چه بخواهید از فرهنگ و تاریخ شهرهای زیبایی مانند وین لذت ببرید یا از برترین پیست های اسکی آلپاین اروپا دیدن کنید، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش خاطرات خوبی برای شما به یادگار خواهد گذاشت. با دانشگاه‌های تاریخی، برنامه‌های تحصیلات تکمیلی مدرن و موسسات مشهور جهانی، مدرک عالی را برای شما به ارمغان می‌آورد!

 

تحصیل کارشناسی ارشد در اتریش

این راهنما تمام اطلاعات ضروری را که شما باید در مورد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش بدانید، سیستم دانشگاه اتریش، هزینه های تحصیل و روند درخواست را توضیح می دهد.

فرصت های تحصیلات تکمیلی در اتریش

اتریش که در قلب اروپا قرار دارد، دارای سنت فکری و فرهنگی افتخارآمیزی است که در کیفیت سیستم آموزش عالی آن منعکس شده است. اتریش برای کشوری که متفکران و هنرمندان مختلفی مانند فروید، موتزارت و شوارتزنگر (!) تولید کرده است، دانشگاه‌های بسیار خوبی برای انتخاب دارد.

ما برخی از دلایل اصلی را فهرست کرده ایم که چرا باید برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اتریش را در نظر بگیرید:

یک چشم انداز بین المللی: بیش از 74000 از 387000 دانشجوی دانشگاه اتریش بین المللی هستند، رقمی که نشان دهنده نگرش استقبال این کشور نسبت به افرادی است که مایل به تحصیل در خارج از کشور هستند.

مقرون به صرفه بودن: اگر تبعه اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا هستید، نیازی به پرداخت شهریه برای برنامه کارشناسی ارشد در اتریش نخواهید داشت! و حتی اگر از خارج از اروپا باشید، مبلغ نسبتا کمی در هر ترم پرداخت خواهید کرد.

دانشگاه‌های تاریخی: اتریش خانه برخی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا است – برای مثال، دانشگاه وین در سال 1365 و دانشگاه گراتس در سال 1585 تأسیس شد.

کیفیت زندگی عالی: اتریش به طور مداوم در نزدیکی بالاترین شاخص های کیفیت زندگی قرار دارد و دلیل خوبی هم دارد: کیفیت مراقبت های بهداشتی، مسکن و محیط زیست این کشور از استاندارد بالایی برخوردار است.

دانشگاه های اتریش

این سه نوع دانشگاه ارائه دهنده مدرک کارشناسی ارشد در اتریش است:

دانشگاه های دولتی: 22 دانشگاه دولتی یا Universität در اتریش وجود دارد. آن ها تحقیقات آکادمیک را در طیف وسیعی از زمینه ها انجام می دهند و طیف کاملی از برنامه های تحصیلات تکمیلی را ارائه می دهند. یکی از مؤسسات، دانشگاه Danube of Continuing Education Krems، به طور کامل در دوره های تحصیلات تکمیلی تخصص دارد.

دانشگاه های خصوصی: 16 دانشگاه خصوصی در اتریش وجود دارد. آن ها در طراحی دوره ها، تعیین هزینه ها و مدیریت پذیرش بر اساس خط مشی خود آزادند، اما همه دانشگاه ها و برنامه ها باید توسط شورایی که از طرف دولت اتریش فعالیت می کند تأیید شود.

دانشگاه های علمی کاربردی: ۲۱ دانشگاه علمی کاربردی یا Fachhochschule در اتریش وجود دارد. برنامه‌ های آن ها حرفه‌ای است و شامل برخی از مدرک ‌های کارشناسی ارشد و سایر مدارک تحصیلات تکمیلی با تمرکز حرفه ‌ای است.

اتریش همچنین 14 کالج دانشگاهی تخصصی آموزش معلمان (Pädagogische Hochschulen) را ارائه می دهد. همانطور که از نام آن ها پیداست، این ها به طور خاص بر برنامه های تربیت معلم تمرکز می کنند.

شهرهای دانشگاهی اتریش

اگرچه اتریش کشوری نسبتا کوچک است، با جمعیتی در حدود 8.98 میلیون نفر، به اندازه کافی خوش شانس است که انتخاب خوبی از شهرهای دانشجویی پر جنب و جوش دارد.

ما مراکز اصلی آموزش عالی را در زیر فهرست کرده‌ایم که می‌توانید از آن ها برای دریافت مدارک کارشناسی ارشد در آن مکان ‌های خاص استفاده کنید.

 • تحصیل در وین
 • تحصیل در اینسبروک
 • تحصیل در گراتس
 • تحصیل در سالزبورگ
 • تحصیل در لینز

رتبه بندی دانشگاه های اتریش

دانشگاه‌ های اتریش در هر سه نظام رتبه‌ بندی اصلی جهانی ظاهر می‌شوند – مناسب کشوری با برخی از تاریخی ‌ترین شهرها و دانشگاه‌ های اروپا.

بالاترین رتبه در اتریش همچنین قدیمی ترین دانشگاه این کشور است. دانشگاه وین در بین 200 دانشگاه برتر از هر سه سیستم رتبه بندی اصلی ظاهر می شود.

 

تحصیل کارشناسی ارشد در اتریش

 

انواع دوره

مانند سایر کشورهای اروپایی، اتریش به جای تمایز واضح بین مدارک جداگانه کارشناسی و کارشناسی ارشد، مدارک تحصیلی دوره های طولانی تر را با طول های مختلف اعطا می کرد. معادل سنتی اتریشی برای مدرک کارشناسی ارشد، برنامه دیپلم (Diplomstudium) یا مدرک Magister بود (و در برخی موارد هنوز هم هست).

به جای اینکه مدرک تحصیلات تکمیلی باشد، برنامه های دیپلم در سطح کارشناسی ارشد معمولاً دوره تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را پوشش می دهد – اعطای مدرک کارشناسی ارشد پس از دوره طولانی تر تحصیل.

برنامه های دیپلم هنوز در برخی از موسسات ارائه می شود، اما، به عنوان بخشی از فرآیند بولونیا در سراسر اروپا، اکثر آن ها به نفع مدرک کارشناسی ارشد مدرن با اعطای مدرک کارشناسی ارشد (کارشناسی ارشد هنر)، MSc (کارشناسی ارشد علوم) و مدارک مشابه حذف می شوند. این ها برنامه های “چرخه دوم” هستند که پس از یک مدرک لیسانس سه ساله تکمیل می شوند.

طول برنامه

تحصیلات تکمیلی در اتریش می‌تواند بسیار انعطاف‌پذیر باشد، با طیف وسیعی از طول برنامه‌ها متناسب با موضوعات و دانشجویان مختلف.

مدارک کارشناسی ارشد اتریش می تواند تا دو سال تحصیل تمام وقت، از جمله زمان صرف شده در یک پروژه تحقیقاتی مستقل و پایان نامه، طول بکشد. دوره های آموزشی در دانشگاه ها اغلب طولانی تر از دوره های آموزشی در Fachhochschulen خواهد بود.

برنامه‌های دیپلم اتریش معمولاً بسیار طولانی‌تر هستند – یک مدرک تحصیلی در سطح کارشناسی ارشد احتمالاً تا شش سال طول می‌کشد تا تکمیل شود (این به این دلیل است که بیشتر کار در سطح «لیسانس» و «فوق لیسانس» ادغام می‌شود).

طول واقعی هر دوره معین معمولاً در ترم ها به جای سال ها اندازه گیری می شود. دو ترم در سال تحصیلی اتریش (از اکتبر تا سپتامبر شامل تعطیلات) وجود دارد. یک مدرک کارشناسی ارشد مدرن به طور معمول دو تا چهار ترم طول می کشد، در حالی که یک برنامه دیپلم سنتی بین شش تا هشت ترم طول می کشد.

محتوای دوره و الزامات پایان نامه

دانشجویان کارشناسی ارشد اتریش ترکیبی از دروس اصلی و اختیاری را می گذرانند.

در طول سال اول، دانش آموزان موضوعات کلی تری مرتبط با برنامه انتخابی خود را مطالعه خواهند کرد. در سال دوم، دانشجویان آزادی بیشتری برای انتخاب واحدهای اختیاری و دنبال کردن تخصص‌ های دانشگاهی خواهند داشت. این رویکرد دو مرحله ای می تواند به شما کمک کند تا از مطالعه در سطح کارشناسی ارشد نهایت استفاده را ببرید: کسب دانش اصلی لازم برای شناسایی و پیگیری علایق خود و پایان دادن به پایان نامه ای که این موارد را دنبال می کند.

دو سال شامل یک برنامه معمولی با یک تعطیلات تابستانی سه ماهه می شود. بسیاری از دانش آموزان از این برای به دست آوردن تحصیل یا تجربه کاری اضافی – یا برای تکمیل یک برنامه جایگزینی یا تبادل در جای دیگر استفاده می کنند. این می‌تواند یک فرصت ایده‌آل برای دانشجویان بین‌المللی باشد – به شما فرصتی می‌دهد تا از کشور خود دیدن کنید، زندگی در اتریش را بیشتر کاوش کنید، یا از موقعیت مرکزی اتریش استفاده کنید و زمانی را در یک کشور همسایه بگذرانید.

مدارک کارشناسی ارشد اتریش همچنین فرصتی برای توسعه مهارت های تحقیقاتی از طریق دوره های آموزشی و نوشتن پایان نامه (یا رساله) فراهم می کند – این موضوع  معمولاً ترم پایانی یک برنامه دو ساله را طول شامل می شود، اما ممکن است برای دوره های کوتاه تر حرفه ای در Fachhochschulen مورد نیاز نباشد.

در صورت نیاز، یک پایان نامه حدود 20-40 واحد ECTS ارزش دارد. بخشی از این مقدار ممکن است به «دفاع» شفاهی شما بستگی داشته باشد.

اعتبارات ECTS برای مقاطع کارشناسی ارشد اتریش

برنامه های کارشناسی ارشد در اتریش از سیستم انتقال و انباشت اعتبار اروپا (ECTS) اداره می شود. یک مدرک کارشناسی ارشد دو ساله در یک دانشگاه معمولاً 120-150 واحد ECTS ارزش دارد. یک دوره کوتاه ‌تر و یک ساله در Fachhochschule معمولاً واحد60 ارزش دارد. این می‌تواند به عنوان یک منبع آموزش حرفه‌ای متمرکز عالی باشد، اما معمولاً به عنوان شرط ورود برای تحصیل در مقطع دکتری آکادمیک کافی نیست.

برنامه های دیپلم اتریش قبل از سیستم جدید ECTS هستند، اما در صورت ارائه، باید ارزشی معادل 240 تا 360 واحد ECTS داشته باشند.

ارزیابی مدارک کارشناسی ارشد اتریش

برنامه های کارشناسی ارشد اتریش معمولاً به صورت واحد به واحد ارزیابی می شوند و هر واحد دارای یک اعتبار ECTS تعیین شده همراه با پایان نامه شما (در صورت نیاز) است. سپس عملکرد شما در واحدهای جداگانه و پایان نامه نهایی برای محاسبه یک مدرک کلی مورد استفاده قرار می گیرد.

وظایف ارزیابی ممکن است بین رشته‌های موضوعی و برنامه‌های مدرک متفاوت باشد، اما معمولاً شامل تکالیف کتبی، کارهای تحقیقاتی کوچک‌تر، جایابی، پروژه‌های عملی و امتحانات، در صورت لزوم می‌شود.

پایان نامه شما به عنوان یک اثر مکتوب تهیه می شود، اما ممکن است به یک “دفاع” شفاهی نیز نیاز داشته باشد. این شامل ارائه یک ارائه کوتاه در مورد کار شما و / یا پاسخ به سؤالات در مورد یافته ها و نتیجه گیری شما خواهد بود. چندین سیستم آموزش عالی اروپایی دیگر از سیستم مشابهی برای ارزیابی مدارک کارشناسی ارشد استفاده می‌کنند و به دانشجویان این فرصت را می‌دهند که بایستند و اعتبار کار خود را به روشی مشابه دفاع از “viva voce” که پایان دوره دکتری را به اعلام می دارد، به دست آورند.

نمرات کارشناسی ارشد اتریش

انواع مختلف دانشگاه در اتریش از فرمت های درجه بندی کمی متفاوت استفاده می کنند.

دانشگاه های دولتی از سیستم درجه بندی چهار باندی استفاده می کنند:

 

تحصیل کارشناسی ارشد در اتریش

 

جزئیات

نام درجه

بهترین نمره ممکن، نشان دهنده موفقیت عالی

Sehr Gut (خیلی خوب)

1

نمره قوی، نشان دهنده موفقیت بالاتر از حد متوسط

Gut (خوب)

2

نمره قبولی مناسب، نشان دهنده موفقیت قابل قبول Befriedigend (رضایت بخش)

3

حداقل نمره قبولی که نشان دهنده موفقیت کافی است Genügend (پاس)

4

هر کاری که کمتر از این استانداردها باشد، شکست خورده تلقی می شود و منجر به اعطای مدرک نمی شود.

دانشگاه‌های خصوصی در اتریش برای طراحی و اجرای سیستم‌ های ارزیابی و نمره ‌دهی خود آزاد هستند (اگرچه برنامه‌ های تحصیلی آن ها هنوز باید به طور رسمی معتبر باشد).

هزینه ها و بودجه کارشناسی ارشد در اتریش

اتریش یکی از چندین کشور اروپایی است که رویکرد بسیار سخاوتمندانه ای برای هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی خود دارد. در واقع، هیچ هزینه ای از دانشجویان در برنامه های کارشناسی یا کارشناسی ارشد دریافت نمی شود. بهتر از آن، این سخاوت در مورد هزینه های بسیاری از فارغ التحصیلان بین المللی در اتریش نیز صدق می کند!

هزینه های کارشناسی ارشد

اگر شما یک تبعه اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا هستید، می توانید در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش به صورت رایگان تحصیل کنید، مشروط بر اینکه برنامه خود را به موقع کامل کنید.

به طور معمول حداقل مدت زمان برنامه خود به اضافه دو ترم دیگر تحصیل رایگان در کشور اتریش را خواهید داشت (در عمل این به معنای سه سال برای اکثر برنامه های کارشناسی ارشد است). پس از این مبلغ 363.36 یورو در هر ترم از شما دریافت می شود.

دانشجویان سایر کشورها معمولاً 726.72 یورو در هر ترم دریافت می کنند. این هزینه یک برنامه معمولی دو ساله (چهار ترم) کارشناسی ارشد در اتریش را به 2906.88 یورو می رساند. توجه داشته باشید که Fachhochschulen (دانشگاه های علمی کاربردی اتریش) می توانند هزینه های کارشناسی ارشد را تا 363.36 یورو در هر ترم از دانشجویان داخلی و اتحادیه اروپا دریافت کنند، اگرچه همه این کار را نمی کنند.

هزینه های دیگر

صرف نظر از اینکه هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش از شما دریافت می شود یا خیر، باید برخی از هزینه های اداری اضافی را بپردازید. این هزینه ها شامل هزینه عضویت در اتحادیه دانشجویی (ÖH-Beitrag) است که 20.70 یورو در هر ترم تعیین شده است، به این معنی که کل هزینه در دوره کارشناسی ارشد دو ساله 82.80 یورو خواهد بود. هزینه بیمه اجباری حوادث دانشجویی اتریش در این قیمت گنجانده شده است.

حتی اگر برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش شهریه پرداخت نکنید، همچنان باید هزینه های زندگی در اتریش پوشش دهید. همچنین به یاد داشته باشید که یکی از شرایط ویزای تحصیلی یا مجوز اقامت شما، داشتن منابع مالی کافی برای حمایت از خود در حین تحصیل خواهد بود.

بودجه کارشناسی ارشد

خوشبختانه طیف گسترده ای از بورسیه های برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش وجود دارد. برخی از ارائه دهندگان اصلی عبارتند از:

 • دانشگاه های اتریش ممکن است بورسیه های تحصیلی مبتنی بر شایستگی یا نیاز ارائه دهند. برای اطلاعات بیشتر با موسسه شخصی خود تماس بگیرید. بورسیه های مبتنی بر شایستگی اغلب سالانه به دانشجویان فعلی با سوابق تحصیلی برجسته اعطا می شود.
 • دولت اتریش طیف وسیعی از کمک های مالی و بورسیه را ارائه می دهد.
 • برنامه اراسموس کمیسیون اروپا اشکال مختلفی از حمایت را به عنوان بخشی از طرح اراسموس + ارائه می دهد. این حمایت ها شامل بورسیه های تحصیلی مشترک کارشناسی ارشد و کمک هزینه های تحرک کوتاه تر و همچنین پروژه پیشگام وام های کارشناسی ارشد می باشد.

درخواست برای کارشناسی ارشد در اتریش

هیچ سیستم مرکزی برای درخواست های بین المللی برای تحصیل در خارج از کشور در اتریش وجود ندارد. در بیشتر موارد باید یک برنامه مناسب پیدا کنید و مستقیماً به دانشگاه مسئول درخواست دهید – تمام مدارک کارشناسی ارشد اتریش که در FindAMasters فهرست شده اند شامل اطلاعات درخواست هستند.

مهلت درخواست برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش معمولا سپتامبر قبل از شروع دوره شما (معمولا در ماه اکتبر) است.

این ممکن است کاملاً راحت به نظر برسد، زیرا پنجره برنامه تقریباً تا آغاز سال تحصیلی باز است. البته به یاد داشته باشید که به عنوان یک دانشجوی بین المللی باید یک درخواست ویزا جداگانه تکمیل کنید و همچنین ممکن است نیاز به ارائه ریز نمرات معتبر و ترجمه اسناد مربوط به سوابق تحصیلی خود داشته باشید.

به همین دلیل باید درخواست خود را خیلی زودتر از موعد مقرر شروع کنید – به طور ایده آل در طول تابستان قبل از دوره کارشناسی ارشد یا حتی در طول سال آخر برنامه کارشناسی (دانشگاه های اتریش معمولاً یک نتیجه پیش بینی شده را به جای مدرک لیسانس تکمیل شده می پذیرند).

 

تحصیل کارشناسی ارشد در اتریش

 

شرایط پذیرش

همانطور که برای سیستم های آموزش عالی فعال در منطقه آموزش عالی اروپا عادی است، دانشگاه های اتریش از متقاضیان تحصیلات تکمیلی انتظار دارند که مدرک کارشناسی داشته باشند (یا در مرحله تکمیل آن باشند).

مدرک تحصیلی شما باید مدرک لیسانس یا معادل آن باشد که حداقل دارای 180 واحد ECTS باشد (همه مدارک سه ساله لیسانس اروپایی باید این شرط را برآورده کنند). این مدرک باید در موضوعی مرتبط با کارشناسی ارشد شما باشد. در برخی موارد، یکی از دانشگاه‌های اتریش ممکن است بخواهد تأیید کند که تعداد معینی از واحدهای کارشناسی شما (یا معادل آن) برای کار مرتبط با رشته و/یا تخصص انتخابی شما در مقطع کارشناسی ارشد کسب شده است.

برنامه‌های مخصوصاً انتخابی (و رقابتی) ممکن است امتحانات ورودی اضافی را تنظیم کنند – یا از آزمون‌های معمول پذیرش تحصیلات تکمیلی مانند GMAT یا GRE درخواست نمرات کنند.

فرآیند برنامه

شما باید درخواست خود را با تماس با دانشگاه مسئول برنامه کارشناسی ارشد خود شروع کنید. اتریشی ها مراحل اداری را بسیار جدی می گیرند، بنابراین مطمئن شوید که تمام مدارک مورد نیاز را ارائه کرده و دستورالعمل ها را طبق نامه دنبال کنید.

در بیشتر موارد به مدارک زیر نیاز دارید:

 • گواهی مدرک (برای متقاضیانی که مدرک خود را به پایان رسانده اند). اگر در حال حاضر در حال تحصیل هستید و پس از پایان مهلت درخواست، اما قبل از شروع برنامه کارشناسی ارشد، تحصیل شما تمام می شود، همچنان می توانید درخواست دهید.
 • ریز نمرات رسمی تمام دوره ها و واحدهای تحصیلی که به عنوان بخشی از برنامه درجه اول شما تکمیل شده است، از جمله نمرات، ساعات هفتگی و/یا واحدهای اگر مدرک شما در کشوری که در فرآیند بولونیا کار می کند به دست آمده است، ممکن است یک مکمل دیپلم برای کمک به این امر ارائه شود.
 • مدرکی دال بر تسلط لازم به زبان آلمانی یا انگلیسی
 • یک کپی از پاسپورت شما (این ممکن است برای تایید ملیت شما و تعیین وضعیت هزینه شما لازم باشد).

برخی از دوره ها همچنین ممکن است در صورت لزوم، نمرات آزمون ورودی فارغ التحصیل، رزومه، بیانیه شخصی، مراجع دانشگاهی یا نمونه کار هنری را درخواست کنند.

توجه داشته باشید که کلیه مدارک تحصیلی و گواهینامه هایی که به عنوان بخشی از درخواست شما ارسال می شود باید مدارک رسمی با مهر رسمی (یا “آپوستیل”) موسسه ای باشد که آنها را اعطا کرده است.

اسنادی که در اصل به زبان آلمانی منتشر نشده اند نیز ممکن است نیاز به ترجمه داشته باشند (و ترجمه توسط یک متخصص معتبر مانند یک وکیل تایید شده باشد). دانشگاه ها ممکن است یک سرویس ترجیحی برای این فرآیند داشته باشند.

الزامات زبان

زبان اتریش آلمانی است و این زبانی برای اکثر برنامه های تحصیلی این کشور است. با این حال، با محبوبیت بیشتر تحصیل بین المللی در اتریش، دانشگاه ها برنامه های بیشتری را به زبان انگلیسی – به ویژه در مقطع کارشناسی ارشد – ارائه می دهند.

الزامات دقیق زبان برای مدرک کارشناسی ارشد اتریش به شرایط شما و شرایط تعیین شده برای دوره شما بستگی دارد:

 • اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارید که به طور جزئی یا کامل به زبان آلمانی ارائه می شود، از شما خواسته می شود مدرکی دال بر مهارت آلمانی ارائه دهید، معمولا حداقل سطح DSH II.
 • اگر یک برنامه کارشناسی ارشد را انتخاب می کنید که به زبان انگلیسی ارائه می شود و زبان مادری شمل انگلیسی نیست، باید مدرکی دال بر تسلط به زبان انگلیسی ارائه دهید، مثلاً از طریق مدرک تافل یا آیلتس.