سیستم آموزشی در کشور آلمان

آموزش در کشور آلمان اجباری است و کودکان باید 9 سال به مدرسه بروند. در بعضی از ایالت­ها آموزش اجباری حتی شامل کودکانی نیز می­ شود که وضعیت اقامت­شان (Aufenthaltsstatus) نامشخص است. سیستم آموزشی کشور آلمان به این صورت است که سال تحصیلی در ماه آگوست یا سپتامبر شروع می­ شود و تا ماه ژوئن یا ژوئیه سال بعد ادامه دارد که تاریخ آغاز سال تحصیلی در ایالت­های مختلف همزمان نیست.

دانش آموزان معمولاً به مدارس دولتی می­ روند که رایگان است و فقط مبلغ کمی باید برای هزینه تهیه کپی، مواد و یا گردش دسته­ جمعی، پرداخت شود. در مدارس خصوصی باید شهریه پرداخت شود.

سیستم آموزشی کشور آلمان

نگرشي كه آموزش را در سطح مدارس مقدماتي متوسطه در بر مي گردد بر اين اساس است كه دانش‌آموزان بايد در محيطي پرورش يابند كه براي آن‌ها مناسب باشد. بنابراين اهداف اجتماعي و آموزشي مجزا به ايجاد تفاوت آموزشي در مدارس مقدماتي متوسطه كمك كرده و دانش‌آموزان براساس توانايي‌هاي خود آموزش نظري مورد نياز را دريافت می کنند.

اگر دانش‌آموزان ” شايسته” مدرسه باشند و براي يادگيري انگيزه داشته باشند موفق خواهند بود. اما اگر در حد مدرسه نباشند، به عقيده والدين و معلمان بيهوده رنج خواهند برد كه اين خود در روند رشد شخصيتی دانش‌آموز و دورنمای آينده شغلي او عاملي تعيين كننده است.

سیستم آموزشی کشور آلمان به 5 مرحله تقسیم می شود

  • پیش دبستانی
  • دوره ی ابتدایی
  • دوره ی دوم (راهنمایی)
  • دوره سوم (پیش دانشگاهی)
  • تحصیلات تکمیلی

نظام آموزش عالی در آلمان

در آلمان انواع مختلفی از مراکز آموزش عالی وجود دارد. از جمله دانشگاه (University)، دانشگاه های علمی کاربردی (Fachhochschule) و مراکز آموزش عالی رشته های هنر که همگی در سیستم آموزشی آلمان معتبر و شناخته شده هستند.

در حال حاضر حدود 380 مرکز آموزش عالی با 2 میلیون دانشجو در حال فعالیت علمی می باشند. حدود 12 درصد کل دانشجویان آلمان را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند.

در مراکز تحت عنوان University، تاکید بیشتر بر تحقیق و پژوهش می باشد، هر چند مراکز دانشگاهی وجود دارند که رشته های مهندسی را تدریس میکنند (Technische Universität) و به طبع ارتباط نزدیکی با دنیای کار و صنعت دارند.

مراکز آموزش عالی آلمان تحت عنوان Fachhochschule در واقع دانشگاه هایی هستند که تاکید بیشتری بر روی جنبه کاربردی و عملی رشته های تحصیلی دارند و بیشتر رشته های مهندسی، اقتصادی و مالی را ارایه می کنند. بدیهی است فارغ التحصیلان این نوع از دانشگاه ها، آینده شغلی بسیار خوبی دارند و در حال حاضر بسیاری از کارفرماها، فارغ التحصیلان Fachhochschule ها را به فارغ التحصیلان University ها ترجیح میدهند.

نوع دیگری از مراکز آموزش عالی در آلمان، Kunst und Musik und Film Hochschule ها هستند که در واقع همان دانشگاه های هنر و موسیقی هستند. تعداد این دانشگاه ها حدودا 50 دانشگاه می باشد.

مقاطع تحصیلی دانشگاهی آلمان هم شامل لیسانس Bachelor، فوق لیسانس Master و دکتری و فوق دکتری می باشد. دوره ی لیسانس معمولا 6 ترم طول میکشد. دوره فوق لیسانس هم بین 2 الی 4 ترم.

سیستم آموزشی کشور آلمان

شرایط تحصیلات عالی در کشور آلمان

تحصیل در آلمان مستلزم فارغ التحصیلی در کالج فنی و حرفه ای و آزمون ورودی صلاحیت است همچنین دانشجویان بین المللی میبایست مدرک فارغ التحصیلی معادل آن را نشان دهند.

تا به حال امکان ساخت سازمان مرکزی و رتبه دادن به دانشگاه ها وجود نداشته است، چرا که این عمل میبایست بر روی هر دانشگاه و کالج فنی و حرفه ای پیشرفته ای انجام شود.

در سیستم آموزشی آلمان، پذیرش، معمولا توسط دانشگاه انجام می گیرد.

در آلمان سه نوع کالج یا دانشگاه مختلف وجود دارد: هنر، فیلم یا موسیقی پیشرفته که مستلزم آموزش های عملی هستند. نه تنها کالج های فنی و حرفه ای پیشرفته، علوم و موضوعات اجتماعی را پوشش می دهند، بلکه تجربه های با ارزشی را در خصوص کار عملی در اختیار دانشجویان قرار می دهند. درست است که تجربه های عملی نکات بسیار مهمی هستند اما این دانشگاه ها بیشتر به دلیل آموزش های نظری معروف شده اند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان

در سیستم آموزشی کشور آلمان، بر خلاف دانشگاه های دولتی، بودجه دانشگاه های خصوصی توسط دانشجویان تامین می شود که این می تواند پرداخت هزینه بسیار بالایی را در خصوص شهریه در بر داشته باشد.

در آلمان دانشگاه های دولتی بسیاری یافت می شوند. قانون تحصیل در آلمان بدین قرار است که آموزش میبایست در اختیار تمامی افراد قرار گیرد. افراد میبایست برای آموزش موثر تلاش کنند. لذا آلمان تصمیم دارد پرداخت شهریه دانشگاه های دولتی سراسر کشور را لغو کند.

علاوه بر این امکان های متعددی در خصوص حمایت دولت وجود دارد. بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی در این کشور تعلق نمی گیرد و بنابراین تحصیل رایگان نیست اما بسیار مقرون به صرفه است. زبان تحصیل در این کشور آلمانی می باشد. برای ورود نیاز به مدرک زبان انگلیسی نمی باشد.

در سیستم آموزشی کشور آلمان، تحصیل اغلب به صورت نظری است و شامل سخنرانی ها از جانب اساتید می باشد. در این سخنرانی ها معمولا دانشجویان سال اول حضور دارند و تنها تعداد کمی تمارین درسی در بخش نظری ارائه می شود.

در پایان هر ترم دانشجویان میبایست نمره قبولی در سخنرانی، تکالیف درسی و پروژه های عملی را دریافت کنند که این نمرات با توجه به موضوع انشا متفاوت است. اموزش عملی معمولا در دوره کاراموزی که در بعضی موارد اجباری است صورت می گیرد.

سیستم آموزشی کشور آلمان