برنامه های متنوع، بسیاری از دوره های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی، هزینه تحصیل در آلمان مقرون به صرفه است، برنامه های درسی برنده جایزه، تأکید بیشتر بر تجربه عملی دانشجویان و مطمئناً چشم اندازهای عالی آینده، بهترین چیزی است که دوره های کارشناسی ارشد در آلمان را توصیف می کند.

 

تحصیل کارشناسی ارشد در کشور آلمان

 

با این حال، تصمیم گیری برای درخواست مدرک کارشناسی ارشد در آلمان آسان است اما برای بسیاری از دانشجویان بین المللی که هیچگونه اطلاعات قبلی در مورد سیستم آموزشی کشور آلمان ندارند، درخواست یک دوره کارشناسی ارشد کمی ترسناک است.

در اینجا 8 مرحله برای درخواست کارشناسی ارشد در آلمان آمده است:

 1. دانشگاه و برنامه مناسب پیدا کنید

هنگام تصمیم گیری برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان، اگر قبلاً این کار را نکرده اید، ابتدا باید اهداف تحصیلی و شغلی آینده خود را مشخص کنید. سپس باید با انتخاب برنامه و دانشگاه مناسب برای مقطع کارشناسی ارشد که کاملاً با خواسته های شما مطابقت دارد، کار را شروع کنید. در این مرحله ، شما گزینه های بی شماری در اختیار دارید و صرف نظر از ترجیحات تحصیلی خود، مطمئناً چیزهای جذاب پیدا خواهید کرد.

از آنجا که تعداد زیادی دانشگاه و برنامه های کارشناسی ارشد در دسترس است، قبل از انتخاب یکی از آن ها باید کمی تحقیق کنید. با در نظر گرفتن برخی ویژگی های مهم برای شما، مانند واحدهای تحصیلی، محل دانشگاه، شهریه، جلسات عملی و غیره شروع کنید.

بر اساس این مفروضات، تهیه لیستی از دانشگاه ها و برنامه هایی که احتمالاً با خواسته های شما مطابقت دارد، برای شما آسان خواهد بود. از آنجا می توانید تمرکز خود را تنها بر روی برخی از آن ها محدود کنید و در نهایت تصمیم بگیرید که کدام را انتخاب می کنید.

 1. الزامات را بررسی کنید

اکنون که هدف خود را تعیین کرده اید، وقت آن است که بدانید برای رسیدن به آنجا به چه چیزی نیاز دارید. در غیر این صورت، شما باید شرایط دوره مورد نظر خود را بررسی کنید. به طور معمول، دانشگاه های آلمان دسترسی به این اطلاعات را از وب سایت های رسمی خود ارائه می دهند.

مراقب باشید زیرا شرایط ورود متفاوتی در یک دانشگاه وجود دارد و باید صد درصد مطمئن باشید که بخش اصلی را می خوانید. با یادآوری اینکه هر خطای جزئی در این مرحله ممکن است منجر به شکست برنامه شود، توصیه می شود برای هر مسئله ای که در این مرحله از برنامه دارید، از طریق ایمیل با دانشگاه در میان بگذارید.

 1. تسلط بر زبان

دانشگاه های آلمان دانشجویانی را که دارای دانش قوی هستند، چه به زبان انگلیسی و چه به زبان آلمانی، برای ارتباط و درک آنچه در کلاس ها آموزش داده می شود، پذیرفته اند و می پذیرند. برخلاف دوره های کارشناسی، در سطح کارشناسی ارشد، دوره های زیادی به زبان انگلیسی به صورت قسمتی یا کامل تدریس می شود. برای اثبات مهارت زبان خود، باید قبل از درخواست خود یک آزمون استاندارد زبان انجام دهید.

میزان مهارت زبان مورد نیاز برای درخواست مدرک کارشناسی ارشد در آلمان بسته به دانشگاه انتخابی شما، دوره انتخابی و امتحانی که شرکت کرده اید متفاوت است. اگر می خواهید علوم اجتماعی را مطالعه کنید، باید دانش کاملی از زبانی که این دوره در آن تدریس می شود، داشته باشید. از سوی دیگر، در زمینه علوم طبیعی، شما مجبور خواهید بود با جلسات آزمایشگاهی و کارهای ریاضی بیشتر کار کنید که در آن نیاز به سطح بالاتری از زبان است اما این مقدار بسیار بیشتر از استاندارد رشته های دیگر نیست.

 1. درخواست خود را ارسال کنید

بعد از اینکه همه مدارک مورد نیاز را جمع آوری کردید و چندین بار بررسی کردید که آیا همه موارد موجود است، وقت آن است که درخواست خود را برای دوره کارشناسی ارشد در آلمان ارسال کنید. می توانید از طریق اینترنت با استفاده از بستر برنامه آنلاین، برای مقطع کارشناسی ارشد در آلمان درخواست دهید.

اکثر دانشگاه های آلمان از پلتفرم متقابل معروف به UniAssist.de استفاده می کنند. در آنجا می توانید یک حساب شخصی ایجاد کنید، دوره کارشناسی ارشد مورد علاقه خود را انتخاب کرده و اسناد برنامه اسکن شده را بارگذاری کنید. توجه داشته باشید که برخی از دانشگاه ها پلت فرم برنامه آنلاین خود را اجرا می کنند و فقط درخواست ارسال شده به آن را دریافت می کنند. در وب سایت دانشگاه می توانید به این اطلاعات دسترسی پیدا کنید.

 1. منتظر نامه پذیرش باشید

اکنون وقت آن است که نفس عمیقی بکشید و اجازه دهید دانشگاه قسمت کار خود را به پایان برساند. در همین حال، می توانید از این زمان برای رسیدگی به سایر مسائل آینده که در بخش های زیر توضیح داده شده است، استفاده کنید.

دانشگاه های آلمان تعداد زیادی از درخواست ها را جمع آوری می کنند و بررسی هر یک از آن ها زمان می برد. به طور معمول، پردازش درخواست شما چند هفته طول می کشد. در برخی موارد، پاسخ آن ها ممکن است بیشتر از معمول طول بکشد، زیرا ممکن است مسائلی مربوط به اسناد شما وجود داشته باشد یا به دلیل استاندارد های بالای آن ها درخواست شما همه چیز را شامل نمی شود. خوشبختانه، دانشجویان نمی توانند پردازش برنامه خود را پیگیری کنند زیرا دانشگاه ها این اطلاعات را در اختیار شما نمی گذارند.

 

تحصیل کارشناسی ارشد در کشور آلمان

 

 1. بیمه درمانی بگیرید

همه افرادی که در آلمان زندگی می کنند موظف به داشتن بیمه درمانی هستند، از جمله دانشجویان خارجی، فارغ از تابعیت آن ها. در صورتی که از سیستم بیمه درمانی اروپا برخوردار باشند، ممکن است دانشجویان اتحادیه اروپا ملزم به دریافت بیمه درمانی در آلمان نباشند، اما این یک اصل اساسی نیست، بنابراین آن ها باید راجع به همه چیز از دانشگاه بپرسند.

اگر دانشجوی غیر اتحادیه اروپا هستید، بدون در نظر گرفتن بیمه درمانی، باید بیمه درمانی دریافت کنید. ما به شما پیشنهاد می کنیم مدت ها قبل از اینکه دانشگاه شما جایگاه شما را در دوره کارشناسی ارشد تأیید کند، برای این مرحله آماده شوید. اطلاعات مربوط به مراحل اخذ بیمه درمانی را جمع آوری کرده و کلیه مدارک را ترتیب دهید تا بتوانید زمان بسیار مورد نیاز را در فرایند درخواست دوره کارشناسی ارشد در آلمان ذخیره کنید.

 1. امور مالی خود را مرتب کنید

بر اساس برآوردهای دولت آلمان، یک دانشجوی خارجی که در آلمان تحصیل می کند باید حداقل 861 یورو در ماه یا 10.332 یورو به عنوان اثبات منابع مالی در سال داشته باشد تا بتواند در آلمان زندگی کند. اگر این مقدار پول ندارید، اجازه دریافت ویزای دانشجویی و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان را ندارید.

با توجه به اینکه این مقدار پول برای یک دانشجوی معمولی زیاد است، مهم است که مدت ها قبل از فراخوان رسمی درخواست در دانشگاه مورد علاقه آلمان شروع به رسیدگی به این موضوع کنید. به طور کلی، 4 ماه زمان مناسبی را برای صرفه جویی یا جمع آوری پول و بررسی سایر گزینه های جایگزین مانند بورس تحصیلی و وام های دانشجویی در نظر می گیرد.

 1. ویزای دانشجویی خود را دریافت کنید

می رسیم به آخرین مرحله برای موفقیت در برنامه کارشناسی ارشد در آلمان. به عنوان یک دانشجوی بین المللی خارج از اتحادیه اروپا و خارج از منطقه اقتصادی اروپا، باید مجوز تحصیل در آلمان را دریافت کنید.

پس از اتمام تمام مراحل بالا، باید به سفارت آلمان در کشور خود وقت بگیرید تا اطلاعات را جمع آوری کرده و مراحل دریافت ویزای دانشجویی را آغاز کنید. توجه داشته باشید که امکانات مالی مورد نیاز از جمله الزامات درخواست ویزای دانشجویی است، بنابراین مطمئن شوید که این مشکل را قبل از زمان درخواست ویزای دانشجویی حل کرده اید.

زمان بندی نیز در این مرحله مهم است زیرا زمان لازم برای پردازش درخواست ویزای دانشجویی شما ممکن است از مهلت ثبت نام و شروع دوره کارشناسی ارشد شما فراتر رود.

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

فرصت های بسیار خوبی برای هر کسی که مایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان “سرزمین ایده ها” است وجود دارد. به دانشجویان بین المللی، این فرصت داده می شود تا به سوابق دانشگاهی تاریخی کشور کمک کنند. رایگان یا کم بودن شهریه در این کشور، آن را ایده آل می کند، زیرا نسبت به بسیاری از کشورهای جهان شهریه کمتری را دریافت می کند!

سیستم آموزش عالی آلمان به موارد زیر تقسیم می شود:

 • دانشگاه های دولتی که توسط دولت اداره می شوند و
 • دانشگاه های خصوصی، که توسط شرکت ها، سازمان ها یا موسسات خیریه مستقل تأسیس شده اند.

تفاوت اصلی به روش های تأمین مالی آن ها بستگی دارد.

دانشگاه های خصوصی معمولاً بیشتر از دانشگاه های دولتی هزینه دریافت می کنند. اگرچه، اگر رشته ای را که می خواهید در دانشگاه های دولتی پیدا نکنید، دانشگاه های خصوصی به ویژه برای چنین دوره هایی مفید هستند. با این حال، درصد بسیار کمی از جمعیت و دانشجویان بین المللی در دانشگاه های خصوصی تحصیل می کنند، زیرا دانشگاه های دولتی دوره های بسیار متنوعی را پوشش می دهند!

دانشگاه های دولتی آلمان

هر دانشگاه دولتی شرایط زیر را مخصوص به خود ایجاد می کند:

 • برنامه های تحصیلی،
 • ارزیابی ها،
 • آزمون ها و
 • شرایط ورود.

دولت کنترل می کند:

 • منابع مالی،
 • سیاست شهریه و کنترل کیفیت، همچنین
 • اعتباربخشی دوره ها؛ به طوری که آن ها استانداردهای بالای دانشگاهی را برآورده کنند.

دانشگاه های خصوصی آلمان

دانشگاه های خصوصی می توانند هزینه های خود را – بالاتر از دانشگاه های دولتی – تعیین کنند، اما مدارک اعطا شده کاملاً شناخته شده و دارای استانداردهای کیفی مناسب هستند.

انواع دانشگاه هایی که مدرک کارشناسی ارشد را در آلمان ارائه می دهند

در آلمان چهار نوع تحصیلات عالی وجود دارد:

 1. دانشگاه های تحقیقاتی: موسسات آموزش عالی هستند که امکانات و تخصص دانشگاهی را برای اعطای مدرکی مانند کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان ارائه می دهند. اکثر دانشگاه های تحقیقاتی به صورت دولتی اداره می شوند.
 2. دانشگاه های فنی: زیر گروهی از دانشگاه های تحقیقاتی هستند، زیرا تمرکز آن ها بر روی علوم، فناوری و مهندسی است.
 3. دانشگاه های علوم کاربردی: بر مهندسی، تجارت و علوم اجتماعی متمرکز شده اند. در بسیاری از موارد، آن ها با سازمان های حرفه ای یا تجاری همکاری می کنند. بیشتر اوقات، این دانشگاه ها مدرک دکترا نمی دهند. مگر در مواردی که آن ها تنها با هدف ارائه برنامه های تخصصی دکتری با سازمانی همکاری می کنند. تعداد زیادی از دانشگاه های علوم کاربردی موسسات خصوصی هستند.
 4. کالج های هنر، فیلم و موسیقی: در ارائه دستورالعمل در رشته های خلاق تخصص دارند. آن ها می توانند بخشی از هر دو، دانشگاه های تحقیقاتی یا دانشگاه های علوم کاربردی باشند. برخی از این دانشگاه ها مستقل عمل می کنند. داوطلبان ملزم به داشتن مهارت و تجربه خلاق هستند.

 

تحصیل کارشناسی ارشد در کشور آلمان

 

چگونه می توانم دانشگاه مناسب را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کنم؟

ممکن است انتخاب دانشگاه مناسب برای مقطع کارشناسی ارشد دشوار به نظر برسد، به ویژه وقتی به اندازه آلمان فرصت ارائه شود، اما همه چیز بستگی به موضوعی دارد که واقعاً به آن علاقه دارید. مهمترین تمایز این است که آیا تمرکز شما دانشگاهی است یا خیر؛ در این صورت احتمالاً باید در یک دانشگاه تحقیقاتی یا فنی شرکت کنید.

در عین حال، اگر علاقه مند به کسب تخصص جدید حرفه ای یا مهارت های حرفه ای جدید هستید، به احتمال زیاد باید یکی از دانشگاه های علوم کاربردی را انتخاب کنید. بدیهی است، دانشجویانی که خلاقیت بیشتری دارند هنگام درخواست برای دوره کارشناسی ارشد در کالج های هنر، فیلم و موسیقی از میراث هنری آلمان بسیار بهره مند خواهند شد.

انواع برنامه کارشناسی ارشد و ساختار دوره

آلمان روند تحصیل بولونیا را دنبال می کند، که به معنی قالب استاندارد سه دوره ای است:

 • تحصیل در مقطع کارشناسی (کارشناسی)،
 • تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد)
 • و تحقیقات پیشرفته فوق لیسانس (سطح دکترا).

مدرک کارشناسی ارشد در آلمان چقدر طول می کشد؟

 • یک سال،
 • یک سال ونیم یا
 • تا دو سال طول می کشد.

یک سال تحصیلی از دو ترم تشکیل شده است! مدرک کارشناسی ارشد شما همچنین شامل پروژه نهایی شما خواهد بود. در غیر این صورت به عنوان پایان نامه شناخته می شود که باید با یک استاد راهنما کار کنید.

محتوای برنامه های کارشناسی ارشد آلمان

مقاطع کارشناسی ارشد در دوره هایی تدریس می شوند که بیشتر به واحدهای مطالعه جداگانه تقسیم می شوند. بسته به دوره، ممکن است از طریق سمینارهای گروهی کوچک، سخنرانی ها، کارگاه های عملی، کار میدانی یا مطالعه مستقل مستقیم یاد بگیرید.

 • دانشگاه های تحقیقاتی شامل بسیاری از سخنرانی ها، سمینارها، کار عملی و مطالعه مستقل می شوند.
 • دانشگاه علوم کاربردی شامل آموزش های عملی بیشتر و کارگاه های آموزشی است که توسط چهره های صنعت خارجی و متخصصان مختلف برگزار می شود.
 • دانشکده هنر، فیلم و موسیقی بر توسعه و ارزیابی مهارت ها و خلاقیت های شما متمرکز شده است.

روند پایان نامه در آلمان چگونه پیش می رود؟

در طول سال آخر تحصیلات کارشناسی ارشد خود، باید در تکمیل یک پروژه یا یک کار تحقیقاتی یا پایان نامه کتبی گسترده کار کنید. شما از پشتیبانی و مشاوره یک سرپرست متخصص برخوردار خواهید بود، با این حال همیشه باید فردی باشید که ایده ها و تخصص دانشگاهی خود را توسعه داده و نشان دهید.

روش امتحان پایان نامه کارشناسی ارشد با ارزیابی ارائه شما و “دفاع” شفاهی به عنوان بخشی از فرایند ارزیابی تکمیل می شود. یک سخنرانی کوتاه در مورد موضوع تحقیق شما و پاسخ به سوالات مربوط به یافته ها و نتیجه گیری های شما نیز در این آزمون گنجانده شده است.

نگران نشوید، زیرا این می تواند برای شما یک تجربه بسیار رضایت بخش باشد!

مقاطع کارشناسی ارشد متوالی و غیر متوالی چیست؟

مدرک کارشناسی ارشد پیوسته به دانشجویانی اطلاق می شود که مایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از همان رشته یا رشته های نزدیک هستند که در مقطع کارشناسی تکمیل شده است.

در این دوره ها، فقط داوطلبانی که دارای مدرک کارشناسی مرتبط هستند پذیرفته می شوند.

همچنین، اکثر متقاضیان پس از تحصیل در مقطع کارشناسی مستقیماً به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ادامه می دهند.

مدرک کارشناسی ارشد غیر متوالی به دانشجویانی اطلاق می شود که بر روی رشته ای متفاوت و غیرمرتبط از دوره کارشناسی تمرکز می کنند. پیگیری دوره های غیر متوالی ممکن است به جز در مقطع کارشناسی نیاز به تجربه عملی نیز داشته باشد. مطالعات غیر متوالی لزوماً به یک موضوع کارشناسی مربوط نمی شود. این نوع مطالعات برای دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیل و کار در بین تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد خود هستند ادامه می یابد. ادامه تحصیل نیز جزء دسته های غیر متوالی است!

مدرک کارشناسی ارشد حرفه ای بر موضوعات حرفه ای مانند آموزش، پرستاری، وکلا و غیره تمرکز می کند. دوره ها بر حرفه های تحت نظارت تمرکز می کنند.

شرایط و هزینه ها برای مقاطع کارشناسی ارشد غیر متوالی، متوالی و حرفه ای متفاوت است! برنامه های متوالی ممکن است برای دانشجویانی که بلافاصله پس از تحصیل در مقطع کارشناسی ادامه می دهند رایگان باشد!

شرایط پذیرش برای کارشناسی ارشد در آلمان

 • مهمترین مدرک برای ارائه پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان، مدرک کارشناسی مناسب است. لازم نیست مدرک کارشناسی از آلمان باشد، اما هنوز باید توسط دانشگاه های آلمان به رسمیت شناخته شود.
 • گواهی و رونویسی از تحصیلات کارشناسی خود.
 • جزئیات تحصیلات متوسطه شما؛ برخی از فرآیندهای کاربردی بسیار رقابتی ممکن است بخواهند جزئیات بیشتری از سابقه آموزش بین المللی را بدانند.
 • مصاحبه؛ دانشگاه های آلمان ممکن است درخواست شما و تجربه شما را در یک مصاحبه هماهنگ شده با شما مورد بحث قرار دهند. این مصاحبه ممکن است رسمی باشد، به ویژه در دانشگاه های بسیار رقابتی با مکان های محدود، یا می تواند در بسترهای کنفرانس مانند اسکایپ انجام شود تا برای دانشجویان بین المللی آسان تر شود.
 • آزمون های ورودی اضافی؛ این بیشتر در دانشگاه های رقابتی اتفاق می افتد، جایی که ممکن است از شما خواسته شود که یک امتحان ورودی اضافی را تکمیل کنید یا یک آزمون استاندارد پذیرش کارشناسی ارشد بعنوان بخشی از درخواست خود شرکت کنید. این امر همچنین می تواند در حقوق، پزشکی و سایر مشاغل دارای مقررات مشابه مورد نیاز باشد تا از سازگاری آموزش های قبلی شما اطمینان حاصل شود. همچنین، مدارس تجاری و برنامه های MBA ممکن است در آزمون های شناخته شده مانند GMAT یا GRE به نمره خاصی نیاز داشته باشند.