اطلاعات کلی در مورد این کشور

نام کشور: فنلاند این کشور همچنین به عنوان جمهوری فنلاند و  Suomi و Suomen Tasavalta  نیز شناخته می شود.

پایتخت: هلسینکی

جمعیت: نفر 5،540،000

واحد پول: یورو

نرخ ارز 1 دلار آمریکا معادل 0.862 یورو است

رئیس دولت: ساولی نیینیستو

زبان های رسمی: ندارد ولی عمدتا فنلاندی، سویدی و انگلیسی در این کشور رایج است.

دین رسمی: ندارد

 مساحت کل کشور: نفر338،462

امید به زندگی در هنگام تولد مرد: 79 سال

 سال امید به زندگی در هنگام تولد زن: 85 سال

سرانه درآمد ناخالص این کشور: دلار49،620

نکته: امید به زندگی تعداد سالیانی ست که از هرشخصی که در کشوری متولد می شود، انتظار می رود زندگی کند.

 

درباره کشور فنلاند

 

فنلاند از جوانب مختلف

اکثریت مردم فنلاندی هستند. یک جمعیت کوچک سامی (لاپ) در لاپلند وجود دارد. سامی ها به زبان فینو-اورگی صحبت می کنند.

فنلاند یکی از شمالی ترین و از نظر جغرافیایی دورترین کشورهای جهان است که حدود یک سوم آن در شمال دایره قطبی قرار دارد. این کشور دارای جنگل های وسیع، شامل هزاران دریاچه، رودخانه های متعدد و مناطق وسیعی از باتلاق است. به جز یک منطقه مرتفع کوچک در شمال غربی، سایر جاهای فنلاند تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد. جنوب فنلاند دارای آب و هوای نسبتاً معتدل و شمال این کشور دارای زمستان های سخت و طولانی و تابستان های کوتاه است.

فنلاند دارای اقتصاد بازار آزاد توسعه یافته همراه با مالکیت دولتی چند صنعت کلیدی است. این کشور یکی از ثروتمندترین کشورهای اروپا و جهان است. چوب بری یک صنعت بزرگ است و تولید بسیار پیشرفته است. صنایع خدماتی نیز قابل توجه است. فنلاند یک جمهوری چند حزبی با یک مجلس قانونگذار است.

اکتشافات باستان شناسی برخی را بر آن داشته است که سکونت انسان در فنلاند حداقل به 100.000 سال پیش بر می گردد. اجداد سامی ظاهراً در حدود 7000 سال قبل از میلاد در فنلاند حضور داشتند. اجداد فنلاندی های امروزی از ساحل جنوبی خلیج فنلاند در هزاره اول قبل از میلاد آمده اند. مردم این منطقه به تدریج از قرن یازدهم میلادی مسیحی شدند.

از قرن دوازدهم سوئد و روسیه برای برتری در فنلاند به رقابت پرداختند تا اینکه در سال 1323 سوئد بر اکثر کشور حکومت کرد.

روسیه در سال 1721 بخشی از سرزمین فنلاند را واگذار کرد. در سال 1808 اسکندر اول روسیه به فنلاند حمله کرد، که در سال 1809 به طور رسمی به روسیه واگذار شد. دوره بعد در فنلاند، شاهد رشد ناسیونالیسم فنلاندی بود. ضررهای روسیه در جنگ جهانی اول و انقلاب روسیه در سال 1917 زمینه استقلال فنلاند را در سال 1917 فراهم کرد. فنلاند در جنگ روس و فنلاند (40-1939) توسط اتحاد جماهیر شوروی شکست خورد اما جنگ خود را با شوروی ادامه داد. در سال 1944، فنلاند با شکست مجدد، با شوروی صلح کرد، قلمرو را واگذار کرد و غرامت پرداخت کرد. اقتصاد فنلاند پس از جنگ جهانی دوم بهبود یافت.

 

در طول دوران جنگ سرد، فنلاند به طرز هوشمندانه و سیاستمدارانه ای موقعیت سیاسی بی طرف را حفظ کرد. اگرچه معاهده 1948 با اتحاد جماهیر شوروی (فسخ 1991) فنلاند را ملزم کرد تا هرگونه حمله ای را که اتحادیه شوروی از طریق آلمان یا هر یک از متحدانش به اتحاد جماهیر شوروی انجام شد، دفع کند. از زمان جنگ جهانی دوم، فنلاند پیوسته روابط تجاری و فرهنگی خود را با سایر کشورها افزایش داده است. بر اساس توافق ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی، فنلاند در سال 1955 در سازمان ملل پذیرفته شد. از آن زمان، فنلاند نمایندگان خود را به شورای اسکاندیناوی فرستاده است، که پیشنهاداتی را در مورد هماهنگی سیاست ها به کشورهای عضو ارائه می دهد.

فعالیتهای بین المللی فنلاند زمانی بیشتر مشهور شد که کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا، که منجر به ایجاد توافقنامه هلسینکی شد  در آن شهر در سال 1975 برگزار شد. فنلاند همچنان روابط نزدیک خود را با سایر کشورهای اسکاندیناوی حفظ کرده است. فنلاند در سال 1995 به عضویت کامل اتحادیه اروپا درآمد.

چشم انداز جنگل و آب فراگیر منبع اصلی الهام بخش هنرها و حروف فنلاندی بوده است. مفهوم طبیعت به عنوان خانه واقعی فنلاندی بارها و بارها در ضرب المثل های فنلاندی و حکمت عامیانه بیان می شود. اما آب و هوای بسیار سرد در قسمت شمالی کشور منجر به تمرکز جمعیت در یک سوم جنوبی فنلاند شده است و حدود یک پنجم جمعیت این کشور در هلسینکی و حومه بزرگترین شهر فنلاند و شمالی ترین قاره اروپا زندگی می کنند. با وجود این، اکثر فنلاندی ها در شهرها زندگی می کنند، طبیعت – به ویژه جنگل – هرگز از ذهن و قلب آنها دور نیست.

همسایگان فنلاند

فنلاند از شمال با نروژ، از شرق با روسیه، از جنوب با خلیج فنلاند، از جنوب غربی با خلیج بوتنیا و از شمال غربی با سوئد هم مرز است. منطقه آن شامل قلمرو خودمختار آلاند، مجمع الجزایری در ورودی خلیج بوتنیا است. حدود یک سوم قلمرو فنلاند-بیشتر مااکونتا (منطقه) لاپی-در شمال دایره قطب شمال قرار دارد.

 

ذرباره ی کشور فنلاند

 

آب و هوای فنلاند

بخشی از فنلاند در شمال دایره قطبی دارای زمستان های بسیار شدید و طولانی است. درجه حرارت می تواند تا -22 درجه فارنهایت (-30 درجه سانتی گراد) کاهش یابد. در عرض های جغرافیایی کم، برف هرگز از دامنه کوههای رو به شمال آب نمی شود، اما در تابستان کوتاه (لاپلند حدود دو ماه از نیمه شب خورشید دارد)، از ماه مه تا ژوئیه، درجه حرارت می تواند تا 80 درجه فارنهایت (27 درجه سانتی گراد) برسد. در جنوب، افراط درجه حرارت کمی کمتر مشخص شده است، زیرا جریان هوای گرم از دریای بالتیک و جریان خلیج از اقیانوس اطلس دمای هوا را تا 10 درجه بیشتر از عرض جغرافیایی مشابه در سیبری و گرینلند حفظ می کند.

زمستان طولانی ترین فصل در فنلاند است. در شمال دایره قطب شمال شب قطبی بیش از 50 روز طول می کشد. در جنوب فنلاند کوتاه ترین روز حدود شش ساعت طول می کشد. بارش سالانه، که حدود یک سوم آن به صورت برف یا برف می بارد، در جنوب حدود 600 اینچ (600 میلی متر) و در شمال کمی کمتر است. تمام آبهای فنلاند در فصل زمستان در معرض یخ زدگی سطحی قرار دارند.

زندگی گیاهی و جانوری

بیشتر فنلاند تحت سلطه مخروطیان است، اما در جنوب جنوبی منطقه ای از درختان برگریز وجود دارد که عمدتا از توس، فندق، گنجشک، افرا، نارون، چوب کوهی و توسکا تشکیل شده است. مخروطیان عمدتاً کاج و صنوبر هستند. کاج تا انتهای شمال امتداد دارد، جایی که می توان انواع آن را ازجمله توس کوتف قطبی، بید پیگمی و.. یافت. گلسنگ ها به طور فزاینده ای در شمال رایج شده و از نظر نوع متفاوت هستند.

در پاییز جنگل ها غنی از قارچ های خوراکی هستند. بیش از 1000 گونه از گیاهان گلدار ثبت شده است. باتلاق های اسفاگنوم، که در شمال تاندرا یا ناحیه بغلند وجود دارند، محصولاتی چون زغال اخته و همچنین انواع میوه های گونه ی بری را به ارمغان می آورند.

فنلاند از نظر حیات وحش نیز نسبتاً غنی است. پرندگان دریایی مانند مرغ دریایی پشت سیاه و طاق قطبی در تعداد زیادی در جزایر ساحلی لانه می کنند. پرندگان آبزی، مانند اردک مخملی سیاه و سفید، روی دریاچه های داخلی لانه می کنند. پرندگان دیگر عبارتند از جی سیبری، دم موش خاردار و در شمال، عقاب. بسیاری از پرندگان در زمستان به سمت جنوب مهاجرت می کنند.

فنلاند محل پرورش بسیاری از پرندگان آبزی و پرنده از جمله اکثر چشمهای طلایی جهان است. حیوانات جنگلی بومی شامل خرس، گرگ، سیاهگوش و گوزن فنلاندی هستند. گوزن های شمالی وحشی تقریبا ناپدید شده اند. کسانی که در شمال باقی مانده اند اهلی شده اند.

ماهی قزل آلا و سییکا (ماهی سفید) بسیار ارزشمند در رودخانه های شمالی یافت می شود. شاه ماهی بالتیک رایج ترین ماهی دریایی است، در حالی که خرچنگ را می توان در فصل کوتاه تابستان صید کرد. پایک، زردچوبه و سوت نیز یافت می شود.

پوشش گیاهی و حیات وحش جزایر آلند بسیار شبیه به ساحل جنوبی فنلاند است.

مردم فنلاند

گروه های قومی

حفاری های انجام شده در سال 1996 منجر به تجدید نظر اساسی در مورد مدت زمان ساکن شدن مردم فنلاند شد.

یافته های یک غار در نزدیکی کریستینستاد در قسمت جنوب غربی کشور باعث شده برخی تصور کنند که سکونت فنلاند حداقل به 100.000 سال پیش برمی گردد. اجداد سامی ظاهراً در حدود 7000 سال قبل از میلاد در فنلاند حضور داشتند. با ورود گروه های دیگر به فنلاند در حدود 3000 سال بعد، سامی های اولیه احتمالاً به سمت شمال عقب نشینی کردند. بقایای باستان شناسی نشان می دهد که موج دوم مهاجران از روسیه و همچنین کشورهای اسکاندیناوی و اروپای مرکزی سرچشمه گرفته یا با آن تماس داشته اند.

مردم اورالیک (به ویژه فینو-اوگریک) بر دو منطقه آبادی تسلط داشت. کسانی که وارد جنوب غربی فنلاند از طریق خلیج فنلاند شدند، نیاکان هومالیست (تاوستیان یا تاواستلندرها)، مردم جنوب و غرب فنلاند (به ویژه منطقه تاریخی هوم) بودند. کسانی که از جنوب شرقی وارد شدند کارلیان بودند. مردم اسکاندیناوی ساحل غربی و مجمع الجزایر و جزایر آلند را اشغال کردند.

تقریبا نیمی از جمعیت کوچک سامی فنلاند در منطقه ای معروف به سرزمین سامی زندگی می کنند که از شمالی ترین قسمت منطقه لاپی تشکیل شده است. در سال 1995 قانون اساسی فنلاند اصلاح شد تا وضعیت سامی ها به عنوان مردم بومی و حق آنها برای حفظ و توسعه زبان و فرهنگ خود به رسمیت شناخته شود.

زبان های این کشور

فنلاند دارای دو زبان ملی فنلاندی و سوئدی است و به طور رسمی دو زبانه است. تقریباً ده دهم مردم فنلاندی صحبت می کنند.

این زبان یک ویژگی مهم ناسیونالیستی است، اگرچه با گویش های قوی منطقه ای صحبت می شود. جمعیت سوئدی زبان عمدتا در منطقه ساحلی در جنوب، جنوب غربی و غرب و در جزایر آلند ( جایی که زبان سوئدی زبان رسمی است) فنلاندی حرف زده می شود.

بر اساس قانون اساسی سال 2000، مقامات دولتی ملزم به تأمین نیازهای مردم فنلاندی و سوئدی زبان کشور هستند. حقوق و تعهدات مربوط به زبانهای ملی در قانون زبان که در سال 2004 اعلام شد به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است.

اقتصاد فنلاند

اقتصاد فنلاند در درجه اول بر مالکیت خصوصی و مشاغل آزاد استوار است. با این حال، در برخی بخشها، دولت انحصار یا نقش اصلی را ایفا می کند. پس از جنگ جهانی دوم، فنلاند به طور کامل صنعتی نشده بود و بخش زیادی از مردم هنوز در کشاورزی، معدن و جنگلداری مشغول بودند. در دهه های اولیه پس از جنگ، تولید اولیه جای خود را به توسعه صنعتی داد، که به نوبه خود منجر به یک اقتصاد مبتنی بر خدمات و اطلاعات شد. اقتصاد در دهه 1980 به سرعت رشد کرد زیرا این کشور از روابط تجاری قوی خود با شرق و غرب اروپا استفاده کرد.

با این حال، در اوایل دهه 1990، فنلاند با رکود اقتصادی روبرو بود که نشان دهنده از دست دادن شریک اصلی تجاری خود با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در 1991 و رکود اقتصادی کلی اروپا بود. اقتصاد در اواسط دهه 1990 با کند شدن صنعت فن آوری خود و تمرکز مجدد تجارت خود در درجه اول به غرب اروپا، بهبودی آهسته ای را آغاز کرد.

بیکاری در فنلاند نسبتاً کم بود تا سال 1991، که به سرعت افزایش یافت. پس از افزایش 20 درصدی نیروی کار در سال 1994، نرخ بیکاری به تدریج دوباره کاهش یافت و تا پایان قرن 20 مطابق با روند قاره ی اروپا شد.

 

1 درباره کشور فنلاند

 

فنلاند از سال 1949 به توافقنامه عمومی تعرفه ها و تجارت و از سال 1969 به سازمان همکاری و توسعه اقتصادی مشترک شده است. این سازمان ابتدا به عنوان همکار (1961) و بعداً به عضویت کامل (1986) در انجمن تجارت آزاد اروپا درآمد. خروج از این سازمان برای درسال 1995 به اتحادیه ی اروپا پیوست.

کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری

کاهش مداوم نیروی کار شاغل در کشاورزی نشان دهنده کاهش نقش این بخش در اقتصاد فنلاند است. زمین های زیادی از تولیدات کشاورزی خارج شده است و اکثر مزارع شامل مالکیت های کوچک می شود. فنلاند از اوایل دهه 1960 در زمینه غذاهای اساسی از خود حمایت می کند.

تولید گوشت تقریباً برابر با مصرف است، در حالی که تخم مرغ و لبنیات بیش از نیازهای داخلی است. تولید غلات بطور قابل توجهی متفاوت است. به طور کلی، دانه نان (عمدتا گندم) وارداتی و غلات علوفه ای صادر می شود. آب و هوا کشاورزی دانه را به مناطق جنوبی و غربی کشور محدود می کند.

دامداری در فنلاند به طور سنتی بر پرورش گاوهای شیری متمرکز بود، اما پس از سالها تولید بیش از حد قطع شد. در نتیجه تعداد گاوهای شیری کاهش یافته است. نگهداری خوک، مرغ و گوزن شمالی نیز مهم است، در حالی که پرورش گوسفند و زنبورداری از اهمیت اقتصادی کمی برخوردار هستند. تعداد اسبها نیز تا اواخر دهه 1970 کاهش یافت، اما پس از آن به طور کلی ثابت ماند و متعاقباً تعداد اسبهای اصیل افزایش یافت.

از زمان جنگ جهانی دوم، پرورش خز در فنلاند پیشرفت های بزرگی داشته است. تقریباً همه خزها صادر می شوند. فنلاند یکی از تولیدکنندگان اصلی روباه های پرورشی در جهان است و خزهای راس آن نیز در بازارهای بین المللی شهرت بسیار خوبی دارند.

کاهش مداوم نیروی کار شاغل در کشاورزی نشان دهنده کاهش نقش این بخش در اقتصاد فنلاند است. زمین های زیادی از تولیدات کشاورزی خارج شده است و اکثر مزارع شامل مالکیت های کوچک است. فنلاند از اوایل دهه 1960 در زمینه غذاهای اساسی خودکفا شده است. تولید گوشت تقریباً برابر با مصرف است، در حالی که تخم مرغ و لبنیات بیش از نیازهای داخلی است.

تولید غلات بطور قابل توجهی متفاوت است. به طور کلی، دانه نان (عمدتا گندم) وارداتی و غلات علوفه ای صادر می شود.

آب و هوای فنلاند کشاورزی غلات را به مناطق جنوبی و غربی کشور محدود می کند.

فنلاند در نتیجه ی مذاکرات با اتحادیه ی اروپا سیاست های مشترک کشاورزی اتحادیه اروپا در میان دریافت کنندگان بیشترین میزان یارانه قرار دارد. کشاورزان فنلاندی به پرداخت مستقیم یارانه بر اساس میزان زمین زیر کشت تکیه می کنند. ماهیان قزل آلا، ماهی قزل آلا دریایی و رنگین کمان، ماهی سفید، پایک و زغال سنگ از جمله ماهیان صید شده در فنلاند هستند. فنلاند تعداد زیادی ایستگاه پرورش ماهی ایجاد کرده است که در آنها تخم ریزی مصنوعی ایجاد می شود.

منابع طبیعی و نقش شان در فنلاند

درختان مهمترین منبع طبیعی فنلاند هستند. سه چهارم کل مساحت زمین جنگلی است، کاج ، صنوبر و توس گونه های غالب هستند. برنامه های کشت دولتی، از جمله اقدامات دیگر، از تخریب جنگل جلوگیری کرده است. باران اسیدی، که جنگل ها را در مرکز اروپا ویران کرده است، هیچ پیامد جدی در فنلاند نداشته است. تقریباً یک پنجم کل انرژی مصرف شده در فنلاند هنوز از چوب تهیه می شود، اگرچه بیش از نیمی از این مقدار، لجن زباله های آسیاب های خمیر کاغذ است و تقریباً یک چهارم دیگر آن شامل دیگر زباله های صنعت جنگل (پوست، خاک اره و غیره) است.

ذخایر ذغال سنگ نارس تقریباً یک سوم کشور را پوشش می دهد، اما تنها بخش کوچکی از آن زمین برای تولید ذغال سنگ نارس در مقیاس بزرگ مناسب است. اگرچه حمل و ذخیره گران است، با این وجود ذغال سنگ نارس درصد کمی از انرژی فنلاندی را تأمین می کند و در کشاورزی نیز استفاده می شود.

تنوع مواد معدنی در سنگ بستر پرکامبرین رخ می دهد، اما به دلیل اندازه کوچک رسوبات و مقدار کمی فلز سنگ معدن، خروجی معدن کم است. بیشتر معادن در شمال واقع شده اند. آهن مهمترین فلزات صنعتی است. کروم، کبالت و مس نیز از نظر اقتصادی مهم هستند. طلا، نقره، کادمیوم و تیتانیوم به عنوان محصولات جانبی به دست می آیند. در فنلاند هیچ ذغال سنگ یا نفتی وجود ندارد. مقداری هم میکا استخراج می شود اما بیشتر برای صادرات.

به دلیل آب و هوای سرد و ساختار صنعت این کشور، سرانه مصرف انرژی فنلاند در بالاترین رتبه در جهان قرار دارد. صنایع نیمی از کل مصرف انرژی را به خود اختصاص می دهند که نسبت بسیار بالاتری نسبت به میانگین اروپایی دارد. منابع انرژی داخلی تنها حدود یک سوم کل انرژی مورد نیاز فنلاند را تامین می کند و تمام سوخت های فسیلی باید وارد شوند.

استفاده از قدرت باد از اهمیت کمتری نسبت به سایر کشورهای اسکاندیناوی برخوردار است، اما در مناطق ساحلی فنلاند با استفاده از باد شدید رایج تر است. شبکه های برق فنلاند با شبکه های سوئد و روسیه در ارتباط هستند و برق از این کشور ها برق وارد این کشورمی شود.

انرژی هسته ای در حال حاضر حدود یک چهارم کل نیروی تولیدی را تشکیل می دهد.

صنایع فنلاند

موقعیت شمالی فنلاند محدودیت های خاصی را بر فعالیت های صنعتی تحمیل می کند. شرایط سخت زمستانی هزینه های ساخت و ساز و گرمایش را بالا می برد و یخ و برف موانع حمل و نقل هستند. اواسط دهه 1960 بود که تولیدات کشاورزی از طریق کارفرما به جنگلداری و محصولات حاصل از کشاورزی پیشی گرفت. در طول توسعه ی فنلاند تولیدات سنتی قیر و گل و سبزیجات جای خود را به چوب و خمیر کاغذ و بعداً به محصولات کاغذی، مصالح ساختمانی و مبلمان تبدیل کرده است.

فناوری بزرگترین بخش صنعت در فنلاند است. بیوتکنولوژی همچنین نقش مهمی در اقتصاد فنلاند ایفا کرده است. فلزات و مهندسی در این حوزه بخش بزرگ دیگری از صنعت فنلاند را تشکیل می دهند. فنلاند دارای موقعیت بین المللی پیشرو در ساخت یخ شکن، آسترهای لوکس و سایر کشتی های تخصصی و تولید تجهیزات پردازش کاغذ است. صنایع شیمیایی فنلاند نیز به سرعت رشد کرده و به بخش مهمی از اقتصاد تبدیل شده است. یکی از شاخه های مهم صنعت شیمی، پالایش نفت است که ظرفیت تولید آن در حال حاضر بیش از نیازهای داخلی نفت است.

در پایان قرن بیستم، صنعت فنلاند با اشتیاق فراوان از پیشرفت های جدید فناوری استقبال كرد. تولید محصولات مربوط به فناوری اطلاعات و ارتباطات از راه دور، توسط شرکت هایی مانند نوکیا، اهمیت روزافزونی پیدا کرد.

کارخانه های نساجی در شهرهای مهم فنلاند واقع شده اند. هلسینکی یکی از بزرگترین کارخانه های چینی اروپا را دارد. محصولات چرمی و سفالی و سیمان از دیگر محصولات مهم این کشور هستند. لازم به ذکر است شیرینی های مختلف از زغال اخته، انگور فرنگی و زنجبیل تهیه می شود.

 

درباره کشور فنلاند

 

بازار مالی

از سال 1980 بازار مالی فنلاند دچار تغییرات سریع شد. نقش دولت در بازار پول کاهش یافت و اقتصاد بیشتر و بیشتر بازار محور شد. بانکهای خارجی برای اولین بار در اوایل دهه 1980 مجاز به فعالیت در فنلاند بودند و در سال 1991 مجاز به افتتاح شعب در آنجا بودند.

بانک Suomen Pankki فنلاند

این بانک در سال 1811 تاسیس شد و از سال 1868 توسط مجلس تضمین و نظارت شد، بانک مرکزی این کشور و عضو سیستم بانک های مرکزی اروپا است. در سال 2002، واحد پول رایج اتحادیه اروپا، یورو، جایگزین مارکا شد، که از سال 1860 پول ملی فنلاند بود. در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، فنلاند پول نسبتاً کمی در گردش دارد زیرا فنلاندی ها به بانکداری الکترونیکی عادت دارند. سه گروه در حوزه ی مالی در فنلاند فعالیت دارد: تجاری، تعاونی و پس انداز. معاملات اوراق بهادار توسط بورس اوراق بهادار هلسینکی انجام می شود. سرمایه گذاران خارجی برای اولین بار در اوایل دهه 1980 مجاز به تجارت در آنها شدند.

دین فنلاند

مسیحیت تا قرن 13 از غرب و شرق وارد فنلاند شده بود. فنلاند در حال حاضر یکی از همگن ترین کشورهای اروپایی از نظر مسیحیت است و بالاترین درصد از اعضای کلیسا را در اسکاندیناوی دارد. اکثریت عظیمی از مردم متعلق به کلیسای انجیلی لوتر فنلاند هستند که وضعیت آنها به تدریج از یک کلیسای دولتی رسمی به یک کلیسای ملی در قرن نوزدهم تغییر کرد. اسقف اعظم سلطه ی خود را در تورکو دارد. با وجود تعداد بالای اعضای کلیسا، تعداد کمی از فنلاندی ها به طور منظم در کلیسا شرکت می کنند. با این وجود، اکثریت مردم هنوز به برکت کلیسای لوتری تعمید داده می شوند، ازدواج می کنند و دفن می شوند.

اقلیت کوچکی از فنلاندی ها متعلق به کلیسای ارتدکس فنلاند هستند، تنها فرقه ی مذهبی دیگری که دارای وضعیت کلیسای ملی است. این مذهب در سال 1920 از مسکو مستقل شد و در سال 1923 به حوزه قضایی سلسله مراتبی قسطنطنیه منتقل شد. دارای یک اسقف اعظم است که ملاقات وی در کوپیو امکان پذیر است. اعضای کلیسای پنطیکاستی یک گروه مذهبی نسبتاً کوچک دیگر در فنلاند تشکیل می دهند و حتی تعداد کمی از فنلاندی ها به کلیساهای پروتستان مستقل و کلیسای کاتولیک روم تعلق دارند. جوامع کوچک یهودی و مسلمان از قرن 19 قدمت دارند، زمانی که فنلاند یکی از معدود مناطق امپراتوری روسیه بود که یهودیان و مسلمانان می توانستند مذهب خود را کم و بیش آزادانه انجام دهند. با این حال ، یهودیان تنها پس از استقلال فنلاند در سال 1918 از حقوق کامل به عنوان شهروند برخوردار شدند. فنلاند با تأسیس اولین جماعت اسلامی خود در 1925، اولین کشور اروپایی شد که رسماً یک جماعت اسلامی را به رسمیت شناخت. جهت گیری مذهبی حدود یک چهارم فنلاندی ها ناشناخته است.

ولی به طور کلی این کشور دین رسمی ندارد.

وضعیت اقتصادی در فنلاند

فنلاند که اغلب به عنوان نمونه ای برای عملکرد اقتصادی، رقابت پذیری و موفقیت های نوآورانه اش ذکر می شود، برای برون رفت از بحران مالی جهانی و بحران منطقه یورو با مشکلاتی مواجه شده است. در واقع، فنلاند در برابر شرایط بین المللی آسیب پذیر است و این کشور از تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه نیز آسیب دیده است. علاوه بر این، اثرات همه گیری کرونا اقتصاد ملی را تحت تأثیر قرار داد، که برآورد تولید ناخالص داخلی2.9 است. فنلاند عملکرد بهتری نسبت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا دارد و انتظار می رود امسال اقتصاد با نرخ2.3 و سال آینده2.5 رشد کند زیرا مصرف کنندگان هزینه های اختیاری را افزایش می دهند و شرکت ها مجدداً سرمایه گذاری می کنند.

بهبود اقتصاد جهانی

در سالهای اخیر وضعیت مالی عمومی بهبود یافته است. با این حال ، همه گیری باعث کاهش درآمدهای دولت و افزایش هزینه ها شد و باعث شد کسری بودجه در سال 2020 از 0.3 درصد به 1.9 درصد در سال 2020 برسد. مجموع اقدامات حمایتی مالی – که 2.6 درصد از تولید ناخالص داخلی را شامل می شود – بیشتر شامل کمک ها و جبران خسارت های ناشی از تعطیلی اجباری مشاغل، کاهش موقت حقوق بازنشستگی، کمک به مشاغل آزاد و تمدید طرح های مزایای بیکاری می شود.

با کاهش تدریجی اقدامات و رونق اقتصادی، انتظار می رود کسری بودجه در سال 2021 به 2.8 درصد برسد و در سال 2022 به 2.4 درصد برسد.

به طور مشابه، نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی در سال 2020 افزایش یافت و از معیار 60 درصدی معاهده ماستریخت فراتر رفت و به سطح 67.1 درصد رسید و قرار است به تدریج به 68.8 در 2021 و 69.2٪ در 2022 (صندوق بین المللی پول) افزایش یابد. همانطور که در اکثر کشورها، تورم با کاهش قیمت جهانی انرژی (0.4)) رو به کاهش بود و پیش بینی می شود در سال 2021 و 2022 فقط کمی افزایش یابد.

سرانه تولید ناخالص داخلی فنلاند – که توسط بانک جهانی معادل 51،426 دلار برآورد شده است – در میان بالاترین در جهان و 11 درصد بالاتر از میانگین اتحادیه اروپا 27 (یورواستات) قرار دارد و به کشور اجازه می دهد استاندارد زندگی بالایی را ارائه دهد.

توزیع ثروت نسبتاً متعادل است، اگرچه نابرابری های اجتماعی در سال های اخیر افزایش یافته است. با این حال، صندوق بین المللی پول انتظار دارد که نرخ بیکاری به شدت تحت تأثیر منفی اقتصادی همه گیری کرونا قرار گیرد. در حال حاضر برآورد می شود که این نرخ در سال 2020 به  7.8 برسد و قرار است بیشتر رشد کند.

فنلاند کشوری اروپایی است که بیشترین تاثیر را از سالخوردگی جمعیت و کاهش نیروی کار گرفته است، پدیده ای که به شدت بر منابع عمومی آن تأثیر می گذارد. سایر چالش هایی که کشور با آن روبرو خواهد بود کاهش بهره وری در صنایع سنتی و نیاز به کاهش هزینه های بالای نیروی کار است

 بیشتر بخوانید: تحصیل در فنلاند