کارشناسی ارشد در کشور اتریش

تحصیل کارشناسی ارشد در کشور اتریش

تحصیل کارشناسی ارشد در کشور اتریش

تحصیلات کارشناسی ارشد در اتریش به شما خاطراتی عالی خواهد داد و با دانشگاه های تاریخی، برنامه های مدرک فوق لیسانس و موسسات مشهور در سطح جهانی، شما را بیشتر ترغیب میکند.
۶۹ رشته کارشناسی ارشد در اتریش در دانشگاه ها وجود دارد. دانشگاه های تاریخی اتریش منعکس کننده قرن ها موفقیت های فرهنگی و فکری این کشور است. کارشناسی ارشد در اتریش به شما این امکان را می دهد تا در دانشگاه های مشهور بین المللی در برخی از زیباترین شهرهای اروپا تحصیل کنید.

جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش متقاضی باید دانشجو یا فارغ التحصیل مقطع فوق لیسانس، ترجیحا دانشگاه های دولتی باشد (مدرک دانشگاه آزاد اسلامی مورد تایید ۹۰ درصد از دانشگاه های کشور اتریش نمی باشد). اما شرایطی مهیاست که متقاضی میتواند در صورت عدم وجود شرایط فوق نیز از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش بهره مند گردد.

در اکثر موارد فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد باید پیش نیاز بگذرانند و سپس می توانند وارد دوره کارشناسی ارشد شوند. ولی برای فارغ التحصیلان دانشگاه سراسری امکان ورود مستقیم به مقطع کارشناسی ارشد بالا می باشد.

زبان اصلی در دانشگاه های اتریشی، آلمانی است، اما بسیاری از برنامه های مقطع کارشناسی ارشد نیز به زبان انگلیسی ارائه می شود.

دوره های تحصیلی در مقطع فوق لیسانس در اتریش

Magister (FH) – Diplom Ing. (FH) این مقطع برای موسسات آموزش عالی فنی می باشد. در این رشته ها به دیپلمه های رشته های مهندسی diplom lng مختص رشته های فنی مهندسی و برای غیر از فنی مهندسی magister ارائه می شود. این دوره در حدود هفت الی هشت ماه به طول می انجامد. منتهی باید یک دوره ۶ الی ۱ ساله بابت کار آموزی شرکت نمایند. برای پایان نامه فرد باید یک شرح از پژوهش کار عملی ارائه نمایند.

Diplomtierarzt – Magister – Diplom Ingenieur این مقاطع در موسسات دانشگاهی فدرال برگزار خواهد شد. این دوره ها در بازه هشت الی ده ماه ارائه می شود و برای دوره های مدیکال حداقل دوازده ماه می باشد. در این رشته ها به دیپلمه های رشته های مهندسی diplom lng مختص رشته های فنی مهندسی و برای غیر از فنی مهندسی magister ارائه می شود.

برای رشته های مدیکال باید Diplomtierarzt ارائه می شود. این دوره ها برای رشته های هنر و معماری در بازه چهار الی هشت سال ارائه می شود که مدارکی به نام های Magister. Art و Magister. Arch را اعطا می نمایند. حال برای کسب مدرک خود باید یک پایان نامه قوی ارائه نمایند که دفاع لازمه را در آن داشته باشند.

مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در اتریش

 • تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد (تحصیل رایگان در اتریش)
 • اجازه کار پاره وقت به دانشجو
 • یک سال فرصت کاریابی بعد از پایان تحصیلات
 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • اجازه حضور همسر و فرزندان در دوران تحصیل در اتریش
 • تحصیل رایگان فرزندان در مدارس اتریش
 • برخورداری کاملا رایگان دانشجو و همراهان از بیمه های درمانی

مراکز آموزشی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اتریش

مراکز آموزش عالی در کشور اتریش را می توان به دانشگاه ها، دانشکده های هنرهای عالی، مدرسه های عالیه فنی و مدارس تخصصی با رشته هایی که دو و یک ساله می باشند، تقسیم کرد. شاید از قبل می دانستید که دانشکده های موسیقی و هنر فوق العاده قوی می باشند و برترین دانشکده های موسیقی و هنر در کشور اتریش واقع شده است.

برای ورود به تمامی مرکزهای آموزش عالی در کشور اتریش می بایست مدرک Reifeprufungszeugins را اخذ نمایید. در کشور اتریش برای ورود به برخی از رشته های تحصیلی باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت نمایید و در صورت قبولی اجازه ورود به کورس تحصیلی در فوق لیسانس را داشته باشید.

Image result for study in austria

تحصیل کارشناسی ارشد در کشور اتریش

انواع دوره های تحصیلی دانشگاهی در اتریش:

*دوره های تحصیلی عمومی در اتریش Der erste Studienabschnitt

** دوره های تحصیلی تخصصی در اتریش Der Zweite Studienabschnitt

در اتمام ادوار عمومی تحصیلی آزمون برگزار خواهد شد منتهی مدرکی صادر نخواهد شد. تمامی مراکز آموزش عالی در اتریش فدرال می باشند و بودجه خود را از دولت کسب می نمایند و از این رو دانشجو هزینه ای بابت شهریه ای تحصیلی نمی پردازد.

در سال ۱۹۹۳ میلادی مراکزی مثل ‌Fachhochschulen در کشور آلمان اجازه تأسیس مدارس عالی فنی را صادر نمود. این مراکز به دلیل سرعت بخشیدن به پرسه اتمام تحصیل محصل و ورود سریع آن به بازار کار به وجود آمدند. یک سال پس از تصویب این موضوع در حدود چهل موسسه عالی فنی در اتریش اجازه تأسیس را اخذ نمودند.

این موسسه ها در رشته های مختلف پذیرش را ارائه می نمایند. تفاوت اعظمی که در نوع ادوار تحصیلی اتریش وجود دارد می توان به کاربرد و حرفه ای بودن تحصیل فرد اشاره کرد. برای این دوره ها شما پس از اتمام تحصیل باید در دوره کارآموزی که به مدت بازه شش ماهه الی ۱ ساله می باشد شرکت نمایید. شروع تحصیل در این مراکز هم چون مراکز دوره آموزش عمومی می باشد. امکان برگزاری آزمون در این مراکز نیز وجود دارد و علت برگزاری آن، در خواست بیش از حد ظرفیت می باشد که پذیرش رقابتی می شود.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی

 • کسب مدرک گواهی اشتغال به تحصیل از وزارت علوم در مقطع تحصیلی مربوطه که باید به زبان آلمانی ترجمه شده باشد (برای دانشگاه های آزاد و سراسری و غیره نیز مورد وثوق کشور اتریش می باشد).
 • گواهی عدم منع تحصیل در مقطع فوق لیسانس (در صورتی که دارای لوگو و مهر به زبان انگلیسی باشد مورد تأیید است و نیازی به ترجمه نخواهد داشت).
 • کپی از صفحه اول پاسپورت (ترجمه شناسنامه به زبان آلمانی و یا انگلیسی هم مورد تأیید است).
 • تکمیل کردن فرم پذیرش اولیه دانشگاه مربوطه.
 • ترجمه مدرک تحصیلی پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن به زبان آلمانی.
 • ترجمه مدرک تحصیلی دیپلم و ریز نمرات آن به زبان آلمانی.
 • ترجمه مدرک تحصیلی کاردانی و ریز نمرات آن به زبان آلمانی (در صورت وجود).
 • ترجمه مدرک تحصیلی کارشناسی و ریز نمرات آن به زبان آلمانی.
 • ارائه رزومه کامل و مستند که قابلیت استعلام را داشته باشد.
 • ارائه توصیه نامه برای دانشگاه از دو استاد در دانشگاه های ایران.
 • ارائه انگیزه نامه برای رشته منظور در دانشگاه مربوطه در کشور اتریش.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در اتریش

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در اتریش در دانشگاه های دولتی اتریش رایگان می باشد و تنها هزینه ثبت نام در حدود ۳۵۰ تا ۷۵۰ یورو در هر ترم را دارد. هر دانشجو در هفته اجازه کار ۲۰ تا ۳۰ ساعته را دارد که می تواند با کار دانشجویی عمده هزینه زندگی خود را پوشش دهد.