مدرک دکتری آلمانی از شهرت برجسته ای برخوردار است. موسسات تحقیقاتی، دانشگاه ها و شرکت های آلمان از محققان بین المللی استقبال می کنند و فرصت های عالی را برای دانشجویان دکتری ارائه می دهند. برای مثال، برنامه های ساختاری دکتری اغلب دارای جهت گیری بین المللی قوی با زبان انگلیسی به عنوان زبان کار تیمی هستند.

 

تحصیل دکتری در کشور آلمان

 

تقریباً 29000 دانشجوی کارشناسی ارشد هر سال دوره ی دکتری خود را در آلمان می گذرانند؛ این رقم بسیار بیشتر از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد. هر سال به بیش از 5500 دانشمند بین المللی مدرک دکتری از سوی دانشگاه های آلمان اعطا می شود.

چرا دکتری خود را در آلمان انجام می دهید

آلمان مکان خوبی برای انجام مقطع دکتری است: دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی این کشور از شهرت برجسته ای برخوردار هستند و طیف وسیعی از برنامه های با کیفیت بالا را ارائه می دهند.

پنج دلیل برای انجام دکترا در آلمان

 • محیط تحقیقاتی برجسته

آلمان به عنوان کشوری با سنت فرهنگی و علمی طولانی مدت، زیرساخت های استثنایی را برای پروژه دکتری شما ارائه می دهد: به عنوان مثال، حق انتخاب موسسات آموزشی فراوان که دوره های دکتری را ارائه می دهند؛ سازمان های تحقیقاتی غیر دانشگاهی مجهز، مانند موسسات یا مراکز انجمن هلمهولتز، انجمن لایب نیتس، فراونوفر-گسلشفت و ماکس پلانک-گسلشفت؛ و شرکت های آلمانی، که از فعال ترین شرکت های تحقیقاتی در اروپا هستند.

علاوه بر این، دانشگاه های آلمان از بهترین دانشگاه های جهان هستند و مدرک دکتری آلمانی در همه رشته ها از شهرت برجسته ای برخوردار است.

 • اهمیت به دانشجویان بین المللی: آموزش به زبان انگلیسی

موسسات تحقیقاتی، دانشگاه ها و شرکت های آلمان از محققان بین المللی استقبال می کنند و فرصت های عالی را برای تحصیل در مقطع دکتری ارائه می دهند. این امر با این واقعیت نشان می دهد که سالانه بیش از 5500 فارغ التحصیل بین المللی دکتری خود را در آلمان به پایان می رسانند. و نکته دیگری وجود دارد که باید بدانید: به عنوان یک قاعده، دانشجویان دکتری می توانند پایان نامه دکتری خود را به زبان انگلیسی بنویسند.

فرصت های بورسیه عالی آیا دارای مدرک دانشگاهی خوب یا بسیار خوب و پروژه تز دکتری امیدوار کننده هستید؟ سپس شما چشم انداز خوبی برای دریافت بورسیه تحصیلی یا موقعیت دکتری با بودجه دارید. این به این دلیل است که بسیاری از سازمان های تأمین مالی از دانشجویان دکتری بین المللی حمایت می کنند.

به عنوان مثال، خدمات تبادل علمی دانشگاهی آلمان (DAAD)  سالانه از حدود 5،000 دانشجوی دکتری بین المللی در آلمان با بورسیه تحصیلی پشتیبانی می کند. اما سایر سازمان ها نیز برنامه های بودجه جالبی را برای دانشجویان دکتری ارائه می دهند.

 • آزادی برای کشف پتانسیل های خلاقیت خود

اگر به آلمان بیایید، مزایای زندگی در یکی از امن ترین و آزادترین کشورهای جهان را تجربه خواهید کرد. آزادی هنرها، علوم و تحقیقات بسیار ارزشمند است و قانون اساسی از آن محافظت می کند. همچنین به عنوان دانشجوی دکتری می توانید به راحتی به کشورهای دیگر اتحادیه اروپا سفر کنید تا تحقیق یا مطالعه انجام دهید.

 • هزینه کم و استاندارد بالای زندگی

و از همه مهمتر: اگرچه آلمان از استاندارد زندگی بسیار بالایی برخوردار است، اما هزینه های زندگی نسبتاً پایین است. این امر به ویژه شامل این خبر خوب است که تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های دولتی در آلمان رایگان است. خوب است بدانید تحصیل رایگان در آلمان در همه مقاطع تقریبا برای همه در دسترس است.

در نتیجه، شما می توانید از بسیاری از پیشنهادات فرهنگی آلمان استفاده کنید. به هر حال، این کشور دارای چشم انداز فرهنگی منحصر به فردی با صحنه موسیقی و تئاتر چشمگیر است.

 

تحصیل دکتری در کشور آلمان

 

نحوه اخذ دکتری در آلمان

دکتری بالاترین درجه علمی است که یک دانشگاه می تواند اعطا کند. در آلمان، تحصیل در مقطع دکتری در درجه اول به معنی کار شدید بر روی یک موضوع یا پروژه تحقیقاتی در طولانی مدت است. مدت زمان دکتری در دانشگاه ها و دوره های مختلف متفاوت است اما به طور معمول این دوره بین سه تا پنج سال به طول می انجامد.

دو روش برای دریافت مدرک دکتری

اگر تصمیم دارید در مقطع دکتری در آلمان تصیل کنید، می توانید بین انواع مختلف تحصیل یکی را انتخاب کنید. بسته به رشته، زمینه تحقیقاتی، شرایط شخصی و شرایط رسمی، دو مسیر متفاوت وجود دارد:

دکتری فردی

دکترای فردی براساس تحقیقات مستقل است که به تنهایی زیر نظر یک استاد انجام می شود. این مسیر سنتی است که بیش از سه چهارم دانشجویان دکتری در آلمان دنبال می کنند. یک دکتری فردی شامل رساله یا پایان نامه ای است که تحت نظارت یک استاد تهیه می شود. این نوع مطالعه دکتری انعطاف پذیری زیادی را ارائه می دهد، اما درجه بالایی از ابتکار و مسئولیت شخصی را نیز می طلبد. دانشجو تحت نظارت استاد و با مشورت با او کار می کند اما تا حد زیادی دانشجو به صورت فری مشغول به کار بر روی پروژه خود است.

مدت زمانی که یک دکترای فردی سنتی طول می کشد به برنامه زمانی شما بستگی دارد، یا به مدت قرارداد کار شما بستگی دارد. سه تا پنج سال زمان معمولی است که برای کار بر روی پروژه خود نیاز دارید. اگرچه معمولاً دانشگاه مسئول فرایند دکتری است، اما می توانید تحقیقات خود را در سایر موسسات نیز انجام دهید.

 برنامه های دکتری ساختاری

این برنامه ها مطالعه ای را مشابه آنچه در کشورهای انگلیسی زبان ارائه می شود ارائه می دهند. شما تحت نظارت یک تیم قرار خواهید گرفت و همراه با سایر دانشجویان دکتری در دوره ها، سخنرانی ها و سمینارها شرکت خواهید کرد. زبان انگلیسی زبان مورد استفاده در کلاس های دکتری ساختاری است.

برخلاف مدل دکتری فردی که می تواند آزادانه متناسب با پروژه تحقیقاتی فردی ایجاد شود، در اینجا دانشجویان دکتری و پیشنهادات تحقیقاتی آن ها باید با یک برنامه دکتری موجود مطابقت داشته باشد.

دکتری در این دسته اغلب مستلزم یک برنامه مطالعاتی دکتری با ساختار واضح با حضور اجباری در سخنرانی ها یا سمینارها و ارزیابی موقت (امتیازات اعتباری) است. این برنامه اغلب روش های دانشگاهی و علمی یا مهارت های نرم مانند تکنیک های ارائه را پوشش می دهد.

به عنوان یک قاعده، دانشجویان دکتری به طور پیوسته در تحقق پروژه تحقیقاتی خود در داخل تیم و با حمایت شدید گروهی از کارکنان دانشگاهی (که اغلب به عنوان “کمیته پایان نامه” نامیده می شود) کار می کنند. مدت زمان تحصیل شما عموماً به سه تا پنج سال محدود می شود و معمولاً یک برنامه درسی ثابت وجود دارد که در آن شما برای مدرک دکتری خود کار می کنید و پایان نامه خود را می نویسید.

تأمین مالی دوره دکتری

دانشجویان دکتری در آلمان معمولاً (به صورت پاره وقت) به عنوان دستیار دانشگاهی یا همکار تحقیقاتی در دانشگاه یا موسسه تحقیقاتی (موقعیت های دکتری پولی) کار می کنند یا بورسیه تحصیلی دریافت می کنند. آلمان از فارغ التحصیلان بین المللی استقبال می کند و بسیاری از سازمان های تأمین مالی از دانشجویان بین المللی دکتری حمایت می کنند. تنها در سال 2019، خدمات تبادل دانشگاهی آلمان DAAD))  تقریباً 5000 دانشجوی دکتری بین المللی در آلمان را با بورسیه تحصیلی پشتیبانی می کرد.

هزینه ها

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در آلمان چقدر است؟ خبر خوب این است که تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های آلمان اساساً رایگان است – حداقل در موسسات آموزش عالی دولتی. این امر در مورد دکتری فردی و برنامه های دکتری ساختار یافته صدق می کند.

هزینه زندگی

به طور طبیعی، شما باید هزینه های زندگی خود را برآورده کنید. در حال حاضر، هر فردی که برای تحصیل در آلمان متقاضی ویزا است باید بتواند ثابت کند که حداقل به 10،400 یورو در سال دسترسی دارد. به عنوان یک قاعده کلی، این مبلغ برای تأمین تمام هزینه ها کافی نیست. به طور متوسط​​، طبق نظرسنجی سال 2016 توسط انجمن ملی امور دانشجویی آلمان، یک دانشجو در آلمان ماهانه 918 یورو برای اجاره، غذا، پوشاک، مسافرت، وسایل کار، تفریح ​​و غیره هزینه می کند. مطالعه ای که توسط اداره آمار فدرال انجام شد نشان داد که یک خانواده معمولی تک نفره در آلمان به 1706 یورو در ماه نیاز دارد.

پس از ثبت نام در دانشگاه، لیست هزینه های شما شامل هزینه های ترم است که هنگام ثبت نام مجدد هر شش ماه باید پرداخت شود. میزان بالای این هزینه بستگی به خدمات ارائه شده دارد؛ برای مثال، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی. به عنوان یک قاعده، بین 80 تا 450 یورو است. کارت دانشجویی که دریافت می کنید به شما امکان می دهد کرایه های پایین تری را در حمل و نقل عمومی محلی بپردازید، در رستوران ها و کافه ها قیمت ارزان تری بپردازید و اغلب هزینه های ثبت نام در دوره های مختلف را کاهش دهید.

 

تحصیل دکتری در کشور آلمان

 

موقعیت های پولی دکتری و مشاغل پاره وقت

روش های مختلفی برای تأمین هزینه دکتری فردی سنتی وجود دارد. بسیاری از دانشجویان دکتری در آلمان به عنوان همکار تحقیقاتی -اغلب پاره وقت و معمولاً با قرارداد موقت- در دانشگاه یا موسسه تحقیقاتی غیر دانشگاهی کار می کنند. با این حال، دانشجویان دکتری همچنین می توانند موقعیت های دکتری را در صنعت پیدا کنند – اگر موضوع تحقیق آن ها مناسب باشد. اگر قصد تحصیل در مقطع دکتری در خارج از کشور بدون موقعیت دکتری یا بورسیه تحصیلی را دارید، باید از طریق مشاغل پاره وقت به نوعی از مسائل مالی خود حمایت کنید.

کمک مالی برای دانشجویان دکتری

بسیاری از سازمان های تأمین مالی آلمان از دانشجویان دکتری بین المللی با استعداد بالا حمایت می کنند. به عنوان یک قاعده، پیش نیاز مدرک شماست که نمراتش باید یک درجه بالاتر از حد متوسط باشد. برخی موسسات انتظارات بیشتری دارند، مانند تعهد خاص به یک هدف اجتماعی، سیاسی – اجتماعی یا مذهبی. بورسیه تحصیلی به طور معمول برای دو تا سه سال اعطا می شود و معمولاً دانشجویان باید هر سال مجدداً درخواست دهند. سازمان هایی که برای دانشجویان برجسته بورسیه تحصیلی ارائه می دهند، معمولاً از آن ها با سمینارها و فرصت هایی برای تبادل نظر در یک شبکه فارغ التحصیلان پشتیبانی می کنند.

الزامات

قبل از اینکه بتوانید تحصیلات دکتری خود را در آلمان آغاز کنید، برخی مراحل اولیه وجود دارد که باید انجام دهید، به عنوان مثال، دانشگاه باید مدرک کارشناسی ارشد شما را به رسمیت بشناسد. در زیر مروری بر مهمترین الزامات است.

 • پیدا کردن یک موقعیت دکتری

وقتی شروع به جستجوی یک موقعیت دکتری می کنید، باید تصمیم بگیرید که آیا مایل به ادامه تحصیل در مقطع دکتری تحت نظارت استاد (تحصیل در مقطع دکتری فردی) هستید یا در یک برنامه دکتری سازمان یافته. سپس باید موقعیت دکتری یا برنامه دکتری را جستجو کنید.

 • آیا باید حتما در آلمان تصیل کنیم؟

اگرچه صحبت کردن به زبان کشور میزبان بسیار مفید است، اما در اکثر موارد لازم نیست پایان نامه دکتری خود را به زبان آلمانی بنویسید. در آیین نامه دکتری مربوطه که معمولاً در وب سایت گروه موجود است، می توانید دریابید که کدام زبان ها می توانند برای پایان نامه شما استفاده شوند. اگر مایل به ثبت نام برای دوره دکتری در دانشگاه هستید، در برخی موارد ممکن است نیاز به ارائه گواهی امتحان زبان آلمانی داشته باشید.

 • به رسمیت شناختن مدرک کارشناسی ارشد شما

مهمترین مدارک رسمی برای شروع دکتری، مدرک کارشناسی ارشد بسیار خوب است که در آلمان به رسمیت شناخته شده است. به طور کلی، مدرک تحصیلی باید معادل مدرک کارشناسی ارشد آلمانی باشد. تصمیمات مربوط به به رسمیت شناختن دوره های اولیه تحصیلی صرفاً به عهده موسسه آموزش عالی آلمان است.

داوطلبان احتمالی دکتری باید درخواست تشخیص مدارک تحصیلی عالی خود را به دفتر رئیس Dekanat”)”) یا هیئت امتحان دهندگان  (“Promotionsausschuss”)در بخش مربوطه ارائه دهند. متقاضیان بین المللی فوق العاده واجد شرایط ممکن است به عنوان دانشجوی دکتری با مدرک لیسانس (برنامه سریع) پذیرفته شوند. در این موارد معمولاً از شخص آزمون رفته می شود. اطلاعات بیشتر را می توانید در آیین نامه دکتری، که معمولاً در وب سایت گروه مربوطه ارسال می شود، پیدا کنید.

 • مقررات دکتری چیست؟

مقررات دکتری شامل مهم ترین قوانین دانشگاهی و دپارتمانی حاکم بر اعطای دکتری می باشد. این مقررات شامل پذیرش در دوره دکتری، شرایط پذیرش (مدارک تحصیلی، نمرات و غیره)، مقررات مربوط به ارسال پایان نامه و کسب نظرات تخصصی و همچنین جزئیات آزمون شفاهی است.

 • پذیرش به عنوان کاندید دوره دکتری

هنگامی که یک استاد به عنوان سرپرست خود پیدا کردید، مهمترین قدم را برداشته اید. اکنون بخش مسئول یا کمیته دکتری باید صلاحیت شما را به عنوان یک نامزد دکتری تأیید کند. این پروسه معمولاً شامل تکمیل یک برنامه است که شامل بیانیه ای از استاد سرپرست دکتری شما، کپی گواهی شده از مدارک و مدرک دانشگاهی است.

 • پذیرش در مقطع دکتری

تصمیم در مورد پذیرش در دوره دکتری Zulassung zur Promotion”” توسط نهاد مسئول در موسسه آموزش عالی بر اساس مطالعه فعلی و/یا مقررات دکتری گرفته می شود. در برخی موارد، پذیرش بستگی به یک آزمون دارد که تعیین می کند آیا دانش متقاضی به استاندارد مورد نیاز برای تحصیلات عالی آلمان می رسد یا خیر.

 • ثبت نام

مرحله بعدی شما ثبت نام است. ثبت نام به عنوان کاندیدای دکتری دارای چندین مزیت است، یکی این که وضعیت قانونی شما را به عنوان یک مقیم خارجی تضمین می کند. به عنوان یک قاعده، برای واجد شرایط بودن برای ثبت نام، دانشگاه ابتدا باید شما را به عنوان نامزد دکتری بپذیرد.

با این حال، همه دپارتمان ها از داوطلبان دکتری نمی خواهند که به طور رسمی در دانشگاه ثبت نام کنند. مقررات مربوط به ثبت نام در مقررات دکتری که توسط دانشکده صادر می شود، که معمولاً در وب سایت دانشکده ارسال می شود، مقرر شده است.

 

تحصیل دکتری در کشور آلمان

 

مدارک مهم جهت اخذ پذیرش دکتری:

 • مقالات بین المللی چاپ شده و تأیید شده
 • کنفرانس ها و ژورنال های چاپ شده و تأیید شده
 • مدرک زبان مناسب (در بسیاری از رشته ها انگلیسی می باشد.)
 • تهیه یک Proposal مناسب و تخصصی که موضوع آن به روز و نو باشد و موردقبول استاد راهنما در آلمان قرار بگیرد.
 • ثبت اختراع جهانی
 • دوره های تخصصی در رشته موردنظر
 • سابقه کاری مرتبط

خود را برای اقامت در آلمان آماده کنید

به غیر از یافتن مکان یا برنامه دکتری مناسب، هنگام برنامه ریزی اقامت تحقیقاتی خود در آلمان باید به چند نکته توجه کرد.

 • آیا نیاز به ویزا دارید؟
 • کجا می توانید مکانی برای زندگی پیدا کنید؟
 • آیا با همسر و فرزندان خود به آلمان می آیید؟

در اینجا چند نکته مهم وجود دارد که باید در مورد مهاجرت به آلمان بدانید. به زودی خواهید دید که شروع یک زندگی جدید در اینجا به عنوان یک محقق یا دانشگاهی کار چندان سختی نیست. ما مطمئن هستیم که شما به زودی در آلمان احساس خواهید کرد که در خانه خود هستید.

ورود و اقامت

ملزومات ویزا برای افراد از کشورهای خار از اتحادیه اروپا

اگر از اتحادیه اروپا، کشوری از منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس نیستید (یعنی اگر اهل “کشور ثالث” هستید) و می خواهید به عنوان محقق در آلمان کار کنید، به طور کلی به ویزا نیاز خواهید داشت. شما باید با مراجعه حضوری به نمایندگی دیپلماتیک مربوطه آلمان، برای این ویزا در کشور خود اقدام کنید.

علاوه بر ویزا، برای مجوز اقامت نیز درخواست خواهید کرد. بسته به آنچه می خواهید در آلمان انجام دهید، مجوز اقامت ویژه به عنوان یک محقق در اختیار شما قرار می گیرد: ویزای تحصیلی یا تحقیقاتی یا کارت آبی اتحادیه اروپا برای شما صادر می شود.

اطمینان حاصل کنید که به موقع با نمایندگی دیپلماتیک آلمان در کشور خود بررسی کنید که چه شرایطی برای شما صدق می کند و چه شرایطی را باید رعایت کنید.

اقامت خانواده

مقررات آلمان بسیار خانواده محور است: همسر یا شریک زندگی شما و فرزندان شما می توانند از همان ابتدا با شما بیایند یا به شما ملحق شوند و اجازه اقامت دریافت کنند.

این امر صرف نظر از اینکه شما به چه عنوانی به آلمان می روید، صادق است:

 • به عنوان یک محقق یا دانشمند
 • با داشتن کارت آبی اروپا
 • به عنوان یک فرد حرفه ای بسیار واجد شرایط

در آلمان مقررات خانواده محوری را پیدا خواهید کرد که به همسر یا شریک شما اجازه می دهد به شما بپیوندد و در اینجا کار کند، امکانات ضروری مانند مهد کودک ها و مدارس و همچنین حمایت مالی و قانونی برای شما و خانواده شما در آلمان مهیا می باشد.