بررسی سیستم آموزشی در اتریش

جمهوری اتریش یک سیستم آموزشی نظام مند را در اختیار دارد. به طوری که باعث شده است که سطح توسعه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی این کشور تا حد زیادی به آموزش و پرورش این کشور بستگی داشته باشد. سیستم آموزشی کشور اتریش بدین گونه است که دانش آموزان در کنار درس های خود دوره های کار آموزی را نیز به صورت عملی تجربه می کنند. این سیستم از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است و افراد با تمام علایق و سن برای ادامه تحصیل مورد تشویق قرار می گیرند. دانش آموزان پس از طی کردن دوران تحصیل خود در مدرسه می توانند در مراکز فنی و حرفه ای و یا دانشگاه ها به تحصیلات خود ادامه دهند.

سیستم آموزشی کشور اتریش

سیستم آموزشی کشور اتریش

بسیاری افراد جهت مهاجرت به اتریش معمولا از طریق تحصیل در اتریش اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیل در اتریش نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی اتریش میتوانند اقدام کنند. البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به اتریش می باشد. روش های دیگر نظیر ویزای کار در اتریش و سرمایه گذاری در اتریش نیز وجود دارند. تابعیت اتریش از طریق تولد فرزند در این کشور وجود ندارد.

نظام آموزش و پرورش در کشور اتریش به عنوان یک زنجیر پیوسته از سطوح و مراحل مختلف آموزشی است. تحصیلات متوسطه عمومی قلب نظام آموزشی کشور است که پس از آموزش متوسطه پایه و آموزش ابتدایی ارائه می گردد. مقطع تکمیلی متوسطه نیز در ادامه تحصیلات متوسطه پایه به علاقه مندان ارائه می گردد.

مدرسه و سیستم آموزشی در کشور اتریش

رفتن به مدرسه تا سن ۹ سالگی برای دانش آموزان اتریش اجباری است. چهار سال اول آموزش اجباری در مدارس ابتدایی صورت می گیرد. از سن ۱۰ سالگی دانش آموزان می توانند در دبیرستان ها یا مدارس جدیدی که در استان های خاص هستند و یا دبیرستان هایی با رتبه ای پایین تر از حد معمول که (AHS) خوانده می شود مشغول به تحصیل شوند.

ساختار مدارس (Hauptschule)

مدارس Hauptschule جزء مدارس آموزش اجباری عمومی می باشند و گردانندگانی متفاوت از گردانندگان مدراس بالاتر، آموزش عمومی دارند. از این رو این مدارس در فاصله های نزدیک به انواع دیگر مدارس آموزش اجباری و یا در یک مجموعه با امکانات مجزا قرار دارند.

برخلاف این مدارس اداره مدارس بالاترِ آموزش عمومی بر عهده دولت می باشد. ازاین رو مکان این مدارس نیز مستقل از یکدیگر می باشد. وسعت این مدارس براساس تراکم جمعیت منطقه متغیر می باشد. بیشتر این مدارس شامل ۸ کلاس درس و تقریبا ۲۰۰ دانش آموز می باشند.

پذیرش تحصیلی

پذیرش در مدارس Hauptschule منوط به دریافت مدرک قبولی پایه چهارم مدرسه ابتدایی است. این بدین معنی است که در هیچ یک از دروس اجباری نمره مردودی (کافی نیست ) نباید درج شده باشد.

در مدارسی که بر دروس موسیقی و یا ورزش تاکید دارند (مدارس Hauptschule موسیقی – مدارس Hauptschule ورزشی و یا مدارس Hauptschule اسکی نیز ارائه مدرک موفقیت آمیز آزمون تخصصی نیز لازم می باشد.

کودکانی که زبان مادریشان آلمانی نیست و بین سال های تحصیلی از مقطع آموزشی ۵ تا ۸ در کشور اتریش مقیم می شوند، در صورتی به عنوان دانش آموز عادی پذیرفته می شوند که به زبان آلمانی تا حدی آشنایی داشته باشند که در مدرسه بتوانند مطالب درسی را پیگیری کنند.

در صورتیکه این دانش آموزان از نظر سنی و ذهنی آمادگی شرکت درکلاسها و مقاطع مذکور را داشته باشند ولی بخاطر عدم آشنایی کافی به زبان اجازه پذیرفته شدن در مقطع یاد شده به عنوان دانش آموز عادی را نداشته باشند، به عنوان دانش آموز غیر رسمی در مدارس Hauptschule پذیرفته می شوند.

این دانش آموزان غیر رسمی باید در کلیه کلاسها و دروس شرکت کنند و قضاوت درمورد ادامه حضور آنها به عنوان دانش آموز غیر رسمی در این مدارس با انجام آزمونهای تعیین شایستگی تصمیم گیری می شود. بعد از ۱۲ ماه (و در صورت درخواست والدین جهت تمدید تا ۲۴ ماه که از طرف مدیریت مدرسه نیز باید مورد تائید قرار بگیرد)، این دانش آموزان به عنوان دانش آموزان عادی در نظر گرفته می شوند.

مدارس خصوصی در سیستم آموزشی اتریش

هزینه کلاس های خصوصی حدود ۸ درصد از کل هزینه است. بسیاری از مدارس خصوصی زیر مجموعه دیگر مدارس هستند. به علاوه بسیاری از مدارس وجود دارند که آموزش آن ها بر اساس اصول خاصی است. در مدارس خصوصی پرداخت شهریه دانشگاه اجباری است. در حالی که تحصیل در مدارس دولتی مستلزم پرداخت هیچ هزینه ای نیست و تحصیل رایگان است. نا گفته نماند که کیفیت مدارس دولتی در مقایسه با دیگر موسسات آموزشی در اروپا بسیار بالا است.

آموزش عالی در سیستم آموزشی اتریش

دانش آموزان پس از کسب مدرک دیپلم خود می توانند در مراکز آموزش عالی از جمله دانشگاه ها و یا مراکز آموزش فنی و حرفه ای ثبت نام کنند. دوره های آموزش در مراکز فنی و حرفه ای دانش آموزان را برای حرفه های مختلف آموزش می دهند که می توانند پس از سپری کردن دوره های مشخص شده، وارد بازار کار شوند. دانش آموزان متقاضی تحصیل در دانشگاه می توانند در دانشگاه های مختلف که تحت نظارت دولت می باشند به ادامه تحصیل مشغول شوند.

دانشگاه های کشور اتریش دوره های خود را در تمامی مقاطع و رشته ها برگزار می کنند.

دانشجویان در دوره لیسانس موظف به طی دوره چهارساله هستند که داشتن مدرک دیپلم از جمله شروط ورود به دانشگاه است. برای ورود به دانشگاه ها در برخی از رشته ها که متقاضی برای تحصیل در آنها زیاد است آزمون ورودی برگزار می شود. اکثر رشته ها در این مقطع به زبان آلمانی برگزار می شود و تنها امکان تحصیل در برخی رشته ها به زبان انگلیسی وجود دارد. داشتن مدرک زبان آلمانی نیز از جمله شرایط پذیرش محسوب می شود.

نظام آموزشی اتریش

نظام آموزشی اتریش