال زایی بالا مفید محسوب می شود. دوره های آن ها تأکید زیادی بر جنبه های عملی مهندسی دارد تا شما را برای استفاده از دانش خود در عمل آماده کند.

درBTU Cottbus Senftenberg ، می توانید از میان برنامه های غنی از درجه مهندسی شامل مدارک مهندسی مشترک، از جمله موارد زیر، انتخاب کنید:

 • مدیریت بازرگانی و مهندسی
 • مهندسی برق
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی قدرت
 • فناوری های پردازش مواد
 • فناوری فرآیند – فناوری فرآیند و گیاه
 • فناوری مواد اولیه بیوژنیک
 • مهندسی محیط زیست

دانشگاه ماگدبورگ

تنوع برنامه های تحصیلی اصلی ترین عاملی است که این موسسه را در میان برترین مدارس مهندسی در آلمان قرار داده است. فارغ از این که در چه رشته مهندسی می خواهید تحصیل کنید، این شانس زیاد است که در دانشگاه ماگدبورگ چیزی مناسب پیدا کنید.

در نتیجه، فارغ التحصیلان مهندسی این دانشگاه از قابلیت اشتغال بالایی برخوردار هستند زیرا می توانند در محیط های مختلف کار کنند.

دوره مهندسی ارائه شده در دانشگاه ماگدبورگ:

 • مهندسی صنایع
 • مهندسی محیط زیست و انرژی
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی ریاضی
 • مهندسی ورزش
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی فرایند

دانشگاه فنی برلین

مدارک مهندسی در دانشگاه فنی برلین به شما آموزش جامعی در زمینه مفاهیم اصلی در زمینه های مختلف مهندسی می دهد. دوره های نظری و جلسات تمرین منظم در این دانشگاه با هدف آموزش روش شناسی به منظور کاربرد دانش نظری شما در دنیای واقعی، دست به دست هم می دهند. به لطف چنین آمادگی تحصیلی درخشانی، مهندسان فارغ التحصیل در این دانشگاه در بازار کار بسیار مورد تقاضا هستند.

TU Kaiserslautern

TU Kaiserslautern  برای اولین بار در سال 1970 درهای خود را باز کرد. علیرغم اینکه نسبتاً جوان است، این دانشگاه خود را در کنار بهترین دانشگاه های مهندسی در آلمان می بیند. تحصیلات عالی شما در دوره های مهندسی آن ها در مورد علم و نوآوری است.

در طول تحصیل، شما در معرض مشکلات واقعی زندگی قرار خواهید گرفت و کمک حرفه ای که دریافت می کنید به شما کمک می کند تا دیدگاهی انتقادی در مورد مشکلات مختلف مهندسان داشته باشید.

برخی از مدارک مهندسی ارائه شده در TU Kaiserslautern در زیر نشان داده شده است:

 • مهندسی عمران
 • مهندسی ساختمان
 • فناوری چوب