آموزش و پرورش یکی از ارکان اصلی انجمن رفاه فنلاند است. فنلاندی ها به  سیستم آموزشی ای افتخار می کنند که فرصت های برابر برای آموزش را برای همه در تمامی مقاطع تحصیلی ارائه می دهد. آموزش ازسطوح مقدماتی تحصیلات تا عالیه در فنلاند برای فنلاندی ها و کسانی که تابعیت فنلاندی را می گیرند، رایگان است. معلمان فنلاندی دارای تحصیلات عالی هستند و به شدت به کار خود متعهد هستند.

 

سیستم آموزشی فنلاند

 

سیستم آموزشی کشور فنلاند شامل موارد زیر است:

 • آموزش و مراقبت های اولیه دوران کودکی که برای کودکان قبل از شروع آموزش اجباری ارائه می شود.
 • آموزش پیش دبستانی برای کودکان در سال قبل از شروع آموزش به طور اجباری ارائه می شود.
 • آموزش پایه نه ساله (مدرسه جامع) وجود دارد که اجباری است.
 • آموزش متوسطه به صورت عمومی ارائه می شود یا همچنین آموزش و پرورش حرفه ای برای رده ی سنی نوجوان وجود دارد.
 • آموزش عالی توسط دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی و همچنین دانشگاه های علوم کاربردی ارائه می شود.

علاوه برتمامی این ها، آموزش بزرگسالان در تمام سطوح به سهولت در دسترس همگان است.

تحصیل در کشور فنلاند

آموزش و پرورش در دوران کودکی

آموزش و مراقبت در دوران کودکی از رشد، یادگیری و رفاه کودک حمایت می کند.

سیستم آموزش و مراقبت در دوران کودکی، به صورت منظم، آرام و غیررقابتی عمل می کند و اهداف مختلف را ترکیب می کند.

هدف این سیستم آموزشی خاص و کم نظیر، ارتقاء رشد، سلامت و رفاه کودکان و همچنین افزایش فرصت های یادگیری کودکان است.

مقامات محلی، یعنی شهرداری ها، مسئول تأمین تحصیل رفاه و آرامش برای کودکان زیر سن مدرسه هستند. هزینه برای مراقبت از کودک، هزینه ی آموزش و پرورش دریافت می شود. این هزینه بر اساس درآمد و اندازه خانواده و زمانی که کودک در سیستم آموزش و پرورش می گذراند، تامین می شود.

دستورالعمل های برنامه درسی ملی در مورد آموزش و مراقبت در دوران کودکی در فنلاند، توسط آژانس ملی آموزش فنلاند تأیید شده است، برنامه ریزی و محتویات آن اجرا می شود. به عنوان مبنایی برای تدوین برنامه های تحصیلی محلی در شهرهای مختلف این کشور در نظر گرفته می شود.

هدف از آموزش پیش دبستانی بهبود فرصت های یادگیری و رشد کودکان است. آموزش پیش دبستانی نقش مهمی در آموزش مداوم از دوران کودکی و آموزش ابتدایی ایفا می کند. از سال 2015، مشارکت در آموزش پیش دبستانی برای همه کودکان فنلاند اجباری است. آموزش پیش دبستانی به صورت رایگان ارائه می شود.

شخصی که حضانت کودک را بر عهده دارد باید اطمینان حاصل کند که کودک در آموزش پیش دبستانی یا سایر فعالیت های مربوطه با اهداف تعیین شده برای آموزش پیش دبستانی به طور کمی و کیفی مشارکت می کند. برنامه درسی ملی اصلی برای آموزش پیش دبستانی، تأیید شده توسط آژانس ملی آموزش فنلاند، برنامه ریزی محتویات آموزش پیش دبستانی را هدایت می کند و به عنوان مبنایی برای تدوین برنامه های درسی محلی عمل می کند.

 

سیستم آموزشی فنلاند

 

آموزش اجباری کودکان ونوجوانان

آموزش اجباری با مدرسه جامع شروع می شود و در 18 سالگی به پایان می رسد.

آموزش جامع مدرسه (آموزش مقدماتی) شامل سال های مدرسه 1 تا 9 است و برای همه کودکان 7 تا 17 ساله (تمام گروه های سنی) در نظر گرفته شده است. تحصیلات اجباری عموماً از سالی شروع می شود که کودکان در سن هفت سالگی قرار می گیرند. همه کودکانی که به طور دائم در فنلاند زندگی می کنند، باید از آموزش اجباری استفاده کنند.

آموزش جامع مدارس رایگان است. مدارس جامع توسط مقامات محلی (شهرداری ها) و سایر ارائه دهندگان آموزش نگهداری می شود. کمتر از دو درصد دانش آموزان مدارس جامع به مدرسه خصوصی یا دولتی می روند.

در پایان مدرسه جامع، هر جوان باید برای تحصیلات تکمیلی مدارس درخواست دهد. تحصیلات اجباری زمانی پایان می یابد که فرد به سن 18 سالگی برسد یا تحصیلات متوسطه را تکمیل کند. (مدرک متوسطه عمومی عمومی یا حرفه ای)

انتخاب آموزش متوسطه عمومی یا حرفه ای پس از آموزش جامع مدرسه

پس از تحصیلات تکمیلی، دانش آموزان به مقطع راهنمایی ادامه می دهند و بین آموزش عمومی و حرفه ای یکی را انتخاب می کنند.

تحصیلات متوسطه عمومی: همانطور که از نامش پیداست، آموزش عمومی را ارائه می دهد. این دانش آموزان برای مشاغل خاصی واجد شرایط نیستند.

در پایان دوره متوسطه عمومی، دانش آموزان در امتحان ترک تحصیل ملی شرکت می کنند که به نام آزمون فارغ التحصیلی فنلاندی معروف است. کسانی که در این امتحان قبول شوند واجد شرایط درخواست تحصیلات بیشتر در دانشگاه ها، دانشگاه های علوم کاربردی و موسسات حرفه ای هستند. تحصیلات عمومی متوسطه معمولاً سه سال به طول می انجامد.

مدارک حرفه ای شامل مدارک متوسطه  و مدارک تخصصی می باشد. مدارک متوسطه حرفه ای مهارت های اساسی مورد نیاز در این زمینه را ارائه می دهد. صلاحیت های حرفه ای بیشتر افراد را قادر می سازد تا مهارت های خود را در مراحل مختلف حرفه خود توسعه دهند. محدوده مدارک متوسطه حرفه ای معمولاً از 180 امتیاز شروع می شود. ولی بیشتر مدارک این دوره ها 150 امتیازی و مدارک تخصصی 180 امتیازی است.

در آغاز آموزش و پرورش حرفه ای، دانش آموز و موسسه یک برنامه توسعه صلاحیت شخصی برای دانش آموز تهیه می کنند و محتوا، برنامه و روش های مطالعه را مشخص می کنند. آموزش حرفه ای همچنین می تواند در محل کار از طریق قرارداد کارآموزی یا قرارداد آموزش ارائه شود. یادگیری قبلی به روش های مختلف را می توان به عنوان بخشی از مطالعات به رسمیت شناخت. هم جوانان و هم بزرگسالان می توانند برای تحصیل و آموزش حرفه ای اقدام کنند.

فارغ التحصیلان این مقطع، واجد شرایط درخواست برای ادامه تحصیل در کشور فنلاند در دانشگاه ها یا دانشگاه های علوم کاربردی هستند.

سیستم آموزش عالی فنلاند شامل دانشگاه ها موسسات آموزش عالی و دانشگاه های علوم کاربردی است.

ماموریت دانشگاه ها انجام تحقیقات علمی و ارائه آموزش بر اساس آن است. دانشگاه های علوم کاربردی، آموزش عملی تری را ارائه می دهند که هدف آن پاسخگویی به نیازهای بازار کار است.

دانشگاه هایی که تحصیلات عالی علمی و هنری ارائه می دهند، مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین مقاطع کارشناسی ارشد، یعنی مدارک مجاز و دکترا را اعطا می کنند. دانشگاه های علوم کاربردی مدرک کارشناسی و مدرک کارشناسی ارشد را ارائه می کند.

مدت زمان مورد نیاز به طور متوسط برای تکمیل لیسانس در دانشگاه سه سال و برای فوق لیسانس دو سال است.

تکمیل مدرک دانشگاه های علمی کاربردی معمولاً بین 3.5 تا 4.5 سال طول می کشد. شرط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه علوم کاربردی، داشتن مدرک کارشناسی علمی کاربردی یا مدرک مناسب دیگر و حداقل دو سال سابقه کار پس از اتمام درجه قبلی است.

 

سیستم آموزشی فنلاند

 

آموزش و پرورش با روحیه یادگیری مادام العمر

اهداف آموزش و پرورش بزرگسالان شامل آموزش منتهی به صلاحیت و شایستگی تحصیلی ، آماده سازی برای کسب شایستگی مبتنی بر مسائل علمی ست، آموزش کارآموزی، به روز رسانی و گسترش مهارت های حرفه ای، مطالعات در زمینه های مربوط به مهارت های شهروندی و مهارت های زندگی کاری و جامعه و در زمینه ی صنایع مختلف و در رشته های متنوع علمی است.

هزینه تحصیل در فنلاند و آموزش بزرگسالان را توسط خود دانشجو پرداخت گردد یا می تواند به صورت های کارآموزی، سیاست آموزش  و کار، یا در راستای توسعه ی مهارت های کارکنان و سایر آموزش هایی باشد که توسط کارفرمایان ارائه شده است.

آموزش و پرورش بزرگسالان توسط موسسات آموزشی که عمدتا جوانان را آموزش می دهند، انجام می شود. این نوع آموزش توسط شرکت های خصوصی و محل کار (توسعه کارکنان) ارائه می شود.

آموزش لیبرال بزرگسالان مطالعات غیر رسمی را ارائه می دهد. این برنامه با ارائه دوره های مربوط به مهارت های شهروندی و جامعه و در صنایع مختلف و موضوعات مختلف به صورت تفریحی و به منظور ارتقای رشد، سلامت و رفاه شخصی را ارائه می شود. موسسات آموزشی بزرگسالان لیبرال شامل مراکز آموزش بزرگسالان، دبیرستان های محلی، مراکز آموزشی ورزشی و دانشگاه های تابستانی است. یکی از مهم ترین جنبه های آموزش بزرگسالان به طور لیبرال، این است که هر کس حق دارد برای شرکت در آن درخواست دهد. آموزش و پرورش هیچ مدرک یا مدارکی را ارائه نمی دهد و محتوای آن تحت قانون نیست.

آموزش پایه ای در زمینه ی هنرهای مختلف، آموزشی هدفمند است که در سطوح مختلف برای افراد متفاوت در دسترس است. این مهارت ها به کودکان و جوانان در بیان خود و توانایی های مورد نیاز برای آموزش حرفه ای و عالی در قالب هنر کمک می کند.

ویژگی های کلیدی سیستم آموزشی

برابری در آموزش و پرورش

یکی از ویژگی های کلیدی فرهنگ آموزش ملی تضمین فرصت های برابر برای همه است. اقدامات حمایتی فردی در این کشور برای تضمین این که هر دانش آموز و دانشجو می تواند از پتانسیل کامل خود در زمینه هایی که استعداد دارد، استفاده کند. تفاوت بین مدارس مختلف اندک و کیفیت تدریس در سراسر کشور بالا است. سیستم آموزشی تقریبا هیچ محدودیتی ندارد که بر یادگیری افراد تأثیر منفی بگذارد.

در فنلاند، آموزش و پرورش از بودجه عمومی برخوردار است. تنها دو درصد از دانش آموزان در آموزش اجباری در مدارسی که پشتیبان خصوصی دارند شرکت می کنند. اکثر این مدارس از بودجه عمومی برخوردار هستند.

وعده های غذایی در مدارس به صورت رایگان ارائه می شود و دسترسی به مناطق دور افتاده و کم جمعیت از طریق حمل و نقل رایگان مدرسه تأمین می شود.

نظام آموزشی مبتنی بر اعتماد و مسئولیت پذیری است

در فنلاند ارائه آموزش بر مبنای مقررات، اطلاعات به روز شده ی علمی و بودجه انجام می شود. خودمختاری درزمینه ی آموزشی در مناطق مختلف محلی این کشور بالاست. بیشتر بودجه از بودجه محلی تأمین می شود و هزینه های دولتی عمدتا در نظر گرفته نشده است.

یکی از مقررات، برنامه درسی ملی اصلی برای تغییرات محلی باز می گذارد و بنابراین مدارس و معلمان به طور مستقل آزادی عمل زیادی در زمینه ی طراحی برنامه های درسی و آموزشی خود دارند.

همچنین موسسات آموزش عالی فنلاند از استقلال گسترده ای برخوردارند. آن ها از نظر مالی و اداری مستقل هستند. موسسات از نظر آموزش و تحقیق خود مختار هستند.

کنترل خارجی بسیار کمی در سیستم آموزشی فنلاند وجود دارد، مانند بازرسی های مدرسه یا کتاب های درسی اجباری. اولین امتحان سراسری در پایان دوره متوسطه عمومی انجام می شود. مهمترین مکانیزم تضمین کیفیت، خودارزیابی است که توسط خود ارائه دهندگان آموزش یعنی مدارس و دانشگاه ها انجام می شود. ارزیابی مبتنی بر نمونه ملی براساس برنامه های مشخص و مدون انجام می شود.

 

مدل آموزشی فنلاند

 • کلاس های فنلاندی معمولاً به عنوان یادگیرنده محور توصیف می شوند – به عنوان تأکید بر خودارزیابی دانش آموزان.
 • انتظار می رود که دانش آموزان به صورت گروهی روی پروژه ها کار کنند و تمرکز قابل توجهی بر پروژه هایی که موضوعات بین رشته ای، وجود دارد.

 

سیستم آموزشی فنلاند

 

سیاست های آموزشی

کلمات کلیدی در سیاست آموزشی فنلاند عبارتند از کیفیت، کارآیی، عدالت و بین المللی سازی. حق اساسی آموزش و پرورش در قانون اساسی ثبت شده است. آموزش به عنوان کلید رقابت پذیری و رفاه جامعه تلقی می شود.

اجماع گسترده ای در مورد ارکان اصلی سیاست آموزش وجود دارد و این سیاست با همکاری و تداوم شناخته می شود – تکامل و نه انقلاب. مشارکت سه جانبه بین دولت، اتحادیه های کارگری و سازمان های کارفرمایی بخشی یکپارچه از سیاست گذاری است.

مشارکت و مشورت طیف گسترده ای از اشخاص ذی صلاح مختلف نقش محوری در اصلاحات آموزشی ایفا می کند. معلمان و اتحادیه صنفی آموزش و پرورش به عنوان نماینده آن ها ایفاگران اصلی توسعه آموزش و پرورش هستند. اهداف اصلی و خطوط وسیع خط مشی در سطح مرکزی تعریف شده است، اما اجرای آن ها بر عهده دولت محلی است. سند اصلی در سیاست آموزشی فنلاند برنامه توسعه دولت برای آموزش و تحقیقات است.

معلم و دانش آموز در فنلاند عموما دارای ویژگی های زیر است:

 • معلم دارای جایگاه ویژه ای است و در تدریس و تهیه ی برنامه ی آموزشی در کلاس درس استقلال زیادی دارند.
 • جایگاه کارشناسان آموزشی در تهیه و تدوین مطالب درسی در نظر گرفته می شوند.
 • دانش آموزان نیز جایگاه ویژه ای در کلاس درس دارند و به آن ها بسیار آزادی داده می شود.
 • معلمان در تدوین برنامه های درسی محلی و کارهای توسعه ی تحقیق و آموزش عمیقاً مشارکت دارند.