ادامه تحصیل در کشور نروژ

ادامه تحصیل در کشور نروژ تجربه ی تحصیلی بی نظیر و شرایط عالی تحصیلی برای تمامی دانشجویان سراسر دنیا فراهم می کند. بین المللی بودن دانشگاه های نروژ یکی از الویت های مهم در سیستم آموزشی نروژ می باشد. دانشگاه های کشور نروژ تلاش بر ایجاد سهولت تحصیل برای دانشجویان بین المللی دارند. در حال حاضر حدود 15000 دانشجوی بین المللی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور نروژ ثبت نام کرده اند.

نقاط گردشگری و تفریحات زمستانه مفرح و یا خدمات درمانی رایگان تنها نکات مثبتی نیستند که باعث ترقیب ساکنین کشورهای مختلف به مهاجرت به کشوری چون نروژ می شود. تحصیلات در تمام مقاطع، از دوره ابتدایی و متوسطه تا کارشناس، کارشناسی ارشد و دکتری، همگی در سیستم آموزشی کشور نروژ رایگان اند.

نکته مثبت دیگر این که آموزش و پرورش نروژ تفاوتی بین شهروندان این کشور و مهاجرانی که قصد تحصیل در نروژ دارند قاعل نمی شود و افرادی که به منظور اقامت یا تحصیل وارد این کشور می شوند نیز میتوانند به راحتی از تحصیلات رایگان بهره مند شوند.

کیفیت تحصیل در نروژ

جمعیت کم این کشور باعث شده رسیدگی به دانشگاه ها و همینطور سطح استاندارد آنها بسیار بالا باشد که این موضوع تضمین دهنده یک دوره آموزشی جامع و موثر است به گونه ای است ک هر دانشجو بیشترین توجه را از خود استاد دریافت می کند. زیرا کلاس ها به گروه های کوچک تقسیم می شود و به اصطلاح تحصیل در سطح فردی (و نه تنها به صورت عمومی و در سطح کلاسی) صورت می گیرد. این موضوع باعث شده متقاضیان بسیاری برای تحصیل در دانشگاه های نروژ به خصوص برای رشته پزشکی اقدام کنند.

ادامه تحصیل در کشور نروژ

با توجه به کورس های با کیفیت بالا و رشته های منعطف دانشگاه های کشور نروژ، می توان این کشور را ایده آل ترین مقصد برای تحصیل نام برد. شما همچنین از جو غیر رسمی و راحت دانشگاه های نروژ برخوردار خواهید بود که به راحتی با اساتید خود در تماس هستید. بیشتر موسسات به تسهیلات کامپیوتری مجهز است که با اینترنت رایگان همراه است.

تحصیل پزشکی در نروژ

ادامه تحصیل در کشور نروژ

تحصیلات پزشکی توسط چهار دانشگاه اصلی کشور نروژ یعنی دانشگاه علوم و تکنولوژی نروژ (NTNU)، دانشگاه برگن (Bergen)، دانشگاه اسلو (Oslo) و دانشگاه ترومسو (Tromsø) به دانشجویان علاقه مند ارائه می شود. تحصیل در رشته پزشکی 6 سال به طول می انجامد و در نهایت فارع التحصیلان مدرکی معادل مدرک پزشکی عمومی را دریافت می کنند.

تحصیل رایگان در نروژ

با وجود اینکه ادامه تحصیل در کشور نروژ رایگان است اما در طول ترم خرج های دیگری نیز وجود دارد که دانشگاه بابت آنها مبلغ اندکی (300 تا 600 کرون که به دانشگاه بستگی دارد) دریافت می کند.

البته در عوض پرداخت این پول علاوه بر دریافت کارت دانشجویی کارت تخفیف نیز دریافت میکنید که امکان دسترسی شما به خدمات درمانی مشاوره ای و تجهیزات دانشگاه را می دهد. از دیگر مزایای این کارت کم کردن هزینه پرداختی برای وسایل نقلیه عمومی و بازدید از موزه ها و نمایشگاه های هنری است.

رشته های پرطرفدار با بازار کار قوی

کشور نروژ از یک طرف مرز مشترکی با سوئد، فنلاند و روسیه دارد اما از سه طرف با آب احاطه شده است. نفت خیر بودن این مناطق باعث شده رشته هایی چون مهندسی مکانیک، معماری، برق، مهندسی نفت و گاز و سایر رشته های مشابه در این منطقه بازار کار خوبی داشته باشند، از این رو به کسانی که قصد اقامت دائم در نروژ دارند، به منظور تسهیل در عمر کاریابی، تحصیل در این رشته ها پیشنهاد می شود.

"<ادامه تحصیل در کشور نروژ

البته از آن جایی که نروژ عضو پیمان شینگن است با ویزای تحصیلی آنها امکان سفر به تمام 26 کشور عضو شینگن از جمله دانمارک، فنلاند، فرانسه، یونان، آلمان، ایسلند، ایتالیا، هلند، پرتغال، اسپانیا، سوئد، سوئیس و… وجود دارد به هیمن خاطر برخی افراد از تحصیل در نروژ به عنوان راهی برای ورود به کشورهای دیگر اروپایی استفاده می کنند.

زبان تحصیل در کشور نروژ

با اینکه اکثر مردم نروژ می توانند انگلیسی صحبت کنند اما زبان رسمی این کشور نروژی است و مهاجران برای ادامه تحصیل در کشور نروژ در بسیاری از مقاطع نیاز به داشتن دانش اولیه ای از زبان نروژی دارند. سطح زبان مورد نیاز ممکن است بسته به دانشگاه و یا کورس درسی متفاوت باشد اما به طور کلی حداقل متقاضیان می بایست در سطح B2 زبان نروژی باشند.

به دانشجویان توصیه می شود به خاطر کم کردن هزینه ها و همینطور بالا بردن شانس قبولی، قبل از هر گونه درخواستی در خود ایران اقدام به یادگیری زبان نروژی کنند. البته امکان یادگیری زبان نروژی از طریق دوره های یک ساله ای که خود دانشگاه در نروژ برگزار می کند نیز هست. طبیعتا شهریه این دوره جدا از هزینه های جاری خواهد بود.

تحصیلات تکمیلی در کشور نروژ

ادامه تحصیل در کشور نروژ در مقطع کارشناسی ارشد و به خصوص دکتری میتوان گفت که تقریبا در تمام دانشگاه های نروژ تدریس به زبان انگلیسی صورت میگیرد که این نکته مقطع دکتری و کارشناسی ارشد را به هدف اصلی دانشجویانی تبدیل می کند که قصد گرفتن اقامت دائم در نروژ از طریق تحصیل را دارند.

توجه داشته باشید که بسته به مقطع تحصیلی مورد نظر، به مدرک آیلتس با نمره حداقل 5.5 تا 6 نیاز خواهید داشت (ارائه مدرک زبان به دانشگاه نروژ الزامی است).

مقطع کارشناسی: داشتن مدرک دیپلم متوسطه ١٢ ساله بعلاوه حداقل یک سال تحصیلات دانشگاهی یا دیپلم متوسطه ١١ساله بعلاوه حداقل دو سال تحصیلات دانشگاهی + مدرک زبان

مقطع کارشناسی ارشد: داشتن حداقل مدرک کارشناسی از یکی از دانشگاههای ایران (اعم از دولتی، آزاد، پیام نور یا غیرانتفاعی) + مدرک زبان

ویزای تحصیلی کشور نروژ

 

 

تمامی دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه های نروژ را دارند باید ویزا دریافت کنند که در قالب یک مجوز اقامت دانشجویی صادر خواهد شد. افرادی که ساکن کشوری خارج از اروپا هستند می بایست قبل از سفر به کشور نروژ درخواست مجوز اقامت کنند. برای این کار باید به سفارت یا کنسولگری نروژ در کشور مراجه کرد.

البته از آن جایی که نروژ عضو پیمان شینگن است با ویزای تحصیلی آنها امکان سفر به تمام 26 کشور عضو شینگن از جمله دانمارک، فنلاند، فرانسه، یونان، آلمان، ایسلند، ایتالیا، هلند، پرتغال، اسپانیا، سوئد، سوئیس و… وجود دارد به هیمن خاطر برخی افراد از تحصیل در نروژ به عنوان راهی برای ورود به کشورهای دیگر اروپایی استفاده می کنند.

در ادامه تعدادی از ویزاهای دانشجویانی که از طریق موسسه EUSTUDY به نروژ اعزام شده اند می بینید:

"<yoastmark

بیمه و خدمات درمانی

مسئله دیگری که دانش آموزان باید در نظر بگیرند بیمه است. افرادی که از کشورهای غیر اروپایی وارد نروژ می شوند به صورت خودکار در برنامه بیمه ملی نروژ ثبت نام می شوند (به شرط اینکه مدت زمان ماندن شما در کشور یک سال یا بیشتر باشد).

اگر بنا نیست یک سال در کشور بمانید حتما از داشتن برنامه بیمه سلامت مناسب اطمینان حاصل کنید. برخی دانشگاه ها خدمات درمانی خاصی در محیط دانشگاه ارائه می دهند که در صورت پرداخت هزینه های ترم، که قبلا به آن اشاره شد، می توانید به رایگان به آنها دسترسی داشته باشید. احتما دانشگاه خود را بررسی کنید تا ببینید این امکانات برای شما در دسترس هست یا خیر.

هزینه زندگی و تحصیل در کشور نروژ

ادامه تحصیل در کشور نروژ

سطح درآمدها در کشور نروژ بالاست زیرا اصطلاحا نروژ کشور گرانی است. مسکن، خوراک، پوشاک، کتاب و سایر لوازم مرتبط با زندگی دانشجویی هزینه هایی هستند که تامین آنها بر عهده دانشجو است.

اجاره ی یک خانه چیزی حدود 1000 تا 1500 یورو هزینه دارد به علاوه ی 1200 دلار متوسط هزینه های جانبی زندگی یعنی ماهانه باید بالای 2000 یورو برای داشتن زندگی ای در حد متوسط در یکی از شهر های اصلی نروژ هزینه کنید. به طور کلی میانگین هزینه زندگی در نروژ می تواند از ماهی 1000 یورو تا بالای 2100 یورو متغیر باشد.

به عنوان راهی برای تامین بخشی از هزینه های زندگی، دانشجویان مقطع کارشناسی و همینطور کارشناسی ارشدی که ویزای تحصیلی خود را دریافت کرده اند میتوانند هنگام تحصیل با اجازه دولت به صورت نیمه وقت تا 20 ساعت در هفته کار کنند. دانشجویان مقطع دکتری علاوه بر آزادی عمل برای کار کردن حقوقی نیز از طرف دانشگاه در دوره تحصیل دریافت میکنند.

معرفی دانشگاه های برتر کشور نروژ

دانشگاه علوم و فناوری نروژ (Norwegian University of Science and Technology)

دانشگاه علوم و فناوری (NTNU) که در سال 1760 تاسیس شده و اکنون با بیش از 40000 دانشجو از جمله دانشگاه های تحقیقاتی رایگان کشور نروژ است. این دانشگاه در سه شهر ترودنهایم (Trondheim)، آلوساند (Ålesund) و جوویک (Gjøvik) شعبه دارد و از سال 2016 به بزرگترین دانشگاه نروژ تبدیل شده است..

وظیفه ملی «NTNU» آموزش و تحقیقات در حوضه مهندسی و فناوری است. علاوه بر مهندسی و علوم طبیعی در این دانشگاه امکان تحصیلات عالی در سایر رشته ها از جمله علوم اجتماعی، هنر، پزشکی، علوم انسانی، تربیت معلم و معماری نیز فراهم است.

دانشگاه «NTNU» به خاطر ارتباط نزدیکش با صنعت، به خصوص به خاطر همکاری اش با سازمان تحقیق و توسعه «SINTEF» شناخته می شود که بزرگترین ارتباط صنعتی در بین تمام دانشگاه های فنی دنیا به حساب می آید. برخی از دانشکده ها و دپارتمان های این دانشگاه به شرح زیر اند:

دانشکده مهندسی:

دپارتمان مهندسی عمران و محیط زیست

دپارتمان علوم زمین و نفت

دپارتمان مهندسی انرژی و فرایند

دپارتمان مهندسی مکانیک و صنعتی

دپارتمان مهندسی سازه

دانشکده پزشکی:

دپارتمان پزشکی بالینی و مولکولی

دپارتمان تصویربرداری پزشکی و گردش خون

دپارتمان بهداشت روان

دپارتمان علوم اعصاب و حرکت

دپارتمان بهداشت عمومی و پرستاری

دپارتمان علوم بهداشتی

دانشگاه برگن (University of Bergen)

دانشگاه برگن که در سال 1946 تاسیس شده یکی از هشت دانشگاه نروژ است و اکنون با بیش از 17000 دانشجو یکی از دانشگاه ها عمومی کشور نروژ به حساب می آید. این دانشگاه 7 دانشکده داره و جدیدترین آنها دانشکده هنرهای زیبا، موسیقی و طراحی است که در سال 2017 تاسیس شد.

کتابخانه دانشگاه برگن و دانشگاه موزه ی برگن نیز حکم یک دانشکده را دارند. طبق رده بندی آموزش عالی «THE» در 2010 دانشگاه برگن در رتبه 135 قرار گرفت.

مانند دیگر دانشگاه های نروژ، تحصیل در دانشگاه برگن نیز رایگان است اما دانشجویان موظف اند عضو سازمان رفاه دانشجویی شوند که هزینه آن حدود 600 کرون نروژ بابت هر ترم است. این عضویت خدمات متفاوتی از جمله فعالیت های فرهنگی، مراقبت از کودک و بازپرداخت هزینه ها درمانی را شامل می شود.

همانطور که گفته شد این دانشگاه دارای هفت دانشکده است:

دانشکده هنرهای زیبا، موسیقی و طراحی

دانشکده علوم انسانی

دانشکده ریاضی و علوم طبیعی

دانشکده پزشکی و دندانپزشکی

دانشکده روانشناسی

دانشکده علوم اجتماعی

دانشگاه ترمسو (University of Tromsø)

دانشگاه ترمسو واقع در شهر ترمسو نروژ، شمالی ترین دانشگاه جهان است. این دانشگاه در سال 1968 تاسیس و در سال 1972 بازگشایی شد. دانشگاه ترمسو با بیش از 16400 دانشجو بزرگترین مرکز تحقیقاتی و آموزشی در شمال نروژ است.

تمرکز اصلی فعالیت های دانشگاه بر روی تحقیق در مورد شفق قطبی، علوم فضایی، علوم ماهیگیری، بیوتکنولوژی، درمان از راه دور، واگیر شناسی و دامنه وسیعی از تحقیقات قطبی است.

نزدیکی این دانشگاه به انیستیتو نروژی قطب، انیستیتو نروژی تحقیقات دریایی و مرکز زیستی قطب اهمیت ترمسو در رابطه به تحقیقات و فعالیت های مرتبط با قطب را بیشتر می کند. از سال 2016 این دانشگاه دارای شش دانشکده در شمال نروژ دارد و دانشکده اصلی در خود ترمسو است.

دانشکده های دانشگاه ترمسو به شرح زیر اند:

دانشکده علوم سلامت

دانشکده علوم انسانی، احتماعی و آموزشی

دانشکده علم و فناوری

دانشکده هنرهای زیبا

دانشکده شیلات و اقتصاد

دانشکده حقوق

دانشکده ورزش، گردشگری و کار اجتماعی

دانشگاه اسلو (University of Oslo)

دانشگاه اسلو، که تا سال 1939 به نام دانشگاه سلطنتی فردریک شناخته می شد اکنون با بیش از 28000 دانشجو و 7000 کارمند قدیمی ترین دانشگاه کشور نروژ و واقع در شهر اسلو پایتخت این کشور است.

تا اول ژانویه 2016 این دانشگاه بزرگترین مرکز آموزش عالی از نظر اندازه بود که اکنون دانشگاه علوم و فناوری از آن پیشی گرفته است. طبق رده بندی دانشگاه های جهان «ARWU» این دانشگاه در رتبه 58 ام و طبق رده بندی «THE» سال 2016 در رتبه 63 ام بهترین دانشگاه های جهان است. جایزه صلح نوبل بین سالهای 1947 تا 1989 در فضای این دانشگاه اعطا میشده است.

مانند سایر دانشگاه های نروژ تحصیل در این دانشگاه نیز رایگان است اما هزینه کمی هر ترم (حدود 70 دلار) بابت عضویت در سازمان رفاه دانشجویی و خدمات سلامت، تهیه مسکن، کودکستان ها و سایر خدمات باید پرداخت شود. به علاوه دانشجویان تمام وقت حدود 25 دلار و دانشجویان نیمه وقت حدود 12 دلار بابت هزینه کاغذ و چاپ باید پرداخت کنند.

این دانشگاه در مجموع شامل هشت دانشکده به ترتیب زیر است:

دانشکده الهیات

دانشکده حقوق

دانشکده پزشکی

دانشکده دندانپزشکی

دانشکده علوم انسانی

دانشکده ریاضی و علوم طبیعی

دانشکده علوم اجتماعی

دانشکده علوم تربیتی