ادامه تحصیل در کشور فنلاند

سیستم آموزش عالی و ادامه تحصیل در کشور فنلاند در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی کیفیت بالای خود را دارد و فرصت عالی برای تحصیل و اشتغال می باشد. تحصیل در مقطع ارشد در این کشور تا سپتامبر ۲۰۱۶ رایگان بود ولی با تغییر قوانین از این تاریخ تحصیل در این مقطع تحصیل در فنلاند از پاییز ۲۰۱۷ رایگان نمی باشد و برای دانشجویان بین المللی سالیانه ۸ الی ۱۲ هزار یورو هزینه دارد. از الزامات پذیرش در دانشگاه های کشورفنلاند مدرک آیلتس آکادمیک ۶.۵ می باشد.

دوره لیسانس در فنلاند

سیستم دانشگاه ها در فنلاند به این شکل است که دانشگاه ها دو دسته میشوند:

  1. دانشگاه های پلی تکنیک universities of applied science

این دانشگاه ها برای دوره ی کارشناسی به زبان انگلیسی دانشجو میگیرند که از این نظر کشور فنلاند از معدود کشور های اروپایی میباشد که در دوره ی لیسانس دانشجو میگیرد.

این دانشگاه ها به موارد عملی و حرفه ای بیشتر از مسایل نظری و تئوریک می پردازد. ترجمه ی اسم فنلاندی آنها “مدرسه عالی حرفه ” میشود که بسیاری از دانشجویان آنها افراد شاغل و دارای سنین بالا میباشند. این دانشگاه ها مدرکی معادل لیسانس ارائه میدهند که مورد تایید وزارت علوم ایران نیز است اما دانشگاه های فنلاندی گروه دوم آن را به طور کامل قبول نداشته و اگر بخواهید در دوره ی ارشد دانشگاه های گروه ۲ ادامه تحصیل بدهید باید برای اینکه مدرک لیسانستان را قبول کنند یک سری واحد های اضافی (در حد ۵ درس) پاس کنید. البته این مدرک به طور کامل مورد تایید صنایع فنلاند بوده و برای کار پیدا کردن مناسب است.

  1.  دانشگاه های معمولی کشور فنلاند

این دانشگاه ها مانند دانشگاه های اصلی تمام کشور ها بوده و از دانشگاه های پلی تکنیک بیشتر و بزرگ تر هستند اما دوره ی کارشناسی به زبان انگلیسی ندارند.

دانشگاه ها برای پذیرش متقاضیان به صورت جدا عمل کرده و هر کدام ددلاین و مدارک مورد نیاز مخصوص به خود را دارند.

 

[ امتیاز مطلب: ۵]