توضیحی کوتاه در مورد ویزای کشور  اتریش

ویزا برای کشورهای حوزه ی شینگن اجازه ماندن در تمامی کشورهای این حوزه را به شما می دهد . اتریش نیز جز کشورهای حوزه ی شینگن می باشد.  ویزا به شخص متقاضی جهت در خواست اخذ اجازه برای ملاقات و ورود به کشور مورد نظر می باشد. ویزا در اتریش به این صورت است که ویزای شینگن از نوع مالتیپل D  می باشد . منظور از مالتیپل ، اجازه ی ورود ناحدود به کشور اتریش می باشد. شما می توانید در مدت اعتبار ویزای خود و روزهای مجاز درون ویزا بصورت نامحدود به حوزه شینگن وارد شوید. مدت اعتبار ویزای از نوع D میتواند تا یک سال باشد اما حداکثر روزهای مجاز آن همان ۹۰ روز است. فرد متقاضی پس از ورود به کشور اتریش به اداره ی مهاجرت مراجعه کرده و درخواست کارت اقامت می کند ، که این کارت پس از حدود ۱۵ روز صادر می شود. اگر شما پذیرش دانشگاهی در اتریش را داشته باشید درخواست کارت اقامت تحصیلی را خواهید داد. این نکته حائز اهمیت است که شما با این نوع ویزا تنها در ابتدا اجازه ی ورود به اتریش را خواهید داشت.

انواع ویزای اتریش از قرار زیر است:

  • ویزای کاری
  • ویزای تحصیلی
  • ویزای بازرگانی
  • ویزای ازدواج

با توجه به قانون کلی ، افراد خارجی که قصد کار واقامت اتریش را دارند نیاز به اجازه ی اقامت دارند.چندین مدل اجازه ی اقامت به عنوان مثال اقامت تحصیلی و کار با الزامات و مدارک خاص خود وجود دارد. تمام ملیت های خارجی که قصد ماندن بیش از ۹۰ روز دراتریش را دارند نیاز به اجازه ی اقامت نیز دارند. ملیت های خارجی اگر قصد کار در اتریش را دارند حتی اگر کمتر از۹۰ روز نیز قصد ماندن داشته باشند باید اجازه ی اقامت بگیرند.

اگر شما قصد ادامه تحصیل در اتریش سه ماه و یا بیشتر را دارید باید اجازه ی اقامت برای دانشجویان را بگیرید. اگر می خواهید کمتر از سه ماه بمانید نیاز به اجازه ی اقامت نیست ولی برای ویزا باید درخواست دهید.

با توجه به اینکه ویزای نوع D که دانشجو مجاز به خروج از اتریش و ورود به محدوده شینگن نیست ، اقدام بعدی گرفتن کارت اقامت یکساله ( معتبر در تمام اروپای مشترک) است. گرفتن این کارت منوط به در دست داشتن گواهی بیمه, ثبت نام دانشگاه, ثبت نام کلاس زبان برای دانشجویان غیر رسمی , برگه محل سکونت و برگه تایید موجودی در حساب بانکی به مبلغ: برای افراد زیر ۲۴ سال ۳۸۰۰ یورو و برای بیش از ۲۴ سال ۶۸۰۰ یورو است. ( این مبلغ ممکن است سالانه اندکی تغییر کند )

در تمام مراحل بالا , تنها کارت شناسایی معتبر ,گذرنامه ایرانی دانشجو است و هیچ مدرک عکس دار دیگری اعتبار ندارد. لذا در دست داشتن گذرنامه در تمام مراحل الزامی است.