تحصیل در نروژ

Norsk natur

تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی  تجربه ی تحصیلی بی نظیر و شرایط عالی تحصیلی برای تمامی دانشجویان سراسر دنیا فراهم می کند. بین المللی بودن دانشگاه های نروژ و امکان تحصیل در کشور نروژ به زبان انگلیسی، یکی از الویت های مهم در سیستم آموزشی نروژ می باشد. دانشگاه های کشور نروژ تلاش بر ایجاد سهولت تحصیل برای دانشجویان بین المللی دارند. در حال حاضر حدود ۱۵۰۰۰ دانشجوی بین المللی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور نروژ ثبت نام کرده اند.

نقاط گردشگری و تفریحات زمستانه مفرح و یا خدمات درمانی رایگان تنها نکات مثبتی نیستند که باعث ترقیب ساکنین کشورهای مختلف به مهاجرت به کشوری چون نروژ می شود. تحصیلات در تمام مقاطع، از دوره ابتدایی و متوسطه تا کارشناس، کارشناسی ارشد و دکتری، همگی در سیستم آموزشی کشور نروژ رایگان اند.

نکته مثبت دیگر این که آموزش و پرورش نروژ تفاوتی بین شهروندان این کشور و مهاجرانی که قصد تحصیل در نروژ دارند قاعل نمی شود و افرادی که به منظور اقامت یا تحصیل وارد این کشور می شوند نیز میتوانند به راحتی از تحصیلات رایگان بهره مند شوند.

زبان تحصیل در کشور نروژ

با اینکه اکثر مردم نروژ می توانند انگلیسی صحبت کنند اما زبان رسمی این کشور نروژی است و مهاجران برای تحصیل در بسیاری از مقاطع نیاز به داشتن دانش اولیه ای از زبان نروژی دارند. سطح زبان مورد نیاز ممکن است بسته به دانشگاه و یا کورس درسی متفاوت باشد اما به طور کلی حداقل متقاضیان می بایست در سطح B2 زبان نروژی باشند.

به دانشجویان توصیه می شود به خاطر کم کردن هزینه ها و همینطور بالا بردن شانس قبولی، قبل از هر گونه درخواستی در خود ایران اقدام به یادگیری زبان نروژی کنند. البته امکان یادگیری زبان نروژی از طریق دوره های یک ساله ای که خود دانشگاه در نروژ برگزار می کند نیز هست. طبیعتا شهریه این دوره جدا از هزینه های جاری خواهد بود.

کیفیت تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی

جمعیت کم این کشور باعث شده رسیدگی به دانشگاه ها و همینطور سطح استاندارد آنها بسیار بالا باشد که این موضوع تضمین دهنده ی یک دوره ی آموزشی جامع و موثر است به گونه ای است ک هر دانشجو بیشترین توجه را از خود استاد دریافت می کند زیرا کلاس ها به گروه های کوچک تقسیم می شود و به اصطلاح تحصیل در سطح فردی (و نه تنها به صورت عمومی و در سطح کلاسی) صورت می گیرد. این موضوع باعث شده متقاضیان بسیاری برای تحصیل در دانشگاه های نروژ به خصوص برای رشته پزشکی اقدام کنند.

 

"<تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی

 

با توجه به کورس های با کیفیت بالا و رشته های منعطف دانشگاه های کشور نروژ، می توان این کشور را ایده آل ترین مقصد برای تحصیل نام برد. شما همچنین از جو غیر رسمی و راحت دانشگاه های نروژ برخوردار خواهید بود که به راحتی با اساتید خود در تماس هستید. بیشتر موسسات به تسهیلات کامپیوتری مجهز است که با اینترنترایگان همراه است.

تحصیل در کشور نروژ به زبان انگلیسی

تحصیل در تمام مقاطع، از دوره ابتدایی و متوسطه تا کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، همگی در سیستم آموزشی کشور نروژ برای شهروندان و دانش آموزان بین المللی رایگان است و افرادی که به منظور اقامت یا تحصیل وارد این کشور می شوند نیز می توانند به راحتی از تحصیلات رایگان بهره مند شوند.

اما مشکلی که دانش آموزان بین المللی ممکن است با آن مواجه شوند ترس نداشتن توانایی برای صحبت به زبان نروژی است زیرا تا مقطع لیسانس تقریبا تمام دوره های آموزشی در کشور نروژ به زبان نروژی تدریس می شود.

تمامی رشته های دوره لیسانس واحد هایی به زبان انگلیسی دارند اما بخش اعظم آنها به زبان نروژی است و برای شرکت در آنها باید مدرک زبان نروژی در سطح مورد نیاز را داشته باشید. با این همه، رشته هایی در دوره لیسانس وجود دارند که به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می شوند. در ادامه لیستی از آنها را برایتان معرفی می کنیم.

لیست رشته هایی که به زبان انگیسی ارائه می شود:

لیسانس زیست شناسی – دانشگاه نورد (Nord University)

لیسانس مطالعات قطبی – دانشگاه نورد (Nord University)

لیسانس انگلیسی – دانشگاه نورد (Nord University)

لیسانس هنرهای سه بعدی، انیمیشن و جلوه های ویژه – دانشگاه نورد (Nord University)

لیسانس تولیدات سینمایی و تلوزیونی –  دانشگاه نورد (Nord University)

لیسانس فن آوری سرگرمی و بازی ها – دانشگاه نورد (Nord University)

لیسانس مطالعات محیطی و توسعه ای بین المللی – دانشگاه علوم طبیعی (NMBU)

لیسانس توریسم قطبی – دانشگاه قطبی نروژ (UiT)

لیسانس بازیگری و لیسانس صحنه آرایی – آکادمی سینمایی نروژ/کالج دانشگاهی اوستفولد (Østfold University College)

دوره بین المللی تربیت معلم دوره ابتدایی (ITEPS) – کالج دانشگاهی جنوب شرق نروژ

 

علاوه بر این ها، برخی کالج های غیر انتفاعی نیز دوره لیسانس به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

لیست رشته های کاللج های غیرانتفاعی به زبان انگیسی

لیسانس مدیریت تجاری – مدرسه کسب و کار نروژ BI

لیسانس تحقیق تفحص دیجیتال – نوراف (Noroff)

لیسانس رسانه تعاملی – انیمیشن – نوراف (Noroff)

لیسانس رسانه تعاملی – بازی ها – نوراف (Noroff)

نروژی یاد بگیرید

 

بورسیه تحصیلی در نروژ

 

اگر قصد ندارید برای دوره لیسانس یکی از این رشته ها را انتخاب کنید باید زبان نروژی یاد بگیرید.

به عنوان مثال، دانشگاه اسلو (UiO) دوره یک ساله زبان نروژی قبل از شروع مقطع لیسانس ارائه می دهد.

برخی دانشگاه ها/ کالج های دانشگاهی دیگر نیز چنین دوره ای دارند اما معمولا اولویت شرکت در این دوره ها با کارمندان خودشان، دانشجویان دوره دکتری، کارشناسی ارشد و دانشجویان جابجا شده است.

اما به خاطر داشته باشید که یادگیری زبان نروژی فرایندی سخت و طولانی است و در انتها باید به حدی از توانایی در این زبان برسید که به راحتی حرف های هم کلاسی ها و استادان خود در دوره کارشناسی (که ممکن است با لحجه های مختلف و عجیب و یا حتی زبانی دیگر مانند سوئدی و دانمارکی صحبت کنند) را متوجه شوید. به علاوه، باید بتوانید در فعالیت های کلاسی شرکت کنید، کتاب ها و سایر متون دانشگاهی که به زبان نروژی است را بخوانید.

برخلاف دوره لیسانس، امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بسیار راحت تر است زیرا تقریبا تمامی رشته های ارائه شده در دانشگاه های نروژ در این مقاطع به زبان انگلیسی هستند.