این روزها وقتی از کودکان سوال می شود که می خواهند در آینده چه شغلی داشته باشند، پاسخ آن ها بیشتر پزشکان، دندانپزشکان، پرستاران، آتش‌نشانان یا وکلا است. این ها حرفه هایی هستند که در آن هنگام انجام وظایف خود مانند نجات جان انسان ها، نجات مردم، معالجه بیماران یا خاموش کردن آتش های بزرگ، حس می کنید که در حال انجام کار بزرگی هستید. کودکان تمایل دارند آینده خود را با پیروی از مسیر شغلی که قهرمانانشان طی می کنند شکل دهند.

 

تحصیل پزشکی در دانمارک

 

 

دانمارک به عنوان یکی از کشورهایی که خدمات بهداشتی و آموزشی رایگان را به شهروندان خود ارائه می دهد، یکی از کشورهایی بوده است که آموزش با کیفیت بالا به ویژه رشته های پزشکی و سایر مطالعات بهداشتی مرتبط را برای همه شهروندان و حتی سایر افراد خارجی ارائه می دهد. به همین دلیل است که بسیاری از دانشجویان مشتاق از سراسر جهان که می ‌خواهند مدرک پزشکی را به پایان برسانند و پزشک شوند، علاقه مند به درخواست برای دانشگاه ‌های این کشور هستند. گذشته از خدمات عمومی کاملی که آن ها به شهروندان دانمارک ارائه می دهند، زمانی که شما به عنوان یک کارمند بهداشت و در حرفه های مرتبط به سلامت در کشور دانمارک باشید، فرصت های خوبی و مزایای عالی دریافت می کنید. برای تحصیل و حتی پس از دریافت مدرک، توسط دولت و شرکت های خصوصی حمایت خواهید شد.

با این حال، گرفتن مدرک پزشکی یا سایر مطالعات مرتبط در هر کشوری که بخواهید در آن درخواست کنید بسیار دشوار خواهد بود. بنابراین، اگر قبلاً تصمیم به تحصیل پزشکی در دانمارک گرفته اید و نمی توانید بیشتر منتظر باشید، در اینجا مواردی وجود دارد که می خواهید بدانید.

 1. برای تحصیل پزشکی در دانمارک چه شرایطی باید داشته باشید؟

اگر قصد ورود و تحصیل پزشکی در دانمارک را دارید دو نوع پذیرش وجود دارد، اول برای کشورهای اروپایی و دیگری برای کشورهای غیر اروپایی. به طور کلی، شرایط پذیرش برای هر دو نوع کشور به جز شرایط اضافی مانند مدرک هویت و ملیت برای کشورهای غیر اروپایی تفاوتی ندارد.

برخی از شرایط معمول برای تحصیل پزشکی در کشور عبارتند از گذرنامه یا شناسنامه، برخی اطلاعات سوابق یا شایستگی از موسسه آموزشی قبلی به غیر از کارنامه و گواهی اخلاقی خوب، و برخی از مدارک لازم برای درخواست مانند فرم ها، هزینه ها، و سایر مدارک صلاحیت مانند مدرک زبان انگلیسی و دانمارکی.

 1. پزشکی در دانمارک به چه زبانی تدریس می شود؟

اگر می خواهید برنامه درسی خود را به سرعت دنبال کنید و در هیچ دوره غیر ضروری برای مدرک پزشکی خود ثبت نام نکنید، باید به هر دو زبان انگلیسی و دانمارکی مهارت داشته باشید. به عنوان بخشی از الزامات دوره پزشکی، شما باید در آزمون های مهارت زبان دانمارکی و انگلیسی شرکت کنید و هر دو آن ها را باید بگذرانید.

این آزمون ها با این انتظار انجام شده و مورد نیاز است که شما تحصیلات پزشکی خود را در دانمارک ادامه دهید و پزشک مقیم کشور مذکور باشید. با این حال، به برخی از دانشجویان بین‌المللی که هنوز با زبان دانمارکی آشنایی ندارند، پیشنهاد می‌شود که دوره ‌های زبان تکمیلی را به عنوان دوره‌ های انتخابی پزشکی خود بگذرانند. دانشگاهی مانند دانشگاه کپنهاگ پزشکی یکی از موسساتی است که این الزامات را رعایت می کند.

 1. آیا می توانید به عنوان دانشجوی بین المللی در دانشکده های پزشکی دانمارک تحصیل کنید؟

از قرون و اعصار گذشته است که دانمارک روابط خوبی با سایر کشورها داشته است و این روابط با همکاری مداوم و انجام تحقیقات مشترک در سطح بین المللی حفظ می شود. دانمارک از نظر دستور کار و دلایل دانشگاهی کشوری بسیار دوستانه است. گذشته از این، بسیاری از دانشگاه ‌های کشور با اراسموس پیوند خورده‌اند که روابط کشور به‌ ویژه با بخش بین‌المللی را بسیار تقویت کرد.

بسیاری از دانشگاه های کشور این نوع بورسیه را دارند و برخی از آن ها دانشگاه پزشکی کپنهاگ و دانشگاه آرهوس هستند که هر دو به گرمی از دانشجویان بین المللی استقبال می کنند که دفاتر بین المللی برای آن ها دارند.

 1. برنامه درسی پزشکی در دانمارک شامل چه اجزایی است؟

برنامه های درسی پزشکی دانمارک بیشتر شبیه سایر برنامه های درسی پزشکی کشورهای دیگر است. بنابراین، اگر در حال تحصیل پزشکی در دانمارک هستید، برنامه درسی را طی می کنید که شامل حداقل شش سال مطالعات شامل مقدمه و تئوری های اولیه پزشکی در سال های اولیه است، در حالی که چند سال آخر برای اعمال پزشکی با استفاده از کارآموزی بالینی و کارآموزی در بیمارستان ها برای کسب تجربیات واقعی در بیمارستان کار می کنید. ممکن است ترتیب این برنامه درسی مانند برنامه های دیگر نباشد اما مطمئناً مطالب هیچ تفاوتی ندارند. علاوه بر این، اگر هنوز با زبان دانمارکی آشنا یا مسلط نیستید، دروس تکمیلی اضافی برای این برنامه درسی اضافه می شود و تعداد واحدهایی که باید در هر ترم خوانده شوند افزایش می یابد.

 

تحصیل پزشکی در دانمارک

 

 1. چند دانشکده پزشکی در دانمارک وجود دارد؟

دانمارک یکی از کشورهایی است که دارای کمترین تعداد دانشکده یا دانشگاه پزشکی است که دوره های پزشکی ارائه می دهد. در حال حاضر، تعداد کل موسسات پزشکی در کشور تنها به پنج مرکز می رسد. این تعداد نسبت به سایر کشورها بسیار کم است، اما با این وجود، بسیاری از دانشجویان بین المللی در حال جستجو و درخواست برای این دانشگاه ها بوده اند.

 1. تحصیل پزشکی در دانمارک چقدر سخت است؟

متأسفانه، نرخ ترک تحصیل در دانمارک نسبتاً بالا است و 11.1٪ است و این نگران کننده است زیرا تنها پنج مؤسسه پزشکی در این کشور وجود دارد و این درصد بسیار زیاد در نظر گرفته می شود. بر اساس داده‌ ها، گفته می ‌شود که علت اصلی ترک تحصیل دانش ‌آموزان، فضای مدرسه بوده است که قبلاً در این زمینه اقداماتی انجام شده است. بنابراین، پاسخ کوتاه این است که تحصیل پزشکی در دانمارک دشوار است.

 1. برای دکتر شدن در دانمارک به چه چیزهایی نیاز دارید؟

سفر شما برای تحصیل در رشته پزشکی بعد از سه سال مطالعات پزشکی نظری و سه سال تمرین پزشکی بلافاصله به پایان نخواهد رسید. پس از دریافت مدرک لیسانس پزشکی، شما باید برای سه سال دیگر ادامه تحصیل در دانمارک دهید و مدرک فوق لیسانس خود را در رشته پزشکی داشته باشید و تنها با داشتن آن مدرک، عنوان M.D را دریافت خواهید کرد. اگر در دانمارک تحصیل کرده اید، نیازی به آزمون برای دریافت مجوز برای پزشک بودن ندارید.

3 تا از بهترین دانشکده های پزشکی در دانمارک

با توجه به اینکه اکثر برنامه ها به زبان دانمارکی تدریس می شوند، تحصیل پزشکی در دانمارک می تواند سخت باشد. اگرچه این مورد است، اما برخی از دانشگاه ها دوره هایی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. مناظر امن و آرام دانمارک با شهریه (حدود 40.000 دلار) برابر با سایر کشورهای جهان اول، آن را به انتخاب خوبی برای دانشجویان بین المللی تبدیل کرده است.

مدت زمان تحصیل در دانشکده های پزشکی دانمارک چقدر است؟

برای تکمیل مدرک پزشکی در دانمارک 6 سال طول می کشد. این شامل یک مدرک لیسانس 3 ساله است که باید 3 سال دیگر برای مدرک کارشناسی ارشد در رشته سلامت (علوم بهداشت) ادامه یابد.

برترین دانشکده های پزشکی در دانمارک

 1. دانشگاه کپنهاگ

دانشگاه کپنهاگ (KU) قدیمی ترین دانشگاه پژوهش محور در دانمارک است. این موسسه در سال 1479 تاسیس شد و در حال حاضر  دومین موسسه آموزشی قدیمی در اسکاندیناوی است.KU توسط بسیاری از نهادهای رتبه بندی به عنوان بهترین دانشگاه در اسکاندیناوی در نظر گرفته می شود. دانشگاه کپنهاگ یکی از بهترین دانشکده های پزشکی دانمارک را دارد.

مدارک لیسانس و فوق لیسانس آن در پزشکی – که به زبان دانمارکی تدریس می شود – زیر نظر دانشکده بهداشت و علوم پزشکی قرار دارند. در سال 1992 تأسیس شد و نتیجه ادغام دانشکده پزشکی و دانشکده دندانپزشکی کپنهاگ است.

برنامه لیسانس آن در پزشکی، که اولین گام در مسیر دکتر شدن است، علوم پایه آناتومی، زیست شناسی انسانی، ژنتیک و آسیب شناسی عمومی را پوشش می دهد. پس از آن، مدرک کارشناسی ارشد در پزشکی دنبال می‌شود، که دانش‌آموز را قادر می‌سازد در رشته مورد نظر خود تخصص پیدا کند.

دانشگاه کپنهاگ علیرغم داشتن اکثر دوره های خود به زبان دانمارکی، 4 برنامه تخصصی انگلیسی نیز ارائه می دهد. آن ها شامل زیست شناسی انسانی، علوم نانو، زیست پزشکی مولکولی، و ایمونولوژی و التهاب هستند.

 1. دانشگاه آرهوس

دانشگاه آرهوس که در سال 1928 تأسیس شد، به عنوان دومین موسسه آموزشی قدیمی در دانمارک فعالیت می کند. این دانشگاه به عنوان یکی از 100 دانشگاه برتر جهان در نظر گرفته می شود. آرهوس مدرک لیسانس و فوق لیسانس پزشکی ارائه می دهد که هر دو به زبان دانمارکی ارائه می شوند.

برنامه لیسانس، دانش پایه در زمینه های زیست شناسی، ژنتیک، آناتومی، علوم اعصاب و اپیدمیولوژی را پوشش می دهد. علیرغم اینکه این دوره ها دوره های مقدماتی هستند، اما شما تجربه حضور در بیمارستان به عنوان پزشک را خواهید داشت.

در مورد مدرک کارشناسی ارشد، موضوعات یادگیری بالینی و بیماری، روانپزشکی، زنان و زایمان، فارماکولوژی، و پزشکی قانونی و بسیاری از دروس انتخابی دیگر را پوشش می دهد.

مانند اکثر دانشکده های پزشکی دانمارک، پذیرش در برنامه پزشکی آرهوس می تواند کاملاً رقابتی باشد. متقاضیان علاوه بر داشتن نمرات خوب، باید یک آزمون واجد شرایط بودن را نیز پشت سر بگذارند.

 1. دانشگاه جنوب دانمارک

آخرین مدرسه در لیست دانشکده های پزشکی برتر ما در دانمارک، دانشگاه جنوب دانمارک (SDU) است، یک دانشگاه دولتی جوان که در سال 1998 تأسیس شد. دارای شش پردیس در منطقه جنوبی، از جمله نیوزیلند است. این دانشگاه علیرغم اینکه یکی از جدیدترین مدارس کشور است، به عنوان یکی از دانشگاه های برتر زیر 50 سال شناخته شده است.

داوطلبان پزشکی در دانشکده علوم بهداشتی پذیرفته می شوند که هم مدرک لیسانس و هم فوق لیسانس پزشکی ارائه می دهد.

برنامه لیسانس SDU واقعاً بی نظیر است زیرا دانش آموزان در اوایل تحصیل با بیماران ارتباط برقرار می کنند. همین امر را می توان در مورد کارشناسی ارشد علوم پزشکی آن نیز گفت، جایی که دانشجویان برای یادگیری تشخیص بالینی برای بیماری ها و سایر آسیب شناسی ها آموزش می بینند. این مدرک تحصیلات تکمیلی همچنین می تواند راه را برای یک برنامه دکتری 3 ساله هموار کند، مدرکی که به شدت بر تحقیقات پزشکی متمرکز است.

برنامه های پزشکی SDU فقط به زبان دانمارکی تدریس می شود.

 

تحصیل پزشکی در دانمارک

 

چند دانشکده پزشکی با آموزش انگلیسی در دانمارک وجود دارد؟

بر اساس دوره های ذکر شده، 7 دانشگاه دانمارکی حدود 20 مدرک پزشکی به زبان انگلیسی را در دانمارک ارائه می دهند. اکثر این مدارک در سطح کارشناسی ارشد هستند و به عنوان برنامه های کارشناسی ارشد (M.Sc.) ارائه می شوند.

اما چرا این تعداد کم دانشگاه و تحصیل؟ ساده است: دانمارک جمعیت نسبتاً کمی دارد (حدود 5.8 میلیون نفر) و بنابراین دانشگاه های کمتری نسبت به سایر کشورها دارد.

با این حال، اجازه ندهید این شما را گول بزند! دانشگاه های دانمارک به طور مداوم در بین موسسات دانشگاهی برتر، چه در اروپا و چه در سطح جهانی حضور دارند.

چگونه بفهمم مدرک پزشکی به زبان انگلیسی تدریس می شود؟

دانشگاه های دانمارک (یا سایر وب سایت ها) می توانند دوره های پزشکی اضافی را در صفحات وب خود لیست کنند. در این صورت، شما باید کمی تحقیق کنید تا بفهمید که آیا این برنامه ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند یا برای دانشجویان بین المللی باز هستند. اگر برای یافتن این اطلاعات مشکل دارید، در تماس مستقیم با دانشگاه دریغ نکنید.

برای درخواست در اکثر دانشکده های پزشکی در دانمارک، باید یکی از آزمون های زبان انگلیسی پذیرفته شده زیر را بگذرانید:

 • PTE آکادمیک
 • آیلتس آکادمیک
 • تافل iBT

بهترین دانشکده های پزشکی با زبان انگلیسی در دانمارک

بر اساس بینش از آخرین رتبه‌بندی QS، بهترین دانشگاه ‌های دانمارکی که مدرک پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می کنند، در زیر آمده است:

 • دانشگاه کپنهاگ
 • دانشگاه آرهوس
 • دانشگاه جنوب دانمارک (SDU)
 • دانشگاه آلبورگ
 • دانشگاه فنی دانمارک (DTU)

آموزشگاه های پزشکی رایگان با زبان انگلیسی در دانمارک

دانش‌آموزانی که از اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا می ‌آیند می ‌توانند در دانشگاه ‌های دولتی دانمارک به ‌طور رایگان تحصیل کنند، و بله، این در مورد مدارس پزشکی نیز صدق می ‌کند.

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا باید انتظار داشته باشند که بسته به دانشگاه، برنامه تحصیلی و سایر عوامل بین 6000 تا 16000 یورو در هر سال تحصیلی بپردازند. دانشگاه‌ های خصوصی گران ‌تر هستند و معمولاً از همه دانشجویان بین‌المللی صرف نظر از کشور مبدا، هزینه دریافت می‌کنند. به دنبال فرصت های بورس تحصیلی دانمارک باشید تا به شما در رسیدن به رویای تحصیل پزشکی در دانمارک کمک کند.

الزامات پذیرش در مدارس پزشکی انگلیسی در دانمارک

متداول ترین الزامات برنامه شامل، اما محدود به موارد زیر نیست:

 • مدارک قبلی: دبیرستان، لیسانس (برخی از مدارس پزشکی نیاز به مدرک لیسانس در یک رشته مرتبط با پزشکی دارند)
 • کارنامه تحصیلی نمره / سوابق
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی
 • انگیزه نامه
 • رزومه (فقط در برخی از دانشگاه ها(

چگونه در دانمارک پزشک شویم

اینجاست که همه چیز پیچیده تر می شود. تمام مدارک پزشکی آموزش داده شده به زبان انگلیسی که در بالا ذکر کردیم به شما امکان می دهند در زمینه پزشکی کار کنید، اما به شما اجازه نمی دهند در دانمارک پزشک شوید.

برای انجام این کار، باید یک دوره لیسانس 3 ساله و سپس یک کارشناسی ارشد 3 ساله در پزشکی را بگذرانید. و فقط در صورتی می توانید ثبت نام کنید که به زبان دانمارکی صحبت کنید. بنابراین در حالی که دانشگاه ها ممکن است دوره های دانمارکی را برای دانشجویان بین المللی ارائه دهند، اگر می خواهید این مسیر را ادامه دهید، باید خیلی زودتر شروع به یادگیری کنید.

پس از 6 سال تحصیل، قبل از اینکه بتوانید به عنوان پزشک در سازمان ایمنی بیمار دانمارکی ثبت نام کنید، حداقل 1 سال اقامت یا تمرین را انجام خواهید داد.

اما اگر قبلاً یک پزشک دارای مجوز از اتحادیه اروپا هستید چه؟ در این صورت، می توانید به عنوان پزشک در سازمان ایمنی بیمار دانمارکی ثبت نام کنید، اما همچنان باید زبان دانمارکی را یاد بگیرید.

این فرآیند برای پزشکان کشورهای دیگر نیز در دسترس است، اما آن ها اغلب نیاز به ارائه مدارک دیگر یا انجام آزمون های اضافی دارند.