فنلاند کجاست؟ شرایط زندگی و تحصیل در فنلاند چگونه است؟ پایتخت فنلاند کدام شهر است؟ آب و هوای این کشور چطگونه است؟ جمعیت فنلاند چقدر است؟ اگر به دنبال پاسخ این سوالات هستید در این مقاله همراه ما باشید.

درباره ی کشور فنلاند

درباره ی کشور فنلاند

فنلاند کجاست؟

کشور فنلاند در شمال اروپا واقع شده است و کشورهای همسایه این کشور ، نروژ، سوئد ، استونی و روسیه می باشد. کشور فنلاند دارای سیستم حکومتی جمهوری است.

پایتخت فنلاند کدام شهر است؟

پایتخت این کشور هلسینکی و از شهرهای مهم آن اسپو ، تامپره، وانتا ، تورکو و اولو می باشد. این کشور از نظر مساحت ششمین کشور اروپاست. تراکم جمعیت در آن پایین است و در هر کیلومتر مربع آن تنها ۱۶ نفر زندگی می‌کنند.

جمعیت و مساحت کشور فنلاند:

کشور فنلاند دارای ۳۳۸ هزار کیلومتر مربع مساحت و جمعیتی نزدیک به پنج میلیون و دویست هزار نفر بوده که از این میان اکثرا دارای مذهب مسیحی لوتران می باشند. زبان اصلی این کشور۹۳ درصد فنلاندی و ۶ درصد سوئدی است .واحد پول این کشور یورو می باشد.

تاریخ کشور فنلاند

پیشینیان مردم کنونی فنلاند یعنی فین‌ها در اواخر قرن اول و در اوایل قرن دوم میلادی مهاجرت خود را از ساحل جنوبی خلیج فنلاند، به سوی فنلاند آغاز کردند. در قرن دوازدهم فنلاندی‌ها برای حفظ خود در مقابل دشمنانشان بخصوص روس‌ها، از سوئد طلب کمک کردند و بدین گونه فنلاند به تصرف سوئد درآمد.

سوئد در سال ۱۸۰۹ فنلاند را به الکساندر اول تزار روسیه تسلیم کرد. درسال ۱۹۰۱ مردم فنلاند دارای مجلس قانونگذاری و حق رأی شدند.با روی کار آمدن بلشویک‌ها در روسیه در سال ۱۹۱۷، همان مجلس استقلال فنلاند را اعلام کرد. در سال ۱۹۲۰ شوروی نیز استقلال فنلاند را به رسمیت شناخت.

پس از جنگ جهانی دوم به خصوص با آغاز نیمه دوم قرن حاضر، فنلاند وضع طبیعی خود را به دست آورد و با وجود روابط تلخ گذشته با شوروی، هم اکنون دارای روابطی دوستانه با این کشور است. فنلاند رشد اقتصادی و اجتماعی خوبی دارد و توانسته در سال‌های اخیر به کشوری پیشرفته تبدیل شود.

درباره ی کشور فنلاند

جغرافیای کشور فنلاند

فنلاند سرزمینی است پست، مشتمل بر چندین دریاچه (کشور هزار دریاچه) و بیش از ۸۰ درصد کشور پوشیده از جنگل است. بزرگ‌ترین دریاچه فنلاند سایمای بزرگ نام دارد که ۴۳۷۷ کیلومتر مربع مساحت آن است. بلندترین رود فنلاند نیز کمی یوکی با ۴۸۳ کیلومتر درازا است. این کشور ۲۰۰۰۰ جزیره با وسعتی بیش از ۱۰۰۰۰۰ کیلومتر مربع دارد. تابستان فنلاند بسیار درخشنده و زمستانش بسیار تاریک است. تابستان گرم و کوتاه و زمستان سرد و بسیار بلند دارد. در لاپلند در شمال فنلاند به مدت دو ماه تمام در زمستان خورشید طلوع نمی‌کند و در تابستان نیز دو ماه غروب را نمی‌بینید.

به علت نامساعد بودن آب و هوای شمال فنلاند، اکثر مردم در جنوب کشور زندگی می‌کنند. ماهیگیری از منابع مهم درآمدهای دولت به شمار می‌رود.

 بیشتر بخوانید: تحصیل در فنلاند

 

[ امتیاز مطلب: ۵]