آیا هرگز به تحصیل در فنلاند فکر کرده اید؟ نزدیک به 90 درصد از دانشجویان بین المللی دانشگاه هلسینکی به دلایل فراوانی تحصیل در این کشور را پیشنهاد می کنند. ما در اینجا در مورد آموزش و شیوه زندگی و نکاتی که به شما در سهولت مسیر خود کمک می کنند، ارائه می دهیم.

 

مهاجرت و تحصیل در فنلاند

 

فنلاند به دلیل کیفیت بالای زندگی و ثبات کلی چندین بار به عنوان یکی از شادترین کشورهای جهان انتخاب شده است. همچنین یکی از امن ترین کشورها در جهان است که ارزش های برابری، صداقت و آزاد بودن در آن اهمیت دارد.

سیستم آموزشی فنلاند به عنوان یکی از پیشرفته ترین سیستم های آموزشی در جهان در نظر گرفته می شود و دانش آموزان مدارس چندین سال در نظرسنجی ها نسبت به سایر کشورها برتری داشته اند.

درباره ی فنلاند

اکثر کشورهای شمال اروپا به دلیل برتری تحصیلی و فرهنگ منحصر به فرد خود شناخته می شوند و فنلاند نیز از این قاعده مستثنی نیست. این نه تنها یک مقصد تحصیل در خارج از کشور برای کسانی است که به دنبال یک تجربه منحصر به فرد نوردیک هستند، بلکه برخی از بهترین دانشگاه های اروپایی امروز را نیز در خود جای داده است و بار دیگر شادترین کشور جهان در سال 2019 لقب گرفته است. فنلاند به عنوان یک کشور همزمان در خط مقدم فناوری قرار دارد و فرهنگ این کشور هنوز ریشه در عمق طبیعت دارد. این کشور جنگلی ترین کشور اروپایی است که دارای حقوق وسیعی برای کاوش در طبیعت و لذت بردن از فعالیت های بیرون از خانه است.

طبیعت همچنین بخش مهمی از پایتخت، هلسینکی است. این یک شهر امن و جمع و جور در کنار دریا است که هم فرهنگ شهری و هم طبیعت را در پیش روی شما قرار داده است. این دانشگاه با داشتن بیش از 70 هزار دانشجوی دانشگاه، فعالیت ها و خدمات تفریحی زیادی را برای دانشجویان ارائه می دهد.

موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد فنلاند -درست بین اروپای غربی و شرقی، هم مرز با سوئد، نروژ و روسیه- تأثیر به سزایی در بیان فرهنگی این کشور داشته است و فنلاند امروزه برخلاف جاهای دیگر ترکیبی از سنت و مدرنیته پیشرفته را به بازدیدکنندگان ارائه می دهد. حکمرانی خوب، نوآوری اجتماعی و راه حل های کاربردی در تجارت، صنعت و زندگی روزمره مردم، فنلاند را بدون رو به پیشرفت سوق می دهد. در واقع، فنلاند آنقدر امن و کاربردی است که اگر فنلاندی های عجیب و غریب نبودند، خسته کننده می شد. با زمستان های سخت و تابستان های باشکوه، زیبایی و مناظر طبیعی بکر فنلاند بی نظیر است و منبعی برای شگفتی و ماجراجویی است و تجربه شما را فراموش نشدنی می کند.

چه پایتخت ساحلی هلسینکی، شهر دانشگاه قرون وسطایی تورکو یا شهر محبوب تامپره در نقاط مرکزی کشور، مطمئناً یک شهر برای تحصیل در فنلاند که برای شما به عنوان مقصد تحصیلی مناسب باشد پیدا خواهید کرد. با ما در ادامه ی مقاله برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی تحصیل در این کشور زیبا همراه باشید.

نگاه کلی به سیستم آموزشی فنلاند

دانشگاه هلسینکی در چهار پردیس در هلسینکی فعالیت می کند. علاوه بر این، 15 دانشگاه دیگر در فنلاند و خارج از این کشور فعالیت می کند.

سیستم آموزشی فنلاندی از اولین درس های دوره ابتدایی تا تخصص در زمینه مورد علاقه شما در دانشگاه به دلیل ارائه تحصیلات با کیفیت بسیار شناخته شده است.

عناصر کلیدی که به فنلاند کمک کردند تا از شرایط سخت به خط مقدم جهانی در حوزه آموزش برسد، چیست؟

سیستم برابر مدارس، توجه زیاد به معلمان و تدریس با کیفیت بالا نقش مهمی در این فرایند ایفا کرده است.

“تحصیل فنلاند را از فقر خارج کرد، اما ما باید به پیشرفت خود ادامه دهیم تا در خط مقدم باقی بمانیم.”

کریستی لونکا، استاد روانشناسی تربیتی در این زمینه می گوید:

‍‍”رویکرد بلند مدت یک مزیت برنده برای سیستم آموزشی فنلاند است”.

از آنجا که دانشگاه هلسینکی یکی از 1٪ دانشگاه های برتر جهان است و به دلیل آموزش و تحقیقات با کیفیت بالا مشهور است، مکانی عالی برای تجربه سیستم آموزشی فنلاند است.

در دانشگاه هلسینکی، برابری فنلاندی در یک سلسله مراتب مسطح نشان داده می شود. دانش آموزان و محققان در محوطه دانشگاه با هم کار می کنند و دانشجویان بین المللی اغلب از اساتید و معلمان به دلیل دسترسی راحت به آن ها نام می برند.

یکی دیگر از ویژگی هایی که اغلب در تحصیل در دانشگاه هلسینکی به آن اشاره می شود این است که بتوانید برای تحصیل خود برنامه ریزی کنید. با این حال، این نیز مستلزم مستقل بودن و برعهده گرفتن مسئولیت مطالعات خود است.

 

ادامه تحصیل در کشور فنلاند

 

به گفته دانشجویان بین المللی در این کشور:

“آزادی زیادی در دانشگاه هلسینکی وجود دارد، که می تواند خوب یا بد باشد؛ شما می توانید مطالعات خود را بسیار شخصی تر تنظیم کنید، اما همچنین برای شک و تردید در خود و فضا تعلل بیشتری وجود دارد”.

“لازم نیست که معلمان خود را با عنوان آن ها خطاب کنید. با شما بیشتر به عنوان یک از همسالان رفتار می شود تا به عنوان یک دانش آموز: به جای این که به شما بگویند بنشینید و گوش دهید، می توانید با معلمان خود بحث علمی واقعی داشته باشید.”

“من آزادی زیادی دارم. اگرچه چند دوره اجباری دارم، اما می توانم دوره هایی را که خودم می گذرانم انتخاب و برنامه ریزی کنم. این بدان معناست که مسئولیت زیادی بر عهده من است، اما همچنین می توانم مطالعاتم را بر اساس نیازهایم تنظیم کنم.”.

“در دانشگاه هلسینکی، آن ها به دانشجویان اعتماد دارند. با شما به عنوان یک حرفه ای رفتار می شود. این شگفت انگیز است.”

“در فنلاند، دانش آموزان به عنوان دارایی ارزش گذاری می شوند. به آن ها فرصت های بی شماری داده می شود تا هر چیزی را که مورد علاقه آن هاست، چه در فنلاند و چه در خارج از کشور، مطالعه کنند. این دانشجو است که این فرصت ها را دنبال کند و درجه را مطابق با نیازها و جاه طلبی های خود تنظیم کند.”

فرآیند تحصیل در فنلاند

مرحله ی اول: برنامه تحصیلی ای را انتخاب کنید.

با انتخاب برنامه مدرکی که برای شما مناسب است شروع کنید. می توانید گزینه های موجود را در پورتال Studyinfo.fi جستجو کنید. این سایت جایی ست که معمولاً به صورت آنلاین نیز می توانید درخواست خود را بفرستید. فنلاند دارای برنامه های تحصیلی زیادی است که به زبان انگلیسی تدریس می شود. فارغ از این که دانشجوی کارشناسی یا کارشناسی ارشد هستید، در بسیاری از رشته های مختلف مدارک تحصیلی وجود دارد. با این وجود، فنلاند به دلیل برنامه های متنوع در زمینه علم، مهندسی و نوآوری مشهور است.

مرحله ی دوم: آماده کردن و ارائه کردن مدارک لازم

از جمله اسناد اصلی که معمولاً برای همه دانشگاه ها مورد نیاز است عبارتند از:

  • کپی مدارک تکمیل شده یا کپی مدارکی به زودی تا سررسید موعد مقرر تکمیل می شود.
  • ترجمه رسمی کلیه اسناد به زبان فنلاندی، سوئدی یا انگلیسی
  • اصل دیپلم و ترجمه رسمی اصلی مدارک شناسایی و تحصیلی

پس از شروع برنامه آنلاین خود، دانشگاه ها لیست جامعی از اسناد مورد نیاز را ارائه می دهند. به خاطر داشته باشید که همه مدارک باید به یکی از زبان های رسمی فنلاند یا به زبان انگلیسی باشد و ممکن است از شما خواسته شود در صورتی که انگلیسی زبان مادری شما نیست مدارکی را جهت اثبات دانش زبان انگلیسی خود ارائه کنید.

مرحله ی سوم: شرایط پذیرش خاص را بررسی کنید.

بسته به دانشگاه، مستندات خاصی ممکن است مورد نیاز باشد. همیشه از وب سایت دانشگاه برای شرایط پذیرش خاص مشورت دریافت کنید و در صورت داشتن هرگونه سوال با خدمات پذیرش دانشگاه تماس بگیرید.

در مورد فنلاند، حتماً مهلت های رسمی درخواست را بررسی کنید زیرا ممکن است از موسسه ای به موسسه دیگر متفاوت باشد. ممکن است مجبور باشید مهارت زبان انگلیسی خود را اثبات کنید که ممکن است از شما بخواهد یک آزمون تافل و آیلتس با نمره ی خاصی ارائه کنید.

مرحله ی چهارم: درخواست خود را ارسال کنید.

برنامه های کاربردی معمولاً بصورت آنلاین در Studyinfo.fi وب سایت رسمی برنامه های فنلاندی، در دو نوع برنامه وجود دارد:

  • برنامه ی مشترک
  • برنامه جداگانه

در یک برنامه مشترک، می توانید با یک برنامه به شش برنامه تحصیلی دیگر دسترسی داشته باشید. اگر از طریق برنامه جداگانه درخواست دهید، مستقیماً به برنامه تحصیلی یک موسسه مراجعه می کنید. فرم های درخواست جداگانه برای هر برنامه تحصیلی یا موسسه به طور جداگانه پر می شود و محدودیتی در تعداد برنامه های تحصیلی شما وجود ندارد.

درخواست مجوز اقامت دانشجویی

پس از دریافت پذیرش رسمی خود در یک موسسه آموزش عالی در فنلاند، می توانید برای اجازه اقامت دانشجویی اقدام کنید.

شما می توانید در سفارت یا دفتر نمایندگی در کشور خود یا به صورت آنلاین درخواست دهید، اما همچنان باید از نمایندگی دیپلماتیک فنلاند دیدن کنید تا هویت خود را تأیید کرده و کپی اسناد دیگر را که ممکن است در طول فرایند درخواست نیاز داشته باشید برای آن ها ارسال کنید. همانطور که ممکن است از شما اثر انگشت گرفته شود.

 

ادامه تحصیل در کشور فنلاند

 

ورود به فنلاند

بعد از اینکه در دانشگاه پذیرفته شدید و مجوز لازم برای اقامت دانشجویی را دریافت کردید، وقت آن رسیده است که ماجراجویی های خود را در فنلاند آغاز کنید! به هزینه زندگی در فنلاند و بودجه خود فکر کنید. هنگامی که پذیرش خود را دریافت کردید، می توانید به دنبال محل اقامت باشید. سرانجام، زمان خرید بلیط سفر خود به فنلاند و رسیدن به شهر جدید خود رسیده است. مهم نیست کجا اقامت دارید، مناظر و جاذبه های زیادی وجود دارد که می توانید از آنها لذت ببرید.

مخارج زندگی و تحصیل در فنلاند

کشورهای اسکاندیناوی در مقایسه با دیگر مقاصد ارزان قیمت اروپایی به طور کلی گران قیمت تلقی می شوند، اما می بینید که به عنوان دانشجویی که در فنلاند زندگی می کند مزایا و تخفیف های زیادی وجود دارد. هنگام تحصیل در خارج از کشور، مهم است که بودجه خود را به دقت برنامه ریزی کرده و هزینه های  زندگی، نوع محل اقامت خود، میزان سفرهایی که قصد انجام آن را دارید و تلاش برای یافتن کار پاره وقت را در نظر بگیرید. همچنین بهترین نکات و ترفندهای ما را برای یافتن مسکن به عنوان دانشجو در خارج از کشور بررسی کنید.

در فنلاند دو نوع مسکن وجود دارد: مسکن دانشجویی یا خصوصی. اجاره خصوصی می تواند گران شود، به ویژه در شهرهای اصلی.

خوشبختانه، مسکن دانشجویی به سهولت در دسترس است و اقامت در خوابگاه دانشگاه یا محل اقامت دانشجویی در بسیاری از موسسات فنلاند گزینه خوب و مناسبی است، بنابراین در مورد فرصت هایی جهت اجاره ی مسکن با دانشگاه خود تماس بگیرید.

هزینه زندگی ماهیانه برای دانشجویان (شامل غذا، محل اقامت، مسافرت، بیمه و غیره) بطور متوسط ​​حدود 700 تا 1000 یورو است، بسته به محل زندگی و عادات شخصی شما، و معمولاً در شهرهای بزرگتر بیشتر از کوچکترها.

خوشبختانه اجازه اقامت دانشجویی شما به شما اجازه می دهد تا 25 ساعت در هفته کار کنید. اکثر دانشگاه های فنلاند خدمات شغلی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند؛ آن ها می توانند در طول جستجوی شغل به شما کمک کنند، خواه به دنبال شغل دانشجویی هستید و یا بعد از فارغ التحصیلی به دنبال موقعیت تمام وقت هستید.

ویزای دانشجویی کشور فنلاند

شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا ممکن است قبل از ورود به فنلاند هم برای ویزای مسافرتی و هم برای اجازه اقامت دانشجویی در نزدیکترین سفارت یا کنسولگری فنلاند خود یا به صورت آنلاین درخواست کنند. اگر مطمئن نیستید که برای ورود به فنلاند به ویزا احتیاج دارید، با سفارت فنلاند در نزدیکی خود تماس بگیرید.

برای درخواست مجوز، باید قبلاً در موسسه آموزش عالی پذیرفته شده باشید. همچنین شما باید سایر شرایط اجازه اقامت دانشجویی، مانند بیمه و وسایل حمایتی را برآورده کنید. پس از دستیابی به این مجوز، می توانید حداکثر 25 ساعت در هفته در طول سال تحصیلی کار کنید. پس از اتمام تحصیلات شما، ممکن است به دانشجویان برای جستجوی کار یا برای شروع یک کسب و کار اجازه اقامت یک ساله داده شود.

 

ادامه تحصیل در کشور فنلاند

 

شهریه دانشگاه در فنلاند

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که در فنلاند تحصیل می کنند، باید شهریه بپردازند تا تحصیلات خود را در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی دنبال کنند. برنامه های دکترا معمولاً رایگان هستند.

فرهنگ و زبان کشور فنلاند

دو زبان رسمی فنلاند، فنلاندی و سوئدی هستند و زبان اصلی آموزش در بیشتر موسسات آموزش عالی فنلاندی است. با این وجود، فنلاند به عنوان یکی از 5 کشور برتر انگلیسی زبان برای تسلط غیر بومی توصیف شده است و برنامه های تحصیلی انگلیسی زیادی در دسترس است. علاوه بر این، اگرچه یادگیری زبان این کشور یک ضرورت نیست، اما بیشتر موسسات آموزش عالی برای دانش جویان که مایل به یادگیری زبان های ملی هستند دوره های زبان را به زبان فنلاندی یا سوئدی ارائه می دهند.

فنلاندی ها برای برابری خواهی بسیار ارزش قائل هستند، همانطور که در زبان بی طرفی جنسیتی آن ها مشاهده می شود و آن ها تمایلی به عناوین وسواسی ندارند و ترجیح می دهند دستاوردهای خود را کم اهمیت جلوه دهند. فنلاندی ها متواضع و مودب هستن، اما آن ها همچنین افرادی بسیار خونگرم و صادق هستند.

فنلاندی ها اغلب عملگرا هستند و روی عملکرد متمرکز هستند؛ اطمینان حاصل می کنند که همه چیز کار می کند و به کار خود ادامه می دهند. فنلاندی ها عمل را به کلمات ترجیح می دهند. منظور آن ها همان چیزی است که می گویند و دست دادن فنلاندی قابل اطمینان ترین قولی ست که می شود بر روی آن حساب کرد.

همانطور که در اکثر مناطق شمالی اروپا مشاهده می شود، هویت فرهنگی آن ها عمیقا با طبیعت گره خورده است (آن ها مرتفع ترین کشور جنگلی در اروپا هستند!) فنلاندی ها دوست دارند خارج از خانه باشند. رابطه منحصر به فرد آن ها با طبیعت به این معنی است که تفکر پایدار به طور طبیعی برای فنلاندی ها ایجاد می شود.

آب و هوای کشورهای شمال اروپا نیز بر فرهنگ تأثیر می گذارد و کل کشور با تغییر فصل سازگار می شود. در حالی که در تابستان می توانید بیرون بنشینید و از گرمای فصل لذت ببرید، در زمستان معمول است که در خانه بمانید و با یک پتوی گرم خود را بپوشانید یا به یکی از مشهورترین سنت های فنلاندی، سونا، بپیوندید. یک سنت قدیمی که به آرامش عضلات کمک می کند، سونا فنلاندی شهرت جهانی دارد و فنلاندی ها از آن ها در موقعیت های مختلف استفاده می کنند، از روابط خانوادگی گرفته تا جلسات تجاری!