آلمان یک مقصد گردشگری چهار فصل است. در واقع برای سفر به آلمان محدودیت زمانی ندارید و باید زمان سفر را با توجه به جاذبه‌ها و فعالیت‌هایی که در نظر دارید انتخاب کنید. هر فصلی در آلمان جذابیت خاص خود را دارد و ویژگی‌هایی دارد که باعث می‌شود گردشگران آن را انتخاب کنند.

تابستان

اگر به صف‌های طولانی جلوی جاذبه‌های گردشگری اهمیتی نمی‌دهید و روزهای گرم و آفتابی را دوست دارید در تابستان سفر کنید. فصل تابستان زمان اوج سفر در آلمان است. روزها طولانی‌تر و آب‌وهوا گرم است. ضمنا اواسط تابستان، بارندگی هم وجود دارد.

فستیوال‌های تابستانی در فضای باز، شنا در استخرهای روباز و سواحل و جاذبه‌های طبیعی مختلف در این فصل برای لذت بردن وجود دارد. البته توجه کنید که هزینه‌ی پرواز و اقامت در این فصل، از همیشه بیشتر است و صف‌های طولانی جلوی جاذبه‌های گردشگری وجود دارد. حتما سعی کنید همه‌ چیز را از قبل رزرو کنید.

زمستان

اگر با آب‌و‌هوای سرد مشکل ندارید و دوست دارید جمعیت کمتری از گردشگران را هر جا که می‌روید ببینید، بهترین زمان برای سفر، فصل زمستان است. در زمستان هزینه‌ی پرواز و اقامت هم کاهش پیدا می‌کند. اگر فستیوال خاصی را در نظر دارید، زمان سفر را با زمان برگزاری آن فستیوال تنظیم کنید.

اگر می‌خواهید از فرصت کاهش هزینه‌ی پروازها و هتل استفاده کنید، باید فصل زمستان را برای سفر انتخاب کنید. البته این کاهش هزینه‌های سفر برای زمانی غیر از کریسمس است. در روزهای کریسمس دوباره هزینه‌ها افزایش پیدا می‌کند چون دوباره سفرها اوج می‌گیرند.

گردشگران زیادی برای تماشای بازارهای سنتی کریسمس به آلمان سفر می‌کنند. اگر قصد دارید در زمستان سفر کنید، لباس مناسب را فراموش نکنید. زمستان‌های آلمان سرد و برفی است. فصل اسکی در آلمان از کریسمس تا انتهای ماه مارس است.

راهنمای سفر به آلمان

بهار

بهار، هوای فوق‌العاده‌ای برای سفر به‌ آلمان دارد. در این فصل می‌توانید در جشن‌های ایستر شرکت کنید. ولی توجه داشته باشید که با گرم‌ شدن هوا، قیمت هتل‌ها و پروازها هم کم کم افزایش پیدا می‌کند.

ماه مه بهترین زمان برای لذت‌ بردن از هوای مطبوع و شرکت در فستیوال‌هایی چون می‌دی و Karneval der Kulturen (کارناوال فرهنگ ها) است.

سفر به آلمان

سفر به آلمان – کارناوال فرهنگ ها در برلین آلمان

پاییز

فصل پاییز هم فرصت بسیار مناسبی برای سفر به‌ آلمان است. آب‌و‌هوا کم کم رو به خنکی می‌رود و به دنبال آن، قیمت هتل‌ها و پروازها کاهش پیدا می‌کند. مناظر طبیعی بسیار زیبا می‌شوند و با هزاران رنگ پاییزی، چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کنند. ماه سپتامبر و اوایل اکتبر زمان خوبی برای سفر در پاییز است.

اطلاعات کلی کشور آلمان

زبان رسمی آلمانی
واحد پول یورو
نوع برق شهری ۲۳۰ ولت و فرکانس آن ۵۰ هرتز
اختلاف ساعت آلمان با تهران ۲ و نیم ساعت از تهران عقب‌تر است.
کد کشور: +۴۹
شماره‌های اضطراری پلیس: ۱۱۰آتش ‌نشانی و آمبولانس: ۱۱۲
فرودگاه‌ های بین ‌المللی فرودگاه لایپزیگ-آلتنبورگ، بادن-بادن/کارلسروهه، فرودگاه برلین تگل، فرودگاه برمن، فرودگاه کلن بن، فرودگاه دورتموند، فرودگاه بین‌المللی دوسلدورف، فرودگاه بین‌المللی فرانکفورت، فرودگاه فرانکفورت-هان، فرودگاه فریدریش هافن، فرودگاه هامبورگ، فرودگاه هانوفر-لانگنهاگن، فرودگاه لوبک، فرودگاه ممینگن، فرودگاه مونیخ، فرودگاه نورمبرگ، فرودگاه اشتوتگارت، فرودگاه ویزه

هزینه سفر و اقامت توریستی در آلمان

سفر کم‌هزینه (تا 80 یورو)
♦ اتاق در هاستل یا اتاق شخصی: 15- 30 یورو روزانه
هر وعده غذایی: 8 یورو
استفاده از موزه‌ها و سرگرمی‌های رایگان یا کم‌هزینه

سفر با هزینه متوسط (تا 250 یورو)
♦ آپارتمان شخصی یا دوخوابه: 60- 100 یورو
♦ یک وعده غذایی در یک رستوران خوب: 30- 40 یورو
♦ نوشیدنی: 8 یورو

سفر لوکس ( 350 یورو و بالاتر)
♦ آپارتمان لوکس یا اتاق دوخوابه در هتل لوکس: از 150 یورو
♦ غذا در رستوران عالی: 100 یورو
♦ بلیط کنسرت یا اپرا: 50-150 یورو

غذاهای محبوب آلمانی

  • Kasespatzle: این نودل های تخم مرغی و نرم در واقع پاستای آلمانی ها است. Spätzle اکنون در جنوب آلمان سوابایایی شناخته می شود. البته مبدا اصلی این غذا مشخص نیست و انواع مختلفی از آن در کشورهای مجاور هم یافت می شود.

سفر به آلمان

  • Rote grutze: غذایی محبوب در شمال آلمان و در واقع نوعی پودینگ با میوه های قرمز رنگ است. در این پودینگ از انگورهای قرمز و مشکلی استفاده می شود. این انگور ها را در آب خود می پزند و کمی نشاسته ذرت روی آن را می پوشانند و آن را ضخیم تر می کنند.
سفر به آلمان

سفر به آلمان

  • Eintopf: اسم این خورشت سنتی آلمانی به معنی «یک دیگ» است. این نام با توجه به شیوه پختن این غذا انتخاب شده و ربطی به مواد اولیه آن ندارد.
سفر به آلمان

سفر به آلمان

  • Brezel: غذایی نرم و سبک هستند و بیشتر به عنوان یک غذای جانبی مصرف می شوند. این غذای اسنک مانند را تقریباً‌ از تمام نان فروشی ها در آلمان می توانید تهیه کنید و به شکل ساده، کره‌ای، با تکه های گوشت و با تکه های پنیر فروخته می شود.

سفر به آلمان

Brezel سفر به آلمان


شهرهای توریستی

هایدلبرگ: شهر مارک تواین

هایدلبرگ در جنوب غربی آلمان یکی از جادویی ترین مقاصد در اروپا محسوب می شود. هایدلبرگ که منبع الهام بخشی از مشهورترین شاعران، نقاشان، فیلسوفان و نویسندگان بود، مرکز مهمی برای رمانتیسیسم آلمانی در قرن 18 بود. قدم زدن در جاده های سنگ فرش آن بهترین راه برای تجربه فضای الهام بخش مارک تواین است. نویسنده بخش بزرگی از زندگی خود را در این شهر گذراند، جایی که نوشتن ماجراهای هاکلبری فین را به پایان رساند. دانشگاه شناخته شده بین المللی هایدلبرگ اولین دانشگاهی بود که در آلمان ساخته شد و امروزه در بین برترین دانشگاه های جهان رتبه بندی شده است. پل تاریخی Alte Brücke دو طرف رودخانه Neckar را که از هایدلبرگ می گذرد متصل می کند و در گذشته ورودی اصلی شهر بوده است. یک مسیر 2 کیلومتری (1.3 مایل) از نوینهایم، شهر قدیمی شروع می شود، از آلت براک می گذرد و در طرف دیگر رودخانه به پایان می رسد. در اینجا می توانید از منظره ای باشکوه از شهر لذت ببرید. این مسیر به عنوان “جاده فیلسوفان” شناخته می شود، مسیری که گفته می شود حداقل یکبار توسط هر فیلسوف و استاد دانشگاه هایدلبرگ پیموده شده است.

هامبورگ: دروازه ورود به جهان

هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان و سومین بندر بزرگ اروپا است. داستان آن با رومی ها شروع می شود. خوشبختانه ما هنوز می توانیم بخش بزرگی از معماری اصلی آن را تحسین کنیم، زیرا این شهر در حملات جنگ جهانی دوم موفق به حفظ تاریخ خود شد. امروزه این مرکز به سرعت در حال توسعه است که بزرگان صنعت دریایی و هوافضا و همچنین شرکت های انتشاراتی و ارتباطی را به خود جذب کرده است. تالار شهرRathaus ، تنها کاخ شهر است، یک ساختمان نئوکلاسیک که تزئینات داخلی آن نشان دهنده افتخار طبقه متوسط ​​شهر در قرن 19 است. با قدم زدن در بازار آزاد و کوچه های زیبا در اطراف تالار شهر، به Binnenalster، دریاچه عظیم در وسط شهر که بندر را با دریا متصل می کند ، خواهید رسید. موزه مینیاتوری هامبورگ ، Miniatur Wunderland، یکی از جالب ترین و اصلی ترین زیبایی هایی است که شهر ارائه می دهد. آخرین توقف شبانه در هامبورگ باید بازار ماهی مشهور در بندر باشد، که درهای خود را در ساعات اولیه روز یکشنبه باز می کند. گروه های مستقل مردم را در آنجا سرگرم می کنند، بنابراین می توانید شب خود را با یک صبحانه تازه پخته و موسیقی زنده به پایان برسانید.

کلن: زیبایی چشمگیر

حتی اگر شما یک فرد مذهبی نیستید و مهم نیست چند عکس از آن دیده باشید، اولین باری که چشم به کلیسای جامع کلن، با برج های 157 متری (515 فوت) آن برای رسیدن به ابرها انداخته اید، کار دیگری ز با وحشت خیره شدن به این کلیسا نمی توانید انجام دهید این بخضی ا چیزی ست که کلن را به یکی از چشمگیر ترین شهر های آلمان تبدیل کرده است. بیش از 600 سال طول کشید تا کلیسا تکمیل شود و با قدم زدن در اطراف آن می توانید احساس کنید که در این 600 سال سفر می کنید. بزرگترین کلیسای گوتیک در شمال اروپاست، از 14 بمباران مختلف در طول جنگ جهانی دوم جان سالم به در برد. اینجاست که استخوان های سه پادشاه نگهداری می شوند. شهر قدیمی در اطراف کلیسای جامع تا سواحل غربی رودخانه راین گسترش یافته است. این مکان برای قدم زدن های بی پایان در کوچه های باریک و سنگفرش شده، میدان های کوچک، خانه های چشمگیر و رنگارنگ قرن نوزدهم و رستوران های پر جنب و جوش کنند مناسب است.

وسایل حمل و نقل شهری در آلمان

اجاره‌ی خودرو

برای اجاره خودرو در آلمان به کردیت کارت نیاز دارید که از آن برای ضمانت استفاده می‌شود.
طول شبکه بزرگ‌راهی و آزادراهی آلمان، 11000 کیلومتر است. هر 40 تا 60 کیلومتر، شما به پمپ بنزین و مراکز خدمات رفاهی دسترسی دارید که بسیاری از آن‌ها به‌صورت 24 ساعته فعالیت می‌کنند.
در زمان رانندگی در آلمان به موارد زیر توجه کنید:
– داشتن گواهینامه بین‌المللی رانندگی لازم است.
– خودروها در آلمان از سمت راست حرکت می‌کنند.

اتوبوس و تراموا

شبکه اتوبوس‌های داخل شهری آلمان، بسیار گسترده است. اتوبوس‌ها در فواصل زمانی منظم کار می‌کنند. برای رسیدن به دروازه براندنبورگ از MCF Motorrad Center Friedrichshain، ابتدا باید اتوبوس شماره 347 و سپس اتوبوس‌های 248 و TXL را سوار شوید. برای آن‌که از Harnack-Haus به دروازه براندنبورگ برسید نیز باید به ترتیب اتوبوس‌های 110 و 100 را سوار شوید.
گاهی اوقات سیستم اتوبوسرانی با تراموا که Strassenbahn نام دارد، تکمیل می‌شود. واگن‌های برقی سریع‌تر از اتوبوس‌ها هستند، چرا که با ترافیک مواجه نمی‌شوند. در مرکز شهرها، تراموا گاهی اوقات از زیر زمین می‌گذرد.

S-Bahn

شهرهای بزرگ آلمان مثل برلین و مونیخ، سیستم قطار حومه‌ای دارند که S-Bahn نام دارد. این سیستم از اتوبوس و تراموا، سریع‌تر است و منطقه وسیع‌تری را تحت پوشش دارد اما زمان انتظار بین قطارهای آن بالاست. S-Bahn اغلب با شبکه راه‌آهن آلمان ارتباط دارد و گاهی اوقات مراکز شهری را به هم متصل می‌کند. خطوط این سیستم حمل‌ونقل با حرف «S» و عددی در ادامه مشخص می‌شوند.

سفر به آلمان

تاکسی

تاکسی‌های آلمان بسیار گران‌اند و با توجه به سیستم حمل‌ونقل عمومی عالی، استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌شود؛ مگر این‌که خیلی عجله داشته باشد (البته اگر در ترافیک بمانید، سرعت تاکسی از قطار یا تراموا کمتر است.) کرایه تاکسی، شامل یک مبلغ پایه و مبلغی است که به ازای هر کیلومتر اضافه می‌شود.

برخی رانندگان برای بارهای سنگین و رساندن شما در شب، هزینه اضافه دریافت می‌کنند. گرفتن تاکسی با حرکت دست در آلمان چندان مرسوم نیست. برای تاکسی گرفتن می‌توانید در دفترچه تلفن به دنبال کلمه Taxiruf بگردید و با شماره تلفن تاکسی بگیرید.

آیا آلمان امن است؟

کشور آلمان از نظر سیاسی بسیار باثبات است و به‌طور کلی، کشور امنی محسوب می‌شود. شایع‌ترین جرائم در این کشور، جرائمی نظیر جیب‌بری هستند و جرائم خشونت‌آمیز، به‌ندرت در این کشور اتفاق می‌افتد. هنوز هم گاهی خبرهایی از حملات نژادپرستانه در این کشور منتشر می‌شود، اما چنین مواردی معمولا در شهرهای بزرگ اتفاق نمی‌افتد.

چه سیم‌کارتی مناسب است؟

تلکام، ودافون و تلفونیکا، سه اپراتور اصلی تلفن همراه در آلمان هستند. پوشش اپراتور تلکام از بقیه اپراتورها کامل‌تر است. برای خرید سیم‌کارت اعتباری این اپراتور با 1.5 گیگابایت اینترنت و 100 دقیقه مکالمه، باید 15 یورو بپردازید. سیم‌کارت‌های اپراتورهای مختلف را می‌توانید از فروشگاه‌های مختلف خریداری کنید.

وضعیت بهداشتی و درمانی در آلمان

بیمارستان و مطب پزشک

کیفیت خدمات درمانی در بیمارستان‌ها و مطب پزشکان آلمانی بسیار بالاست. در این مراکز، با حداکثر کیفیت به بیماران رسیدگی می‌شود. بیمه گردشگری هزینه‌های پزشکی در آلمان را پرداخت می‌کند.

داروخانه

داروخانه‌های آلمان برای مشکلات جزئی پزشکی، همچون ناراحتی معده، بدون نسخه به شما دارو می‌دهند. برای مشکئلات جدی‌تر، شما نیاز به نسخه پزشک دارید.

وضعیت آب در آلمان

در آلمان، آب شیر آشامیدنی است و نیازی به خرید آب معدنی نیست.

آیا قبل از سفر نیاز به واکسن وجود دارد؟

برای سفر به آلمان نیاز به واکسن خاصی نیست اما سازمان بهداشت جهانی به مسافران توصیه می‌کند در سفر به همه کشورها، واکسن دیفتری، کزاز، سرخک، اوریون، سرخجه و فلج اطفال بزنند.

داروهای اضطراری

اگر داروی خاصی را به صورت مداوم مصرف می‌کنید، مطمئن شوید برای سفرتان به اندازه کافی دارو دارید، چراکه ممکن است آن دارو با آن مارک، در آلمان موجود نباشد. وارد کردن داروهای کدئین‌دار به آلمان بدون نسخه پزشک، غیرقانونی است و همراه داشتن نامه‌ای از پزشکتان که وضعیت پزشکی و داروهای شما، در آن ذکر شده باشد، ایده خوبی است.

توصیه هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها

خرید غذا از فروشنده‌های خیابانی

در سراسر کشور آلمان می‌توانید از فروشنده‌های خیابانی غذاهای ارزان بخرید. این غذاهای سریع و حاضری فقط دو یورو هزینه دارند.

خرید غذاهای محلی اقوام گوناگون

بهترین و ارزان‌ترین غذاهایی که می‌توانید در آلمان پیدا کنید غذاهای محلی اقوام مختلف ساکن در آلمان است. مثلا غذاهای اقوامی از خاورمیانه یا غذاهای ترکی. با کمتر از ۵ یورو می‌توانید وعده‌های غذایی کاملی تهیه کنید. این غذاها علاوه بر ارزان بودن، بسیار لذیذ هم هستند.

استفاده از تورهای گردش رایگان

شهرهای بزرگ آلمان، تورهای رایگان گردش در شهر دارند. این تورها روشی عالی برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری و دیدن گوشه و کنار شهر هستند ضمن اینکه با کمک این تورها می‌توانید درباره‌ی تاریخ این کشور نکات جالبی یاد بگیرید و حتی یک یورو هم هزینه نمی‌کنید.

رزرو کردن زودتر قطارها

قطار در آلمان گران است. اما اگر بتوانید بلیط خود را زودتر رزرو کنید، بین ۴۰ تا ۵۰ درصد در کرایه‌های خود صرفه‌جویی خواهید کرد. البته برای استفاده از تخفیف‌های ۴۰ تا ۵۰ درصدی باید حداقل از یک هفته قبل بلیط خود را رزرو کنید.

این بلیط‌ها محدودیت تعداد دارند. بنابراین برای اینکه بتوانید این بلیط‌ها را گیر بیاورید و از آنها استفاده کنید، باید در زمان و برنامه‌ی سفر خود انعطاف‌پذیر باشید.

استفاده از خودروهای کرایه‌ای اشتراکی

اگر برنامه‌ی سفر شما به اندازه‌ی کافی انعطاف‌پذیر است، می‌توانید از سرویس‌های کرایه‌ی خودروی اشتراکی مثل BlaBlaCar استفاده کنید. از این طریق می‌توانید با یک گروه، از یک ماشین برای مسیرهای بین شهری و حتی بین کشورها استفاده کنید.

با این کار، هم در هزینه‌های سفر خود صرفه‌جویی می‌کنید و هم این فرصت را دارید تا با افراد گروه گرم بگیرید و با آنها آشنا شوید و حتی دوست‌های جدید پیدا کنید. راننده‌های این سرویس، تایید شده هستند. استفاده از این سرویس کاملا امن و قابل اطمینان است. اما گاهی برخی از سرویس‌ها با تغییرات زمانی مواجه می‌شود یا لغو می‌شود. به همین دلیل باید در برنامه‌ریزی سفر خود، انعطاف‌پذیر باشید.

استفاده از Couchsurf

اقامتگاه‌های مسافرتی در آلمان ارزان هستند. اما با وجود این اگر می‌خواهید هزینه نکنید و این فرصت را داشته باشید تا با اهالی مراوده داشته باشید می‌توانید از سایت کوچ سرفینگ، میزبانی برای خود انتخاب کنید.

این کار مزایای زیادی دارد. هزینه‌ی شما کاهش پیدا می‌کند، با یکی از اهالی دوست می‌شوید و این دوست جدید می‌تواند مثل یک راهنمای تور، شما را در طول سفر راهنمایی کند.

بایدها و نبایدها در سفر به آلمان

سفر به آلمان

  • کمی زبان آلمانی یاد بگیرید. دانستن چند کلمه ی ساده هم می تواند حسابی کارتان را در این شهر راه بیاندازد.
  • همیشه پول نقد همراه داشته باشید. بیشتر فروشگاه ها و رستوران ها، کارت اعتباری قبول نمی کنند.
  • انعام دادن تا ۱۰ درصد مبلغ سفارش در رستوران ها و کافه ها مرسوم است.
  • در مواقع اورژانسی می توانید با شماره ھای فوری استاندارد اروپا، ١١٢ تماس بگیرید.
  • در هامبورگ روزهای یکشنبه به روز ساکت معروف اند و ایجاد هرگونه سر و صدای آزار دهنده ای در این روز برایتان عواقب جدی خواهد داشت.

راهنمای سفارت کشور آلمان

به منظور سفر به آلمان شما نیاز به گرفتن ویزای آلمان دارید. برای این کار لازم است که شما حضور فیزیکی در سفارت آلمان داشته باشید. به علت بالا بودن تقاضاها برای دریافت ویزا، ابتدا باید وقت حضور در سفارت را به صورت آنلاین بگیرید. پس از ارائه مدارک، دریافت ویزا حدود ۲ هفته طول می‌ کشد.