با توجه به افزایش درخواست در ارتباط با تحصیل در اروپا از مدتی پیش سیاست بر این مبنا قرار گرفته که تحصیل رایگان برچیده شود و تحصیل همراه با اخذ شهریه جایگزین آن گردد. اما با این حال امکان تحصیل رایگان در آلمان در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود دارد.

تحصیل رایگان در کشور آلمان

به طور مثال در سال 2008 پولی شدن تحصیل در کشور سوئد و بر چیده شدن تحصیل رایگان آغاز شد و در سال 2011 قانون تصویب شد که به غیر از اعضای حوزه شینگن و سوییس تحصیل برای دانشجویان همراه با هزینه باشد و این هزینه از 70000 کرون تا 180000 کرون بسته به نوع رشته و دانشگاه مشخص می شود. ولی در شرایطی خاص امکان گرفتن اسکالرشیپ وجود دارد.

در حال حاضر هنوز در کشورهای نروژ، فنلاند و آلمان تحصیل به صورت رایگان مقدور است.

تحصیل رایگان در کشور آلمان 2019

مزایای تحصیل در آلمان

دولت کشور آلمان با فراهم کردن امکان تحصیل رایگان این کشور را به یکی از بهترین مقاصد دانشجویان از سراسر جهان مبدل کرده است. از دلایل دیگری که متقاضیان تحصیل، کشور آلمان را انتخاب می کنند می توان به: کیفیت مراکز آموزشی این کشور، بازار کار مناسب آلمان بعد از تحصیل، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و آلمانی و … اشاره نمود.

بیشتر دانشگاه هایی که در آلمان رایگان هستند، جزء دانشگاه های دولتی می باشند. تدریس در این دانشگاه ها به زبان آلمانی انجام می شود. متقاضیان ورود به این دانشگاه ها برای تحصیل در آلمان باید دارای مدرک زبان در سطح B2 باشند.

بر اساس تازه ‌ترین گزارش “وزارت مرکزی آموزش و پژوهش آلمان”، شمار دانشجویان خارجی ‌ای که در سال ۲۰۱۴ در دانشگاه‌های آلمان ثبت نام کرده‌اند، به بیش از ۳۰۰ هزار تن رسیده است. این رقم نسبت به سال ۲۰۱۳ حدود ۱۹ هزار افزایش نشان می‌دهد.

هدف نهاد های آموزش عالی آلمان این است که تا سال ۲۰۲۰ برای بیش از ۳۵۰ هزار دانشجوی خارجی امکان تحصیل فراهم آورند.

دانشجویان موفق و سرمایه‌گذاری برای مغزهای مبتکر به گفته‌ی یوهانا وانکا، وزیر آموزش عالی آلمان، در حال حاضر از هر ۹ دانشجو در آلمان یک تن غیر آلمانی است. نهادهای آموزشی این کشور به ویژه برای دانشجویانی که مایلند تحصیلات خود را در رشته ‌ی فوق لیسانس ادامه دهند، جذابیت بیشتری دارند.

ایران و آلمان

آلمان در طی قرن های معاصر روابط سیاسی و اقتصادی و صنعتی و حتی فرهنگی زیادی با ایران داشته است و به نظر می رسد، ثبات در روابط دولت ها سبب شده تا ایرانیان زیادی در آلمان مشغول به تحصیل شوند. این رویه پس از جنگ جهانی دوم روند گسترده ای پیدا کرد و از دهه هشتاد تاکنون، این روند هم چنان صعودی بوده است.

اگر به دنبال تحصیل ارزان قیمت در کشوری صنعتی با اقتصاد پیش رو و دانش بنیان را دارید، به نظر می رسد که تجربه تحصیل و زندگی در آلمان، تجربه خوبی باشد. بسیاری بر این باور هستند که آلمانی ها خشک و نژاد پرست هستند و زندگی یک دانشجوی خاورمیانه ای در آن جا بسیار سخت باشد. این همانند فکری هست که برخی ها درباره تحصیل در مناطق قطبی اسکاندیناوی می کنند. در حالی که شرایط و واقعیت با توضیحات و توصیفات افراد متفاوت است.

هیچ گاه نباید بررسی علمی و منطقی شرایط مکانی و زمانی را به جای یافته های مستند و مستدل، جای خود را به باورها و تخیلات غیر اثبات شده بدهد و این قضیه در عرصه تحصیلات باید خیلی مدنظر باشد.

زبان تحصیل در کشور آلمان

برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌ های آلمان ارائه‌ی مدرکی دال بر تسلط داوطلب به زبان آلمانی در سطح B1 براساس چارچوب مشترک در اروپا الزامی است. این در حالی است که این مدرک لازم است اما برای ورود به دانشگاه‌ های آلمان کافی نیست.

سطح لازم تسلط به زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه‌های این کشور را باید از سطح لازم برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آلمان تفکیک کرد. برای ورود به دانشگاه‌ های آلمان قبولی در یکی از دو آزمون DSH و یا Test-DaF الزامی است.

آزمون Test-DaF در مراکز آموزش زبان آلمانی در آلمان و همچنین در مراکز انستیتو “گوته” در سراسر جهان برگزار می‌شود. در ایران نیز این آزمون به همراه دوره ‌های آمادگی آن در موسسه‌ی آموزش زبان آلمانی وابسته به سفارت آلمان در تهران برگزار می‌شود.

تفاوت میان آزمون Test-DaF و DSH

بر خلاف آزمون Test-DaF، امتحان DSH از طریق دانشگاه‌های این کشور و تنها در آلمان برگزار می‌شود. بنابراین برای داوطلبان ایرانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌ های آلمان را دارند، دو راه باقی می‌ماند: گزینه‌ی اول شرکت در آزمون Test-DaF در موسسه‌ی ذکرشده در تهران است و راه دوم شرکت در آزمون DSH در یکی از دانشگاه‌های آلمان که البته گزینه دوم، شانس دریافت روادید را کاهش می دهد.

تحصیل رایگان در آلمان

 

دسته بندی دانشگاه های آلمان

دانشگاه های آلمان نیز به دو دسته تقسیم می شوند گروه اول که همراه با پرداخت هزینه می باشند و گروه دوم که تحصیل در آنها رایگان می باشد و بیشتر گروه دوم یعنی تحصیل رایگان مورد توجه است. با توجه به موقعیت جغرافیایی خوب و سابقه صنعتی کم نظیر آلمان موجب گردیده که تقاضا برای تحصیل رایگان در آلمان افزایش باید به طوری که بیشترین درخواست برای ادامه تحصیل مربوط به کشور آلمان است.

برخورداری از شرایط خوب از جمله معدل بالا برای اخذ پذیرش تاثیر گذار است.

ادامه تحصیل در کشور آلمان بصورت رایگان یک شانس بزرگ نه تنها برای دانشجویان اروپایی بلکه برای تمامی دانشجویان در کل دنیا می باشد. دانشجویان از سیستم آموزش عالی با کیفیت ، آموزش زبان جدید و یافتن تجربه های جدید در این کشور جذاب بهره مند خواهند شد.

در کشور آلمان، شهریه ای از دانشجویان در دانشگاه های دولتی از اکتبر 2014 دریافت نمی شود. بیشتر دانشگاه های کشور آلمان از طریق دولت تامین مالی می شوند و میزان خیلی کمی پول از طریق شهریه برای اداره ی دانشگاه گرفته می شود. کسانی که می خواهند در دانشگاه های خصوصی آلمان ادامه تحصیل دهند مبلغی در حدود 20.000 یورو در سال به عنوان شهریه پرداخت می کنند.

تحصیل رایگان در آلمان شامل چه کسانی می شود؟

امکان تحصیل رایگان در آلمان در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود دارد. این امر به طور کلی شامل دانشجویان بین المللی از سراسر جهان، در داخل و یا خارج از اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا است. تنها هزینه لازم «هزینه اداری» است که در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو در سال است و به خدمات دانشجویی، هزینه بلیط اتوبوس به مقصد دانشگاه، کافه تریای دانشجویی و موارد دیگر اختصاص دارد.

با نگاهی اجمالی به لیست دانشگاههای رایگان آلمان به نکته پی خواهیم برد که نظام آموزشی این کشور نظام آموزشی فراگیر برای متقاضیان ادامه ی تحصیل در این کشور می باشد شاید بتوان علت پر طرفدار بودن این کشور را برای ادامه تحصیل هزینه ی تحصیل رایگان، اقامت در یکی از بهترین کشور های اروپایی و همچنین در دسترس بودن بازار کار برای فارق التحصیلان دانست.

شاید بتوان به طور قطع عنوان کرد که دانشگاههای رایگان آلمان جز دانشگاههای پر طرفدار در بین مردم متقاضی تحصیل در آلمان می باشد. در حال حاضر افراد بسیاری خواهان تحصیل در دانشگاههای رایگان آلمان می باشند اما ممکن است به دلیل مشکل بودن یادگیری زبان آلمانی از تحصیل در این کشور منصرف شوند. بهتر است بدانید که تحصیل در دانشگاه های رایگان آلمان معمولا به ۲ زبان انجام خواهد شد تا دانشجویان بتوانند با خیالی آسوده تر به ادامه تحصیل در آلمان بپردازند.

 

1 تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی در آلمان

تحصیل در این مقطع دوره ای 4 ساله را شامل می شود. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های آلمان متقاضی باید دارای مدرک حداقل دیپلم و پیش دانشگاهی باشد. علاوه بر آن فرد باید قبولی آزمون سراسری (روزانه یا شبانه) را در مقطع کارشناسی و در رشته ای مرتبط با رشته مورد نظر خود کسب نماید.

در صورت نداشتن نتیجه کنکور، گذراندن حداقل 3 ترم از دوره کارشناسی پیوسته (یا کاردانی) امکان اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آلمان را برای ایرانیان فراهم میکند. در غیر اینصورت میبایست یک دوره کالج یکساله در آلمان پیش از ورود به مقطع کارشناسی صورت گیرد. چنین فردی باید ابتدا یک دوره یک ساله کالج را در کشور آلمان بگذراند تا بدین ترتیب اجازه ورود به دانشگاه های آلمان را کسب نماید.

دوره کالج برای آن است که شما دیپلمی معادل یک شخص آلمانی دریافت نمایید. تقریبا می توان گفت هیچ دانشگاهی در آلمان وجود ندارد که این دوره را به زبان انگلیسی ارائه نماید. پس فرد برای آنکه واجد شرایط ادامه تحصیل در کالج شود باید مدرکی ارائه دهد که توانایی او را در زبان آلمانی به اثبات برساند.

زبان تحصیل

نکته حائز اهمیت این است که دوره های چهار ساله کارشناسی آلمان به زبان آلمانی تدریس می شوند و متقاضیان باید مدرک زبان آلمانی B1 یا B2 را کسب کرده باشند. بهتر است در آلمان این مدرک را کسب کرده و بدون وقفه به تحصیل خود در دانشگاهها آلمان ادامه دهید. زیرا طی کردن دوره ی کالج زبان آلمانی در خود آلمان دوره ای است که سفارت آلمان را به طور موثرتری راضی به دادن ویزای تحصیلی آلمان برای تحصیل در این کشور خواهد کرد.

برای اخذ پذیرش در مقطع تحصیلی لیسانس و بیشتر رشته های فوق لیسانس رایگان آلمان ارائه مدرک زبان آلمانی به دانشگاه و سفارت الزامی است.

پس اگر قصد دارید در مقطع کارشناسی در کشور آلمان ادامه تحصیل دهید باید ابتدا برای بدست آوردن مدرک B1 در زبان آلمانی برنامه ریزی های لازم را انجام دهید. بعد از گذراندن کالج فرد باید در آزمون Feststellungsprüfung شرکت نماید و بر اساس نمرات دیپلم، پیش دانشگاهی، دوره کالج و انتخاب رشته خود فرد، میتواند وارد دانشگاه شود. امکان کار در دوره کالج فقط در تعطیلات میان ترم برای افراد وجود دارد. پس فرد باید توانایی تامین خود بدون نیاز به کار دانشجویی را داشته باشد تا در کشور آلمان دچار مشکل نگردد.

تحصیل کارشناسی ارشد در کشور آلمان

تحصیل کارشناسی ارشد در کشور آلمان

دوره های تحصیلات کارشناسی ارشد در آلمان دو ساله می باشند. کشور آلمان با بهره مندی از بهترین دانشگاه های سرآمد اروپا، در بالاترین جایگاه در میان کشور های اروپایی از لحاظ نظام آموزشی قرار دارد. به همین علت تعداد بیشماری از افراد علاقمند به ادامه تحصیل در مقاطع عالی و بالاتر همچون فوق لیسانس و دکتری آلمان را برای پایان دوره های لیسانس و فوق لیسانس خود انتخاب کرده اند. چرا که می توانند به طور کاملا رایگان مدارک تحصیلی عالی خود را از برترین دانشگاه های دنیا کسب کنند و از فرصتهای بیشمار اخذ بورسیه تحصیلی در مقاطع فوق لیسانس و دکتری بهره مند شوند.

در دوره کارشناسی ارشد اکثریت رشته ها هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی ارائه میگردند. هر زبانی را که برای تحصیل خود انتخاب نمایید باید مدرکی که نشان دهنده تسلط بر آن زبان باشد را نیز ارائه نمایید. در حال حاضر اکثر دانشگاه های آلمان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی مدرک  آیلس 6.5  به بالا و یا تافل 90 را مطالبه میکنند. اگر خواهان تحصیل به زبان آلمانی هستید بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی مدرک B1 یا B2 از شما خواسته می شود.

تحصیل رایگان در آلمان در مقطع دکتری

از آنجا که تحصیل در اکثر مقاطع در بسیاری از دانشگاه های آلمان رایگان است، متقاضیان بسیاری حتی از اتحادیه اروپا کشور آلمان را جهت ادامه تحصیل انتخاب می کنند. بنابراین قطعا رقابت سختی برای انتخاب دانشجو بخصوص در تحصیل در مقطع دکتری در آلمان وجود دارد. البته این را نمی توان نادیده گرفت که اولویت دادن پذیرش با دانشجویان فوق لیسانس همان دانشگاه است.

در آلمان مانند سایر کشورهای اروپایی هیچ آزمون ورودی برای پذیرش دکتری وجود ندارد. اما معدل دانشجو و دانشگاهی که از فارغ التحصیل شده در کنار توصیه نامه استاد و داشتن مقاله های بین المللی از جمله مواردی است که تاثیر مهمی در امر پذیرش دکتری در دانشگاه های آلمان دارد .قطعا داشتن نمره زبان مناسب نیز ضروری است .

برقراری ارتباط با استاد راهنما از جمله مواردی است که دانشجویان باید بتوانند به خوبی از عهده آن برآیند.

طرح دکتری (Proposal) دانشجوی متقاضی تحصیل در مقطع دکتری در آلمان باید از طرف استاد راهنما مورد تایید قرار بگیرد. معمولا تحصیل دکتری در آلمان به صورت کلاس درس نیست. دانشجو در طول تحصیل با مشاوره استاد راهنما به کارهای تحقیقاتی و پژوهشی می پردازد و همچنین تز دکتری خود را به اتمام  می رساند. این پایان نامه به صورت کتبی ارائه می شود و البته به صورت شفاهی نیز دفاع صورت می گیرد.

دانشگاه های رایگان آلمان