هزینه ی زندگی و تحصیل در کشور اتریش

هزینه ی زندگی و تحصیل در کشور اتریش

هزینه ی زندگی و تحصیل در کشور اتریش

با دارا بودن فرهنگ غنی اتریش به یکی از بهترین و نه گران ترین کشورها جهت زندگی تبدیل شده است. با توجه به مطالعه انجام یافته در زمینه های زندگی در سرتاسر جهان در سال ۲۰۱۲ توسط مؤسسه مرکر، هزینه زندگی در وین مقرون به صرفه است.

وین در این بررسی که طی آن هزینه های زندگی از جمله اجاره مسکن، حمل و نقل عمومی، فعالیت های اوقات فراغت و خوراک و پوشاک در ۲۱۴ کلان شهر در خارج از کشور مورد ارزیابی قرار داده شدند که رتبه خوب ۴۸ را کسب نمود. به علاوه جهت اجاره دفتر یا خرید منزل یا سوئیت های کوچک کشور اتریش دارای مناسب ترین قیمت ها در اروپای مرکزی است.

کشور اتریش یکی از مرفه ترین و پیشرفته ترین کشورهای اروپا و جهان است و از نظر هزینه های زندگی در رتبه ۲۱ ام کشورهای دارای هزینه های مناسب زندگی قرار دارد. بدین مفهوم که با توجه به امکانات وسیع و میزان درامد افراد در کشور اتریش هزینه های زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی در این سطح قرار گرفته اند بسیار کمتر می باشند.

کشور اتریش به عنوان یکی از محکم ترین و با ثبات ترین اقتصادها در میان کشورهای اروپایی و حوزه ی شنگن دارای نرخ تورم ۰.۵ درصد و درصد بیکاری پایین می باشد. همچنین کشور اتریش هفتمین کشور ثروتمند جهان با هزینه های زندگی پایین به حساب می آید. می توان هزینه های متوسط در کشور اتریش را به موارد زیر تقسیم کرد و هر کدام را به صورت میانگین بیان کرد:

هزینه های زندگی در کشور اتریش

بطور متوسط هزینه ی زندگی و تحصیل در کشور اتریش سالیانه ۸۰۰۰ الی ۱۰۰۰۰ یورو می باشد که این هزینه باید برای اخذ ویزای تحصیلی یا به صورت ساپورت مالی یا وجه پرداخت شده به یک حساب بانکی در اتریش ارائه شود.

شهریه دانشگاه: از ۳۸۰ یورو تا ۷۴۰ یورو برای هر ترم تحصیلی، متناسب با رشته و دانشگاه محاسبه خواهد شد.

برای کتب درسی بصورت متغیر و بطور متوسط ۱۸۰ یورو در سال هزینه خواهید داشت.

پیش بهای منزل: بر اساس نوع قرارداد تنظیمی میان مالک و مستاجر از معادل یک ماه اجاره بها تا معادل ۳ ماه اجاره بهای ماهانه، متفاوت و متغیر است.

هزینه ی مورد نیاز برای اجاره خوابگاه: بسته به نوع سرویس های موجود بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو خواهد بود.

هزینه اشتراک تلویزیون و اینترنت در حدود ۲۰ تا ۴۰ یورو  می باشد.

اجاره منزل: بسته به نوع آپارتمان و یا سوئیت مورد اجاره بستگی دارد و در حدود  ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو است.

هزینه اشتراک تلفن بطور متوسط بین ۲۰ تا ۱۵۰ یورو خواهد بود.

مبلغ برق و گاز  بین ۲۰ تا ۱۵۰ یورو است.

رفت و آمد  متغیر است ولی بطور متوسط ۵۰ یورو خواهد بود.

خوراک و پوشاک نیز از ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو است.

بیمه درمانی ۲۴ یورو برای هر دانشجو ست.

هزینه ی تحصیل در کشور اتریش

برآورد هزینه های تحصیل یکی از مهمترین مسائل برای تصمیم متقاضیان در مورد تحصیل در خارج است.

دانشگاه های اتریش به سه دسته تقسیم می شوند: دانشگاه های دولتی، خصوصی و علمی کاربردی.

اکثر دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند برای تحصیل در اتریش معمولا دانشگاه های دولتی را انتخاب می کنند. چرا که تحصیل در دانشگاه های اتریش رایگان و تقریبا رایگان بوده و ازنظر آموزشی کیفیت بالاتری دارند. شهریه دانشگاه برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد در اتریش برای هر ترم تحصیلی بین ۱۷۰ تا ۷۶۰ یورو می باشد. که البته این مقدار براساس دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود.

البته معمولا این مقدار نیز پس از ورود به دانشگاه و شروع تحصیلی به دانشجو بازگردانده می شود. هزینه کتب به طور میانگین ۲۰۰ یورو در سال است. در اتریش نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر فرد با داشتن ویزای تحصیلی می تواند در حین تحصیل به صورت نیمه وقت کار کند. براین اساس دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه ۱۰ ساعت کار و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته دارند. در ایام تعطیلات نیز می توانند به صورت تمام وقت کار کنند. همراهان و یا همسر دانشجو که ویزای همراه گرفته است، می تواند به صورت تمام وقت کار کند.