تحصیل در اتریش

یکی از بهترین راه های مهاجرت به اتریش مهاجرت از طریق تحصیل در اتریش و اخذ اقامت از این طریق می باشد. در تمام روش ها پس از اینکه شخص چندین سال در کشور مورد نظر اقامت داشت می تواند برای تابعیت آن کشور اقدام کند.

با توجه به گذشته و حال فرهنگی غنی اتریش این کشور توسط مردم در سراسر جهان محبوب است. چشم اندازهای متنوع آن از اهمیت زیادی برای گردشگری برخوردار است. مکان های بسیاری جهت اسکی در این کشور وجود دارد و در تابستان فرصت های بسیاری برای پیاده روی و کوهنوردی و یا برای ورزش های آبی در دریاچه های متعدد وجود دارد.

تحصیل رایگان و نیمه رایگان

اتریش یکی از ۵ کشور دنیا است که تحصیلات را بصورت رایگان ارائه می دهد. باتوجه به سیستم آموزشی این کشور افراد حتی با نداشتن مدرک زبان هم می توانند پذیرش دانشگاههای کشور اتریش را گرفته و در آنجا مشغول به تحصیل شوند. اتریش دارای دانشگاههای معتبر جهانی می باشد که برای علاقمندان به تحصیل یکی از برترین کشورهای دنیا به حساب می آید.

کشور اتریش با دارا بودن دانشگاه‌های ممتاز اروپا و جهان با رتبه زیر ۱۰۰، دارا بودن رتبه پنجم بهترین شهر دانشجویی دنیا در سال ۲۰۱۲، رفاه و کیفیت زندگی بالا، برخورداری از کیفیت آموزشی بسیار بالا و عدم نیاز به مدرک زبان آلمانی در مرحله اخذ پذیرش، در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین کشورهای دنیا برای ادامه تحصیل می‌باشد و سالانه هزاران متقاضی از سراسر دنیا برای تحصیل وارد این کشور می‌شوند. اخذ اقامت اتریش و دریافت پاسپورت اتریشی از ارزش بالایی برخوردار است.

1 تحصیل در اتریش

شرایط ادامه تحصیل

برای تحصیل در اتریش مهمترین شرط در گرفتن پذیرش از دانشگاه های اتریش قبولی در همان رشته در یکی از دانشگاه های ایران و داشتن گواهی اشتغال به تحصیل است. این مسئله اصلی ترین شرط برای گرفتن پذیرش است. در واقع دانشگاه های اتریش قبولی در کنکور ایران را به منزله امتیاز اصلی دادن پذیرش تحصیلی می دانند و پس از آن معدل و نمرات شخص مورد بررسی قرار می گیرد.

همچنین تحصیل در دانشگاه های دولتی ایران می باشد می تواند امتیاز مثبتی باشد چرا که اتریش به تازگی دانشگاه های آزاد ایران را قبول ندارد، بنابراین دانشجویان دانشگاه سراسری می توان شانس خود را برای پذیرش از دانشگاه های اتریش امتحان نمایند .

نداشتن گواهی اشتغال به تحصیل در ترم جاری در رشته مورد درخواست در ایران به منزله نگرفتن پذیرش می باشد. معمولا بین ۴ هفته تا ۶ هفته طول می کشد تا دانشگاه پس از دریافت مدارک نتیجه را با پست ارسال کنند. توجه داشته باشید که تغییر رشته تحصیلی فقط با داشتن ۵ سال بدون وقفه برگ معرفی به شهرداری (Meldezettel) و ۵ سال بدون وقفه بیمه امکان پذیر می باشد.

هزینه های تحصیل در اتریش

برای دانشجویان اتریشی و دانشجویانی که وضعیتی مشابه با دانشجویان اتریشی دارند (به عنوان مثال اتباع تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا) در حداقل مدت برنامه مطالعه دو ترم، در دانشگاه های دولتی هیچ هزینه ی قابل پرداختی وجود ندارد. پس از دو ترم، شما مجبور به پرداخت ۳۶۳.۳۶ € برای هر ترم هستید.

Related image

هزینه زندگی دانشجویی دراتریش یکی از موارد مهمی است که تعیین کننده روند مهاجرت به یک کشور می باشد.

برای همه دانش آموزان از دیگر کشورهای ثالث (با در اختیار داشتن اجازه اقامت دانشجویی) پرداخت شهریه الزامی است. تا چندی پیش تحصیل در تمامی دانشگاه‌های اتریش رایگان بوده اند اما در حال حاضر هزینه‌ های تحصیل در این کشور با توجه به نوع دانشگاه از ترمی حدود ۳۸۰ تا ۷۶۰ یورو متفاوت می‌باشد.

معافیت از پرداخت شهریه در موارد خاص (به عنوان مثال برای شرکت کنندگان در برنامه های تبادل دانشجویی و مشارکت دانشگاه ها، دانشجویان از کشورهای کمتر توسعه یافته) امکان پذیر است. دانش آموزان از دیگر کشورهای در حال توسعه و مرکزی و شرقی کشور معاف از شهریه و یا درخواست بازپرداخت کامل یا جزئی هزینه های کمک درسی با توجه به قوانین خود دانشگاه ها هستند.

نکته: بعضی از دانشگاه ها مانند گراتس این شهریه را در صورتی که دانشجوی ایرانی حداقل ۹ واحد در ترم گذرانده باشد به صورت کامل برمی گرداند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش

مدارک زیر با توجه به شرایط تحصیلی مورد نیاز است:

  • ترجمه رسمی مدرک دیپلم و ریز نمرات دیپلم
  • ترجمه رسمی مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات پیش دانشگاهی
  • ترجمه رسمی مدرک لیسانس و ریز نمرات لیسانس
  • ترجمه رسمی کارت ملی و شناسنامه
  • ترجمه رسمی کارت پایان خدمت ویژه آقایان
  • اسکن و کپی صفحه اول پاسپورت و صفحاتی که دارای مهر است
  • نامه قبولی در کنکور
  • گواهی اشتغال به تحصیل در رشته مربوطه از دانشگاه
  • ۱۲ قطعه عکس رسمی پاسپورتی

لازم به ذکر است که ترجمه مدارک تحصیلی باید به تایید سفارت اتریش برسد.

زبان تدریس دانشگاه

زبان رسمی تدریس تا مقطع کارشناسی ارشد آلمانی است. سطح دانش زبان دانشجویان به وسیله آزمونی به نام EPD ارزیابی می شود که در ایران برگزار نمی شود. با در دست نداشتن نتیجه آزمون EPD به دانشجو پذیرش غیر رسمی داده می شود.

دانشگاه های رایگان کشور اتریش

این پذیرش به منزله پذیرش کامل است، ولی مشروط به گذراندن آزمون. به دانشجو دو سال فرصت داده می شود تا در کشور اتریش به تحصیل زبان و انجام آزمون بپردازد (هر متقاضی فقط تا ۳ بار مجاز به شرکت در آزمون زبان EPD می باشد و پس از آن در صورت قبول نشدن پذیرش وی باطل می گردد). پس از آن پذیرش جدیدی با عنوان دانشجوی رسمی دریافت می کند و مجاز به تحصیل در دانشگاه می شود.

در شرایطی که دانشجو در ایران دوره زبان آلمانی را گذرانده باشد پس از ورود به کشور فقط در آزمون شرکت می کند و مدرک را به دانشگاه ارائه می کند و ملزم به گذراندن دوره زبان نمی باشد. در بعضی دانشگاه ها هنگام ثبت نام مصاحبه شفاهی از دانشجو انجام می شود که به منزله قبولی در آزمون EPD می باشد. دانشگاه فنی وین از این قبیل است؛ در حالیکه نتیجه آزمون کتبی را نیز قبول می کند.

با ما تماس بگیرید

مسئله ی ادامه تحصیل دانشجویان در کشورهای مختلف اتفاقی است که دیگر راه خود را پیدا کرده و در تمام کشورها مرسوم شده است. اعزام دانشجو توسط وکلا و مؤسسات نیز جایگاه خود را در تمام کشورها پیدا کرده است. موسسه ی سفیران آتیه نگر شمال با تجربه ی چندین ساله در اعزام دانشجویانی که بدنبال آینده ای روشن هستند فعالیت گسترده، حرفه ای و مشخصی در اعزام دانشجویان به کشور اتریش را دارد.

اتریش کشوری است با ایالات مختلف و هر ایالت قوانین خاص خود را دارد، از این رو دانشگاه های مختلف شرایط متفاوتی برای پذیرش دانشجویان در نظر گرفته‌اند. بطور کلی شما باید دانشجوی یک مقطع باشید و یا مقطعی را به پایان رسانده باشید تا برای همان مقطع درخواست پذیرش دهید.

برای مثال شما با مدرک لیسانس یک رشته میتوانید برای همان رشته و همان مقطع لیسانس در کشور اتریش اقدام به اخذ پذیرش کنید و یا با کسب نامه ی اشتغال به تحصیل پس از گذشت یک ترم برای همان مقطع درخواست خود را به دانشگاه ارائه دهید.

شرایط بالا نیز در زمانهای مختلف متغیر است. همچنین برای دانشگاه های مختلف هم تغییر میکند، ممکن است با یک شرایط خاص شما برای چند دانشگاه درخواست ادامه تحصیل بدهید و فقط یکی از آنها درخواست شما را بپذیرد.

باید در نظر داشته باشید که ادامه تحصیل در دانشگاه های رایگان کشور اتریش انتخاب خوبی برای شما است. بدلیل هزینه ی مناسب، شرایط آب و هوایی خوب و رتبه بالای دانشگاه های کشور اتریش در سطح اروپا.

شما با داشتن شرایط و مدارک مورد نیاز میتوانید برای اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه های کشور اتریش اقدام کنید، برای شروع با مشاوران ما تماس بگیرید.

[ امتیاز مطلب: ۰]