اقامت در نروژ

 

اقامت پس از تحصیل در نروژ

 

نروژ با بیش از 5 میلیون نفر جمعیت یکی از کشور های حوضه ی اسکاندیناوی است، و جزو بهترین کشورها برای زندگی در نظر گرفته شده و همینطور کمترین میزان آمار جرم و جنایت در جهان را دارد. سیستم آموزشی در نروژ امکان تحصیل رایگان را برای همه فراهم می آورد. این مزیت می تواند یکی از دلایل خوب برای مهاجرت و اقامت در نروژ باشد.علاوه بر تحصیل رایگان، خدمات درمانی نیز در کشور نروژ تا سن ۱۶ سالگی کاملا رایگان است و توسط بودجه دولت هزینه آن تامین می شود. شهروندان بالغ برای بهره مندی از خدمات درمانی رایگان، باید سالانه مبلغی را به عنوان بیمه پرداخت کنند تا کارت معافیت درمانی دریافت کنند. دلیل دیگری برای تحصیل در نروژ!

در سال های اخیر ، نروژ در گزارش توسعه انسانی سازمان ملل بارها به عنوان “بهترین کشور برای زندگی” رتبه بندی شده است. این رتبه بندی سالانه عمدتا بر اساس سطح متوسط تحصیلات و درآمد ، همراه با امید به زندگی ، و همچنین عواملی مانند حقوق بشر و آزادی فرهنگی است. نروژ همچنین از نظر سطح سواد ، سطح تحصیلات و ثروت مادی بالا است. علاوه بر این ، نروژ یکی از بهترین سیستم های رفاهی در جهان را دارد و تضمین می کند از افرادی که بیکار هستند و یا قادر به کار نیستند پشتیبانی می شود تا بتوانند زندگی آبرومندی داشته باشند.

مهاجرت  به نروژ برای بسیاری از مردم جهان یک رویا است. اما در عین حال می تواند یک چالش بزرگ نیز باشد.جابجایی از خارج از کشور به نروژ همیشه استرس زا خواهد بود و نیاز به یک دوره تنظیم برنامه ی طولانی دارد. شما باید با نقل مکان به یک خانه جدید ، یک شغل جدید ، یک زبان جدید و یک فرهنگ جدید کنار بیایید. اما ما همه تلاش خود را برای کمک به کار خواهیم گرفت ! در این مقاله از توصیه های مفید در مورد مهاجرت به نروژ و آخرین قوانین مربوط به اقامت دائم صحبت خواهیم کرد.

چگونه کارت اقامت دریافت می کنید؟

هرکسی که اجازه اقامت در نروژ را داشته باشد اما تابعیت اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا را نداشته باشد ، باید چنین کارتی را دریافت کرده باشد.این کارت در همان دوره اجازه اقامت شما معتبر است. پس از انقضا اجازه اقامت شما ، برای صدور کارت اقامت جدید باید درخواست اجازه اقامت جدید دهید.

اگر اجازه اقامت دائم داشته باشید ، کارت به مدت دو سال معتبر است و اگر حق اقامت دائم داشته باشید ، کارت به مدت ده سال معتبر است. قبل از انقضا کارت قدیمی باید درخواست  کارت جدید را در فرصت کافی ثبت کنید. اگر کارت اقامت خود را گم کردید، یا به سرقت رفت یا آسیب دید ، باید کارت جدیدی سفارش دهید. اگر کارت اقامت خود را در خارج از کشور گم کردید، باید برای اطلاع از نحوه ادامه کار با سفارت یا کنسولگری نروژ (وب سایت خارجی) تماس بگیرید.

قبل از درخواست دادن برای اقامت دائم باید پیش نیاز های درآمد شخصی برای 12 ماه گذشته را برآورده کنید و در این مدت نباید هیچ گونه کمکی از سازمان تامین اجتماعی دریافت کرده باشید.

نباید هیچ گونه سابقه کیفری و جرائم جنایی مرتکب شده باشید یا طبق دستور پزشک تحت درمان روانپزشکی قرار گرفته باشید (تنها مربوط به افراد بالای 15 سال).

شما (افراد 16 تا 55 سال) باید کلاس های اجباری زبان نروژی و مطالعات اجتماعی را گذرانده باشید و در آزمون های آن نمره قبولی گرفته باشید (یا نامه ای از طرف شهرداری داشته باشید که شما را از قبولی در آزمون مستثنا کرده باشد).

نکته : اگر شما بین 18 تا 67 سال دارید و می خواهید درخواست اقامت دائم بدهید باید در 12 ماه گذشته درآمد مستقل داشته باشید و هیچ گونه کمک مالی از طرف سازمان رفاه و تامین اجتماعی نروژ (NAV) دریافت نکرده باشید.

اقامت دائم نروژ هدف بسیاری از تازه واردان است. قوانین مربوط به اقامت دائم پیچیده است و به موارد زیادی بستگی دارد، اما مهمترین آنها مربوط به کشور تابعیت و مدت زمانی است که در نروژ زندگی کرده اید. با داشتن اجازه اقامت دائم می توانید به مدت نامحدود در نروژ زندگی و کار کنید. نباید هیچ گونه سابقه کیفری و جرائم جنایی مرتکب شده باشید یا طبق دستور پزشک تحت درمان روانپزشکی قرار گرفته باشید (تنها مربوط به افراد بالای 15 سال)

 

به منظور مهاجرت کاری افراد می بایست دعوت نامه همکاری از طرف یک شرکت نروژی داشته باشند با اینکه اکثر شرکت ها ترجیح می دهند که هموطنان خود را استخدام کنند. اما اگر آگهی ای برای یک پست منجر به جذب هیچ نروژی ای نشد شانس مهاجران برای دریافت کار بالا می رود.

کارمندان شرکت های عضو اتحادیه اروپا نیز میتوانند برای کار در نروز اقدام کنند. در صورت داشتن مهارت و یا کسب و کار مستقل افراد بعد از گذراندن پیش شرط های لازم میتوانند با عنوان جستجو برای کار درخواست ویزای کاری برای اداره مهاجرت نروژ ارسال کنند. برای دریافت اقامت دائم مهاجرین می بایست حداقل به مدت سه سال در این کشور به کار مشغول باشند.

اگر بخواهید در دوره ی سه ساله یا بیشتر در نروژ زندگی کنید می توانید برای اجازه ی اقامت دائم تقاضا دهید. طبق قانون مهاجرت نروژ شخص باید سه سال را تماما در نروژ بصورت قانونی زندگی کند. شما اجازه دارید در طول این سه سال هفت ماه خارج از نروژ بگذرانید و این غیبت ها نباید بیشتر از سه ماه باشد.

طبق قانون نباید در طول سه سال گذشته بیشتر از هفت ماه خارج از کشور نروژ مانده باشید. اگه مجوز اقامت موقت شما به عنوان یک کارگر ماهر است می توانید تا 15 ماه خارج از نروژ بمانید به شرط اینکه با مدرک اثبات کنید حداقل هشت ماه از این دوره به خاطر مسافرت های مرتبط با کار از طرف کارفرمایتان بوده است.

دوره اقامت از چه تاریخی محاسبه می شود؟

 • اگر در زمان ارسال درخواست برای اولین مجوز اقامت در کشور نروژ ساکن بودید، زمان اقامت از روزی محاسبه می شود که مجوز موقت به شما داده شد.
 • اگر قبل از ورود به کشور مجوز به شما داده شد، اقامت شما از روزی که حضور خود را به اداره پلیس اطلاع می دهید آغاز می شود.
 • اگر پناهندگی به شما داده شده، اقامت شما از روی محاسبه می شود که درخواست پناهندگی داده اید.

نوآوری ، استارت آپ و فناوری

در نروژ می توانید در یکی از کشورهای ابتکاری و دیجیتالی شده در جهان تجارت کنید. ما یک جامعه استارت آپ نسبتاً جدید ، اما پر جنب و جوش داریم ، از جمله تعداد زیادی شرکت نوپا در زمینه فناوری. دولت برای تقویت بخش تجارت و صنعت در نوآوری سرمایه گذاری می کند، نوآوری  مهمترین ابزار دولت نروژ برای توسعه ی مشاغل و صنعت است ،نروژ از شرکتهای در حال توسعه و رقابتی حمایت می کند. شرکت های نوپا و نویدبخش با جاه طلبی های قابل  رشد و نوآورانه تجارت،که نمایانگر روش جدید و قابل توجهی در بازار است ، شانس خوبی برای دریافت بودجه دارند.

نروژ پیشگام انرژی های تجدیدپذیر و فناوری محیط زیست است. دولت اهداف بلند پروازانه ای را برای استفاده پایدارتر از انرژی تعیین کرده است. انرژی تجدیدپذیر و به طور کلی فناوری پاک و همچنین پزشکی و بیوتکنولوژی صنایع جالب توجه در حال ظهور را نشان می دهند.

جغرافیا و جمعیت

نروژ کشوری بزرگ است که در شمال اروپا واقع شده است – دارای مرزهای سوئد ، فنلاند و روسیه در ضلع شرقی ، و یک خط ساحلی گسترده رو به اقیانوس اطلس شمالی در ضلع غربی. در اینجا آب و هوا در مقایسه با شرق و شمال که زمستان ها سردتر و طولانی تر است ، مرطوب و معتدل است.

شهرهای بزرگ نروژ در امتداد خط ساحلی واقع شده اند: پایتخت اسلو بزرگترین شهر نروژ است ، با حدود 620.000 نفر سکنه. دیگر شهرهای مهم برگن و استاوانگر در نروژ غربی ، تروندهایم در قسمت میانی و ترومسو در شمال هستند.

5 میلیون نفر در نروژ زندگی می کنند. حدود 32 درصد مردم تحصیلات عالیه دارند. نروژ مانند سوئد و دانمارک به کشوری چند فرهنگی تبدیل شده است. امروزه 33 درصد از جمعیت اسلو مهاجر یا نروژی متولد والدین مهاجر هستند. در کل کشور ، بیش از 16 درصد مهاجر یا نروژی متولد والدین مهاجر هستند.

سبک زندگی نروژی

سبک زندگی نروژی ارتباط شدیدی با زمان صرف شده برای مطالعه و کار دارد.

نروژی ها در طول هفته و سال درس می خوانند و سخت کار می کنند – اما در استراحت و آرامش نیز مهارت دارند. یک هفته کاری به طور متوسط شامل پنج روز کاری هفت ساعت و نیمه است. به طور  متوسط نروژ هر آخر هفته را تعطیل می کند. سلامتی و سبک زندگی برایشان مهم است. عصرها و تعطیلات آخر هفته اغلب مملو از فعالیت هایی است ، از اجرای تئاتر و کنسرت گرفته تا فعالیت در فضای باز و ورزش. نروژی ها نیز به مردمانی ماجراجو تبدیل شده اند که عاشق سفر هستند.

روش عادی و غیررسمی از زندگی

نروژی ها معمولاً رویکرد ساده ای به لباس دارند – که بیشتر تمرکز خود را روی لباس های راحت و عملی می گذارند. این امر در محیط های آموزشی و حرفه ای نیز منعکس می شود: به عنوان مثال ، به ندرت یک کد لباس سختگیرانه وجود دارد.

با این گفته ، شایان ذکر است که در سالهای اخیر تغییر قابل توجهی ایجاد شده است. مطابق با ظهور سبک مینیمالیست نوردیک / اسکاندیناوی ، شاهد تعداد فزاینده ای از نروژی های رسمی (با لباس و لباس خوب) – پیر و جوان هستیم. همین گرایش به سمت رسمیت در سایر زمینه های زندگی عمومی ، به عنوان مثال در مکالمه و بحث عمومی ، نیز مشهود است. این تغییر به سمت رسمی بودن به این معنا نیست که نروژی ها کاپشن ها و کفش های کاربردی خود را در خانه بگذارند ، یا فرم های رسمی تری از آدرس را اتخاذ کنند. این نشانه آن است که نروژی ها ، در نتیجه افزایش جهانی شدن و شکوفایی ، یاد گرفته اند که خود را با آداب و رسوم مورد انتظار سازگار کنند.

اوقات فراغت و تعطیلات

 

در مقایسه با سایر کشورها ، مردم در نروژ اوقات فراغت زیادی دارند ، اما بعد از ظهرها و عصرها تعطیل هستند – علاوه براین تقریباً هر شنبه و یکشنبه ، و همچنین تعطیلات کریسمس ، عید پاک و تابستان هم تعطیل هستند.

فوتبال و هندبال در میان محبوب ترین فعالیتهای تفریحی برای کودکان و جوانان قرار دارند. دویدن ، دوچرخه سواری و شنا نیز به شکل های رایج تری از ورزش تبدیل شده اند. با این وجود ، این اسکی صحرانوردی است که شایسته است ورزش ملی نروژ خوانده شود  و همچنین ورزشی که نروژ در آن در سطح  کلاس جهانی افتخار می کند.نروژی ها همچنین حضور در فضای باز را دوست دارند و اغلب به پیاده روی کوتاه یا طولانی در مزارع ، جنگل ها و کوهستان می روند. بعد از یک روز فعال اسکی یا قایقرانی ، دوست دارند آرام بنشینند تجربه این سنت برای هر کسی آسان است. انجمن پیاده روی نروژ 500 کابین را در سراسر کشور اداره می کند که برای همه در دسترس است.

نروژی ها فعالیت های اوقات فراغت آرام را نیز دوست دارند. از خواندن لذت می برند و با خوشحالی در کتاب خوبی جلوی شومینه غرق می شوند ، سوزن دوزی می کنند یا با خانواده بازی های رومیزی انجام می دهند.

 

10 واقعیت درباره نروژ

 

 1. واحد پولی در نروژ کرون نروژ ، NOK است.
 2. طول خط ساحلی نروژ با احتساب فیورد 25.148 کیلومتر است.
 3. بلندترین قله نروژ Galdhøpiggen 2469 متر بالاتر از دریا است.
 4. شمالی ترین نقطه نروژ و اروپا کیپ شمالی است.
 5. کرکنس ، نروژ ، از شرق تا قاهره ، از شرق تا فنلاند فاصله دارد و فقط 15 مایل از مرز روسیه فاصله دارد.
 6. نروژ بالاترین غلظت فیورد در جهان را دارد. دو مورد از این موارد ، Geordier Fjord و Fiord Nærøy ، در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند.
 7. تونل لوردال طولانی ترین تونل جاده ای جهان با 15 مایل (24.5 کیلومتر) است.
 8. جایزه صلح نوبل توسط کمیته نروژی در نروژ اعطا می شود.
 9. Snorre Sturluson’s Heimskringla (تاریخ پادشاهان) ، نوشته شده در دوره نورس قدیم (750-1300 ق. م.) ، امروزه همچنان در نروژ پرفروش است.
 10. نروژ در سال 1945 یکی از کشورهای مسس سازمان ملل بود و اولین دبیرکل سازمان ملل متحد تریگوه لی وزیر خارجه نروژ بود.

 

ساختن شغل

تحصیل در نروژ روش خوبی برای دستیابی به جایگاه در بازار کار است – به ویژه در نروژ و در منطقه اسکاندیناوی.

برای دانش آموز بین المللی

دانشجویان نروژی غالباً وام دانشجویی خود را با شغل پاره وقت تکمیل می کنند و سپس قبل از شروع کار به دنبال تجربه کاری مربوطه می گردند.

شما به عنوان یک شهروند اتحادیه اروپا / EEA حق کار ، تحصیل و زندگی در نروژ را دارید. اگر شهروند اتحادیه اروپا / EAA نیست ، باید اجازه تحصیل داشته باشید. اگر مجوز تحصیل را بگیرید ، می توانید در طول تحصیل و تمام وقت در تعطیلات نیز تا 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوید.

آگاه باشید که بیش از 20 ساعت ممکن است جدی باشد: مواردی وجود دارد که دانشجویان بین المللی به دلیل عدم رعایت این قوانین از کشور اخراج شده اند.

دانشجویان بین المللی می توانند برای جستجوی کار تا یک سال پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه یا کالج دانشگاهی نروژ، در نروژ بمانند. مراقب باشید که قبل از انقضا اجازه فعالیت و پس از اتمام دوره تحصیلی خود ، باید عنوان متقاضی اقدامات لازم را برای اجازه اقامت انجام دهید. اطلاعات بیشتر در مورد اجازه اقامت برای اهداف کاریابی دانشجویان بین المللی را از طریق مشاوره ، با کارشناس های موسسه ی اعزام دانشجو Eustudy  با مجوز وزارت علوم  درمیان بگذارید.

علاوه بر کار در یک بازار کار امن و جذاب با بیکاری کم و فضای کار مترقی و مدرن ، به تعدادی مزایا از جمله مرخصی والدین ، مزایای بیماری ، حمایت از شغل و همچنین حقوق بالا نیز دسترسی خواهید داشت.نروژی ها به داشتن یک محل کار نوآور افتخار می کنند.

بخش تجارت رقابتی است و در بهترین رتبه بندی جهانی رتبه بندی رقابتی قرار دارد. تجارت در نروژ آسان است. این کشور در میان 10 کشور برتر از 180 کشور در رتبه بندی سهولت انجام تجارت قرار دارد.

نروژ دارای انرژی برق آبی فراوان ، صنایع پیشرو در جهان ، بهره وری بالا و اقتصاد قوی است. امروزه نروژ کشوری مدرن است که به سمت فناوری ، نوآوری و تمایل به توسعه بیشتر یک جامعه دانش بنیان سوق داده شده است. این کشور همچنین به صنعت نفت و گاز ، شیلات و بخشهای سنتی صنعتی متکی است. یک سیستم بسیار پیشرفته از خوشه های صنعتی با همکاری نزدیک بین صنعت و تحقیقات وجود دارد. تحقیقات سطح بالا ، نوآوری های پیشگامانه و نزدیکی به اقیانوس به صنایع دریایی ، دریایی و زیر دریا در کلاس جهانی کمک می کند.

 

قیمت برخی از اقلام در نروژ

 

1 کیلوگرم پنیر محلی:  113.50   کرون

1 کیلوگرم فیله مرغ:  126.19  کرون

1 کیلوگرم برنج سفید: 27.60 کرون

500 گرم نان سفید تازه: 28.39 کرون

1 کیلو گرم موز: 23.97 کرون

1 کیلوگرم سیب: 29.61 کرون

1 کیلوگرم سیب زمینی:  21.09 کرون

1 کیلوگرم پیاز: 23.43 کرون

 

به عنوان یک دانشجو ، رابطه دوستانه ای با استاد خود تجربه خواهید کرد و این به محل کار شما نیز می رسد ، جایی که ممکن است ناهار را با رئیس خود بخورید.

به موقع بودن ، احترام و مودب بودن و رعایت قوانین  برای مشاغل مختلف مهمترین رمز در فرهنگ تجارت است.

بازار کار نروژ فرصت های خوبی برای تحرک اجتماعی فراهم می کند. تعداد فزاینده ای از زنان سمت های مدیریتی را به عهده می گیرند و سیاست هایی وجود دارد که تعادل جنسیتی را تشویق و تسهیل می کند. به عنوان مثال کار در بخش خصوصی و گرفتن مرخصی والدین بحث برانگیز نیست.

نروژی ها همیشه علاقه به مسافرت داشته اند. تعطیلات شهری معمولاً در شهرهای بزرگ اروپا رایج و رایج است ، اما سفرها و سفرهای اقیانوس اطلس به آسیا نیز در حال افزایش است. جوانان تمایل به مسافرت بیشتر از پدر و مادر و مادربزرگ و مادربزرگ خود دارند و وقت و هزینه بیشتری را در رستوران ها و بارها می گذرانند.

تعداد رستوران ها در نروژ در حال افزایش است و تقریباً هر نوع فرهنگ غذایی ملی – از ژاپنی و ویتنامی تا مکزیکی و سومالی را ارائه می دهند. غذاهای نروژی نیز جایگاه خود را پیدا کرده اند – از Maeemo در اسلو گرفته تا Lysverket در برگن. غذاهای جدید نروژی به دلیل تمرکز بر رویکرد جدید به مواد محلی – به ویژه غذاهای دریایی ، اغلب به عنوان “Neo-Nordic ” یا حتی “Neo-fjordic” توصیف می شوند.