کودکان از 0 تا 6 سال

 

سیستم آموزشی کشور اتریش

 

کودکان بسیار خردسال و پیش دبستانی در مهدکودک ها دوره اول (برای نوزادان و کودکان بسیار کوچک)، در مهدکودک های دوره دوم (از سه تا شش سالگی) و کلاس های پیش دبستانی (از پنج سالگی) نگهداری می شوند. کودکان بسیار کوچک (به طور متوسط ​​از دو سالگی) نیز در گروه های بسیار کوچک توسط والدین به صوت روزانه (Tagesmütter) به ویژه در شهرهای کوچک و مناطق روستایی نگهداری می شوند.

تحصیل در مدرسه

تحصیل در اتریش برای 9 سال اجباری است (از سن 6 تا 15 سال، کلاس اول تا نهم).

چهار سال اول آموزش اجباری در مدارس ابتدایی (Volksschule یا Grundschule)  صورت می پذیرد. از ده سالگی کودک می‌ تواند در دبیرستان یا مدرسه راهنمایی (Hauptschule یا Kooperative Mittelschule) یا در استان ‌های خاص، به عنوان مثال وین، یک «مدرسه راهنمایی از نوع جدید» (Neue Mittelschule) ( آموزش آزمایشی) یا پایه ‌های پایین ‌تر یک مدرسه متوسطه عمومی (allgemeinbildende höhere Schule (AHS) که Gymnasium نیز نامیده می‌شود) آموزش ببیند. همه انواع مدارس شامل چهار سطح آموزشی هستند.

سال تحصیلی نهم (سن 14 تا 15 سال) را می توان در مدرسه پلی تکنیک (Polytechnische Schule) (مدرسه ای که بر گرایش حرفه ای و آمادگی برای کارآموزی تاکید دارد) یا در سایر انواع مدرسه تکمیل شود.

آموزش ویژه

همچنین مدارس ویژه ای برای کودکان معلول یا کودکان با نیازهای آموزشی ویژه (مثلاً مشکلات شدید یادگیری و غیره) برای هشت تا نه سال اول تحصیل وجود دارد (مثلاً مدارس با نیازهای ویژه (Sonderschule) و مراکز آموزشی ویژه (Sonderpädagogisches Zentrum).

با این حال، در بسیاری از موارد، این کودکان نیز در کنار دیگران در مدارس استاندارد در «کلاس ‌های ادغام شده» آموزش می ‌بینند.

آموزش و پرورش اجباری

در کشور اتریش 9 سال آموزش اجباری در مدرسه وجود دارد. پس از آن، همه افراد جوان باید تحصیلات مدرسه را ادامه دهند یا به ترتیب تا سن 18 سالگی به آموزش حرفه ای (Lehre) بروند تا دوره تحصیلی بعدی را با موفقیت به پایان برسانند.

انواع دیگر مدرسه

مدارس متوسطه حرفه ای (از 14 سالگی، کلاس های نهم تا یازدهم یا دوازدهم) با آزمون کلی به پایان می رسند. مدارس عالی حرفه ای (از سن 14 سالگی، کلاس نهم تا سیزدهم مدرسه) با یک آزمون کلی و امتحان عمومی پایان تحصیلات (Matura) به پایان می رسد.

ممکن است دانش آموزان پس از ترک مدارس حرفه ای واجد شرایط یک یا چند حرفه یا شغل باشند.

دبیرستان عمومی (از سن 14 سالگی، کلاس های نهم تا دوازدهم) نیز با امتحان پایان تحصیلات عمومی (فارغه) به پایان می رسد.

 

سیستم آموزشی کشور اتریش

 

دوره کار آموزی

آموزش حدود 250 حرفه را می توان از سن 15 سالگی در آموزش حرفه ای پایه (کارآموزی) دریافت کرد. اکثر دوره های آموزشی کارآموزی بین سه تا چهار سال طول می کشد. دانش آموزان این حرفه را به طور همزمان در محل کار و در مدرسه حرفه ای می آموزند.

پس از دوره کارآموزی، فرد جوان (شاگرد) امتحان نهایی کارآموزی را پشت سر می گذارد و به یک تکنسین یا صنعتگر ماهر تبدیل می شود (Geselle/Gesellin).

دانشگاه، کالج

کنکور (امتحان پایان مدرسه) پیش نیاز تحصیلات عالی (دانشگاه، آکادمی، دانشگاه فنی، کالج) است.

فارغ التحصیلان واجد شرایط از مدارس حرفه ای متوسط ​​یا کارآموزان واجد شرایط می توانند از طریق آزمون صلاحیت حرفه ای (Berufsreifeprüfung یا Berufsmatura) برای ورود به دانشگاه آماده شوند.

فارغ التحصیلان واجد شرایط از مدارس متوسطه اول (Hauptschule) یا دانش آموزانی که ترک تحصیل کرده اند می توانند این کار را از طریق آزمون حق تحصیل (Studienberechtigungsprüfung) انجام دهند.

در اتریش رشته های تحصیلی متنوعی در رشته های فنی، علوم انسانی، هنر و سایر رشته های تحصیلی وجود دارد. دانشگاه های فنی دوره های عملی ارائه می دهند که دسترسی مستقیم به یک حرفه را تسهیل می کند. کالج های آموزش عالی (pädagogische Hochschule) برای معلمان مدارس ابتدایی، دبیرستان، مدارس ویژه و مدارس پلی تکنیک جهت آموزش پیشنهادی وجود دارد.

آموزش بزرگسالان

در اتریش نیز کالج های عمومی و حرفه ای و دانشگاه های فنی و دوره های دانشگاهی برای افراد شاغل وجود دارد که به صورت کلاس های شبانه ارائه می شود.

مدارس خصوصی

مدارس خصوصی در اتریش حدود 8 درصد از کل تعداد را تشکیل می دهند. اکثر مدارس خصوصی مجاز دولتی، مدارس فرقه ای هستند. علاوه بر این، مدارسی وجود دارند که طبق یک سیستم خاص تدریس می کنند. مدارس خصوصی موسساتی هستند که شهریه می پردازند. هیچ هزینه ای برای مدارس دولتی پرداخت نمی شود. کیفیت مدارس دولتی در مقایسه با سایر سیستم های آموزشی در اروپا بسیار بالا است.

آموزش خانگی

آموزش اجباری عمومی (سال های تحصیلی 1-9) ممکن است در برنامه های تحصیل به صورت خصوصی در خانه ( Häuslicher Unterricht) انجام شود. این گونه از آموزش در قانون ملی آموزش اجباری آمده است.

قبل از شروع سال تحصیلی باید به هیئت آموزش (Bildungsdirektion) از ترتیبات آموزش خانگی اطلاع داده شود. در صورتی که ظرف یک ماه از اطلاع رسانی آموزش خانگی برای شخص ممنوع نباشد، تدریس به صورت خصوصی آغاز می شود. آموزش خصوصی تنها در صورتی مجاز نیست که، به احتمال زیاد، مواد آموزشی در آموزش خانگی کمتر از آموزش دولتی باشد. آموزش خانگی در نظر گرفته شده باید قبل از شروع سال تحصیلی گزارش شود، در طول سال نمی توان آن را گزارش داد. کودکانی که به صورت خانگی آموزش می بینند باید در پایان سال تحصیلی در امتحانات شرکت کنند تا نشان دهند که به اهداف آموزشی مدرسه ای که باید در آن شرکت کنند دست یافته اند. در غیر این صورت، تحصیل خصوصی در سال تحصیلی بعد ممنوع خواهد بود و کودک باید سال تحصیلی را در مدرسه دولتی به صورت حضوری تکرار کند.

فرد تدریس کننده نیازی به گواهی مهارت ندارد.

تحت شرایط مشابه، کودکان در سن قانونی مدرسه ممکن است در مدارس خصوصی که از وضعیت آموزش عمومی برخوردار نیستند، شرکت کنند. مجدداً معادل سازی تدریس در امتحانات بعدی که در مدارس دولتی برگزار می شود در نظر گرفته می شود.

 

سیستم آموزشی کشور اتریش

 

آموزش پس از متوسطه و دوره کوتاه آموزش عالی

بخش غیر ثالثه پسا ثانویه (ISCED 4) شامل موارد زیر است:

  • مدارس و سایر برنامه های آموزشی و آموزش در حرفه های مراقبت های بهداشتی در سطح پیشرفته

تا سال 2006/2008، حرفه‌ های بهداشتی غیرپزشکی (مانند مراقبت‌ های بهداشتی و پرستاری، ماما، فیزیوتراپی، و غیره) فقط در مدارس مراقبت‌ های بهداشتی و پرستاری یا کالج ‌های VET پس از دوره متوسطه آموزش می دیدند. از آن زمان، امکان تکمیل این برنامه‌ ها به‌عنوان دوره ‌های کارشناسی در دانشگاه‌ های علمی کاربردی نیز فراهم شده است. انتظار می‌رود که این برنامه‌ ها فقط در این موسسات برگزار شود. به عنوان برنامه های کارشناسی، آن ها به سطح ISCED 6 اختصاص داده می شوند.

  • دوره های آمادگی (Vorbereitungslehrgänge) برای فارغ التحصیلان کارآموزی
  • آزمون ورودی آموزش عالی

دوره کوتاه آموزش عالی (ISCED 5) شامل:

  • کالج آموزش عالی حرفه ای و آموزش (=کالج VET عالی) (پایه های 12 تا 13: ISCED 5)

در ISCED 2011، سال های 1 تا 3 در کالج های آموزش عالی حرفه ای با سطح ISCED 3، سال های 4 و 5 با سطح ISCED 5 مطابقت دارد. به سطح 5 مدارک تحصیلی عالی اختصاص داده می شود که معمولاً دانش، مهارت ها و شایستگی های حرفه ای را در یک آموزش علمی-کاربردی برای یک رشته عملی آموزش می دهد.

  • دوره های تکمیلی برای آزمون کارشناسی ارشد و دیپلم برای فارغ التحصیلان مدارس آموزش و پرورش حرفه ای و عملی
  • مدرسه برای افراد شاغل
  • استاد صنعتی، استادکار ساختمان و آموزشگاه استادکار
  • دوره VET بعد از متوسطه

مدارس خصوصی

مدارس خصوصی که آموزش ابتدایی و متوسطه و برخی از دوره های تربیت مدرس را ارائه می دهند عمدتاً توسط کلیسای کاتولیک روم اداره می شوند و تقریباً 10٪ از 6800 مدرسه و 120000 معلم را تشکیل می دهند. مدارس کاتولیک رومی نسبت به مؤسسات عمومی به نظم و انضباط و سختگیری شهرت بیشتری دارند و برخی از آن ها مؤسسات نخبه محسوب می شوند. از آنجایی که در اتریش سنت تحصیل در دانشگاه های خصوصی وجود ندارد، دولت انحصار مجازی آموزش عالی را در اختیار دارد. این امر در سال های اخیر به آرامی در حال تغییر بوده است زیرا دانشگاه های خصوصی رایج تر شده اند.

Matura

اصطلاح رسمی Matura در اتریش Reifeprüfung است. مدرک دریافتی پس از اتمام موفقیت آمیز آزمون کتبی و شفاهی Maturazeugnis نام دارد.

در مدارس تئوری (AHS = Allgemeinbildende Höhere Schule)، که بر خلاف مدارس فنی حرفه ای، بر آموزش عمومی تمرکز دارد، دوره کارشناسی ارشد شامل 3 تا 4 امتحان کتبی (به نام Schriftliche Arbeit، هر 4 تا 5 ساعت) است که باید در آن شرکت کنید. تمام امتحانات در مدرسه ای برگزار می شود که داوطلب آخرین بار در آن حضور داشته است. داوطلبان باید یک مقاله علمی (به نام Vorwissenschaftliche Arbeit) هم بنویسند تا در ابتدای فوریه به دانشگاه ارائه داده شود. این مقاله همچنین نیاز به دفاع در آزمون شفاهی دارد.

مدارس حرفه‌ای با تمرکز بر تجارت و اقتصاد یا موضوعات فنی، مانند آکادمی‌ های تجاری (HAK = “Handelsakademie”) و پلی‌تکنیک (HTL = “Höhere Technische Lehranstalt”) نیز با Matura به پایان می‌رسند، اما پنج سال طول می‌کشد که برخلاف دوره آموزشی Oberstufe چهار ساله (مرحله فوقانی) است.  در مدارس حرفه ‌ای، یک موضوع برای تمرکز بر روی آن در طول ترم توسط همه دانش‌ آموزان انتخاب می‌شود، که سپس تمرکز اصلی تحصیل آن ها را تشکیل می‌دهد و یک موضوع اجباری در امتحانات Matura است.

سیستم درجه بندی سیستمی است که به طور جهانی در مدارس اتریش استفاده می شود: 1 (Sehr gut) عالی است. 2 خوب است. 3 (befriedigend) رضایت بخش است. 4 (genügend) کافی است و 5 (nicht genügend) به این معنی است که شما شکست خورده اید. علاوه بر این، Maturazeugnis شامل یک ارزیابی کلی رسمی است: “mit ausgezeichnetem Erfolg bestanden” (گذراندن با امتیاز: میانگین 1.5 یا بهتر، بدون نمره زیر 3)، “mit gutem Erfolg bestanden” (گذر با شایستگی: میانگین نمره 2.0 یا بهتر، بدون نمره زیر 3)، “bestanden” (گذر: بدون نمره زیر 4). و nicht bestanden (شکست: حداقل یک درجه 5). داوطلبانی که مردود شده اند می توانند امتحانات خود را در سپتامبر / اکتبر یا فوریه / مارس سال تحصیلی بعدی مجدداً شرکت کنند.

موضوعات اجباری برای آزمون نهایی کتبی آلمانی و ریاضیات و همچنین یک زبان خارجی مدرن (معمولاً انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی یا ایتالیایی) است.

از سال 2015 سیستم آموزشی اتریش متمرکز شده است که باعث انتقادات زیادی شده است. فقط یک ممتحن خارجی وجود دارد: تمارین آزمون نهایی شفاهی را توسط معلمان (سابق) تعیین می شود. با این حال، به طور رسمی، یک هیئت امتحانی متشکل از معلمان / ممتحنین داوطلب، مدیر مدرسه و یک رئیس، معمولاً یک مقام عالی رتبه مدرسه یا رئیس مدرسه دیگر وجود دارد. همه امتحانات شفاهی عمومی است، اما شرکت هر کسی غیر از همکلاسی های سابق داوطلب تشویق نمی شود و در واقع نادر است.

البته این امکان برای اتریشی ها در تمام گروه های سنی وجود دارد که در Matura شرکت کنند. بزرگسالان بیست و چند ساله خود معمولاً قبل از شرکت در آزمون‌های نهایی خود در مؤسسات خصوصی آموزش بزرگسالان شرکت می کنند که به‌طور جداگانه در یک هیئت امتحان منطقه‌ای برگزار می‌شود.

انتقادات از Matura در اتریش به صورت مداوم ادامه دارد. به ویژه، استدلال شده است که سیستم فعلی یادگیری قرمز را تشویق می کند، مانع خلاقیت دانش آموزان می شود و این واقعیت که بدنه دانش دائماً در حال تغییر است را در هاله ای از ابهام وامی گذارد. اشکال مختلفی از ارزیابی جایگزین پیشنهاد شده است، به ویژه نمونه کارها و همچنین کار تیمی و بررسی همتایان نیز در شرایط امتحان.

در داستان، رمان Der Schüler Gerber اثر فریدریش توربرگ (1930) در مورد یک داوطلب ارشد که در روز امتحانات شفاهی‌اش توسط معلم ریاضیات بی‌رحمش به خودکشی می‌کشد، به یک رمان کلاسیک تبدیل شده است.