اتریش اغلب به عنوان یک کشور گران قیمت برای گردشگری برشمرده می شود. به عنوان مثال، وین یکی از گران ترین پایتخت های اروپایی است و تعطیلات زمستانی در کوه های آلپ اتریش در میان ثروتمندان محبوب است.

اتریش به عنوان یکی از قابل زندگی ترین کشورهای جهان، به عنوان یکی از بهترین مکان ها برای تحصیل معرفی می شود. این ادعا با چیزهای زیادی تقویت می شود، به ویژه تاریخ فکری ملت. به هر حال، دانشگاه های آن افرادی مانند زیگموند فروید و اروین شرودینگر را به وجود آورده اند.

 

تحصیل رایگان در کشور اتریش

 

با این حال، هنگامی که صحبت از تحصیل در خارج از کشور در اتریش می شود، اولین چیزی که مردم از سراسر جهان را شوکه می کند این است که در واقع برای دانشجویانی که از اتحادیه اروپا (EU)، منطقه اقتصادی اروپا (EEA) و سوئیس می آیند رایگان است.

اگر می خواهید به جمع این ذهن های باهوش بپیوندید، باید سعی کنید برای دانشگاه های اتریش اقدام کنید. دانشگاه های این کشور بیشتر از اینکه فقط در سطح جهانی شهرت داشته باشند، برخی از آن ها کاملاً مقرون به صرفه هستند. در زیر تعدادی از ارزان ترین دانشگاه های اتریش برای دانشجویان بین المللی ذکر شده است.

به خواندن ادامه دهید تا جزئیات بیشتری در مورد شهریه های دانشگاه و فرصت های بورسیه تحصیلی اتریش و بودجه در اتریش بیابید.

شهریه دانشگاه در دانشگاه های اتریش

در اتریش می توانید در موسسات آموزش عالی مختلف مانند دانشگاه ها، کالج ها و دانشگاه های علمی کاربردی دولتی یا خصوصی ثبت نام کنید.

شهریه در دانشگاه های دولتی

برای دانشجویان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا: رایگان

برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا: 1452 یورو / سال تحصیلی

همه دانشجویان باید هزینه عضویت در اتحادیه دانشجویی و بیمه حوادث دانشجویان را بپردازند که هزینه آن حدود 20 یورو در هر ترم است.

دانشجویان بین المللی از کشورهای در حال توسعه نیز از پرداخت شهریه در بسیاری از دانشگاه های دولتی اتریش معاف هستند. صفحه دانشگاه یا برنامه تحصیلی را بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا کشور شما در لیست است یا خیر.

دانشگاه های علوم کاربردی (UAS) در تصمیم گیری برای دریافت شهریه آزاد هستند. در اکثر دانشگاه های UAS، دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA و سوئیس شهریه 363 یورو در هر ترم پرداخت می کنند. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا می توانند انتظار داشته باشند که بسته به دانشگاه و برنامه تحصیلی بین 727 تا 7500 یورو در هر ترم پرداخت کنند.

همچنین چند دانشگاه UAS مانند دانشگاه علوم کاربردی فورارلبرگ (FH Vorarlberg) و دانشگاه علوم کاربردی بورگنلند وجود دارد که در آن دوره ها برای همه دانشجویان بین المللی رایگان است. همه دانشجویانی که در دانشگاه علمی کاربردی ثبت نام می کنند همچنان باید هزینه های اتحادیه دانشجویی و بیمه دانشجویی را بپردازند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی

دانشگاه های خصوصی هزینه های تحصیلی خود را دارند که می تواند بین 3000 تا 23000 یورو در سال هزینه داشته باشد. برخی از برنامه های بیزنس گران تر هستند و هزینه تحصیل آن ها 35000 یورو در سال یا بیشتر است.

دانشگاه های رایگان اتریش

در اینجا چندین نمونه از دانشگاه های رایگان در اتریش برای دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA آورده شده است:

 • دانشگاه کلاگنفورت
 • دانشگاه یوهانس کپلر لینز
 • دانشگاه علوم کاربردی FH Joanneum
 • دانشگاه هایی که ما در اتریش توصیه می کنیم
 • دانشگاه اروپای مرکزی (CEU)
 • FH Kufstein Tirol دانشگاه علمی کاربردی
 • WU (دانشگاه اقتصاد و تجارت وین)

 

دانشگاه های رایگان ذر اتریش

 

بورسیه ها و گزینه های بودجه برای تحصیل دانشجویان بین المللی در اتریش

در اتریش، دانشجویان خارجی می توانند از کمک هزینه های تحصیلی و بورسیه های مختلف بهره مند شوند. در اینجا چندین گزینه وجود دارد که باید بررسی کنید:

 • بورسیه های ارائه شده توسط موسسات مختلف در وب سایت at
 • بورسیه های ارائه شده توسط OeAD (آژانس اتریش برای تحرک بین المللی و همکاری در آموزش و پرورش)
 • برخی از دانشگاه های اتریش ممکن است کمک های مالی یا بورسیه های تحصیلی دیگری ارائه دهند. در مورد این امکان در طول فرآیند درخواست بپرسید یا ببینید آیا آنها اطلاعاتی در مورد برنامه های کمک مالی در وب سایت خود دارند یا خیر.

آیا دانشگاه های بدون شهریه در اتریش برای دانشجویان بین المللی وجود دارد؟

پاسخ کوتاه بله و خیر است. پاسخ واقعاً به ملیتی که از آن هستید بستگی دارد.

 اگر اهل اتحادیه اروپا یا سوئیس هستید، بسیاری از دانشگاه های دولتی در اتریش برای شما رایگان هستند.

همچنین، اگر شما از کشورهای در حال توسعه هستید که در زیر فهرست شده اند، گینه استوایی، اتیوپی، افغانستان، آنگولا، بنگلادش، بنین، بوتان، بورکینافاسو، بوروندی، جیبوتی، اریتره، گامبیا، گینه، گینه بیسائو، هائیتی، یمن، کامبوج، کیپ ورد، کیریباتی، کومور، کنگو (جمهوری دموکراتیک)، لائوس (جمهوری دموکراتیک خلق)، لسوتو، لیبریا، ماداگاسکار، مالاوی، مالدیو، مالی، مورتانیا، موزامبیک، میانمار، نپال، نیجر، رواندا، جزایر سلیمان، زامبیا، ساموآ، سائوتومه و پرنسیپ، سنگال، سیرالئون، سومالی، سودان، تانزانیا (جمهوری متحده)، تیمور شرقی، توگو، چاد، تووالو، اوگاندا، وانواتو، جمهوری آفریقای مرکزی، پس بسیاری از دانشگاه‌های دولتی در اتریش رایگان هستند.

دانشجویانی که از اتحادیه اروپا، سوئیس یا کشورهای در حال توسعه که در بالا ذکر شده اند نیستند، باید مبلغ کمی شهریه بپردازند که حدود 1600 دلار در سال برای دانشگاه های دولتی و بیشتر برای دانشگاه های خصوصی است.

این دانشگاه های دولتی رایگان در اتریش عبارتند از دانشگاه وین، دانشگاه یوهانس کپلر لینز، دانشگاه گراتس، دانشگاه پزشکی وین، دانشگاه اینسبروک و دانشگاه لئوبن.

آیا دانشجویان بین المللی می توانند در اتریش به صورت رایگان تحصیل کنند؟

بله، دانشجویان بین المللی می توانند به صورت رایگان در اتریش تحصیل کنند. همانطور که در بالا ذکر شد، اگر در رده شهریه رایگان برای دانشجویان بین المللی قرار می گیرید، پس شهریه رایگان دارید. همچنین، اگر اینطور نیستید، باید حدود 1600 دلار در سال بپردازید، اما با کار پاره وقت در طول ترم تحصیلی و تمام وقت در طول تعطیلات به راحتی می توانید این مبلغ را پرداخت کنید. بنابراین، هر کسی که بخواهد می تواند در اتریش به صورت رایگان تحصیل کند.

شرایط تحصیل در اتریش چیست؟

دانش آموزان مقطع لیسانس نیاز به گواهی دبیرستان معادل گواهینامه آزمون ورودی دانگاه ها برای دوره کاشناسی اتریش دارند. در مورد متقاضیان تحصیلات تکمیلی، مدرک لیسانس در یک رشته مرتبط ضروری است. دانش کافی آلمانی نیز مورد نیاز است.

سایر مدارک حیاتی درخواست عبارتند از:

 • رونوشت سوابق با نمرات
 • فرم های درخواست تکمیل شده
 • گذرنامه یا شناسنامه
 • عکس های شناسنامه

 

دانشگاه های رایگان در اتریش

 

آیا می توانید در دانشگاه های اتریش به زبان انگلیسی تحصیل کنید؟

بله. در دانشگاه علوم کاربردی FH Vorarlberg، یک ترم تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی تدریس می شود. برخی از دوره های کارشناسی ارشد آن به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود.

در دانشگاه وین، دانشجویان می توانند مدارک کارشناسی ارشد را که به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می شود، بگذرانند. برخی از دوره های دیگر نیز به زبان انگلیسی تدریس می شود.

دانشگاه های ارزان اتریش

 1. دانشگاه علوم کاربردی FH Vorarlberg

هزینه تحصیل برای برنامه های کارشناسی: 20.20 یورو (~ 25 دلار) در هر ترم

هزینه تحصیل برای برنامه های تحصیلات تکمیلی: 20.20 یورو (~ 25 دلار) در هر ترم

این دانشگاه که در سال 1989 به عنوان دانشکده فنی فورارلبرگ تأسیس شد، به موسسه ای تبدیل شده است که مدارک مرتبط با مهارت های عملی را ارائه می دهد. تا به امروز، 1300 دانشجوی آن در برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد که بر تجارت، طراحی، مهندسی و مددکاری اجتماعی تمرکز دارند، تحصیل می کنند.

دانشگاه علوم کاربردی FH Vorarlberg یک دانشگاه رایگان در اتریش است که دانشجویان بین المللی زیادی را جذب می کند. علاوه بر این، این دانشگاه با لیست طولانی بورسیه ها و کمک های مالی خود به جذب دانشجویان بین المللی ادامه می دهد.

دانشگاه منابع طبیعی و علوم زیستی

هزینه تحصیل برای برنامه های کارشناسی: 20.20 یورو (25 دلار) برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه تعیین شده تا 726.72 یورو (875 دلار) در هر ترم

هزینه تحصیل برای برنامه های تحصیلات تکمیلی: 20.20 یورو (~ 25 دلار) برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه تعیین شده تا 726.72 یورو (~ 875 دلار) در هر ترم

این دانشگاه که با نام BOKU نیز شناخته می شود، در سال 1872 به عنوان یک مرکز تحقیقاتی برای منابع تجدیدپذیر تاسیس شد. در حال حاضر در زمینه های مهندسی، علوم طبیعی، بیوتکنولوژی، اقتصاد و علوم اجتماعی تخصص دارد.

جمعیت بالای 11200 دانش آموز BOKU در 8 برنامه کارشناسی و 28 برنامه کارشناسی ارشد این مدرسه در حال تحصیل هستند. درصد خوبی از دانشجویان خارجی از شهریه ارزان مدرسه و بسیاری از پیشنهادات کمک هزینه برخوردار شده اند.

دانشگاه وین

هزینه تحصیل برای برنامه های کارشناسی: 20.20 یورو (~ 25 دلار) برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه تعیین شده تا 746.92 یورو (~ 900 دلار) در هر ترم

هزینه تحصیل برای برنامه های تحصیلات تکمیلی: 20.20 یورو (~ 25 دلار) برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه تعیین شده تا 746.92 یورو (~ 900 دلار) در هر ترم

این مؤسسه مستقر در وین که در آلمانی به عنوان Universität Wien شناخته می شود، قدیمی ترین مؤسسه در جهان آلمانی زبان است. دانشگاه وین یکی از ارزان ترین دانشگاه های اتریش برای دانشجویان بین المللی است که شهریه آن تا 900 دلار در هر ترم است. این دانشگاه در سال 1365 توسط دوک رودولف تأسیس شد و از دانشگاه معتبر سوربن پاریس الگوبرداری شده است. با توجه به تاریخ طولانی و درخشان خود، یکی از معتبرترین دانشگاه های اروپایی – به ویژه در زمینه علوم انسانی – به حساب می آید.

تا به امروز، این دانشگاه 55 رشته کارشناسی، 110 رشته کارشناسی ارشد و 13 برنامه دکتری را از طریق 15 دانشکده خود ارائه می دهد. در حالی که بیشتر دروس به زبان آلمانی تدریس می شود، برخی از آن ها به زبان انگلیسی برای جذب دانش آموزان از سراسر جهان ارائه می شوند. این روش بسیار موثر بوده است، به طوری که 28 درصد از بیش از 32000 دانشجوی قوی دانشگاه از نقاط مختلف جهان آمده اند.

دانشگاه پزشکی وین

هزینه تحصیل برای برنامه های کارشناسی: 20.20 یورو (~ 25 دلار) برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه تعیین شده تا 746.92 یورو (~ 900 دلار) در هر ترم

هزینه تحصیل برای برنامه های تحصیلات تکمیلی: 20.20 یورو (~ 25 دلار) برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه تعیین شده تا 746.92 یورو (~ 900 دلار) در هر ترم

Medizinische Universität Wien، یک دانشگاه آزاد در اتریش، در سال 2004 به عنوان جانشین دانشکده پزشکی دانشگاه وین تاسیس شد. علیرغم سال تاسیس، ریشه های آن، آن را به دومین دانشکده پزشکی پس از دانشگاه چارلز پراگ تبدیل کرده است.

به عنوان یکی از بهترین دانشکده های پزشکی در اروپا، این دانشگاه به دلیل پذیرش رقابتی خود شناخته شده است – تنها حدود 9٪ از 8000 متقاضی خود را برای برنامه های خود می پذیرد. رشته های این دانشگاه پزشکی، دندانپزشکی، کارشناسی ارشد در انفورماتیک پزشکی، و دکتری در علوم پزشکی کاربردی هستند.

علیرغم داشتن تنها حدود 7500 دانشجو، دانشگاه پزشکی وین میزبان تعداد زیادی از خارجیان است. در واقع، 30 درصد از جمعیت آن از کشورهای مختلف در سراسر جهان می آیند.

دانشگاه سالزبورگ

هزینه تحصیل برای برنامه های کارشناسی: 20.20 یورو (~ 25 دلار) برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه تعیین شده تا 746.92 یورو (~ 900 دلار) در هر ترم

هزینه تحصیل برای برنامه های تحصیلات تکمیلی: 20.20 یورو (~ 25 دلار) برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه تعیین شده تا 746.92 یورو (~ 900 دلار) در هر ترم

دانشگاه سالزبورگ، که در چهارمین شهر بزرگ اتریش مستقر است، در سال 1622 تاسیس شد. این دانشگاه به نام بنیانگذار آن، شاهزاده اسقف اعظم پاریس لودرون، نامگذاری شده است.

این دانشگاه که در سال 1810 بسته شد و در سال 1962 مجدداً تأسیس شد، حدود 18000 دانشجو دارد که 38 درصد آن ها از کشورهای مختلف در سراسر جهان می آیند. این دانشجویان بین المللی در چهار دانشکده این دانشگاه به نام های حقوق، علوم فرهنگی و اجتماعی، علوم طبیعی و الهیات کاتولیک تحصیل می کنند.

 

دانشگاه های رایگان در اتریش

 

TU وین

هزینه تحصیل برای برنامه های کارشناسی: 20.20 یورو (~ 25 دلار) برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه تعیین شده تا 746.92 یورو (~ 900 دلار) در هر ترم

هزینه تحصیل برای برنامه های تحصیلات تکمیلی: 20.20 یورو (~ 25 دلار) برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه تعیین شده تا 746.92 یورو (~ 900 دلار) در هر ترم

Technische Universität Wien، که قبلاً دانشگاه فناوری وین بود، یک مؤسسه بزرگ است که در سال 1815 تأسیس شد. طبق نام خود، این مدرسه بیشتر به دلیل رشته های علوم کامپیوتر، مهندسی و علوم طبیعی شناخته شده است.

مانند بسیاری از دانشگاه های اتریش، TU Wien به دلیل محیطی مناسب برای دانشجویان بین المللی شناخته شده است. تا به امروز، 30 درصد از بیش از 10400 دانش‌آموز این مدرسه از پیشینه‌های مختلف خارجی هستند.

دانشگاه هنرهای کاربردی وین

هزینه تحصیل برای برنامه های کارشناسی: 20.20 یورو (~ 25 دلار) برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه تعیین شده تا 746.92 یورو (~ 900 دلار) در هر ترم

هزینه تحصیل برای برنامه های تحصیلات تکمیلی: 20.20 یورو (~ 25 دلار) برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه تعیین شده تا 746.92 یورو (~ 900 دلار) در هر ترم

ما لیست خود را از دانشگاه های رایگان در اتریش با دانشگاه هنرهای کاربردی وین به پایان می رسانیم. دانشگاه هنرهای کاربردی وین که در زبان محاوره ای به عنوان Die Angewandte شناخته می شود، موسسه ای است که در هنر تخصص دارد. مدرسه هنر و صنایع دستی وین که در سال 1867 تأسیس شد و در سال 1970 به آن لقب دانشگاه اعطا شد، در طول سال‌ها هنرمندان تأثیرگذار زیادی را پرورش داده است.

اگرچه دانشگاه هنرهای کاربردی وین تنها 1800 دانشجو دارد، 15 درصد از آن ها از بیش از 70 کشور در سراسر جهان هستند. به این دانش‌آموزان این فرصت داده می‌شود که در مقاطع لیسانس مانند آموزش هنر، استراتژی‌های متقابل رشته‌ای، هنرهای زبانی و ترانس آرتز تحصیل کنند. مدارک کارشناسی ارشد موجود شامل معماری، طراحی اجتماعی، و مطالعات هنر و فرهنگ است.

برای شروع ماجراجویی تحصیلی خود در اتریش آماده اید؟

اتریش یک مکان عالی برای دانشجویان بین المللی آینده مانند شما است. در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی محبوب مانند ایالات متحده، بریتانیا یا استرالیا، شهریه بسیار مقرون به صرفه ای دارد. کیفیت زندگی بسیار بالاست و نرخ جرم و جنایت در کشور پایین است.

مناظر باشکوه زیادی وجود دارد که منتظر کاوش هستند و اگر قبلاً به ورزش علاقه‌مند نیستید، پس از نقل مکان به اتریش تغییرات زیادی در شما ایجاد می‌شود. به نظر می رسد این کشور اروپایی با تاریخ و فرهنگ غنی خود همه چیز را دارد. پس برای چی منتظری؟