آلمان همواره به عنوان “سرزمین ایده ها” نامیده می شود. تحصیل کارشناسی ارشد در کشور آلمان به معنی تحصیل در یکی از موفق ترین دانشگاه های محبوب و مقرون به صرفه در اروپا است.

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

تحصیل کارشناسی ارشد در کشور آلمان

دوره های کارشناسی ارشد آلمان، منعکس کننده اعتبار و روشنفکری یک نظام آموزش عالی است که صدها سال است از آن میگذرد و از مهم ترین متفکران علوم و فلسفه اروپا در این نظام تحصیل کرده اند. امروزه این کشور به خاطر توانایی های تحقیقاتی جدید خود، بسیار مشهور است. شما همچنین می توانید مقدار زیادی از مطالعات خود را در این کشور انجام دهید. همچنین از بعد توریستی نیز میتوانید از شهرهای تاریخی یا مناظر زیبا مانند دره راین و جنگل سیاه، نیز دیدن کنید.

تحصیل کارشناسی ارشد در کشور آلمان

آلمان از نظر تحصیلی در رتبه پنجم در جهان است که بیش از ۲۰۰۰۰۰ دانشجوی بین المللی دارد. بسیاری از آنها در برنامه های کارشناسی ارشد و دیگر دوره های تحصیلات تکمیلی ثبت نام می کنند. ۳۲۲ رشته در کارشناسی ارشد در آلمان وجود دارد. به دلیل این تنوع رشته های دانشگاهی، آلمان مورد علاقه دانشجویان خارجی می‌باشد. علاوه بر این، امکان تحصیل در آلمان به صورت رایگان بر محبوبیت این کشور افزوده است. دوره فوق لیسانس و یا Master در آلمان بر اساس رشته تحصیلی میتواند بین ۲ الی ۴ ترم باشد.

پس از پایان این دوره، به فارغ التحصیلان رشته های مهندسی و علوم پایه مدرک M.Sc و به فارغ التحصیلان رشته های علوم اجتماعی، علوم انسانی و هنر مدرک M.A اعطا می‌شود.

هزینه تحصیل فوق لیسانس در آلمان

نظام دانشگاهی آلمان بر اساس یک فلسفه آموزش عالی قابل دسترس است. دوره های کارشناسی در دانشگاه های دولتی آلمان کاملا رایگان است و بسیاری از دوره های کارشناسی ارشد آلمان نیز از هزینه های تحصیل معاف هستند. متوسط ​​هزینه کارشناسی ارشد در آلمان حدود ۵۰۰ € در هر ترم در یک دانشگاه عمومی است. اما هزینه های تحصیل متفاوت است. در واقع، برخی برنامه ها می توانند کاملا رایگان باشند.

بهترین روش برای پیدا کردن هزینه های پرداخت شده برای یک دوره خاص، بررسی جزئیات برنامه ارائه شده توسط دانشگاه ها است. هزینه کامل تحصیلات تکمیلی در آلمان شامل هزینه های اضافی علاوه بر هزینه تحصیل است. مطمئنا، اگر هزینه های خود را برای فوق لیسانس خود در آلمان پرداخت نکنید، این هزینه های تکمیلی در واقع تنها پرداخت شما خواهد بود:

هزینه هفتگی (یا Semesterbeitrag) برای هزینه های ثبت نام اولیه و مدیریت، هزینه می شود. قیمت ها معمولا بین ۴۰ تا ۷۰ دلار (۴۵ تا ۸۰ دلار آمریکا) در هر ترم هستند.
بیمه درمانی برای تمام دانشجویان در آلمان مورد نیاز است. اگر شما در حال حاضر یک کارت بیمه درمانی اروپایی (EHIC) دارید، این برای شما کافی خواهد بود. سایر دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا هستند، ممکن است به این بیمه نیاز داشته باشند که در طول دوره های فوق لیسانس خود این بیمه را پوشش دهند. تخفیف برای دانشجویان زیر ۳۰ سال در این بیمه ممکن است و بعضی از کارفرمایان نیمه وقت نیز بیمه درمانی را ارائه می دهند.

مدارک مورد نیاز:

ترجمه گواهی پایان دوره دیپلم به همراه ریز نمرات آن
ترجمه گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات آن
ترجمه مدرک فوق دیپلم به همراه ریز نمرات آن (در صورت وجود)
ترجمه مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات آن
کپی پاسپورت
گواهی زبان آلمانی حداقل در سطح B1 (در صورت تحصیل به زبان انگلیسی مدرک تافل و یا آیلتس)
زندگی نامه
انگیزه نامه

مدت زمان تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

کارشناسی ارشد در آلمان به طور معمول دو سال طول می کشد، سال تحصیلی معمولا از ابتدای ماه اکتبر تا پایان سپتامبر سال بعد طول میکشد.

زبان مقطع کارشناسی ارشد آلمان

رشته های کارشناسی ارشد در آلمان ممکن است به زبان های مختلف و همچنین آلمانی ارائه شود. تعداد زیادی از برنامه ها به زبان انگلیسی ارائه شده است.