اقامت در نروژ

کشور نروژ با جمعیت بالای پنج میلیون و دویست هزار نفر از کشورهای مهاجر پذیر در ناحیه اسکاندیناوی واقع در شمال دانمارک است که مرز مشترک خاکی با کشورهایی چون سوئد و فنلاند دارد. با میانگین دمای ۱۸ تا ۳- درجه سانتی گراد در سال، نروژ جزو کشورهای سردسیر محسوب می شود. سیستم آموزشی در نروژ امکان تحصیل رایگان را برای همه فراهم می آورد. این مزیت می تواند یکی از دلایل خوب برای مهاجرت و اقامت در نروژ باشد.

علاوه بر تحصیل رایگان، خدمات درمانی نیز در کشور نروژ تا سن ۱۶ سالگی کاملا رایگان است و توسط بودجه دولت هزینه آن تامین می شود. شهروندان بالغ برای بهره مندی از خدمات درمانی رایگان، باید سالانه مبلغی را به عنوان بیمه پرداخت کنند تا کارت معافیت درمانی دریافت کنند.

اقامت در نروژ

برای درخواست اقامت در نروژ، شهروندان کشور های غیر اروپایی باید حداقل سه سال در نروژ زندگی کرده باشند. پیش نیازهایی که باید قبل از دادن درخواست اقامت دائم آنها را برآورده کنید از این قرارند:

  • باید در سه سال گذشته به صورت قانونی (یعنی با جواز اقامت) در کشور نروژ مانده باشید و در هنگام دادن درخواست برای اقامت دائم نیز باید همچنان جواز اقامت موقت معتبر داشته باشید.
  • باید حداقل سه سال متوالی در کشور نروژ زندگی کرده باشید. تعطیلات و سفرهای کاری تا حد معینی بلا مانع است (توضیح بیشتر در ادامه).
  • باید پیش نیاز های درآمد شخصی* برای 12 ماه گذشته را برآورده کنید و در این مدت نباید هیچ گونه کمکی از سازمان تامین اجتماعی دریافت کرده باشید.
  • نباید هیچ گونه سابقه کیفری و جرائم جنایی مرتکب شده باشید یا طبق دستور پزشک تحت درمان روانپزشکی قرار گرفته باشید (تنها مربوط به افراد بالای 15 سال).
  • شما (افراد 16 تا 55 سال) باید کلاس های اجباری زبان نروژی و مطالعات اجتماعی را گذرانده باشید و در آزمون های آن نمره قبولی گرفته باشید (یا نامه ای از طرف شهرداری داشته باشید که شما را از قبولی در آزمون مستثنا کرده باشد).

نکته *: اگر شما بین 18 تا 67 سال دارید و می خواهید درخواست اقامت دائم بدهید باید در 12 ماه گذشته درآمد مستقل داشته باشید و هیچ گونه کمک مالی از طرف سازمان رفاه و تامین اجتماعی نروژ (NAV) دریافت نکرده باشید.

اقامت تحصیلی در نروژ

Image result for students in norway

بدون شک بهترین دوره تحصیلی برای دریافت اقامت در نروژ، دکتری است؛ چراکه دانشگاه حقوقی برای دانشجویان در حال تحصیل در نظر میگیرد و علاوه بر آن امکان جستجو برای کار تمام وقت برای تامین کامل مالی نیز میسر است.

از آنجا که برای اقدام به درخواست اقامت دائم باید سه سال در این کشور زندگی و کار کرده باشید میتوانید بعد از پایان دوره دکتری اقامت کاری دریافت کنید تا دوره سه ساله تکمیل شود (برعکس مقاطع تحصیلی پایین تر، مدت زمانی که در حال تحصیل در مقطع دکتری هستید جزو این دوره سه سال کار و زندگی محسوب می شود).

اما لازم به ذکر است که پذیرش در این مقطع بسیار دشوار می باشد و رقابت بسیار عظیم. بنابراین پیشنهاد ما این است که ابتدا در مقطع کارشناسی ارشد اقدام و تحصیل کنید سپس برای دکتری در این کشور و یا سایر کشورهای اتحادیه اروپا اقدام کنید.

با توجه به شرایط دانشجو می توان با اخذ ویزای تحصیلی، اخذ اقامت کشور نروژ را گرفت. دولت نروژ به دانشجو اجازه ی کار نیمه وقت در حین تحصیل را می دهد.

اگر دانشجو شرایطی را که دولت نروژ درنظر گرفته رعایت کند می تواند بعد از فارغ التحصیلی ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر و تبدیل کند. در نهایت اگر بعد از پنج سال بدون مشکل سپری شود و قوانین و شرایط دولت نروژ را زیر پا گذاشته نشود به فرد اقامت دائم داده می شود.

اقامت کاری در نروژ

اقامت در نروژ

اقامت در نروژ

به منظور مهاجرت کاری افراد می بایست دعوت نامه همکاری از طرف یک شرکت نروژی داشته باشند با اینکه اکثر شرکت ها ترجیح می دهند که هموطنان خود را استخدام کنند. اما اگر آگهی ای برای یک پست منجر به جذب هیچ نروژی ای نشد شانس مهاجران برای دریافت کار بالا می رود.

کارمندان شرکت های عضو اتحادیه اروپا نیز میتوانند برای کار در نروز اقدام کنند. در صورت داشتن مهارت و یا کسب و کار مستقل افراد بعد از گذراندن پیش شرط های لازم میتوانند با عنوان جستجو برای کار درخواست ویزای کاری برای اداره مهاجرت نروژ ارسال کنند. برای دریافت اقامت دائم مهاجرین می بایست حداقل به مدت سه سال در این کشور به کار مشغول باشند.

اگر بخواهید در دوره ی سه ساله یا بیشتر در نروژ زندگی کنید می توانید برای اجازه ی اقامت دائم تقاضا دهید. طبق قانون مهاجرت نروژ شخص باید سه سال را تماما در نروژ بصورت قانونی زندگی کند. شما اجازه دارید در طول این سه سال هفت ماه خارج از نروژ بگذرانید و این غیبت ها نباید بیشتر از سه ماه باشد.

محاسبه دوره اقامت برای مجوز اقامت دائم

اگر میخواهید برای مجوز اقامت دائم درخواست بدهید باید مطمئن شوید که دوره اقامتتان به خد کافی طولانی و به صورت مداوم بوده است.

اقامت باید مداوم باشد یعنی چه؟

به این منظور:

  • در مجموع، نباید در طول اقامتتان در سه سال گذشته بیشتر از سه ماه بدون مجوز اقامت دائم بوده باشید. نحوه محاسبه اقامت بدون مجوز از روزی است که تاریخ مجوز قبلی شما باطل خواهد شد تا زمانی که دوباره برای مجوز درخواست بدهید.
  • طبق قانون نباید در طول سه سال گذشته بیشتر از هفت ماه خارج از کشور نروژ مانده باشید. اگه مجوز اقامت موقت شما به عنوان یک کارگر ماهر است می توانید تا 15 ماه خارج از نروژ بمانید به شرط اینکه با مدرک اثبات کنید حداقل هشت ماه از این دوره به خاطر مسافرت های مرتبط با کار از طرف کارفرمایتان بوده است.

دوره اقامت از چه تاریخی محاسبه می شود؟

  • اگر در زمان ارسال درخواست برای اولین مجوز اقامت در کشور نروژ ساکن بودید، زمان اقامت از روزی محاسبه می شود که مجوز موقت به شما داده شد.
  • اگر قبل از ورود به کشور مجوز به شما داده شد، اقامت شما از روزی که حضور خود را به اداره پلیس اطلاع می دهید آغاز می شود.
  • اگر پناهندگی به شما داده شده، اقامت شما از روی محاسبه می شود که درخواست پناهندگی داده اید.