آلمان که به صورت رسمی جمهوری فدرال آلمان نامیده می شود، کشوری در اروپای مرکزی است. این کشور پس از روسیه دومین کشور پرجمعیت اروپا و پرجمعیت ترین کشور عضو اتحادیه اروپا است. آلمان از شمال بین دریاهای بالتیک و دریا های شمال و از جنوب به کوه های آلپ راه دارد. مساحت این کشور 357.022 کیلومتر مربع (137.847 مایل مربع) است و دارای بیش از 83 میلیون نفر جمعیت در 16 ایالت تشکیل دهنده آن است. این کشور از شمال با دانمارک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند همسایه است. پایتخت و بزرگترین شهر این کشور برلین است و مرکز مالی آن فرانکفورت است.

 

درباره ی کشور آلمان

 

آلمان یک قدرت بزرگ با اقتصاد قوی است. این کشور دارای بزرگترین اقتصاد در اروپا، چهارمین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است. این کشور به عنوان یک رهبر جهانی در چندین بخش صنعتی، علمی و فناوری و سومین صادر کننده و وارد کننده بزرگ کالا در جهان است. به عنوان یک کشور توسعه یافته که در شاخص توسعه انسانی بسیار بالا است، امنیت اجتماعی و سیستم مراقبت های بهداشتی جهانی، حفاظت از محیط زیست و آموزش دانشگاهی بدون شهریه را ارائه می دهد. آلمان عضو سازمان ملل متحد، ناتو، G7 ، G20 و OECD است. این کشور در لیست کشورهای دارای میراث جهانی یونسکو، سومین کشور است.

آب و هوا

بیشتر آلمان دارای آب و هوای معتدل است، از آب و هوای اقیانوسی در شمال گرفته تا آب و هوای قاره ای در شرق و جنوب شرقی. زمستان ها از سرد در جنوب آلپ تا ملایم متغیر است و عموماً با بارندگی های محدود و پراکنده همراه است، در حالی که تابستان ها می تواند از گرم و خشک تا خنک و بارانی متغیر باشد. مناطق شمالی دارای بادهای غربی غالب هستند که هوای مرطوب را از دریای شمال وارد می کنند و درجه حرارت را تعدیل می کنند و میزان بارندگی را افزایش می دهند. برعکس، مناطق جنوب شرقی تغییر دمای شدیدتری را تجربه می کنند.

سیاست

آلمان یک جمهوری دموکراتیک فدرال، پارلمانی و نماینده است. قدرت قانونگذاری فدرال بر عهده پارلمان متشکل از بوندستاگ (رژیم فدرال) و بوندسرات (شورای فدرال) است که با هم نهاد قانونگذاری را تشکیل می دهند. رئیس جمهور، در حال حاضر فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس دولت است و در درجه اول مسئولیت ها و اختیارات است. رئیس جمهور توسط Bundesversammlung (کنوانسیون فدرال)، موسسه ای متشکل از اعضای بوندستاگ و تعداد مساوی از نمایندگان ایالت، انتخاب می شود. صدراعظم، در حال حاضر آنگلا مرکل، رئیس دولت است و قدرت اجرایی را از طریق کابینه وزرا خود اعمال می کند.

اقتصاد

آلمان دارای اقتصاد بازار اجتماعی با نیروی کار بسیار ماهر، سطح فساد پایین و سطح بالای نوآوری است. این کشور سومین صادرکننده بزرگ جهان و سومین واردکننده بزرگ کالا است و دارای بزرگترین اقتصاد در اروپا است که همچنین چهارمین اقتصاد بزرگ جهان است. نرخ بیکاری منتشر شده توسط Eurostat تا ژانویه 2020 به 3.2 درصد می رسد که چهارمین کشور از لحاظ پایین بودن نرخ بیکاری در اروپاست.

آلمان به عنوان خانه اتومبیل خای مدرن و صنعت خودروسازی معرفی می شود که یکی از رقابتی ترین و نوآورانه ترین صنایع در جهان محسوب می شود، این صنعت چهارمین صنعت بزرگ از نظر تولید است. 10 صادرات برتر آلمان عبارتند از خودرو، ماشین آلات، کالاهای شیمیایی، محصولات الکترونیکی، تجهیزات الکتریکی، دارویی، تجهیزات حمل و نقل، فلزات اساسی، محصولات غذایی و لاستیک و پلاستیک.

 

درباره کشور آلمان

 

صنعت توریسم

آلمان در سال 2017 با 37.4 میلیون بازدیدکننده نهمین کشور پربازدید در جهان برشمرده شد. برلین سومین شهر پربازدید در اروپا شده است. سفرها و گردشگری داخلی و خارجی به طور مستقیم بیش از 105.3 میلیارد یورو به تولید ناخالص داخلی آلمان کمک می کند. این صنعت به صورت مستقیم و غیر مستقیم، از 4.2 میلیون شغل پشتیبانی می کند. پربازدیدترین و محبوب ترین جاذبه های دیدنی آلمان شامل کلیسای جامع کلن، دروازه براندنبورگ، رایشتاگ، فرادنکیرش درسدن، قلعه نوشوانشتاین، قلعه هایدلبرگ، وارتبورگ و کاخ سانسوچی است.

دین و مذهب

سرشماری آلمان در سال 2011 مسیحیت را بزرگترین دین در آلمان نشان داد و 66.8 درصد خود را مسیحی معرفی کردند و 3.8 درصد از آن ها اعضای کلیسا نبودند. اسلام دومین دین بزرگ کشور است. در سرشماری سال 2011، 1.9  از جمعیت سرشماری شده (1.52 میلیون نفر) دین خود را اسلام معرفی کرده اند، اما این رقم غیرقابل اعتماد تلقی می شود زیرا تعداد نامتناسبی از پیروان این دین (و ادیان دیگر، مانند یهودیت) از حق عدم پاسخگویی به سوال استفاده کردند.

زبان

آلمانی زبان رسمی و رایج در این کشور است. این زبان یکی از 24 زبان رسمی و کاری اتحادیه اروپا و یکی از سه زبان مورد استفاده در کمیسیون اروپا است. آلمانی با بیش از 100 میلیون صحبت کننده، رایج ترین زبان مادری در اروپاست.

بیشترین زبان هایی که در بین مهاجران استفاده می شود عبارتند از: ترکی، عربی، کردی، لهستانی، زبان های بالکان و روسی. آلمانی ها معمولاً چند زبانه هستند: 67 درصد از شهروندان آلمانی ادعا می کنند که می توانند حداقل به یک زبان خارجی و 27 درصد در حداقل به دو زبان دیگر ارتباط برقرار کنند.

تحصیلات

مسئولیت نظارت بر آموزش در آلمان عمدتا در هر ایالت به صورت مستقل سازماندهی می شود. آموزش اختیاری مهد کودک برای همه کودکان بین سه تا شش سال ارائه می شود و پس از آن حضور در مدرسه برای حداقل نه سال اجباری است. تحصیلات ابتدایی معمولاً چهار تا شش سال به طول می انجامد. تحصیلات متوسطه با توجه به ترجیح و استعداد دانش آموزان به دو دوره ی آکادمیک یا فنی و حرفه ای تقسیم می شود.

سیستم کارآموزی به نام Duale Ausbildung وجود دارد که شرکت در این دوره ها منجر به مدرک فنی و حرفه ای می شود که این مدرک با مدارک دانشگاهی و آکادمیک قابل مقایسه است. این مدل در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار گرفته است.

اکثر دانشگاه های آلمان موسسات دولتی هستند و تحصیل در این دانشگاه ها از گذشته رایگان می باشد. بر اساس گزارش OECD در سال 2014، آلمان سومین مقصد برتر جهان برای دانشجویان بین المللی است. دانشگاه های تأسیس شده در آلمان برخی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان را شامل می شوند که دانشگاه هایدلبرگ (تأسیس در سال 1386) قدیمی ترین آن ها بوده است.

دانشگاه هومبولت برلین، که در سال 1810 توسط اصلاح طلبان لیبرال ویلهلم فون هومبولت تأسیس شد و الگوی دانشگاهی بسیاری از دانشگاه های غربی شد. اکنون یازده دانشگاه از دانشگاه های برتر جهان در آلمان قراردارند.

 

درباره ی کشور آلمان

 

سلامت

سیستم بیمارستان های آلمان که Krankenhäuser نامیده می شود مربوط به قرون وسطی است؛ امروزه آلمان دارای قدیمی ترین سیستم مراقبت های بهداشتی جهان است که بر اساس قوانین اجتماعی بیسمارک در دهه 1880 پایه گذاری شده است. از دهه 1880، اصلاحاتی در این سیستم انجام شد که یک سیستم بهداشتی متعادل را به وجود آورد.

جمعیت این کشور تحت پوشش یک طرح بیمه درمانی است که طبق اساسنامه ارائه شده است. این طرح معیارهایی دارد که به برخی از گروه ها اجازه می دهد یک قرارداد بیمه درمانی خصوصی انتخاب کنند. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، سیستم مراقبت های بهداشتی آلمان تا سال 2013، 77 درصد از بودجه دولت و 23 درصد از بودجه خصوصی برخوردار بوده است. در سال 2014، آلمان 11.3 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف مراقبت های بهداشتی کرد.

آلمان در سال 2013 در امید به زندگی با 77 سال برای مردان و 82 سال برای زنان در رتبه 20 جهان قرار داشت و میزان مرگ و میر نوزادان بسیار پایینی داشت (4 در 1000 تولد زنده). در سال 2019 ، علت اصلی مرگ با سهم 73 درصد بیماری های قلبی عروقی بود. چاقی در آلمان به طور فزاینده ای به عنوان یک مسئله مهم بهداشتی مطرح شده است. یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که 52 درصد از جمعیت بزرگسال آلمان دارای اضافه وزن یا چاق بودند.

علم، فرهنگ و هنر

فرهنگ در ایالت های آلمان توسط جریانات فکری و مردمی عمده در اروپا، اعم از مذهبی و سکولار شکل گرفته است. از نظر تاریخی، آلمان را Das Land der Dichter und Denker (“سرزمین شاعران و اندیشمندان”) می نامند، به دلیل نقش عمده ای که دانشمندان، نویسندگان و فیلسوفان آن در توسعه تفکر غربی ایفا کرده اند. نظرسنجی جهانی BBC نشان داد که آلمان دارای بیشترین تأثیر مثبت در جهان در سال های 2013 و 2014 است.

آلمان به دلیل سنت های جشنواره محلی مانند Oktoberfest و آداب و رسوم کریسمس که شامل لباس های مخصوص کریسمس، مراسم کریسمس، درختان کریسمس، کیک های Stollen و سایر تمرینات است، مشهور است. از سال 2016 یونسکو 41 ملک در آلمان را در فهرست میراث جهانی ثبت کرد.

در آلمان تعدادی از تعطیلات عمومی توسط هر ایالت تعیین شده است. 3 اکتبر از سال 1990 یک روز ملی در آلمان است و به عنوان روز اتحاد آلمان (Tag der Deutschen Einheit) جشن گرفته می شود.

موسیقی

موسیقی کلاسیک آلمان شامل آثار برخی از مشهورترین آهنگسازان جهان است. دیتریش بوختهود، یوهان سباستین باخ و گئورگ فردریش هاندل آهنگسازان تأثیرگذار دوره باروک بودند. لودویگ ون بتهوون نقش مهمی در گذار بین دوران کلاسیک و رمانتیک داشت. کارل ماریا فون وبر، فلیکس مندلسون، روبرت شومان و یوهانس برامس آهنگسازان مهم رمانتیک بودند.

ریچارد واگنر به خاطر اپراهایش معروف بود. ریچارد اشتراوس آهنگساز برجسته دوران اواخر رمانتیک و اوایل مدرن بود. کارلهاینز استوکهاوزن و ولفگانگ ریم آهنگسازان مهم قرن بیستم و اوایل قرن 21 هستند.

ادبیات و فلسفه

ادبیات آلمانی را می توان در قرون وسطی و آثار نویسندگانی چون والتر فون در فوگل واید و ولفرام فون اشنباخ ردیابی کرد. از نویسندگان مشهور آلمانی می توان به یوهان ولفگانگ فون گوته، فردریش شیلر، گاتولد افرایم لسینگ و تئودور فونتان اشاره کرد. مجموعه داستان های عامیانه منتشر شده توسط برادران گریم فولکلور آلمان را در سطح بین المللی رواج داد.

گریم ها همچنین انواع منطقه ای زبان آلمانی را جمع آوری و مدون کردند و کار خود را بر اساس اصول تاریخی پایه گذاری کردند. نگارش Deutsches Wörterbuch یا فرهنگ لغت آلمانی، که گاهی اوقات لغت نامه گریم نیز نامیده می شود، در سال 1838 آغاز شد و اولین جلدها در سال 1854 منتشر شد. نویسندگان تأثیرگذار قرن بیستم عبارتند از گرهارت هاپتمن، توماس مان، هرمان هسه، هاینریش بل و گونتر گراس. بازار کتاب آلمان سومین بازار بزرگ جهان پس از ایالات متحده و چین است.

غذاها

غذاهای آلمانی از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است و اغلب مناطق همسایه شباهت های آشپزی مشترکی دارند (به عنوان مثال مناطق جنوبی بایرن و سوآبی با سوئیس و اتریش دارای برخی سنت های مشترک هستند). انواع غذاهای بین المللی مانند پیتزا، سوشی، غذاهای چینی، غذاهای یونانی، غذاهای هندی و دونر کباب نیز محبوب هستند.

نان بخش قابل توجهی از آشپزی آلمانی است و نانوایی های آلمانی حدود 600 نوع نان اصلی و 1200 نوع شیرینی و رول (Brötchen) تولید می کنند. پنیرهای آلمانی حدود 22 درصد از کل پنیرهای تولید شده در اروپا را تشکیل می دهند. در سال 2012 بیش از 99 درصد از کل گوشت تولید شده در آلمان گوشت خوک، مرغ یا گوشت گاو بود. آلمانی ها سوسیس های جهانی خود را تقریباً در 1500 نوع، از جمله براتورست و وایسورست تولید می کنند.

 

درباره ی کشور آلمان

 

ورزش

فوتبال محبوب ترین ورزش در آلمان است. فدراسیون فوتبال آلمان (Deutscher Fußball-Bund) با بیش از 7 میلیون عضو رسمی، بزرگترین سازمان تک ورزشی جهان است و لیگ برتر آلمان، بوندسلیگا، دومین میانگین بیشترین حضور در تمام لیگ های ورزشی حرفه ای در جهان را دارا می باشد. تیم ملی فوتبال مردان آلمان در سال های 1954، 1974، 1990 و 2014 جام جهانی فوتبال، قهرمانی اروپا یوفا در 1972، 1980 و 1996 و جام کنفدراسیون های فیفا در سال 2017 را فتح کرد.

آلمان یکی از برجسته ترین کشورهای جهان در زمینه ورزش های موتوری است. سازندگانی مانند BMW و مرسدس از تولیدکنندگان برجسته در ورزش موتوری هستند. پورشه در مسابقه 24 ساعته لمان 19 بار و آئودی 13 بار (تا سال 2017) برنده شده است. راننده مایکل شوماخر در دوران حرفه ای خود رکوردهای زیادی را در زمینه ورزش های اتومبیل رانی به ثبت رسانده است، چرا که در هفت دوره مسابقات قهرمانی جهان در مسابقات فرمول یک قهرمان شده است. سباستین فتل همچنین در بین پنج راننده موفق فرمول یک در تمام دوران ها قرار دارد.

مراسم ها و جشنواره ها

 • روز گراندوگ

سنت آمریکایی روز Groundhog ریشه در تعطیلات مذهبی آلمان Mariä Lichtmess دارد که به نام Candlemas نیز شناخته می شود. از اوایل دهه 1840، مهاجران آلمانی به پنسیلوانیا جشنواره ی hedgehog را تجربه کردند این جشنواره زمستان را پیش بینی می کرد.

 • کارناوال/مردی گراس

تاریخ برگذاری این مراسم متغیر است، اما نسخه آلمانی آن Mardi Gras نام دارد که آخرین فرصت برای جشن گرفتن قبل از فصل روزه است. این مراسم نام های زیادی دارد: Fastnacht ، Fasching ، Fasnacht ، Fasnet یا Karneval.

 • روزشکرگذاری

در کشورهای آلمانی زبان، Erntedankfest یا روز شکرگزاری را در اولین یکشنبه ماه اکتبر جشن گرفته می شود، که معمولاً اولین یکشنبه بعد از Michaelistag یا Michaelmas است. این مراسم در درجه اول یک تعطیلات مذهبی است، اما با غذا، موسیقی و رژه ها همراه است. در این روز در آلمان به جای بوقلمون که در آمریکا رواج دارد، غاز طبخ می کنند.

واقعیت های جالب درباره ی آلمان

 • 65 درصد بزرگراه های آلمان (اتوبان) محدودیت سرعت ندارند.
 • دانشگاه برای همه (حتی غیر آلمانی ها) رایگان است.
 • برلین دارای بزرگترین ایستگاه قطار در اروپا است.
 • اولین کتاب چاپ شده به زبان آلمانی بود.
 • اولین مجله ای که تا به حال دیده شده است در سال 1663 در آلمان راه اندازی شد.
 • زبان آلمانی سومین زبان در جهان است که مردم درخواست یادگیری آن را دارند.
 • بیش از 300 نوع نان مختلف در آلمان وجود دارد.
 • بیش از 1000 نوع سوسیس در آلمان وجود دارد.
 • سنت درخت کریسمس (Tannenbaum) از آلمان آمده است.
 • آلمان بیش از 400 باغ وحش دارد که بیشترین تعداد باغ وحش در جهان است.
 • آنگلا مرکل صدراعظم یک عروسک باربی دارد که از روی او ساخته شده است.
 • اکثر تاکسی های آلمان مرسدس هستند.
 • باریک ترین خیابان جهان در رویتلینگن است. Spreuerhofstrasse نامیده می شود و در باریک ترین نقطه 31 سانتی متر (یک پا) عرض دارد.
 • دفتر صدراعظم در برلین به عنوان “ماشین لباسشویی” شناخته می شود.
 • در آلمان هیچ زندانی که بخواهد از زندان فرار کند مجازات نمی شود، زیرا این یک غریزه اساسی انسانی برای آزاد بودن است.