آلمان نه تنها یک کشور زیبا است، بلکه یکی از قدرتمندترین کشورهای اروپاست. با رشد اقتصادی بالا و بیکاری پایین، اگر به دنبال کار هستید، مکان مناسبی است. این کشور تحصیل رایگان به ساکنان خود ارائه می دهد و به عنوان یک محیط زندگی و کار بسیار امن و جذاب در نظر گرفته می شود.

ویزای جست و جوی کار در کشور آلمان

 

آلمان همچنین یکی از کشورهایی است که به دنبال کارمندانی با صلاحیت بالا برای کار در موقعیت های با حقوق خوب است و همه افراد جوان و ماهر را تشویق می کند که برای بازدید به دنبال مکان هایی برای کار بیایند. بنابراین اگر تصمیم گرفته اید که می خواهید در آنجا کار کنید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که ویزای جستجوی کار آلمان را دریافت کنید.

با توجه به اینکه بیکاری در آلمان رو به کاهش است و بازار کار آن در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته است، بسیاری از افراد بین المللی خارجی برای جستجوی شغل به آلمان می روند. یافتن شغل و اخذ اقامت آلمان امکان پذیر است، با این حال، مراحل خاصی وجود دارد که ابتدا باید آن ها را دنبال کنید.

اگر علاقه مند به یافتن کار در آلمان هستید، می توانید با ویزای کاریابی به آلمان بروید. ویزای جستجوی کار آلمان به افراد اجازه می دهد تا برای مدت زمان مشخصی در آلمان بمانند و به دنبال کار باشند. اما همه برای جستجوی کار در آلمان به این نوع ویزا نیاز ندارند. به زودی به جزئیات پی خواهید برد.

اخذ ویزای متقاضی کار در آلمان کار آسانی نیست، شما باید واجد شرایط باشید و تمام الزامات را برآورده کرده و مراحل درخواست را با دقت زیادی طی کنید. حالا بیایید همه چیزی را که باید بدانید مرور کنیم.

ویزای جستجوی کار چیست؟

ویزای جستجوی کار آلمان مجوز اقامت طولانی مدت است که به شما اجازه می دهد تا شش ماه در این کشور بمانید و به دنبال کار باشید. اگر در پایان شش ماه محل کار خود را پیدا کرده اید، به شما ویزای کار آلمان یا مجوز کار در آلمان داده می شود و اجازه کار و زندگی در آنجا را خواهید داشت. لطفاً توجه داشته باشید که داشتن ویزای جستجوی کار به شما اجازه نمی دهد بلافاصله کار خود را در آلمان آغاز کنید. این بدان معناست که شما می توانید از کشور دیدن کنید و در طول اقامت خود به دنبال کار باشید.

برای اخذ ویزای کاریابی آلمان به موارد زیر نیاز دارید:

 • واجد شرایط درخواست باشید
 • تمام مدارک لازم را جمع آوری کنید
 • فرم درخواست را پر کرده و قرار ویزای خود را رزرو کنید

آیا به ویزای جستجوی کار آلمان نیاز دارم؟

اینکه به ویزای جستجوی کار نیاز دارید یا نه بستگی به تابعیت یا ملیت شما دارد. کسانی که از اتحادیه اروپا، EEA و سوئیس می آیند می توانند بدون نیاز به اخذ ویزا برای کار به آلمان بیایند.

علاوه بر این، کشورهایی که ساکنان آن ها نیز از اخذ ویزای جستجوی کار معاف هستند، استرالیا، نیوزلند، کره جنوبی، ژاپن، کانادا و ایالات متحده هستند. افرادی که از این کشورها وارد می شوند ملزم به دریافت ویزای جستجوی کار نیستند، اما پس از ورود به آلمان باید برای مجوز اقامت ثبت نام کنند.

ساکنان سایر کشورها برای دریافت اجازه ورود به آلمان باید برای ویزای جستجوی کار درخواست کنند.

 

ویزای جست و جوی کار در آلمان

 

شرایط اخذ ویزای جستجوی کار در آلمان چیست؟

ویزای جستجوی کار آلمان متقاضیان خود را ملزم به رعایت شرایط زیر می کند تا واجد شرایط درخواست باشند:

 • در سن بالغ باشید. برای درخواست این ویزا باید حداقل 18 سال داشته باشید.
 • داشتن صلاحیت کافی. شما باید مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد از دانشگاه آلمان یا سایر مدارک خارجی معادل آن را داشته باشید.
 • شرط تجربه. شما باید حداقل 5 سال سابقه کار داشته باشید تا واجد شرایط دریافت ویزای جستجوی کار آلمان باشید.
 • اثبات ثبات مالی. باید ثابت کنید که می توانید هزینه های خود را در طول مدت اقامت خود در آلمان تامین کنید.

چگونه می توان ویزای کار جوی آلمان را دریافت کرد؟

علاوه بر رعایت معیارهای واجد شرایط بودن برای ویزای جستجوی کار در آلمان، همچنین باید اطمینان حاصل کنید که همه مدارک لازم را جمع آوری کرده و درخواست خود را به درستی به سفارت/کنسولگری آلمان در کشور خود ارائه کرده اید.

اسناد برای درخواست

گام بعدی این است که مجموعه ای از اسناد خود را تهیه کنید که به درخواست شما ضمیمه می شود. اسناد و مدارک اطمینان می دهند که درخواست شما به دلیل عدم رعایت الزامات بلافاصله رد نمی شود، بنابراین مطمئن شوید که همه آن ها را دارید.

چک لیست مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای متقاضی کار آلمان:

 • دو فرم درخواست چاپ شده، پر شده و امضا شده.
 • گذرنامه معتبر (در 10 سال گذشته صادر شده و حداقل 12 ماه پس از بازگشت برنامه ریزی شده شما معتبر است)
 • یک کپی از صفحه اطلاعات گذرنامه شما
 • 3 عکس گذرنامه بر اساس مشخصات بیومتریک
 • نامه ای که در آن هدف بازدید خود، نحوه برنامه ریزی برای یافتن شغل و برنامه های جایگزین شغلی خود را در صورت عدم یافتن شغل توضیح می دهید.
 • دیپلم مدرک تحصیلی شما (یا هر مدرک دیگری از صلاحیت علمی از یک دانشگاه آلمانی یا غیر آلمانی) و همچنین هرگونه گواهی سابقه کار قبلی
 • رزومه (CV) دقیق شما
 • اثبات محل اقامت در آلمان (در طول سفر خود در آنجا اقامت خواهید داشت)
 • اثبات امکانات مالی برای تأمین هزینه های اقامت در آلمان با نشان دادن یکی از اسناد زیر:

Verpflichtungserklärung  (نامه تعهد رسمی) توسط حامی مقیم آلمان

صورت حساب بانکی، یا

مسدود شدن حساب بانکی

اثبات وضعیت شخصی در کشور خود، مانند شناسنامه، گواهی ازدواج و سایر موارد (ترجمه به انگلیسی)

 • اثبات بیمه سلامت مسافرتی. باید مدرکی ارائه دهید که نشان می دهد بیمه شده اید. طرح بیمه درمانی مسافرتی PROVISIT VISUM توسط DR-WALTER تمام شرایط ویزای مقامات مهاجرت آلمان را برآورده می کند.

به منظور برآوردن شرایط، شما باید دو مجموعه از این اسناد را تهیه کرده و آن ها را به مرکز درخواست خود ببرید، تا شانس خود را برای دریافت ویزا جستجوی کار بسیار افزایش دهید.

اسناد خاصی وجود دارد که در صورت درخواست شما یک امتیاز محسوب می شود، مانند توصیه نامه های امضا شده یا گواهی زبان که نشان می دهد می توانید آلمانی صحبت کنید.

لطفاً توجه داشته باشید که سفارتخانه/کنسولگری آلمان این حق را برای خود محفوظ می دارد که مدارک بیشتری درخواست کند.

 

ویزای جست و جوی کار در آلمان

 

چگونه می توان برای ویزای کار جوی آلمان درخواست داد؟

برای درخواست ویزای جستجوی کار آلمان، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • فرم درخواست ویزای متقاضی کار آلمان را تکمیل کنید.
 • قرار ملاقات با افسر ویزا را تنظیم کنید.
 • مدارک مورد نیاز برای ویزای جستجوی کار را جمع آوری کنید.
 • در مصاحبه در سفارت/کنسولگری آلمان شرکت کنید.
 • هزینه ویزای جستجوی کار را پرداخت کنید.

هزینه ویزای جستجوی کار آلمان چیست؟

هزینه ویزای جستجوی کار آلمان 75 یورو است با توجه به اینکه این ویزا، ویزای بلند مدت محسوب می شود. هزینه ویزا در هر زمان ممکن است تغییر کند و در صورت رد شدن ویزای جستجوی کار شما به آلمان، این پول به شما بازگردانده نمی شود.

آیا می توانم ویزای جستجوی کار آلمان را تمدید کنم؟

ویزای متقاضی کار آلمان قابل تمدید نیست. این بدان معناست که اگر در مدت زمان اعتبار ویزای خود (شش ماه) نتوانستید کاری پیدا کنید، باید به کشور خود بازگردید.

اگر بتوانید در طول مدتی که در اینجا برای ویزای کار خود می گذرانید در آلمان کار پیدا کنید، ملزم به بازگشت به خانه و درخواست ویزای کار/مجوز اقامت نخواهید بود زیرا می توانید این کار را در آلمان انجام دهید.

مهم: لطفاً توجه داشته باشید که اجازه اقامت برای کارجویان قابل تمدید نیست. پس از اتمام مجوز اقامت، تنها زمانی می توانید مجدداً برای همان ویزا درخواست کنید که مدت زمان مشابه خود را در خارج از آلمان گذرانده باشید و در هنگام جستجوی کار در آلمان باشید.

آیا می توانم با ویزای جستجوی کار آلمان کار کنم؟

خیر، شما مجاز به استخدام با ویزای جستجوی کار نیستید. پس از یافتن شغل در آلمان، باید برای اجازه اقامت برای کار اقدام کنید.

ویزای جستجوی کار چه فرصت هایی را ارائه می دهد؟

ویزا یا اجازه اقامت برای افراد جویای کار می تواند برای مدت حداکثر شش ماه صادر شود.

اگر شغلی متناسب با مدارک تحصیلی خود پیدا کرده اید، می توانید برای کارت آبی اتحادیه اروپا یا مجوز اقامت برای متخصصان واجد شرایط مستقیماً در آلمان در مرجع اتباع خارجی محلی خود درخواست دهید.

 

ویزای جستجوی کار در آلمان

 

زمان پردازش برای دریافت ویزای جستجوی کار آلمان چقدر است؟

طبق قوانین کلی کنسولگری، زمان پردازش ویزای جستجوی کار آلمان تقریباً 4 تا 6 هفته طول می کشد.

با این حال، این زمان پردازش عمدتا به این بستگی دارد که چقدر سریع در ارسال تمام اسناد مورد نیاز برای این فرایند اقدام می کنید.

آیا اخذ ویزای کار در آلمان آسان است؟

اگر پیشنهاد شغلی از یک شرکت آلمانی دارید، می توانید برای ویزای کار یا مجوز اقامت اقدام کنید. کسانی که در طول ویزای جستجوی کار خود شغل پیدا کرده اند می توانند برای این کار در آلمان درخواست کنند و نیازی به بازگشت به خانه ندارند.

آیا برای ویزای جویای کار آلمان آیلتس لازم است؟

داشتن مدرک آیلتس (اثبات مهارت زبان انگلیسی) الزامی نیست. با این حال، شما باید به زبان آلمانی مسلط باشید، اگرچه اثبات این امر برای درخواست ویزای جویای کار الزامی نیست.

کارت آبی EU

این طرح بر اساس ایده گرین کارت آمریکا برنامه ریزی گردید. با توجه به نماد پرچم اروپا نام آن را کارت آبی گذاشتند. بر این اساس امکان اخذ اقامت از طریق استخدام فراهم گردید.

کشور آلمان اولین کشوری بود که در آن زمان بزرگترین قدرت صنعتی اروپا محسوب میشد و پتانسیل های خوبی داشت به همین خاطر از این طرح استقبال نمود. از اول جولای ۲۰۱۲ میلادی دولت آلمان شرایط و پیش نیازهای دریافت آبی کارت را بطور رسمی اعلام کرده و به آن ضمانت اجرایی داده است.

کارت آبی آلمان یک ویزای کاری قابل تمدید و قابل تغییر به اقامت دائم آلمان است که به دارندگان آن اجازه اقامت و کار در آلمان را می دهد. همچنین، شرایط مهاجرت خانواده این افراد نیز به آلمان تحت شرایطی ممکن و قابل انجام است. بر اساس قوانین کارت آبی آلمان، خانواده فرد دارنده کارت آبی (همسر، شوهر، فرزند) حق کار و زندگی در آلمان را به مدت اعتبار کارت آبی آلمان خواهد داشت.

قانون کارت آبی تسهیلاتی نیز برای کارفرمایان در نظر گرفته و اولویت ‌بندی‌های موجود در مراتب استخدامی را حذف کرده است. اداره کار آلمان تاکنون اولویت پر کردن یک پست خالی در موسسات و ادارات را به شهروندان آلمانی داده اما کارفرمایان با اتکا به این مصوبه می‌توانند با دست باز و بدون هماهنگی با اداره کار آلمان، متخصصان خارجی را استخدام کنند.

برای آنکه بتوانید کارت آبی EU را دریافت کنید، باید پیشنهاد کار با حقوق سالانه تقریبا 44,800 تا 51,000 یورو با توجه به شغل، داشته باشید. متخصصین رشته های ریاضی، IT، علوم زیستی و مهندسی باید پیشنهاد کار با حقوق سالانه حداقل 44,800  یورو داشته باشند.

33  ماه بعد از دریافت کارت آبی، می توانید اقامت دائم کشور آلمان را دریافت کنید. اگر دانش زبان آلمانی خود را تا سطح B1 تقویت کنید می توانید این اقامت دائم را بعد از 21 ماه دریافت کنید.

اخذ ویزا کار آلمان
اخذ ویزای کار آلمان طبق ویزای اشتغال آلمان، در بیشتر موارد، کارفرما در انجام مراحل شما را یاری می کند، اما در غیر این صورت شما باید به تنهایی این کار را انجام دهید. شما می توانید پس از 5 سال اقامت کاری در آلمان با ویزای کار اجازه اقامت دائم را دریافت کنید. با این ویزا، می توانید خانواده خود را از طریق ویزای Family Reunion با خود همراه کنید. برای انجام این کار، شما و اعضای خانواده باید شرایط لازم برای این نوع ویزا را برآورده کنید.

پس از ورود به آلمان با ویزای جستجوی کار

با داشتن ویزای جستجوی کار آلمان در دستان خود، می توانید بلافاصله به این کشور سفر کنید. با این حال، هنگامی که به آلمان رسیدید، باید دو کار دیگر را انجام دهید، که عبارتند از:

 1. آدرس خود را در دفتر ثبت ثبت کنید. مهم نیست که در هتل اقامت دارید، در مکانی اجاره ای هستید یا در خانه اقوام یا دوستان خود زندگی می کنید. شما همیشه باید آدرس خود را در آلمان ثبت کنید. بنابراین، ظرف دو هفته پس از ورود به آلمان، باید آدرس خود را ثبت کنید. نزدیک ترین دفتر ثبت را پیدا کنید و با گذرنامه، ویزا و اسناد مربوط به آدرسی که در آن اقامت دارید به آنجا بروید.
 2. اجازه اقامت موقت آلمان خود را دریافت کنید. پس از ثبت نام آدرس خود، می توانید برای مجوز اقامت برای یک فرد جویای کار درخواست دهید. برای درخواست، شما باید با مقامات مهاجرت در نزدیکی محل خود قرار بگذارید. در روز قرار ملاقات، شما در مصاحبه ای شرکت خواهید کرد که طی آن برخی از اسناد مربوط به درخواست خود را ارائه می دهید.