دوره زبان در کشور آلمان

شرکت در دوره زبان در آلمان ضروری است چراکه میزان تسلط شما به زبان آلمانی، ملاک بسیار مهمی در تجربه تحصیل در آلمان است. در دانشگاه ها شما در کلاس هایی حضور خواهید داشت که تدریس به زبان آلمانی صورت می گیرد و در بحث هایی شرکت خواهید کرد که دانش زبان آلمانی شما اهمیت بسیار بالایی خواهد یافت.

از این رو، تا زمانی که به عنوان یک دانشجوی خارجی در آلمان مشغول به تحصیل هستید، باید سطح زبانی خود را بالا ببرید (آلمانی یا انگلیسی طبق کورس و دانشگاه).

دوره زبان آلمانی در آلمان

امروزه منابع مختلف بسیاری برای یادگیری زبان های خارجی وجود دارد، اما برای کسی که سطح زبان آلمانی را در مراحل اولیه نیز ندارد، یادگیری زبان برایش کمی دشوار خواهد شد. به این دلیل دوره های زبان یک راه سریع و مفید برای پیشرفت زبان آلمانی در حد سطح مورد نیاز دانشگاه ها است.

بیشتر افراد قبل از رفتن به آلمان برای کار یا تحصیل دوره های زبان را در کشور خودشان می گذرانند، که معمولا این بهترین انتخاب است، چرا که در وقت صرفه جویی می شود. اما اگر شما نتوانید این دوره ها را در کشور خودتان بگذرانید لازم نیست نگران باشید، چرا که می توانید از دوره های زبان آلمانی در کشور آلمان استفاده کنید.

در کشور آلمان برخی دانشگاه ها و بسیاری از موسسات دولتی و خصوصی دوره های زبان آلمانی را در هر 6 سطح A1, A2 (A2.1, A2.2), B1 (B1.1, B1.2), B2, C1, C2 برگزار می کنند و در هر زمان و موقعیت مکانی مختلف پذیرای دانشجو هستند.

بنابراین می توانید اطمینان داشته باشید که با این تنوع می توانید در هر زمانی دوره مناسب خود را پیدا کنید. می توانید برای اطلاعات بیشتر و یافتن دوره مناسب خودتان با موسسه تماس بگیرید.

دوره زبان در کشور آلمان

انتخاب دوره مناسب زبان

بر اساس رشته تحصیلی ای که انتخاب کرده اید و یا هدف اقامتتان در کشور آلمان، می توانید زبان آلمانی را در بافت های مختلف یاد بگیرید. اگر شما یک دانشجوی خارجی باشید که میخواهید در کشور آلمان ادامه تحصیل بدهید، دوره زبان در آلمان حول محور اصطلاحات و مفاهیم رشته انتخابی شما برگزار می شود.

برای پیدا کردن موسسه مناسب برای دوره زبان در آلمان شما ابتدا باید دانشگاه انتخابی خود را چک کنید که آیا دوره زبان آلمانی برای دانشجویان خارجی که زبان مورد نیاز دانشگاه را مسلط نیستند برگزار می کند یا نه. البته در نهایت شما آزادید تا انتخاب کنید که میخواهید در دانشگاه انتخابی خودتان دوره زبان را بگذرانید یا در موسسه های خصوصی.

طبیعتا موسسات خصوصی شرایط و مزایای بهتری را فراهم میکنند تا بتوانند دانشجویان و بودجه هایشان را سمت خود جذب کنند. برخی از این مزایا شامل تنوع دوره ها، انعطاف پذیری برنامه ها و دوره های آموزشی و حتی مکان برگزاری کلاس ها می باشند.

از طرف دیگر، دوره های زبانی که در دانشگاه های آلمان ارائه می شود، واحد های تحصیلی دانشجویان ثابت است و آنها اجازه اعتراض و یا تغییر آن را ندارند. علاوه بر این موسسات خصوصی شما را درگیر فعالیت های تحصیلی فوق برنامه می کند تا از فرهنگ آلمانی در محیط های مختلف نیز یاد بگیرید.

اما در کنار این مزایا، موسسات خصوصی پر هزینه هستند. براساس تعداد کلاس ها و تنوع دوره ها هزینه هایی را برای دانشجو دارند. در مقابل دانشگاه ها و مراکز زبان با هزینه کمتری این دوره ها را ارائه میدهند.

در کنار این موسسات، برنامه های آموزشی آنلاین نیز به طور رایگان برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارند و دانش زبانی مورد نیاز را ندارند برگزار می شود.

درخواست و پذیرش در دوره زبان در آلمان

بعد از انتخاب دوره مناسب زبان، مراحل درخواست را باید طی کنید. برای درخواست این دوره ها باید فرم های مربوطه را به طور دقیق و کامل پر کنید. در این فرم میتوانید درخواست دوره را با توجه به میزان سطح زبانی کنونی خود پر کنید. حداقل سطح زبان موردنیاز برای شرکت در این دوره ها مدرک B1 است.

دوره زبان چه مدت طول می کشد؟

معمولا این دوره ها از 4 هفته تا 8 هفته طول می کشد، اما این هم بستگی به دوره ای دارد که شرکت میکنید. شما اگر مدرک B1 داشته باشید و در یادگیری سریع و باهوش باشید زودتر از برنامه مشخص می توانید این دوره را به پایان برسانید.

یادگیری زبان آلمانی در کشور آلمان فرصت خوبی است تا در کنار یاد گرفتن زبان آلمانی، با فرهنگ این کشور آشنا می شوند و دوستان جدید و تجربه های فراموش نشدنی کسب می کنند.

ویزای دوره زبان در آلمان

ویزای دوره زبان آلمانی جزو ویزاهای تحصیلی این کشور محسوب می شود که برای دانشجویان خارجی که در دوره های زبان شرکت کرده اند صادر می شود. این ویزا معمولا به مدت 3 تا 12 ماه اقامت صادر می شود.

دوره هایی که این دانشجویان شرکت میکنند باید حداقل 18 ساعت درسی در هفته باشد. تمدید این ویزا تا یک سال زمانی امکان پذیر است که قصد دانشجو ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نباشد.

کارهایی که با این ویزا نمی توانید انجام دهید

 • تبدیل به ویزای دانشجویی
 • تبدیل به مجوز اقامت کاری
 • پذیرفتن کار با دستمزد
 • شروع تحصیل دانشگاهی
 • درخواست ورود به دانشگاه

اگر قصد داشته باشید که بلافاصله بعد از دوره زبان در آلمان تحصیلات دانشگاهی خود را آغاز کنید، باید ابتدا به کشور خود برگردید و برای ویزای دانشجویی اقدام کنید. درخواست ویزای دانشجویی در حین اقامتتان با ویزای دوره زبان امکان پذیر نخواهد بود.

دوره زبان آلمانی

مدارک لازم برای درخواست ویزای دوره زبان

مدارکی که برای درخواست ویزای دوره زبان در آلمان لازم دارید از این قرارند:

 • دو برگه درخواست ویزا که به طور کامل تکمیل شده باشند.
 • یک پاسپورت معتبر (که بر اساس تاریخ برگشتتان حداقل 3 ماه از اعتبارش باقی مانده باشد و قدیمی تر از 10 سال نباشد و همچنین حداقل دو برگه خالی داشته باشد)
 • تاییدیه درخواست برای دوره زبان، یا گواهی ثبت نام (دوره باید در هفته حداقل 18 ساعت تایم درسی داشته باشد)
 • گواهی توانایی مالی برای گدراندن این دوره
 • یک بیمه سلامت قابل قبول برای تمام طول مدت اقامت
 • دو عدد عکس که به تازگی گرفته شده باشد
 • سه عدد کپی از صفحات پاسپورت
 • یک انگیزه نامه برای شرکت در این دوره ها
 • مدرکی که نشان دهنده ی استعفای شما از کار در صورت کارمند بودن باشد.