چرا تحصیل در اتریش؟

اتریش ممکن است کشور کوچکی باشد، اما در آموزش اروپایی تاثیر زیادی دارد. این کشور بسیار امن است، جرم و جنایت کم است و استاندارد زندگی بسیار خوبی دارد. اتریش همچنین یک مرکز فرهنگی است.

دانشگاه‌های اتریش ماهیت بسیار بین‌المللی دارند و بیش از 15 درصد از کل جمعیت دانشجویان از خارج از کشور هستند.

 

تحصیل در اتریش بدون مدرک زبان

اگر برای مدرک تحصیلی در اتریش تحصیل می کنید، در یکی از زیباترین کشورهای جهان، درست در قلب اروپا، تحصیل خواهید کرد.

بهترین برنامه ها در اتریش کدامند؟

سیستم آموزشی اتریش پیچیده است و انواع مختلفی از موسسات در مقطع کارشناسی ارائه می دهند. بسیاری از برنامه ها به زبان آلمانی تدریس می شوند، اما برخی از دانشگاه ها به سمت دوره های زبان انگلیسی به عنوان راهی برای جذب دانشجویان بین المللی حرکت می کنند.

در اتریش موسسات بسیار معتبری وجود دارد که دانشجویان بین المللی زیادی برای تحصیل در دانشکده های بازرگانی، دانشگاه های پزشکی و دانشگاه های مهندسی انتخاب می کنند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در اتریش

برای اخذ مدرک تحصیلی یک شهروند خارجی (یا یک فرد بدون تابعیت) به عنوان یک دانشجوی عادی در برنامه های تحصیلی دانشگاهی اتریش باید شرایط زیر رعایت شود:

برای دوره تحصیلی مورد نظر باید مکانی برای تحصیل در دانشگاه موجود باشد.

متقاضی باید دارای مدرک A-level یا دیپلم دبیرستان باشد، که می تواند معادل گواهینامه آزمون کارشناسی اتریش در نظر گرفته شود یا مدرکی مبنی بر تکمیل دوره دبیرستان خود ارائه کند. در دوره دبیرستان شما باید تحصیل سه ساله (حداقل) در یکی از مؤسسات آموزشی معتبر داشته باشید.

اگر شما می خواهید برای دوره کارشناسی اقدام کنید، مدرکی که دارید باید برای ورود به این دوره در کشور خود شما کافی باشد. هر گونه الزامات مربوط به تحصیل (به عنوان مثال امتحان ورودی) باید در کشوری که مدرک A-level یا دبیرستان در آن صادر شده است، برآورده شود.

اگر دوره تحصیلی مورد نظر در اتریش در کشور خود فرد ارائه نمی شود، این مدرک باید در مشابه ترین دوره تحصیلی گذرانده شده باشد. فقط در صورتی که کشور دانشگاه نداشته باشد، این مدرک لازم نیست ارائه شود.

علاوه بر این، متقاضی باید دانش آلمانی کافی داشته باشد. در صورت لزوم مصاحبه انجام می شود.

ضرب الاجل

حداکثر تا 5 سپتامبر یا 5 فوریه هر سال برای ترم بعدی.

استثناها

برای شهروندان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا، دوره های درخواست مشابه که برای ساکنان اتریش اعمال می شود، در نظر گرفته می شود.

در دانشگاه های هنر، همان دوره های درخواست برای خارجی ها مانند ساکنان اتریش است و پذیرش بر اساس کنکور انجام می شود.

 

تحصیل در اتریش بدون مدرک زبان

 

من می خواهم در یک دوره تحصیلی در اتریش تحصیل کنم، اما زبان آلمانی را نمی دانم. آیا می توانم قبل از ثبت نام در دانشگاه آن را در اتریش بیاموزم؟

زبان اصلی تحصیل در دانشگاه های اتریش و UAS، آلمانی است. برخی از برنامه ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

برای پذیرش در یک برنامه تحصیلی، باید دانش کافی آلمانی را اثبات کنید. در برخی از دانشگاه ها به تسلط به زبان آلمانی مربوط به سطح B2 و در برخی دیگر مطابق با سطح C1 چارچوب مشترک اروپایی مرجع برای زبان ها نیاز دارید. مدارک مختلفی وجود دارد که پذیرفته می شوند، به عنوان مثال. “Österreichisches Sprachdiplom Deutsch”، سیستم رسمی آزمون رسمی اتریش برای آلمانی به عنوان یک زبان خارجی با مراکز امتحانی مجاز در سراسر جهان: www.osd.at.

لطفاً مستقیماً از دانشگاه یا UAS انتخابی خود استعلام بگیرید تا دریابید که آیا گواهی / دیپلمی که دارید نیز به عنوان مدرک کافی پذیرفته می شود یا خیر.

علاوه بر این، بسیاری از دانشگاه ها امکان شرکت در دوره های آلمانی را در برنامه های آمادگی دانشگاهی (“Vorstudienlehrgänge”) OeAD واقع در وین، گراتس و لئوبن ارائه می دهند. با شرکت در این برنامه ها، دانش آموزان می توانند برای امتحانات تکمیلی (مثلاً در ریاضیات یا آلمانی و غیره) که برای پذیرش در یک برنامه تحصیلی باید قبول شوند، آماده شوند. اگر می خواهید قبل از شروع برنامه تحصیلی معمولی خود در دوره زبان آلمانی برنامه آمادگی دانشگاه پذیرفته شوید، باید سطح آلمانی حداقل A2 را داشته باشید.

تحصیل در اتریش به زبان انگلیسی

هر ساله تعداد زیادی کاندیدای بین المللی اتریش را برای تحصیل در خارج از کشور در نظر می گیرند. اتریش یکی از بهترین مکان ها در اروپا برای دانشجویانی است که مشتاق تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی، مدیریت، مهندسی و علوم کامپیوتر هستند. این دانشگاه میزبان دانشگاه هایی مانند دانشگاه وین، دانشگاه فنی گراتس، دانشگاه مدول (وین)، دانشگاه یوهانس کپلر و غیره است. اتریش یک سیستم شهریه مقرون به صرفه ارائه می دهد که ادامه برنامه ها را برای داوطلبان بین المللی آسان تر می کند. اگر علاقه مند به تحصیل در اتریش هستید، اجباری بودن آیلتس برای اخذ پذیرش، شما را نگران کرده است. برای بیان ساده ترین عبارت، اگر موضوع مورد نظر شما به زبان آلمانی تدریس می شود، باید مهارت زبان آلمانی را ارائه دهید. اما اگر موضوع به زبان انگلیسی تدریس می شود، پس باید گواهی مهارت انگلیسی مانند آیلتس، تافل یا گواهینامه های کمبریج را ارائه دهید. با این حال، باید توجه داشت که تمرکز اولیه بر روی دانستن آلمانی است.

برخی از دانشگاه های اتریش برنامه های بدون آیلتس ارائه می دهند. اما اکثر دانشگاه های مطرح اتریش آیلتس را قبول دارند. به جای آیلتس، آنها معمولاً گواهینامه های تافل یا کمبریج را در نظر می گیرند. تعداد انگشت شماری از دانشگاه ها به جای آیلتس، نمرات بالای مدارک تحصیلی قبلی را در نظر می گیرند. در اینجا تعدادی از دانشگاه های معروف اتریش با بریدگی آیلتس آورده شده است.

دانشگاه مدول، وین 6; امتیاز فرعی: 5.5 با 6 در رایتینگ آیلتس
دانشگاه وین 6
دانشگاه فنی گراتس 7
دانشگاه یوهانس کپلر 6.5; امتیاز فرعی زیر 5.5 وجود ندارد
دانشگاه سالزبورگ 6
دانشگاه علوم کاربردی Technikum Wien 5.5
دانشگاه اقتصاد و بازرگانی وین 5.5
دانشگاه اینسبروک 7

 

تحصیل در اتریش بدون مدرک زبان

 

این چند دانشگاه هستند که به نمره آیلتس نیاز دارند. اما دانشگاه هایی مانند دانشگاه علوم کاربردی سنت پولتن کرمز وجود دارند که به گواهینامه های کمبریج نیاز دارند. آنچه که دانشگاه ها به غیر از نمره آیلتس مد نظر دارند، فتوکپی پاسپورت یا کارت شناسایی، مدارک تحصیلی قبلی، آخرین مدرک دیپلم، تسلط به زبان آلمانی: زبان آلمانی دبیرستان تاییدیه مدرک چهار ساله تحصیلی آلمانی زبان است.

لازم به ذکر است که برخی از دانشگاه ها بسته به رشته تحصیلی انتخابی شما را ملزم به شرکت در آزمون ورودی می کنند. این آزمون به طور کلی شش ماه قبل از شروع برنامه گرفته می شود. همچنین اکثر دانشگاه های علمی کاربردی اتریش از شما می خواهند که تجربه کاری خوبی داشته باشید. علاوه بر این، باید در آزمون شفاهی و کتبی و همچنین مصاحبه شرکت کنید.

این اتفاق زمانی می افتد که یک داوطلب تمام الزامات ذکر شده در بالا را بدون مشکل انجام دهد، ممکن است امتحان آیلتس در نظر گرفته نشود. اما در این سناریوها، آخرین مدرک یا نمره شما باید بسیار بالا باشد. به طور کلی، دانشگاه ها به مدرک A-level یا مدرک دبیرستان نیاز دارند که معادل گواهینامه امتحانات تکمیلی اتریش باشد. شرط دیگر ارائه مدارک کامل از اتمام سه سال تحصیلی شما در یک مؤسسه آکادمیک معتبر پس از دوره متوسطه است. این گواهینامه برای دانشگاه و دوره تحصیلی که قصد پذیرش آن را دارید، مورد قبول تلقی می شود. جدای از آن، هر آزمون ورودی، در صورت نیاز، باید انجام شود. این موضوع فقط درباره زبان انگلیسی نیست، بلکه دانش در مورد زبان آلمانی نیز یک ضرورت است.

گزینه دیگری برای اینکه بدانید آیا دانشگاه انتخابی شما به آیلتس نیاز دارد یا خیر این است که از طریق آژانس تحصیلی خود در خارج از کشور استعلام بگیرید.

اتریش مکانی است که نه تنها شهریه مقرون به صرفه بلکه امکانات و دانشکده های پیشرفته را نیز ارائه می دهد. دانشگاه های اتریش برای هر یک از برنامه های خود شرایط متمایزی دارند. دلیل اصلی نیاز دانشگاه ها به آزمون آیلتس یا سایر گزارش های آزمون مهارت زبان انگلیسی این است که نشان دهند شما می توانید در سطح متوسط ​​با هم ارتباط برقرار کنید. برخی از مقاطع کارشناسی نیازمند تسلط به زبان آلمانی هستند، در حالی که برخی به زبان انگلیسی نیاز دارند.

تحصیل بدون مدرک زبان در کشور اتریش

با توجه به اینکه عموم رشته ها به غیر از زیر گروه های پزشکی و هنر در اروپا در مقاطع فوق لیسانس و دکتری به زبان انگلیسی و تعداد محدودی رشته در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی ارائه میگردند و اخذ مدارک زبان همچون IELTS و TOEFL دشوار است، فرصتی فراهم گردیده که دانشجویان محترم بتوانند در کشورهای اتریش، سوئد و دانمارک بدون نیاز به مدرک زبان به تحصیل خود ادامه دهند که هر یک شرایط خاص خود را دارا می باشند.

در کشور اتریش عموما تحصیل به زبان آلمانی میسر است. متقاضی باید مدرک زبان آلمانی خود را ارائه نماید و یا اینکه پس از اخذ پذیرش از دانشگاه، دوره های زبان آلمانی خود را در اتریش بگذراند. به عبارتی پس از اخذ پذیرش و مراجعه به دانشگاه مورد نظر، دانشگاه، کالج های آموزش زبان آلمانی را معرفی مینماید. با معرفی نامه ای که از دانشگاه ارائه می شود به کالج مراجعه نموده و در مدت یک سال موفق به کسب مدرک زبان آلمانی میگردید. سپس در دانشگاه ادامه تحصیل می دهید.

به عبارت دیگر زبان آموزش در کشور اتریش، زبان آلمانی می باشد و البته بعضی از دروس به زبان انگلیسی خواهد بود. در این راستا از شما مدرک زبان آلمانی را خواهند خواست. در بعضی از دانشگاه های کشور اتریش برای ادامه تحصیل سطح مورد نیاز برای زبان آلمانی B2 و در بعضی دیگر از دانشگاه های کشور اتریش سطح C1  می باشد.

 

تحصیل در اتریش بدون مدرک زبان

 

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در کشور اتریش بدون مدرک زبان

تحصیل در کشور اتریش بدون مدرک زبان نیز امکان پذیر می باشد. البته این شرایط برای برخی از رشته های تحصیلی و در مقطع کارشناسی در دسترس دانشجویان می باشد. تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی در اغلب رشته های تحصیلی به زبان آلمانی ارائه می شود. آن دسته از متقاضیانی که مدرک زبان ندارند حتما میبایست پیش از ورود به دانشگاه حداقل سه ترم در دوره های آموزشی زبان شرکت نمایند سپس در صورت قبولی در آزمون زبان می توانند وارد دانشگاه شوند.

هزینه دوره های آموزشی زبان در کشور اتریش برای هر ترم در حدود 400 تا 600 یورو می باشد. تحصیل در اتریش بدون مدرک زبان رایگان می باشد و دانشجویان سالانه تنها میبایست مبلغی در حدود 500 تا 1200 یورو بابت ثبت نام به دانشگاه پرداخت نمایند. این هزینه با توجه به رشته و مقطع تحصیلی متغیر می باشد.

هزینه های زندگی در اتریش ماهانه در حدود 600 تا 800 یورو می باشد که البته دانشجویان جهت تامین بخشی از هزینه های خود می توانند حدود 20 ساعت در هفته را مشغول به کار شوند. برای متقاضیان تحصیل در اتریش بدون مدرک زبان امکان بردن همراه نیز وجود دارد. البته همراه شامل همسر و فرزند کمتر از 18 سال می شود همچنین برای همراه امکان تحصیل رایگان در اتریش وجود دارد.

تحصیل دکتری در کشور اتریش

برای کسانی که تحصیل در اتریش در مقطع دکتری را انتخاب می نمایند ذکر این نکته خالی از لطف نمی باشد که بخش آموزش عالی اتریش شامل ۲۳ دانشگاه عمومی، ۱۳ دانشگاه خصوصی و ۱۸ موسسه آموزشی است که به طور رسمی به عنوان دانشگاه علوم کاربردی شناخته می شود. این موسسات تقریباً مستقل هستند و طیف کاملی از دوره های تحصیلی ازجمله دکتری ارائه می دهند.

از آنجا که اتریش یکی از امضا کنندگان پروسه بولونیا است، مدارک تحصیلی سنتی با یک دوره سه ساله در مقطع کارشناسی جایگزین شده است که به دنبال آن مقطع کارشناسی ارشد (به مدت یک یا دو سال یا بیشتر) و سپس تحصیل در اتریش در مقطع دکتری به مدت سه سال می باشد.

تحصیل بدون مدرک زبان دانشگاه اینسبروک

اغلب دروس در دانشگاه اینسبروک به زبان آلمانی ارائه می شوند و تنها تعداد محدودی از رشته های تحصیلی در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

دانشگاه اینسبروک از جمله دانشگاه هایی می باشد که امکان تحصیل بدون مدرک زبان در کشور اتریش را برای دانشجویان خارجی فراهم نموده است. دانشجویانی که مدرک زبان ندارند ابتدا در دوره های آموزشی زبان انگلیسی که توسط دانشگاه برگزار می شود شرکت می نمایند و در صورت قبولی در آزمون زبان می توانند وارد دانشگاه شوند.

تحصیل بدون مدرک زبان دانشگاه وین اتریش

دانشگاه وین ارائه دهنده طیف وسیعی از انواع رشته های تحصیلی با کیفیتی بسیار بالا می باشد. یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه وین که باعث جذب دانشجویان بین المللی زیادی شده است، شهریه تحصیلی کم می باشد.

علاوه بر این، دانشگاه وین امکان تحصیل بدون مدرک زبان در کشور اتریش را در اختیار دانشجویان بین المللی گذاشته است و دانشجویانی که بدون مدرک زبان اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه می نمایند با شرکت در یک دوره آموزش زبان و قبولی در آزمون پایان دوره، می توانند وارد دانشگاه شوند.

تحصیل بدون مدرک زبان دانشگاه زالتسبورگ اتریش

این دانشگاه ارائه دهنده بسیاری از رشته های تحصیلی می باشد اما از بین تعداد زیاد رشته ها، رشته ی هنر اعتبار بالاتری داشته و از محبوبیت بیشتری نیز برخوردار است.

تحصیل در دانشگاه زالتسبورگ حتی بدون مدرک زبان نیز امکان پذیر می باشد و دانشجویانی که با زبان آلمانی آشنایی ندارند ابتدا میبایست در برنامه تحصیل بدون مدرک زبان در کشور اتریش شرکت نمایند سپس وارد دانشگاه شوند.

بهترین راه برای دانستن اینکه آیا می توانید بدون آیلتس در اتریش تحصیل کنید یا خیر، بررسی دانشگاه هایی است که شرایط درخواست آن ها شامل نمره آیلتس نمی شود. اکثر دانشگاه های اتریش جزئیاتی در مورد شرایط درخواست دانشجوی بین المللی خود در صفحه پذیرش خود دارند. برای بررسی اینکه آیا آیلتس اجباری است یا نه، باید در سایت دانشگاه مورد نظر جستجو کنید. سطح O یا AS / سطح زبان انگلیسی ممکن است شرایط آیلتس شما را نادیده بگیرد. اگر آیلتس نباشد، دانشگاه ها نمرات تافل را نیز در نظر می گیرند. PTE همچنین یک گزینه امکان پذیر برای ارائه آزمون مهارت انگلیسی است.

از جزییات بالا می توان پی برد که ممکن است در برنامه ها و دانشگاه های خاصی نیاز به آیلتس نباشد. اما توصیه می شود در یک دوره ثبت نام کنید و در آزمون شرکت کنید. اگر دانشگاه انتخابی شما شرایط خود را تغییر دهد و نمره آیلتس را اجباری کند، شما دچار مشکل نخواهید شد.

 

 

تحصیل دکتری در کشور اتریش