دکتری در اتریش

تحصیل دکتری در کشور اتریش

تحصیل دکتری در کشور اتریش

تحصیل در قلب اروپا و در دانشگاه های معتبر و ارزان همیشه از اولویت های دانشجویان ایرانی می باشد. اتریش با داشتن دانشگاه های بسیار معتبر در جهان میتواند مقصد افرادی باشد که مایل هستند در کنار تحصیل در یک دانشگاه عالی، زندگی ارزان و با کیفیتی هم داشته باشند.

برای ورود به دانشگاه های اتریش در مقطع دکتری، به طور معمول داوطلب باید دانشجوی در حال تحصیل در دانشگاه های آزاد و یا سراسری داخل کشور و یا کشور های دیگر باشد (البته در برخی موارد هم بدون اینکه فرد، دانشجو باشد هم میتوان برای مقطع دکتری پذیرش گرفت). طول دوره دکتری در اکثر قریب به اتفاق رشته ها و دانشگاه ها دوره ای حدوداً ۵ ساله می باشد و زبان تدریس هم آلمانی یا انگلیسی (بسته به دانشگاه و رشته) است.

شرایط پذیرش دکتری در اتریش

برای کسانی که تحصیل در اتریش در مقطع دکتری را انتخاب می نمایند ذکر این نکته خالی از لطف نمی باشد که بخش آموزش عالی اتریش شامل ۲۳ دانشگاه عمومی، ۱۳ دانشگاه خصوصی و ۱۸ موسسه آموزشی است که به طور رسمی به عنوان دانشگاه علوم کاربردی شناخته می شود. این موسسات تقریباً مستقل هستند و طیف کاملی از دوره های تحصیلی ازجمله دکتری ارائه می دهند.

از آنجا که اتریش یکی از امضا کنندگان پروسه بولونیا است، مدارک تحصیلی سنتی با یک دوره سه ساله در مقطع کارشناسی جایگزین شده است که به دنبال آن مقطع کارشناسی ارشد (به مدت یک یا دو سال یا بیشتر) و سپس تحصیل در اتریش در مقطع دکتری به مدت سه سال می باشد.

هر سال تحصیلی شامل دو ترم می باشد که ترم اول از ماه مارچ (اسفند ماه) شروع و ترم دوم هم از سپتامبر/اکتبر (مهر ماه) شروع می شود. دانشجویان خارجی باید پس از ثبت نام در دانشگاه و در صورتی که زبان تحصیلشان آلمانی است، برای آموختن زبان آلمانی و دوره پیش دانشگاهی (Vorstudienlehrgang) ثبت نام کنند. طول این دوره بین ۳ ماه تا یک سال و نیم بسته به کیفیت تحصیل دانشجو میتواند متفاوت باشد.

دوره تحصیلی ممکن است ۴ تا ۵ سال بسته به مقاطع تحصیلی قبلی و پیشرفت فردی به طول بینجامد. به عنوان مثال، اگر مدرک کارشناسی ارشد داشته باشید، دوره اخذ مدرک دکتری در اتریش کوتاهتر می شود.

این دوره ها اغلب به دو مرحله تقسیم می شوند: قبل و بعد از آزمون مقدماتی. دانشجویانی که پس از اخذ مدرک کارشناسی خود مستقیماً در مقطع دکتری مشغول تحصیل شده اند، حداکثر دو سال از تاریخ شروع تحصیل و دانشجویانی که مدرک کارشناسی ارشد دارند، یک سال از تاریخ شروع تحصیل واجد شرایط شرکت در آزمون می باشند.

برنامه درسی دکتری

از لحاظ برنامه درسی، دانشجویان در اتریش در مقطع دکتری در زمینه روش تحقیق (کمی/کیفی)، بررسی ادبیات پژوهش، آمار و روش های تحقیقاتی خاص (در علوم تجربی) آموزش می بینند. دانشگاه ایسبروک در این زمینه بسیار پیشرفته است. آزمون دکتری و تحصیل در اتریش در مقطع دکتری شامل ارائه شفاهی پیش نویس پایان نامه در حضور کمیته آزمون، و سپس پاسخگویی مربوط به پایان نامه است. برای دریافت مدرک دکتری باید برخی واحدهای درسی را بگذرانید و مقالاتی را در مجلات معتبر به چاپ برسانید.

مدارک مورد نیاز برای اقدام جهت اخذ پذیرش در دوره دکتری در اتریش

 1.  کپی تمام صفحات پاسپورت با اعتبار بیش از شش ماه
 2. دوازده قطعه عکس رنگی
 3. ترجمه رسمی شناسنامه و کارت ملی
 4. ترجمه رسمی و تایید شده مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد
 5. ترجمه رسمی و تایید شده ریز نمرات کارشناسی و کارشناسی ارشد
 6. دو عدد توصیه نامه از اساتید قبلی
 7. رزومه
 8. بیانیه هدف (Statement of Purpose )
 9. مدرک زبان انگلیسی و یا آلمانی (در صورت وجود)
 10. گواهی اشتغال به تحصیل (در صورت وجود)
 11. گواهی عدم منع تحصیل (N.O.C ) از دانشگاه محل تحصیل قبلی