تحصیل مهندسی در کشور آلمان

تحصیل مهندسی در کشور آلمان

سرمایه گذاری کشور آلمان بر روی دانشجویان متقاضی تحصیل مهندسی در آلمان به نوعی است که بیشتر دانشجویان را به این امر سوق می دهد. بی شک آلمان یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان هست و همین موضوع باعث کار آفرینی در کشور آلمان می باشد. دانشجویان بسیاری علاقه مندند که در رشته های فنی و مهندسی در آلمان تحصیل نمایند، تا بعد از تحصیل بتوانند جذب بازار کار آلمان شوند.

شرایط پذیرش در دانشگاه های فنی و مهندسی آلمان:

باید خاطر نشان کرد که تحصیل مهندسی در کشور آلمان در چند نوع دانشگاه و مرکز آموزش عالی امکان پذیر است. دانشگاه دولتی آلمان که سالانه پذیرای بسیاری از دانشجویان است و شرایطی نسبتاً سخت تر از دیگر دانشگاه های خصوصی این کشور خواهد بود. همچنین امکان تحصیل مهندسی در کشور آلمان در مراکز عالی و آموزشی (فاخوخشوله) به عنوان دسته سوم وجود خواهد داشت.

یکی دیگر از مواردی که باید جهت اخذ پذیرش تحصیلی آلمان مخصوصاً تحصیل مهندسی در آلمان به آن توجه کنیم، داشتن مدارک مورد نیاز دانشگاه ها بسیار حائز اهمیت است که شاید در اکثر مواقع مدارک یکسانی در تحصیل مهندسی در آلمان از متقاضیان مورد نظر درخواست داشته باشند. ولکن پیشنهاد می شود قبل از هر گونه اقدامی دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید و پس از آن مراحل بعدی را پیگیری نمایید.

تحصیل مهندسی در کشور آلمان در مقطع لیسانس

تحصیل در رشته مهندسی در کشور آلمان

تحصیل مهندسی در کشور آلمان

پذیرش گرفتن در مقطع لیسانس در رشته های فنی و مهندسی در آلمان مستلزم قوی بودن زبان آلمانی شخص و دارا بودن مدرک زبان آلمانی می باشد. به علاوه شخص باید مدرک قبولی در آزمون سراسری داخل کشور را دارا باشد. به عبارتی دیگر تنها با داشتن دیپلم و پیش دانشگاهی نمیتوان در مقطع لیسانس در دانشگاه های آلمان تحصیل کرد.

برای تحصیل مهندسی در آلمان در مقطع لیسانس نیاز است تا دانش آموز علاوه بر دیپلم و پیش دانشگاهی ۱۲ ساله، قبولی دانشگاه سراسری در ایران نیز داشته باشد، لازم به ذکر است که دانش آموز با در دست داشتن مدرک زبان B2 وارد دوره های یک ساله T کرس خواهد شد، این دوره معادل سازی پیش دانشگاهی خواهد بود و به صورت کامل دروس ابتدایی جهت تحصیل مهندسی در آلمان با دانش آموزان مورد بررسی و تدریس قرار خواهد گرفت.

در صورتی که مدارک مورد نیاز به دانشگاه ارائه شود در بسیاری از رشته ها شخص باید به مدت یک سال در کالج دروس ویژه ای را بگذراند تا بتواند وارد دانشگاه شود.

تحصیل مهندسی در کشور آلمان در مقطع فوق لیسانس

برای پذیرش گرفتن در دوره های کارشناسی ارشد با توجه به این موضوع که زبان تدریس در رشته انتخابی و دانشگاه مورد نظر آلمانی و یا انگلیسی می باشد، شخص باید مدرک آن زبان را ارائه نماید. به عبارت دیگر در صورتی که تحصیل به زبان انگلیسی باشد باید مدرک آیلس حداقل با نمره 6.5 و اگر به زبان آلمانی باشد مدرک زبان B2 را ارائه نماید. داشتن مدرک کارشناسی از دانشگاه های معتبر ایران و همچنین مدرک قبولی در آزمون نیز برای گرفتن پذیرش کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) از دانشگاه های آلمان الزامی میباشد.

البته برای گرفتن پذیرش علاوه بر مدارک فوق داشتن انگیزه نامه و CV و همچنین دارا بودن دو سال سابقه کاری لازم می باشد. لازم به ذکر است که مدارک تحصیلی شخص پس از ترجمه رسمی (ترجمه همراه با مهر وزارت خارجه و دادگستری) باید توسط سفارت و در سه نسخه تایید شود و بعد از تایید به دانشگاه ارسال گردد.

طرز نوشتن انگیزه نامه و CV بسیار اهمیت دارد و توصیه میشود که هر دو بسیار با دقت نوشته شود، زیرا انگیزه نامه در دریافت یا عدم دریافت پذیرش بسیار اهمیت دارد.

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل مهندسی در آلمان :

  1. اصل و ترجمه آخرین مدارک تحصیلی
    در این موضوع باید دیپلم و پیش دانشگاهی ۱۲ ساله به علاوه ریز نمرات و همچنین آخرین مدرک تحصیلی به عنوان مثال لیسانس و ریز نمرات آن آماده ارائه باشد. این آمادگی اعم از ترجمه شدن و به تائید سفارت رساندن است.
  2. اصل و کپی پاسپورت معتبر
  3. اصل و کپی شناسنامه
  4. عکس
  5. ارائه مدرک زبان
    در این قسمت باید از دانشگاه مورد نظر استعلام گرفته شود که چه مدرکی مورد نیاز است.
  6. ارائه قبولی دانشگاه سراسری (این قسمت مختص افرادی است که تنها با داشتن دیپلم و پیش دانشگاهی قصد ادامه تحصیل مهندسی در آلمان را دارند).

مهمترین دانشگاه های فنی و مهندسی کشور آلمان:

دانشگاه وورتسبورگ

دانشگاه اشتوتگارت

دانشگاه دورتموند

دانشگاه فنی آخن

دانشگاه فنی برلین

دانشگاه فنی دارمشتات

دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی مونیخ