در دانمارک، آموزش عالی بر ایجاد راهکار برای مسائل قابل لمس دنیا متمرکز شده است. از این رو، برای تحصیل پزشکی در دانمارک شیوه سنتی درس گفتار با فعالیت های صنعتی و شیوه های آموزشی نوین ترکیب شده است، شیوه هایی که دانشجویان را ترغیب می کند تا آنچه که فرا گرفته اند را عملی کنند و دانش نوین را برای ایجاد راهکارهای خلاقانه به کار بگیرند.

این شیوه تحصیل نیازمند درجات بالایی از ابتکار فردی و تفکر خودکفا است. از این رو، برای برخی افراد تحصیل در دانمارک می تواند چالش انگیزتر و مشکل تر از آنچه باشد که قبلا تجربه کرده اند. البته این شیوه می تواند برای شما الهام بخش باشد و به شما کمک کند تا در هر آنچه در زندگی تصمیم می گیرید موفق عمل کنید.

 

تحصیل پزشکی در دانمارک

در نظر داشته باشید که تنها با دانستن زبان انگلیسی قادر به تحصیل پزشکی در دانمارک نیستید. در حال حاضر مقطع کارشناسی پزشکی در دانمارک تنها به زبان دانمارکی ارائه می شود (برای اینکه بتوانید در دانمارک پزشک شوید لازم است که مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پزشکی را به پایان برسانید).

این بدین معنی است که لازم است شما به خوبی به زبان دانمارکی مسلط باشید تا بتوانید درخواست پذیرش دهید.

در حال حاضر امکان تحصیل پزشکی در دانمارک در چهار دانشگاه زیر وجود دارد:

  • دانشگاه کپنهاگ
  • دانشگاه دانمارک جنوبی
  • دانشگاه آرهوس
  • دانشگاه آلبورگ

برای پذیرش در هر دانشگاه لازم است که مدارک مورد نظر و نیازمندی های آن دانشگاه را تهیه کنید، ولی در مورد رشته پزشکی، معمولا هر چهار دانشگاه نیازمندی های زیر را از شما درخواست می کنند:

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در دانمارک

  • زبان دانمارکی: A
  • زبان انگلیسی: B
  • ریاضی: A
  • یکی از حالت های زیر: 1) فیزیک: B و شیمی: B، 2) فیزیک: B و بیوتکنولوژی: A، 3) زمین شناسی: A و شیمی: B، 4) شیمی: B، زیست شناسی: A و فیزیک: C.

مراحل را می توان بدین گونه تعریف کرد: A: پیشرفته، B: متوسط، و C: ابتدایی.

علاوه بر این بیشتر دانشگاه ها از متقاضی حداقل معدل 6.0 در مقیاس نمره دهی دانمارک برای پذیرش درخواست می کنند.

ممکن است نیازمندی های زبان هر دانشگاه برای دانشجویان خارجی متفاوت باشد.

تحصیل پزشکی در دانمارک

تحصیل پزشکی در دانشگاه آرهوس

مقطع کارشناسی پزشکی

تمرکز ابتدایی مقطع کارشناسی پزشکی بر روی انسان سالم است. بعد از آن شما با بیماری هایی که بر بدن انسان تاثیر می گذارد و نحوه درمان آن ها آشنا می شوید. زمانی که نظریات پایه را فرا گرفتید، لازم است که دانش خود را به صورت عملی به کار بگیرید، هم در کلاس درس و هم در کلینیک.

برنامه روزانه

نحوه آموزش پزشکی ترکیبی از درس گفتارهای استاد، آموزش های گروهی و تمرین در کلینیک است. در ابتدای کار لازم است که حجم زیادی از اطلاعات نظری را یاد بگیرید، و مهم است که به درس خواندن انفرادی بسنده نکنید.

این کار را با یکی از دوستانتان انجام دهید. پزشکی رشته ای است که دائماً در حال تحول است. دائماً بیماری های جدید و شیوه های درمان جدید کشف می شوند و شما باید آماده باشید تا در طول دوره فعالیتتان به عنوان پزشک آموزش و تمرین های بیشتری ببینید.

دانش عملی، تعهد و آگاهی کامل به کار

بیماری ها به ندرت عین آنچه که شما در کتاب های درسی می خوانید خود را نشان می دهند. همیشه نشانه های کمتر یا بیشتری از یک بیماری وجود دارد، و برای اینکه بتوانید علت بیماری را به درستی تشخیص دهید لازم است که دانش عملی، قوه تخیل و روحیه ای کارآگاهانه داشته باشید.

دانشگاه به میزان زیادی از شما زمان، انضباط نفس و حافظه طلب می کند تا اطمینان خاطر حاصل شود که شما به خوبی هر آنچه که یک پزشک ماهر لازم دارد را فراگرفته اید.

آموزش درمان

تحصیل پزشکی در دانمارک

شما در طول این دوره تحصیلی از طریق آموزش هایی که در کلینیک می بینید با رویه کار پزشکان آشنا می شوید. شما یاد می گیرید که چگونه مهارت های نظری و عملی خود را به کار بگیرید، و شیوه برقراری ارتباط دوستانه با بیماران را نیز از طریق تمرین فرا می گیرید.

قبل از اینکه در کلینیک ها مشغول به آموزش شوید، مهارت های عملی خود را بر مانکن های پزشکی، سوژه های تست و دوستان دانشجوی خود تمرین خواهید کرد. شما یاد می گیرید که چگونه بخیه بزنید، رگ را پیدا کنید، کمک های اولیه انجام دهید، زانوها و شانه ها را معاینه کنید، و بسیاری مهارت های دیگر.

فرصت های شغلی

برای اینکه دکتر شوید لازم است که پس از فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی، یک دوره سه ساله کارشناسی ارشد پزشکی را نیز بگذرانید. پس از شش سال تحصیل و فارغ التحصیلی از دانشگاه، چندین سال دیگر یادگیری و تمرین نیاز است تا شما صلاحیت کار در بیمارستان، پزشکی عمومی یا مقام پژوهشگر در بیمارستان یا صنعت داروسازی را به دست آورید.

همچنین شما می توانید پس از فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی پزشکی در چندین رشته دیگر مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهید.

زندگی دانشجویی

شما به عنوان دانشجوی کارشناسی پزشکی در کلاس های حدوداً 25 نفره قرار می گیرید. نحوه تدریس شامل ترکیبی از درس گفتار اساتید در سالن های بزرگ، آموزش های گروهی، کار در آزمایشگاه و آموزش در کلینیک در گروه های 6 الی 12 نفره می شود.

همچنین شما می توانید به گروه های مطالعاتی ملحق شوید تا با کمک همکلاسی ها تمرین های عملی و نظری را حل کنید.

این رشته در دپارتمان ها، بیمارستان ها و آزمایشگاه های مختلف تدریس می شود. از این رو دانشجویان پزشکی ساختمان مخصوص خود را دارند (به نام Medicinerhuset، یا خانه دانشجویان پزشکی). همچنین این رشته به خاطر دارا بودن انجمن های فعال مختلف معروف است، انجمن هایی که شما نیز می توانید در آن ها به طور فعالانه حضور داشته باشید.

تحصیل پزشکی در دانمارک

انجمن Umbilicus (ناف)

رشته پزشکی نیز مانند رشته های دیگر انجمن مهمانی مخصوص خودش، به نام «ناف»، را دارد که هر هفته در ساختمان پزشکی دانشگاه، Friday bar (بار جمعه) برگزار می کند.

همچنین این انجمن در طول هر ترم چندین مهمانی بزرگ دیگر نیز ترتیب می دهد، و علاوه بر این سازماندهی مسابقه قایقرانی سالانه در پارک دانشگاه نیز بر عهده این انجمن است؛ مسابقه ای که در آن 20 هزار دانشجو در این پارک گردهم می آیند تا شرکت کنندگان را تشویق کنند.

مقطع کارشناسی ارشد پزشکی

مقطع کارشناسی ارشد رشته پزشکی یک برنامه سه ساله است که به دانش و مهارت هایی که دانشجویان در دوره کارشناسی به دست می آورند، می افزاید. دانش نظری و مهارت های عملی شما به سطح بالاتری می رسد و همین طور چشم انداز پزشکی شما وسیع تر می شود.

در حین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، هر ترم شامل یک دوره کارآموزی می شود که در یک بیمارستان یا در نزد یک پزشک عمومی در استان میدیولند دانمارک سپری می شود. این دوره ها بین چهار تا هشت هفته به طول می انجامد.