فنلاند یکی از پیشرفته ترین و جامع ترین سیستم های رفاهی در جهان برخوردار است که برای تضمین عزت و شرایط مناسب زندگی برای همه ی شهروندان فنلاند طراحی شده است. سیستم تامین اجتماعی فنلاند نشان دهنده این باور سنتی اسکاندیناوی است که دولت می تواند به نیابت شهروندان کارهای مثمر ثمر انجام دهد. بیمه های اجتماعی (مانند حقوق بازنشستگی، مزایای بیماری و بیکاری، غرامت کارگران)، رفاه (کمک های خانوادگی سابق، خدمات مراقبت از کودکان، خدمات معلولان) و یک سیستم جامع بهداشتی در سیستم وجود دارد.

 

بورسیه ها در فنلاند

 

تأمین اجتماعی فنلاند به دو دسته امنیت اجتماعی مبتنی بر محل سکونت و تأمین اجتماعی مبتنی بر اشتغال و درآمد مربوط می شود.

تأمین اجتماعی محل اقامت با مالیات تأمین می شود و توسط موسسه بیمه اجتماعی فنلاند اداره می شود. تأمین اجتماعی مبتنی بر درآمد توسط مشارکت در شرکت های بیمه خصوصی و صندوق های بازنشستگی تأمین می شود و توسط مرکز بازنشستگی فنلاند اداره می شود. البته تامین اجتماعی این کشور فنلاند به دانشجویان خارجی واجد شرایط لازم نیز جهت ادامه تحصیل کمک می کند. شایستگی برای برخورداری از خدمات تأمین اجتماعی بیشتر براساس اقامت دائم است. البته هدف از ارائه ی این مقاله مطلع ساختن و بالا بردن اطلاعات مخاطبین محترم در مورد انواع بورسیه ها، کمک هزینه های تحصیلی و همچنین طریقه های کاهش میزان مخارج در فنلاند است.

کمک های مالی دانشجویی در فنلاند شامل پرداخت های دولتی است که امنیت اقتصادی را برای دانشجویان ایجاد می کند و همه دانشجویان را قادر به تحصیل می کند. تقریباً تمام دانشجویان فنلاندی از جمله خارجیانی که مقیم دائم یا شهروندان اتحادیه اروپا هستند، کاندیدای دریافت کمک مالی هستند.انواع این بورسیه ها عبارتند از:

 • کمک هزینه تحصیلی
 • وام دانشجویی با حمایت دولت
 • یک کمک مکمل برای تامین اجاره ی مسکن

دانشجویان واجد شرایط دریافت مزایای عمومی مسکن هستند.

شرایط واجد شرایط برای کمک مالی دانشجویان عبارتند از:

 • پذیرش در یک موسسه آموزشی
 • تحصیل تمام وقت
 • پیشرفت تحصیلی
 • نیاز به کمک مالی

حقوق دانشجویی به همه دانشجویان واجد شرایط، به استثنای کسانی که دارای اشتغال و درآمد تمام وقت هستند، توسط دولت پرداخت می شود و بنابراین از بورسیه ای که به صورت جداگانه ارزیابی می شود متمایز است.

اگرچه موسسات آموزش عالی در فنلاند نهادهای حقوقی مستقل هستند، اما مسئولیت اصلی تامین مالی هنوز بر عهده دولت است.

پارلمان فنلاند بودجه سالانه این کشور را تنظیم می کند. پارلمان در مورد میزان بودجه اصلی اختصاص داده شده توسط وزارت آموزش و فرهنگ به موسسات آموزش عالی تصمیم گیری می کند.

بودجه با توجه به مدل های اصلی تأمین مالی که توسط موسسات آموزش عالی، دانشگاه ها و دانشگاه های علوم کاربردی تهیه شده است، اختصاص می یابد. هدف از مدل اصلی برنامه ریزی برای بودجه، بهبود کیفیت، تأثیر و بهره وری موسسات آموزش عالی است.

بودجه اصلی عمدتا بر اساس عملکرد آموزشی و پژوهشی دانشگاه ها و همچنین عملکرد در آموزش و پرورش و تحقیق و توسعه توزیع می شود. علاوه بر بودجه اصلی بخشی از بودجه برای هر دو بخش آموزش عالی بر اساس استراتژی های آن ها توزیع می شود که با هم بین وزارتخانه و هر موسسه آموزش عالی تدوین شده است.

موسسات آموزش عالی همچنین از منابع دیگر (بودجه خارجی) مانند آکادمی فنلاند، آژانس سرمایه گذاری فنلاندی برای نوآوری، بنیادها، شرکت ها، اتحادیه اروپا و سایر منابع بین المللی تأمین مالی می کنند.

 

بورسیه ها در فنلاند

 

خودمختاری و کنترل مالی

دانشگاه ها و دانشگاه های علمی کاربردی در مورد اهداف عملکرد خود با وزارت آموزش و پرورش و موافقت نامه های عملکرد سه ساله موافقت می کنند. مادامی که اهداف توافق شده در طول دوره توفیق حاصل شود، آن ها از نظر تخصیص بودجه مستقل هستند. با این حال، دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و دانشگاه های علوم کاربردی موظفند دیدگاه واقعی و منصفانه ای از نتایج عملیاتی و موقعیت مالی خود ارائه دهند.

آن ها ملزم به ارائه این گزارش های کاری به گونه ای هستند که امکان بررسی توسعه واقعی در رابطه با اهدافی که برای آن ها تعیین شده را ممکن می سازد. دانشگاه ها ملزم به استفاده ی موثر از منابع در کنار مدیریت خوب امور مالی هستند. آن ها موظفند اطلاعات مورد نیاز برای ارزیابی و توسعه آموزش و تحقیقات، جمع آوری آمار و سایر نظارت ها و راهنمایی ها را به شیوه ای که توسط وزارت تعیین می شود، به وزارت آموزش وپرورش ارائه دهند.

بودجه اصلی با استفاده از یک مدل تأمین مالی اصلی به دانشگاه ها اختصاص می یابد. این شامل بودجه و بودجه استراتژیک برای آموزش و تحقیقات است. بودجه تحقیقات منبع مهمی از تأمین مالی اضافی است و نقش مهمی در افزایش کیفیت و تأثیر دارد. تحقیقات بنیادی در دانشگاه ها توسط آکادمی فنلاند، که یک نهاد در بخش وزارتخانه است، تأمین مالی و ارزیابی می شود.

علاوه بر بودجه اصلی و بودجه استراتژیک، دانشگاه ها بودجه تکمیلی دریافت می کنند. این به معنای خدمات پولی، کمک های مالی و حمایت است.

تأمین مالی استراتژیک بر اساس مذاکرات توافقنامه عملکرد با وزارتخانه به دانشگاه ها اعطا می شود. این وزارتخانه همچنین در مورد ماموریت های ویژه ملی دانشگاه ها در ابتدای هر دوره توافق تصمیم گیری می کند. زمینه های تامین مالی استراتژیک عبارتند از:

 • انتقال سریعتر دانشجویان به زندگی حرفه ای
 • نوآوری های جدید در محیط های مطالعه و یادگیری
 • تقویت اثربخشی آموزش عالی

بودجه دانشگاه های علوم کاربردی بر اثربخشی، کیفیت و بین المللی شدن تأکید می کند.

بودجه دانشگاه های علوم کاربردی بر اساس بودجه اصلی اختصاص یافته توسط وزارت آموزش و پرورش است. بودجه اصلی بر اساس مذاکرات توافقنامه عملکرد با وزارتخانه به این نوع دانشگاه ها اختصاص می یابد. بودجه اصلی به شرح زیر توزیع می شود:

 • 79 درصد برای آموزش و پرورش
 • 15 درصد برای تحقیق و توسعه
 • 6 درصد برای توسعه استراتژیک

مدل اصلی بودجه بر سودآوری، کیفیت، اثربخشی و بین المللی شدن تأکید می کند. همچنین تعداد مدارک تحصیلی تکمیل شده در کالج آموزش معلمان حرفه ای بر بودجه تأثیر می گذارد. تأثیرات منطقه ای و ارتباط با صنعت و زندگی کاری نیز بخش های عمده ای از تأمین مالی هستند.

بودجه مبتنی بر استراتژی، که 12 درصد از کل بودجه دانشگاه های علوم کاربردی است، بر اساس موارد زیر تأمین می شود.

 • تعداد فارغ التحصیلان شاغل
 • انتقال آرام و به تدریج به زندگی حرفه ای
 • اثربخشی عملکرد دانشگاه علوم کاربردی در کلیه ی زمینه ها
 • حمایت مالی از دانشجویان

هدف از کمک های مالی دانشجویان کمک به امر تحصیل و امرار معاش آن ها در طول دوره تحصیل است. البته لازم به ذکر است که فقط دانشجویان تمام وقت در فنلاند واجد شرایط کمک مالی هستند.( حداکثر کمک سالیانه 14.544 یورو است که شامل هزینه ی اجاره خانه به مبلغ سالیانه 7.443 یورو است.)

کمک هزینه تحصیلی که نیاز به تکمیل 60 واحد در سال، حداقل 5 واحد در هر ماه تحصیلی دارد، حداکثر برای 54 ماه است. مبلغ بستگی به سن و این دارد که آیا دانش آموز با والدین یا همسر و فرزند خود زندگی می کند یا خیر.

لازم به ذکر است میزان طول مدت اختصاص یافتن شهریه 64 ماه برای رشته های پزشکی است.

از 1 اوت 2017، کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان تحصیلات عالی با کمک های ارائه شده به دانش آموزان در مقطع متوسطه (حداکثر 250.28 یورو در ماه) مطابقت داشت. ولی اکنون با جایگزینی مکمل مسکن دانشجویی قبلی، دانشجویانی که در آپارتمان های اجاره ای زندگی می کنند، از کمک هزینه مسکن 315 یورو در ماه برخوردار می شوند.

بسته به شهری که دانشجو در آن زندگی می کند، بسته کمکی ماهانه برای دانشجویان کم درآمد که در اقامتگاه اجاره ای زندگی می کنند، شامل کمک هزینه تحصیلی حدود 250 یورو، وام دانشجویی 650 یورو و کمک هزینه مسکن 275-405 یورو است. میزان کمک برای دانشجویانی که به دلیل درآمد همسر، شریک زندگی یا سایر اعضای خانواده خود واجد شرایط دریافت کمک هزینه عمومی مسکن نیستند، کاهش می یابد.

اگر درآمد دانشجو، کمتر از 850 یورو در سال باشد، مکمل مسکن و کمک هزینه عمومی مسکن و معمولاً فقط برای 9 ماه در دسترس است.

وام دانشجویی دولتی اعطای وامی است که باید پس داده شود. پس از دریافت ضمانت نامه دولتی برای وام دانشجویی به یک دانشجو، می توانند از بانک مورد نظر خود درخواست وام کنند.

 

بورسیه ها در فنلاند

 

طریقه های مختلف کمک به دانشجو در فنلاند

حمایت عمومی

از آنجا که دانشگاه معمولا رایگان نیست، در مورد تامین مالی تحصیل دانش آموزان گزینه های مختلفی وجود دارد. کمک های تحصیلی در خارج از کشور، وام های داخلی، وام های دانشجویی (برای دانشجویان فنلاندی) و بورسیه تحصیلی وجود دارد.

یک دانشجو همچنین می تواند بورسیه ها و کمک های مالی بین المللی را به صورت آنلاین جستجو کند، یا سازمان هایی را در زمینه خاص خود پیدا کند که کمک می کنند. مبلغ وام و ترتیب آن به هر کشور، هر موسسه و وضعیت هر دانشجو بستگی دارد.

حمایت عمومی از آموزش عالی در فنلاند بسیار زیاد است. این کشور سخت تلاش کرده است تا فرهنگ یادگیری را توسعه دهد و به این هدف تبدیل شده است که تا سال 2020، 42 درصد از افراد جوان دارای مدرک دانشگاهی یا پلی تکنیک باشند. دولت محلی یا ملی مالک اکثر موسسات عالی آموزشی است و دولت مسئولیت تأمین مزایای اجتماعی متنوع برای دانشجویان را بر عهده می گیرد. این مزایا شامل کمک به مسکن، هزینه غذا، مراقبت از کودکان و مراقبت های بهداشتی است.

بورسیه ها

متاسفانه بورسیه های کمی در فنلاند وجود دارند. ولی برخی از آن ها عبارتند از:

CIMO

این نهاد مسئول بیشتر بورسیه های تحصیلی است که عموماً برای دانشجویانی که مایل به یادگیری فنلاندی هستند و همچنین کسانی که در مقطع دکتری تحصیل می کنند یا در دانشگاه های فنلاند تحقیق می کنند، تعلق می گیرد.

همچنین استخر(پول) بورسیه تحصیلی دولت فنلاند وجود دارد که توسط دولت فنلاند به دانشجویان در مقطع دکتری در هر زمینه اعطا می شود. این بورسیه بسته به دوره تحصیل یا تحقیق، 3-9 ماه طول می کشد.

Erasmus Mundus

این نوع بورسیه در سراسر اروپا اجرا می شود. این کمک مختص دانشجویانی است که در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می کنند. و به دانشجویان دارای صلاحیت علمی لازم این امکان را می دهد که به طور همزمان حداقل در دو دانشگاه مختلف مستقر در اروپا تحصیل کنند.

این بورسیه برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا حداکثر تا 48.000 یورو کمک می کند.

وام های دانشجویی

سه نوع اصلی وام دانشجویی برای دانشجویان واجد شرایط وجود دارد: کمک هزینه تحصیلی، مکمل مسکن و ضمانت دولتی برای وام دانشجویی. کمک های تحصیلی برای دانشجویان فنلاندی به محض اینکه دیگر واجد شرایط دریافت مزایای کودکی نیستند، در دسترس قرار می گیرد. مکمل مسکن به دانشجویانی که در اقامتگاه های اجاره ای یا حق اشغال زندگی می کنند، کمک می کند و حتی اگر دانش آموز واجد شرایط دریافت کمک های فوق نباشد، می توانند برای کمک هزینه عمومی مسکن درخواست کنند.

ضمانت دولت برای مواردی است که دانشجو واجد شرایط دریافت وام دیگر نیست. آن ها مجاز به درخواست وام بانکی هستند. تنظیمات خاصی (سود و غیره) بین بانک و دانشجو انجام می شود. وام های جزئی دیگری نیز وجود دارد که می توان به آن ها اختصاص داد، مخصوص سفر، غذا یا بهره وام (برای دانش آموز با درآمد پایین)

میزان کمک های ارائه شده بستگی به هر دانش آموز خاص و وضعیت آن ها دارد.

 

بورسیه ها در فنلاند

 

KELA

این نوع بورسیه مربوط به موسسه ی بیمه اجتماعی مسئول اعطای وام است. همچنین این بورسیه بیشتر برای شهروندان فنلاندی است، اما اگر شخصی به عنوان اقامت دائم ثبت نام کرده یا به دلایلی غیر از تحصیل در فنلاند باشد (کار در آنجا، مهاجرت و غیره)، ممکن است واجد شرایط دریافت کمک نیز باشند.

مشاغل دانشجویی

حضور در بازار کار برای دانشجویان در حین تحصیل مشکل است، اگرچه بسیاری از آن ها برای تأمین هزینه های دانشگاه و هزینه های زندگی در فنلاند خود کار می کنند. برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، تنها در صورتی مجاز به کار هستند که شغل آن ها با مدرک تحصیلی مرتبط باشد یا تعداد ساعات کار پاره وقت بیش از 25 ساعت در هفته نباشد. پس از فارغ التحصیلی، نرخ بیکاران بالای 25 سال 6.7 درصد است. این وضعیت کمی بهتر از سایر کشورهای اروپایی (مانند ایرلند) است. میزان شاغلان از 15 تا 64 سال در فنلاند 70 درصد است. این بالاتر از میانگین رتبه ی جهانی ست که 65 درصد است.