ویزای جست و جوی کار در کشور آلمان

کمبود نیروی کار حرفه ای کشور آلمان در بخش های مختلف، به خصوص در بخش های مهندسی، فناوری اطلاعات و ساخت و ساز به علاوه نیروی مراقبت سلامت، باعث شده است که دولت آلمان به دنبال راه چاره ای برای این کمبود باشد. از این رو ویزای جست و جوی کار در آلمان را، یک هدف مناسب برای آن دست از افرادی که به دنبال فرصت های جذاب کار هستند تبدیل کند. ویزای جست و جوی کار در آلمان جزو ویزاهای ملی این کشور محسوب میشود.

ویزای جست و جوی کار در آلمان

ویزای جست و جوی کار (Job seeker visa) یک مجوز اقامت تقریبا طولانی مدت است که به مدت 6 ماه به شما داده می شود تا بتوانید در این مدت زمان در کشور آلمان به دنبال کار بگردید. اگر تا پایان این 6 ماه توانستید شغلی پیدا کرده و در شرکتی استخدام شوید، ویزای کار برای شما صادر می شود و شما مجاز به کار و زندگی در این کشور خواهید شد.

توجه داشته باشید که داشتن ویزای جست و جوی کار در آلمان به این معنا نیست که شما می توانید بلافاصله در این کشور مشغول به کار شوید، تنها می توانید از این کشور دیدن کنید و در طول مدت اقامتتان به دنبال کار نیز باشید.

شرایط اخد ویزای جست و جوی کار در آلمان

کسانی که برای ویزای جست و جوی کار درخواست میدهند باید معیارهایی را داشته باشند تا اجازه درخواست برای این نوع ویزا را داشته باشند:

 • باید دارای مدرک کارشناسی از کشور آلمان و یا مدرک معادل آن از کشور خود را داشته باشند.
 • در رشته مورد نظر خود باید تجربه مرتبط به مدت حداقل 5 سال داشته باشند.
 • مدارک دال بر داشتن بودجه گذراندن زندگی در این مدت اقامت در کشور آلمان را داشته باشند.
 • مدارک دال بر داشتن بیمه مسافرت و یا بیمه درمانی برای تمام طول مدت اقامت و یا تا زمان دریافت اجازه کار را داشته باشند. (یا تا زمان دریافت ویزای کار)
 • به علاوه تسلط بر زبان آلمانی می تواند امتیاز مثبتی برای درخواست شما باشد. با اینکه با دانستن زبان انگلیسی می توانید این ویزا را دریافت کنید. با این حال داشتن مدرک B1 برای درخواست ویزا الزامی است.

مدارک لازم برای ویزای جست و جوی کار در آلمان

تایید درخواست شما، به عدم سو پیشینه ی شما، مدارک، فرم درخواست و مصاحبه ی شما بستگی دارد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که تمامی مدارک را به درستی و کامل جمع آوری کنید.

ویزای جست و جوی کار در آلمان

مدارکی که به هنگام مصاحبه در کشور خودتان باید به سفارتخانه تحویل بدهید به شرح زیر است:

 • کاور لتر (cover letter): در کاور لتر خود توضیح دهید که هدف از سفرتان به این کشور چیست، برنامه شما برای جست و جوی کار به چه شکلی است، شغل جایگزین شما در صورت نیافتن شغل مورد نظرتان چیست.
 • مدارک تاییدیه تحصیلی: مدرک تحصیلی و یا هر تاییدیه ی رسمی که نشان دهنده ی سابقه تحصیلی شما از یک دانشگاه آلمانی و یا غیر آلمانی نیاز است. همچنین گواهی اشتغال و سابقه کاری در زمینه رشته موردنظر را نیز ضمیمه کنید.
 • رزومه ((Curriculum Vitae (CV): شرح كوتاه تحصيلات و تجربيات و سوابق ادارى كه همراه با درخواست كار ارائه مي شود.

به خاطر داشته باشید که تمامی مدارک باید به زبان انگلیسی و یا آلمانی و یا هر دو باشد. مدارکی به زبان آلمانی ارائه می شوند باید توسط یه مترجم که مورد تایید سفارتخانه است ترجمه شده باشد. تمامی مدارک رسمی باید تایید شده، ترجمه شده و قانونی شده باشند. طبق کشور و سفارتخانه مرتب امکان درخواست مدارک بیشتر نیز وجود دارد.

مراحل درخواست اخذ ویزای جست و جوی کار در آلمان

مراحل درخواست و اخذ ویزای جست و جوی کار مشابه سایر ویزا ها است.

 • مدارک لازم را جمع آوری کنید. اول از همه لیست مدارک لازم را تهیه کنید. این لیست را میتوانید از موسسه Eustudy دریافت کنید، به یاد داشته باشید با توجه به کشور محل زندگیتان امکان درخواست مدارک بیشتر نیز وجود دارد. تمامی مدارک گفته شده را جمع آوری کرده و از هرکدام از آنها دو عدد کپی داشته باشید.
 • فرم درخواست را به صورت آنلاین و با دقت کامل کنید. دو برگه از آن پرینت کرده و انتهای آن را امضا کنید.
 • وقت مصاحبه بگیرید. از طریق وبسایت سفارتخانه آلمان در کشور خودتان درخواست وقت مصاحبه بدهید. تایید و زمان دهی مصاحبه می تواند تا 3 ماه طول بکشد پس به یاد داشته باشید تا درخواست مصاحبه خود را طوری زمان بندی کنید که در برنامه هایتان تاخیر نیوفتد.
 • در روز مصاحبه به موقع در محل حاضر شوید. فراموش نکنید که حتی تاخیر دو سه دقیقه ای می تواند مصاحبه شما را کنسل کند. تمامی مدارک لازم خود را به طور مرتب همراه داشته باشید. عموما پذیرش در سفارتخانه 10 دقیقه طول می کشد. یک کارمند رسمی در بخش درخواست ویزا مدارک شما را چک و تایید می کند. بعد تایید شدن مدارکتان، اطلاعات فرم درخواستتان به طور آنلاین وارد سیستم سفارتخانه می شود و شما یک کپی از آن را دریافت خواهید کرد. تمام این مراحل 10 ال 15 دقیقه زمان میبرد. بعد از اینکه فرم پرینت شده را دریافت کردید، مطمئن شوید تمامی اطلاعات درج شده روی فرم صحیح باشد و سپس آن  را امضا کنید.
 • هزینه صدور ویزا را پرداخت کنید. بعد از پراخت هزینه شما یک رسید دریافت خواهید کرد. این رسید را نزد خود نگه دارید چراکه بعدا برای دریافت فرم بررسی شده خود به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

ویزای جست و جوی کار در آلمان

بعد از پیدا کردن شغل در آلمان

بعد از 6 ماه اقامت در آلمان و جست و جو برای کار، زمانی که کار موردنظر خود را پیدا کردید، دو گزینه برای شما وجود خواهد داشت:

 1. می توانید برای کارت آبی EU درخواست بدهید.
 2. می توانید برای مجوز اقامت کاری درخواست بدهید.

کارت آبی EU

این طرح بر اساس ایده گرین کارت آمریکا برنامه ریزی گردید. با توجه به نماد پرچم اروپا نام آن را کارت آبی گذاشتند. بر این اساس امکان اخذ اقامت از طریق استخدام فراهم گردید.

کشور آلمان اولین کشوری بود که در آن زمان بزرگترین قدرت صنعتی اروپا محسوب میشد و پتانسیل های خوبی داشت به همین خاطر از این طرح استقبال نمود. از اول جولای ۲۰۱۲ میلادی دولت آلمان شرایط و پیش نیازهای دریافت آبی کارت را بطور رسمی اعلام کرده و به آن ضمانت اجرایی داده است.

کارت آبی آلمان یک ویزای کاری قابل تمدید و قابل تغییر به اقامت دائم آلمان است که به دارندگان آن اجازه اقامت و کار در آلمان را می دهد. همچنین، شرایط مهاجرت خانواده این افراد نیز به آلمان تحت شرایطی ممکن و قابل انجام است. بر اساس قوانین کارت آبی آلمان، خانواده فرد دارنده کارت آبی (همسر، شوهر، فرزند) حق کار و زندگی در آلمان را به مدت اعتبار کارت آبی آلمان خواهد داشت.

ویزای جست و جوی کار در آلمان

قانون کارت آبی تسهیلاتی نیز برای کارفرمایان در نظر گرفته و اولویت ‌بندی‌های موجود در مراتب استخدامی را حذف کرده است. اداره کار آلمان تاکنون اولویت پر کردن یک پست خالی در موسسات و ادارات را به شهروندان آلمانی داده اما کارفرمایان با اتکا به این مصوبه می‌توانند با دست باز و بدون هماهنگی با اداره کار آلمان، متخصصان خارجی را استخدام کنند.

برای آنکه بتوانید کارت آبی EU را دریافت کنید، باید پیشنهاد کار با حقوق سالانه تقریبا 44,800 تا 51,000 یورو با توجه به شغل، داشته باشید. متخصصین رشته های ریاضی، IT، علوم زیستی و مهندسی باید پیشنهاد کار با حقوق سالانه حداقل 44,800  یورو داشته باشند.

33 ماه بعد از دریافت کارت آبی، می توانید اقامت دائم کشور آلمان را دریافت کنید. اگر دانش زبان آلمانی خود را تا سطح B1 تقویت کنید می توانید این اقامت دائم را بعد از 21 ماه دریافت کنید.