تحصیل در رشته مهندسی در نروژ

 

سیستم آموزی در دانشگاه های کشور نروژ به گونه ای است ک هر دانشجو بیشترین توجه را از خود استاد دریافت می کند زیرا کلاس ها به گروه های کوچک تقسیم می شود و به اصطلاح تحصیل در سطح فردی (و نه تنها به صورت عمومی و در سطح کلاسی) صورت می گیرد. این موضوع باعث شده متقاضیان بسیاری برای تحصیل در دانشگاه های نروژ در رشته های مختلف از جمله در رشته مهندسی اقدام کنند.

در خارج از خاورمیانه نروژ بزرگترین تولید کننده نفت و گاز طبیعی است. نروژ از شمال، غرب و جنوب توسط آب احاطه شده و از شرق مرز مشترکی با سوئد، فنلاند و روسیه دارد. نفت خیر بودن دریاهایی که نروژ را احاطه کرده باعث شده رشته هایی چون مهندسی مکانیک، برق، مهندسی نفت و گاز، معماری و سایر رشته های مرتبط در این منطقه بازار کار خوبی داشته باشند، از این رو به کسانی که قصد اقامت دائم در نروژ دارند، به منظور تسهیل در عمر کاریابی، تحصیل در این رشته ها پیشنهاد می شود.

یکی از دستاوردهای بسیار عظیم مهندسین این کشور طرح اولین تونل زیرآبی است که پیش بینی شده است که در سال 2035 قابل بهره برداری خواهد بود:

پیش نیازهای تحصیل در رشته مهندسی در نروژ

در قدم اول باید زبان انگلیسی را به خوبی بلد باشید. داشتن نمره آیلتس بین 5.5 تا 6 یا تافل بالای 60 ضروری است. نکته بعدی اینکه تدریس در مقطع لیسانس در بیشتر کلاس ها به زبان نروژی صورت می گیرد در نتیجه باید تسلط کافی به زبان نروژی نیز داشته باشید. سطح زبان مورد نیاز ممکن است بسته به دانشگاه و یا کورس درسی متفاوت باشه اما به طور کلی حداقل متقاضیان می بایست در سطح B2 زبان نروژی باشند. به دانشجویان توصیه می شود به خاطر کم کردن هزینه ها و همینطور بالا بردن شانس قبولی، قبل از هر گونه درخواستی در خود ایران اقدام به یادگیری زبان نروژی کنند. البته امکان یادگیری زبان نروژی از طریق دوره های یک ساله ای که خود دانشگاه در نروژ برگزار می کند نیز هست.

طبیعتا شهریه این دوره جدا از هزینه های جاری خواهد بود. البته در مقطع کارشناسی ارشد و به خصوص دکتری میتوان گفت که تقریبا در تمام دانشگاه های نروژ تدریس به زبان انگلیسی صورت میگیرد که این نکته مقطع دکتری و کارشناسی ارشد را به هدف اصلی دانشجویانی تبدیل می کند که قصد گرفتن اقامت دائم در نروژ از طریق تحصیل را دارند. توجه داشته باشید که بسته به مقطع تحصیلی مورد نظر، به مدرک آیلتس با نمره حداقل 5.5 تا 6 نیاز خواهید داشت (ارائه مدرک زبان به دانشگاه نروژ الزامی است).

قدم بعدی ارائه مدارک دوره دبیرستان است. به دلیل بالا بودن درخواست دانش آموزان برای تحصیل در دانشگاه های نروژ، در این کشور سطح استانداردها برای قبولی درخواست بسیار بالاست تا جایی که میتوان گفت حتی معدل بیست دیپلم ریاضی یا تجربی به تنهایی برای قبولی کافی نیست. البته این سخت گیری ها بیشتر مربوط به دانشگاه های معتبر و دولتی کشور نروژ است و امکان قبولی در دانشگاه های غیرانتفاعی بسیار بالاتر است. از آنجا که هزینه ها در کشور نروژ، حتی طبق استاندارهای اروپا بسیار بالاست، تحصیل در دانشگاه های غیرانتفاعی به خصوص برای ایرانیان هزینه سرسام آوری خواهد داشت.

مدارک مورد نیاز برای ارسال به دانشگاه مورد نظر:

1. ترجمه تمامی مدارک شناسایی متقاضی
2. ترجمه ریز نمرات آخرین سال تحصیلی
3. ترجمه مدارک تحصیلی (ترجمه دیپلم)
4. مدرک زبان انگلیسی (ترجیحا آیلتس بالای 5.5)
5. ارائه مدارک بانکی معتبر (نشان دهنده توان مالی درخواست کننده برای تامین مخارج در طول تحصیل)

* نکته: تمامی ترجمه ها باید رسمی و با مهر دادگستری باشند.

سه دانشگاه اصلی که در کشور نروژ تحصیل رشته های مهندسی را به دانشجویان علاقه مند ارائه می کنند شامل دانشگاه علوم و فناوری نروژ (NTNU)، دانشگاه آگدر (Agder) و دانشگاه اسلو (Oslo) می باشند. 

دانشگاه علوم و فناوری نروژ

تحصیل در رشته مهندسی در نروژ

تحصیل در رشته مهندسی در نروژ

دانشگاه علوم و فناوری (NTNU) که در سال 1760 تاسیس شده و اکنون با بیش از 40000 دانشجو از جمله دانشگاه های تحقیقاتی رایگان کشور نروژ است. این دانشگاه در سه شهر ترودنهایم، آلوساند و جوویک شعبه دارد و از سال 2016 به بزرگترین دانشگاه نروژ تبدیل شده. وظیفه ملی «NTNU» آموزش و تحقیقات در حوضه مهندسی و فناوری است.

دانشکده مهندسی:

دپارتمان مهندسی عمران و محیط زیست

دپارتمان علوم زمین و نفت

دپارتمان مهندسی انرژی و فرایند

دپارتمان مهندسی مکانیک و صنعتی

دپارتمان مهندسی سازه

دپارتمان فناوری دریایی

دپارتمان ساخت و ساز و مهندسی عمران (در جوویک)

دپارتمان عملیات های اقیانوسی و مهندسی عمران (در آلوساند)

دانشکده فناوری اطلاعات و مهندسی برق:

دپارتمان علوم رایانه

دپارتمان مهندسی برق قدرت

دپارتمان مهندسی سایبرنتیک

دپارتمان علوم عمومی

دپارتمان امنیت اطلاعات و فناوری ارتباطات

دپارتمان علوم ریاضی

دپارتمان علوم طبیعی و فناوری اطلاعات و ارتباطات (در آلوساند)

دپارتمان سیستم های الکترویک

دپارتمان مهندسی نرم افزار

دانشگاه آگدر (University of Agder)

تحصیل در رشته مهندسی در نروژ

دانشگاه آگدر که در سال 1994 از ترکیب کالج آگدر و پنج کالج مختلف تاسیس شد در حال حاضر با نزدیک به 12000 دانشجو در دو شهر گریمستاد (Grimstad) و کریستیان سند (Kristiansand) کلاس دارد و در از جوان ترین دانشگاه های کشور نروژ به حساب می آید. از آنجا که برنامه ها برای تاسیس یک دانشگاه در این منطقه با پیشنهاد تاسیس اولین دانشگاه در اسلو در سال 1811 لغو شد اما نیاز به کارکنان تحصیل کرده به تاسیس کالج های مختلف ختم شد. از سال 1944 تا 2007 این کالج ها تحت نام کالج دانشگاهی آگدر شناخته می شدند تا اینکه از ستامبر 2007 عنوان دانشگاه آگدر به این سازمان داده شد.

دانشکده مهندسی و علوم:

دپارتمان علوم ریاضی (گیملمون)

دپارتمان علوم طبیعی (گیملمون)

دپارتمان مهندسی (گریمستاد)

دپارتمان فناوری اطلاعات و ارتباطات (گریمستاد)

دانشگاه اسلو (University of Oslo)

دانشگاه اسلو، که تا سال 1939 به نام دانشگاه سلطنتی فردریک شناخته می شد اکنون با بیش از 28000 دانشجو و 7000 کارمند قدیمی ترین دانشگاه کشور نروژ و واقع در شهر اسلو پایتخت این کشور است. تا اول ژانویه 2016 این دانشگاه بزرگترین مرکز آموزش عالی از نظر اندازه بود که اکنون دانشگاه علوم و فناوری از آن پیشی گرفته.

دانشکده ریاضی و علوم طبیعی:

دپارتمان ریاضی

دپارتمان فیزیک

دپارتمان اخترفیزیک نظری

مرکز کارآفرینی

مرکز علوم مواد و فناوری نانو