از مراقبت های بهداشتی و مسکن گرفته تا غذا و اقلام روزمره، ما یک نمای کلی از هزینه های زندگی در اتریش ارائه می دهیم.

مهم نیست که چه کشوری را خانه می نامید، حفظ تعادل بودجه مهم است. بنابراین، انجام کمی تحقیق در مورد هزینه های کوتاه مدت و بلندمدت مربوط به زندگی در خارج از کشور به صرفه است.  در حالی که هوای مطبوع کوهستانی، فرهنگ بالا و چشم‌انداز خیره ‌کننده اتریش برای مهاجران بسیار جذاب است، بسیاری نگران قیمت نیازهای زندگی مانند اجاره و قبض برق هستند.

 

هزینه زندگی در اتریش

 

 

خبر خوب این است که استاندارد زندگی در اتریش بسیار بالا است. در واقع، اتریش در سال 2019 رتبه دوم جهانی را برای بالاترین کیفیت زندگی کسب کرد. در همین حال، وین عنوان قابل زندگی ترین شهر جهان را برای یک دهه به دست آورد. گفته می شود، در حالی که استاندارد زندگی بالا است، هزینه زندگی در اتریش در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی نیز بالا است.

میزان درآمدی که ار کار در اتریش به دست می آورید و برای زندگی راحت نیاز دارید به اندازه خانواده، محل زندگی، داشتن فرزند و غیره بستگی دارد. خوشبختانه، بسیاری از شرکت ها هنگام ارائه حقوق، به ویژه برای مهاجران، هزینه زندگی در اتریش را در نظر می گیرند. با این حال، در سال 2018، حدود 10 درصد از جمعیت اتریش با یک درآمد نسبی زندگی می کردند. البته نمی توان گفت که کسب درآمد در این کشور راحت است و همیشه جمعیت مهاجر اولین گروهی هستند که تحت تاثیر قرار می گیرند .

دستمزد و حقوق در اتریش

جالب اینجاست که در اتریش حداقل دستمزد در سراسر کشور وجود ندارد. در عوض، دستمزدها با توافقات جمعی مورد مذاکره تعیین می شود. به طور کلی، با این حال، میانگین حقوق ماهانه از 1700 تا 2200 یورو متغیر است. این میزان تقریباً با اکثر کشورهای اروپای غربی برابری می کند و با توجه به هزینه زندگی در اتریش منطقی است.

هزینه های مسکن در اتریش

هزینه های اجاره در اتریش

هزینه های اجاره در سراسر اتریش بسته به موقعیت مکانی بسیار متفاوت است. طبیعتاً شهرهای بزرگ اغلب اجاره بهای بالاتری نسبت به حومه شهرها و شهرهای کوچکتر دارند. برای مثال، اجاره یک آپارتمان یک خوابه یا یک استودیو بسته به موقعیت مکانی و مبله بودن یا نبودن واحد ممکن است بین 300 تا 900 یورو باشد.

با این حال، خبر خوب این است که به دلیل تعهد دولت اتریش به مسکن اجتماعی و مقرون به صرفه، اکثر مردم کمتر از بسیاری از کشورها درآمد ماهانه خود را صرف اجاره می کنند.

قیمت ملک در اتریش

قیمت املاک در اتریش بسته به موقعیت مکانی، اندازه، امکانات رفاهی و موارد دیگر بسیار متغیر است. تنها در وین، قیمت یک ملک می تواند از میانگین 5359 یورو به ازای هر متر مربع تا 14069 یورو در هر متر مربع برای کسانی که می خواهند در منطقه اول – یا Innere Stadt زندگی کنند، متغیر باشد. اگر به یک خانه 100 فوت مربعی نگاه می کنید، این تفاوت بین خانه ای به ارزش 500.000 یورو و خانه ای به ارزش 1.5 میلیون یورو است – همه در یک شهر.

 

هزینه زندگی در اتریش

 

هزینه قبوض داخلی در اتریش

قبوض آب و برق در اتریش

قبوض آب و برق در اتریش بسته به نوع واحدی که در آن زندگی می کنید – خانه یا آپارتمان – و همچنین اندازه آن و هر گونه امکانات ویژه متفاوت است. اگرقبض های خود را به طور یک جا پرداخت کنید، مانند برق و گاز، برخی از ارائه دهندگان به شما تخفیف می دهند. با این حال، در کل، اکثر خانوارهای استاندارد بین 150 تا 250 یورو هزینه آب و برق پرداخت می کنند.

مخابرات در اتریش

مخابرات در اتریش گسترده، با کیفیت و رقابتی است. بنابراین، در صورت تمایل، احتمالاً می‌توانید ارائه دهندگان خوبی برای اینترنت، تلویزیون و تلفن ثابت پیدا کنید. خرید بسته های پیشنهادی برای یک یا چند مورد از این سرویس‌ها اغلب خرید پر سودتری تلقی می شود، بنابراین حتماً تحقیقات خود را انجام دهید.

گرفتن تلفن و/یا سیم کارت نیز ساده است. شما حتی می توانید برای برنامه های پرداخت در فرودگاه ثبت نام کنید. با این حال، برای دریافت یک برنامه تلفنی ثابت، ممکن است نیاز باشد که از قبل یک حساب بانکی اتریشی راه اندازی کرده باشید.

هزینه های مراقبت های بهداشتی در اتریش

خوشبختانه برای مهاجران، مراقبت های بهداشتی در اتریش در کیفیت جهانی، مقرون به صرفه و در دسترس است. اکثر مردم دارای مراقبت های بهداشتی عمومی هستند که با کمک های ماهانه کارمندان و کارفرمایان تامین می شود. با این پرداخت ماهانه، به درمان های پیشگیرانه، مراقبت های حاد، داروهای یارانه ای و موارد دیگر دسترسی پیدا می کنید.

با این حال، برخی افراد بیمه درمانی خصوصی را نیز به عنوان مکمل یا جایگزین بیمه عمومی می گیرند. بیمه خصوصی به شما امکان دسترسی به زمان انتظار کوتاه ‌تر، اقامت بهتر در بیمارستان‌ ها و فهرست وسیع ‌تری از متخصصان را می ‌دهد.

بیمه درمانی خصوصی ممکن است پرهزینه باشد، با این حال، برخی از شرکت های بیمه خصوصی چندین صد یورو در ماه دریافت می کنند. البته، مهم است که در مورد این موضوع تحقیق کنید و مطمئن شوید که خط مشی مناسبی را برای رفع نیازهای فردی خود پیدا کرده اید.

هزینه های مراقبت از کودک در اتریش

اگرچه پیش ‌دبستانی که از پنج سالگی شروع می ‌شود، در اتریش اجباری و رایگان است، اما هزینه‌ های مراقبت از کودکان و آموزش اولیه قبل از این به عهده والدین است. گزینه های مختلف مراقبت روزانه در دسترس هستند، اگرچه هزینه ها می تواند متفاوت باشد. خوشبختانه، والدین در صورت تمایل می توانند برای جبران بخشی از هزینه ها برای کمک هزینه مراقبت از کودک درخواست دهند.

برخی از خانواده ها نیز انتخاب می کنند که پرستار بچه ها را استخدام کنند یا پدربزرگ ها و مادربزرگ ها را متقاعد کنند که مراقب فرزندانشان باشند. در همین حال، برخی دیگر ممکن است به دنبال یک au pair بین‌المللی باشند که ممکن است در ازای اتاق و غذا و کمک هزینه هفتگی کوچک از فرزندانشان مراقبت کند و زبان جدیدی را آموزش دهد.

 

هزینه زندگی در اتریش

 

هزینه های تحصیل در اتریش

هزینه های آموزش دولتی در اتریش بسیار مناسب است. در واقع، مدارس دولتی تا مقطع متوسطه رایگان هستند، اگرچه اکثریت قریب به اتفاق به زبان آلمانی تدریس می شوند. درواقع تحصیل تا قبل از ورود به دانشگاه تحصیل رایگان در کشور اتریش امکان پذیر است. مدارس عمومی آلمانی-انگلیسی دوزبانه نیز موجود است، با این حال، این مدارس بسیار محدود هستند. در نتیجه، بسیاری از مهاجران تصمیم می گیرند فرزندان خود را به مدارس بین المللی بفرستند که در مجموع نسبتاً گران هستند.

تحصیل در دانشگاه دولتی نیز برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا بسیار مقرون به صرفه است. گفته می شود، سطح بالایی از زبان آلمانی مورد نیاز است.

هزینه غذا و نوشیدنی در اتریش

مواد غذایی در اتریش

متأسفانه، خرید مواد غذایی در اتریش نسبت به بسیاری از کشورها گران‌ تر است. این امر به ویژه در مورد میوه ها و سبزیجات تازه در زمستان که کمیاب و گران هستند صادق است. با این حال، سوپرمارکت‌ های مختلفی وجود دارد که برخی از آن ها قیمت ‌های پایین ‌تری ارائه می‌ دهند، بنابراین حتماً از فروشگاه مواد غذایی مورد علاقه خود خرید کنید.

برای اینکه تصوری از هزینه های خواربار فروشی داشته باشید، در اینجا چند قیمت متوسط ​​برای کالاهای معمولی آورده شده است:

  • 1 گالن شیر – 4.30 یورو
  • یک قرص نان – 1.8 یورو
  • 12 تخم مرغ – 3 یورو
  • 1 پوند پنیر محلی – 5.80 یورو
  • 1 پوند سینه مرغ – 5.50 یورو

رستوران ها در اتریش

به طور کلی، رستوران ها در اتریش خیلی ارزان نیستند. همانطور که گفته شد، یک وعده غذایی در یک رستوران ارزان قیمت می تواند بین 12 تا 14 یورو برای شما هزینه در بر داشته باشد، در حالی که یک ضیافت سه مرحله ای در یک رستوران متوسط ​​می تواند بین 50 تا 70 یورو باشد. البته این اعداد بسته به اینکه در یک شهر بزرگ هستید یا یک شهر کوچک متفاوت است.

البته، اگر به دنبال کشف غذاهای دلچسب اتریشی هستید، ممکن است وسوسه شوید که به جای آن، برخی از غذاهای خوشمزه خود را در راحتی آشپزخانه خود درست کنید.

قهوه در اتریش

کافی شاپ های دنج در اتریش فراوانند، با قیمت یک فنجان از 2 تا 5 یورو بسته به نوع و اندازه نوشیدنی و اینکه در یک شهر بزرگ یا یک شهر کوچک هستید. با این حال، همه آن ها طعم عالی دارند!

 

هزینه زندگی در اتریش

 

هزینه حمل و نقل در اتریش

حمل و نقل عمومی در اتریش

خوشبختانه حمل و نقل عمومی اتریش بسیار کارآمد است. بلیط یک طرفه در اکثر شهرها 2.40 یورو است، اما البته برای سفرهای طولانی تر، به خصوص بین شهرها، هزینه بسیار بالاتر می رود. به عنوان مثال، سفر از وین به سالزبورگ معمولاً حدود 22 یورو به صورت یک طرفه هزینه دارد. اگر این یک سفر روزانه برای شما محسو می شود، این هزینه ها به زودی افزایش می یابد.

خوشبختانه، هر چند، کارت های حمل و نقل عمومی ماهانه و سالانه وجود دارد که سفرهای معمولی را کاملا مقرون به صرفه می کند.

حمل و نقل خصوصی در اتریش

با وجود دوچرخه، پیاده روی و حمل و نقل عمومی، نیاز زیادی به حمل و نقل خصوصی در اتریش وجود ندارد. با این حال، تاکسی ها و وسایل نقلیه در صورت تمایل یا نیاز در دسترس هستند. تاکسی ها از طریق تاکسی متر کار می کنند و هزینه آن از 3.80 یورو در روز و 4.30 یورو در شب شروع می شود Uber .نیز به طور گسترده در این کشور در دسترس است. اگر به دنبال رانندگی در اطراف خود هستید، به خاطر داشته باشید که قیمت بنزین در حدود 1.45 یورو در هر لیتر است. هزینه های خرید یک ماشین جدید در اتریش متفاوت است، اما می توانید انتظار داشته باشید که برای یک ماشین کوچک تا متوسط ​​حدود 21000 یورو بپردازید.

فعالیت های اوقات فراغت در اتریش

لباس در اتریش

اگر به دنبال به روز رسانی کمد لباس خود هستید، احتمالا متوجه خواهید شد که قیمت لباس و کفش در اتریش کمی بالاتر از سایر کشورها است. یک عدد شلوار جین به فروشگاه و مدل آن می تواند بین 75 تا 100 یورو قیمت داشته باشد، در حالی که یک جفت کفش دویدن حدود 80 یورو قیمت دارد. اگر به دنبال خرید اقلام مارک دار یا با نام تجاری هستید، می توانید انتظار داشته باشید صدها یورو هزینه کنید.

ورزش در اتریش

اگر به دنبال عضویت در باشگاه ورزشی هستید، میانگین نرخ ها در اتریش بسته به اندازه و امکانات باشگاه متفاوت است. با این حال، در کل، می توانید انتظار داشته باشید که بین 25 تا 60 یورو در ماه پرداخت کنید. اگر یک شب هنری بیشتر مورد توجه  شماست، گزینه های زیادی دارید. تماشای آخرین فیلم با یک دوست بعد از یک شام غیررسمی ممکن است در مجموع حدود 40 یورو هزینه داشته باشد. با این حال، فراتر از آن، تماشای اپرا از روی صندلی های راحت یا شرکت در یک کنسرت بسیار محبوب ممکن است شما را چند صد یورو عقب بیاندازد.

مالیات و تامین اجتماعی در اتریش

به لطف سیستم بیمه اجتماعی قوی کشور اتریش، مالیات ها در اتریش نسبتاً قابل توجه است. می توانید انتظار داشته باشید که مالیات بر ارزش افزوده (20٪) برای کالاهایی که از فروشگاه خریداری می کنید و همچنین تا 55٪ بر درآمد مشمول مالیات سالانه خود، بسته به گروه مالیاتی خود، پرداخت کنید.

اگر شاغل هستید، سهم ماهانه بیمه اجتماعی (18.12٪ در سال 2020) از هر چک حقوقی کسر می شود. کارفرمای شما مبلغ مشابهی را از طرف شما ارائه خواهد کرد. این مبلغ در سال 2020، 21.32٪ بود. به طور مشابه، 1.53٪ از حقوق شما به صندوق بازنشستگی می رود. ممکن است زیاد به نظر برسد – و اینطور است – اما مزایای این سرمایه گذاری ها قابل توجه است.

کمک هزینه زندگی در اتریش

به غیر از کمک هزینه مسکن و یارانه مراقبت از کودک، راه های زیادی برای دریافت کمک هزینه های زندگی در اتریش وجود دارد. کسانی که در پرداخت شهریه مشکل دارند می توانند برای کمک هزینه تحصیلی درخواست دهند در حالی که والدین چند فرزند می توانند برای کمک هزینه خانواده درخواست دهند.